Ahşap avizeler

Bir gün bir uyum ve barış atmosferine taşınmak isteyeceksiniz. Hiçbir şey doğal ahşap kullanımı gibi iç mekanları süslemez. Böyle bir trend her zaman moda olacak, tasarımcıların dekoratif ve bitirme işleri için en gözde malzemesi. Eviniz için doğru aydınlatmayı bulmak için ahşap avizeleri tercih edebilirsiniz. Böyle bir “antika şeyi” asmak hem bir kır konağında hem de bir müze, restoran, apartman dairesinde ortaya çıkacak..

özellikler

Hangi tarza sahip olursanız olun, ahşap avizeler yatak odalarının, oturma odalarının, salonların atmosferine uyumlu bir şekilde uyum sağlayacaktır. Japon, Çin, vintage veya eko stiller, tasarım fikirleriniz için en uygun olanlardır. Masif olmalarına rağmen, ahşap avizeler her odaya bir huzur duygusu getirir..

Ahşap lambalar, bir ustanın biraz kaba, beceriksiz çalışmasını temsil eder. Araba şeklindeki modelleri, tekerlekleri mumları taklit eden lambalarla başarıyla birleştirebilirsiniz. Piyasada onlar için çok sayıda LED lamba ve akkor lamba var. Bir kafe, hamam, otel resepsiyonunun yanı sıra country veya antika olarak stilize edilmiş bir ev içi böyle bir aksesuarla anında dönüşecek..

Birbirinden güzel asma tavan tasarımları tercih edebilirsiniz. Mutlak sahip olunması gereken – büyük kale, büyük ve minyatür modeller. Tamamen ahşaptan yapılabilirler, sadece birkaç metal elemente sahiptirler ve bunun tersi de geçerlidir.

Ahşap avizelerin bariz avantajları şunlardır:

 • çevre dostu, doğal malzemenin toksik olmaması;
 • çeşitli türlerde ahşaptan yapılmış geniş bir koleksiyon yelpazesi;
 • kullanım ve kurulum kolaylığı;
 • modern tarzlarda bile (kitsch, loft, şehir şıklığı vb.) iç mekanların anında dönüşümü;
 • birçok malzeme ile kombinasyon (metal, cam, tekstil).

Ahşabın artan yanıcılığına rağmen, aşırı nemin olduğu odalarla zayıf “temas”, sık sıcaklık değişiklikleri, ahşap bir avize hala popülerdir. Estetik nitelikleri ile diğer cihazlar üzerinde “kazanır”.

Özel emprenyeler, delaminasyonu, ahşabın deformasyonunu, böcek zararlılarının ortaya çıkmasını, kazara yangını önlemeye yardımcı olur..

Güvenilir ve pratik bir sarkıt aydınlatma armatürü gerçek oldu lüksün sembolü. Odanın genel havasını belirleyen, iç mekanın güçlü yanlarını başarıyla vurgulayan kişidir..

Malzemelerin kombinasyonu

Ahşabın diğer malzemelerle kombinasyonuna özellikle dikkat edilmelidir. Doğal ahşabı metal, cam, taş, kağıt, her türlü perdelik, akrilik ile birleştirmekten çekinmeyin. Seçilen “tandem”e bağlı olarak, iç dekorda belirli dokunuşlar elde edeceksiniz..

Ürünün çalışması sırasında kendilerini mükemmel bir şekilde kanıtladılar kayın, meşe ve çam. Metal elemanlarla mükemmel bir şekilde birleştirilebilirler. Böyle bir cihazla, evinizde Gotik, Orta Çağ, katı klasiklerin notaları duyulacaktır. Cam ve masif ahşap yapı çatı katı, ülke motifleri, rustik çağrıştıracak. Tahta ve tekstilden yapılmış Provence “düetler” özel rahatlık, romantizm ve dokunuş getiriyor.

Ahşap bir avize alırken, bileşenlerinin neyden yapıldığına dikkat edin:

 • dekoratif aksesuarlar (modeller dövülmüş, ahşap bir kasnağa sahip, oyulmuş, hem tekstil hem de bronz ile süslenebilir);
 • difüzörler (gölgeler, abajurlar);
 • bağlantı türü (metal kanca, güçlü çubuk, çok fazla ağırlığa dayanabilir);
 • lambaların kendileri, şekilleri, boyutları vb..

Stil sahibi iç mekanlar barok, rokoko, burjuva, imparatorluk Eskitilmiş ahşaptan yapılmış avizeler kendilerini mükemmel bir şekilde kanıtlamıştır. En küçük modeller bile iç mekanın ana aksanı olacak ve bir daire, ev, restoran misafirleri ve sahipleri için doğru havayı ayarlayacaktır..

Sert ağaçtan yapılmış ahşap lambaları seçerek, tüm model yelpazesinin güzel dokusunun ve renk düzeninin keyfine varacaksınız..

Çamı tercih ederek baş döndürücü bir çam iğnesi kokusu alacak, evinizde rahatlama ve sağlıklı uyku için gerçek bir cihaza sahip olacaksınız. Lüks çam ürünleri, odanın tüm alanının konforlu bir şekilde aydınlatılmasını sağlar..

Avize, ahşap çerçeveli yüksek kaliteli plastikten yapılabilir. Bu, birkaç stilistik eğilimi ve hatta dönemi birleştirmeye yönelik cesur bir girişimdir. Bu tür ürünler, modern iç tarzlara (minimalizm, eklektizm, kitsch, ülke vb.).

Zincirli ahşap bir avize odaya ayrı bir çekicilik katıyor. Zarif venge renkli bir kirişi, bir halteri ve hatta bir geminin direksiyonunu temsil edebilir. Şekil ve boyut çeşitleri – çok sayıda.

Modeller ve görünümler

Bir korsan odasına yerleşmek, Orta Çağ veya avangart ruhunu hissetmek bir zevk meselesidir. Böylece tekstil abajurlu 3 kollu tavan lambaları, piramidal ürünler vb. şık görünecek.. Ahşap bir avize satın almadan önce modelin türüne karar verin:

 • Asma yapılar zincir veya kablo şeklinde bir askı ile tamamlanmalıdır. Ürün, güçlü bir metal kanca olmadan olmaz. 2.5 m tavan yüksekliğine sahip odalar için benzer tipte bir ahşap avize satın alabilirsiniz..

 • Tavan modelleri bir montaj plakası ile baş üstüne monte edilecektir. Tamamen masif ahşaptan veya bazı ahşap elemanlardan yapılmış yapıları seçebilirsiniz..

Tavan için en iyi seçeneği bulduğunuzda, doğru ampul tipini seçmek de önemlidir. Yangından kaçınmak için LED’lere veya enerji tasarruflu floresan ürünlere bağlı kalmak daha iyidir. Yanmaz, çalışma sırasında ısınmazlar.

 • Doğal ahşapla birlikte tekstiller mükemmel görünüyor. Gölgeli lambalar – sıcaklık, konfor ve misafirperverliğin sembolü. İç mekanın genel atmosferi, onlar için hangi baskıyı seçtiğinize bağlı olacaktır. Damalı, “polka noktaları”, soyut lekeler, küçük çiçek desenleri, katı geometri – mobilya, perde ve diğer unsurların renklerini avizenin renk şemasıyla birleştirmeye çalışın.

 • Çok çeşitli modeller arasında enfes bulabilirsiniz yatak odası için ahşap aplikler. Herhangi bir biçimde gerçekleştirilirler, iç mekana gizem ve biraz tasavvuf eklerler. Çocuk odasının korsan tarzı komik bir modelle “silahlanma” zamanı. Wenge rengindeki düz “çapa” avize, ahşap mobilyalara, tahta döşemelere mükemmel uyum sağlar.

 • Mutfakta, oturma odasından alabilirsin fırfırsız klasik avize. Yönlü veya buzlu cam, kumaş ve kağıt abajurlara sahip üç ve beş kollu model, en “açılı”, eklektik iç mekanlara özel konfor sağlar..

Gerçek stiller

Tasarımcılar, ahşap bir avizeye uyumlu bir şekilde uyan ana stiller oryantal, eko, ülke, klasikler ve modern. Ancak bu, böyle bir unsurun rustik, Provence, vintage, Gotik veya Barok ruhunun hüküm sürdüğü bir odaya asılamayacağı anlamına gelmez. Dekoratörler, sınıflara, geniş odalara ve mütevazı oturma odalarına eski notlar eklemenizi önerir..

Avizeler country, eco, East stilleri konseptine mükemmel uyum sağlayacak. Dallı, araba tekerleği modellerinin yanı sıra tavandan iplere veya zincirlere asılan ürünleri almaktan çekinmeyin.

Avangard, romantizm ve Orta Çağ zamanlarının bir resmini yeniden yaratabilecek yarı antika seçenekler de var. Düz bir şekle sahip ahşap avizeler orijinal görünecek. Mumları taklit eden lambaları olmalıdır. Rustik bir tarz ve ip üzerinde çubuk şeklinde bir avize kullanarak sadelik ve rahatlık notları ekleyebilirsiniz. Mutfak içlerinde, yemek odalarında, oturma odalarında harika görünüyor..

Japon stili ipek gibi bir malzeme ile birleştirilmiş ahşap bir avizenin kullanımını içerir. Dövme uçlar ve modaya uygun gravür, aksesuara zenginlik katar. Doğuya doğru herhangi bir yönde doğru geometri kullanılır, bu nedenle aydınlatma armatürünüz açıkça kare, dikdörtgen ve simetrik olmalıdır..

Antika avizeler sizi geçmişe götürür, odaya yanıltıcı, özel bir sihir katar. Tasarım stilleri için mükemmeldirler dağ evi, provence, retro. Anında huzur ve sükunet için yatak odanıza veya oturma odanıza vintage modelleri asmayı deneyin. Doğal malzeme çevre dostudur. Isıyı iyi aktarır ve kendisini çeşitli işleme türlerine borçludur..

Modellerin stilleri ve şekilleri ile denemeler yapın. Böyle bir yapıyı bir kır evine, bir kır konağına, saunaya veya hamama kurmanın zamanı geldi.. Tavanın altına iğne yapraklı veya yaprak döken bir ürün asarsanız, odanın genel görünümünü bozmazsınız:

 • birkaç çubuk veya tahta;
 • dallar iç içe;
 • düzgün bir sıra halinde veya birbirine dik olarak yerleştirilmiş plakalar.

Birçok modern model, modern stile uyumlu bir şekilde uyar. Tasarımcılar çoğu zaman ahşaba cam, metal veya tekstil elemanları ekler. Katı ve ölçülü seçenekler klasik atmosferi tamamlayacak, daha karmaşık şekiller odayı eklektik, eko, kitsch vb..

Masif ahşap üzerine spot ışıkları olan ürünlere dikkat edin. Sadece mükemmel zevkinizi vurgulamakla kalmayacak, aynı zamanda evde pratik, işlevsel bir cihaz haline gelecekler..

En güzel modernist avizeler, buzlu cam ekli modeller olarak kabul edilir. Odanın diğer unsurlarıyla birlikte bütünsel bir kompozisyon oluşturacaklar: döşemeli mobilyalar, süpürgelikler, zemin ve duvar kaplamaları ve diğer kaplama malzemeleri..

Renk çözümleri

Renkler açısından doğal tonlardan uzaklaşmamaya çalışın. Ahşabın eşsiz dokusunu korumalı, eko-temalara olan sevginizi, klasiklerin ve avangart şeylerin zarafetini vurgulamalısınız. Geniş odalar için koyu renkte görünür bir “nokta” seçmek daha iyidir. İncelik ve zarafet, siyah taban ve tonlarla verilir. Bu seçenek özellikle ofisler için uygundur, sahibinin statüsünü ve prestijini vurgulayacaktır..

Endişeli klasik motiflere, kiraz, venge, patron, meşe veya ceviz gibi ahşap bir avizenin rengine bakın. Ancak modern iç mekanlarda Karelya huş ağacı, sedir, maun, maun tonlarında silindirik veya küresel tonlar orijinal görünecek.

Işık paleti gelişmişlik katar, atmosfere rahat, romantik bir ruh hali getirir.

Provence stili asma, ceviz dallarından zarif tasarımlar olmadan olmaz. Seçtiğiniz gölge, incelik, zarafet ve hafiflik ile ilişkilendirilmelidir. Uzmanlar, Gotik hayranlarına eskitilmiş ahşap, dövme detaylar ve ajur elemanlarının etkisiyle modellerle “kendilerini silahlandırmalarını” tavsiye ediyor. Bütün bunlar koyu renkli ahşap bir tabanın arka planına yerleştirilmelidir..

hayranlar çatı katı, çatı katı tarzı, büyük olasılıkla, avizeleri çubuklar, panolar şeklinde kullanırlar. Lamba ve ampullerin yanı sıra üzerlerine cam kavanoz, saksı, hasır sepet takabilirsiniz. Maun, tuğla veya koyu kahverengi gölge renginin seçilmesi tercih edilecektir. Bu durumda, uzun ömürlü ergonomik floresan veya LED lambalar kullanmaya değer..

Şekiller ve boyutlar

Muazzam şekil ve ebat çeşitliliği arasında en popüler ahşap avizeler yuvarlak ve köşeli olarak kabul edilir. Daha karmaşık “geometri”, lüks konaklar, geniş salonlar, salonlar için uygundur ve rahat, mütevazı bir mutfağa, oturma odasına, yatak odasına sığmaz. Tavana monte edilmiş yapılara, çevresi boyunca güzelce düzenlenmiş lambaları olan bir tekerlek veya direksiyon simidi şeklinde bakmaya değer..

Klasikler, gotik, ortaçağ tarzı için, rüzgarda ateş taklidi olan bir mum lambası kullanın. Minimalizm, yapılandırmacılık ve hatta tekno, kare bir aydınlatma armatürü ile dekore edilebilir..

Düzensiz kenarlı ahşaptan yapılmış dikdörtgen avizeler, tahtalardan, çubuklardan oluşabilir. Bu elemanlar genellikle çiviler, ipler, ipler veya zincirlerle birbirine bağlanır..

Büyük hacimli avizeler, refah ve lüks duygusu uyandırır. Böyle bir aksesuarla kendinizi her zaman konfor alanında hissedeceksiniz ve hayatınız asil bir hayat olacak. Uygulama, büyük lambaların yerinin geniş odalarda (restoranlar, kır evleri, otel salonları vb.).

Küçük avizeler, tavan arası, sundurma, küçük oturma odası veya yemek odasının iç kısmına başarıyla sığacaktır. İlginç bir çözüm, 3 kollu modeller, mobilya takımı, döşeme, perde veya duvar kağıdına uygun kumaştan yapılmış tonlu seçenekler olacaktır..

Üreticilere genel bakış

Popüler ahşap avize üreticileri arasında İtalyan markası satış lideri olarak kabul ediliyor. Velante. Koleksiyonlarında hem zemin lambaları, aplikler hem de yüksek kaliteli malzemeden yapılmış orijinal gövdeli sofra takımları, spotlar, led avizeler bulacaksınız. Bu modeller, herhangi bir iç mekana çekicilik katabilir..

Ayrıca markalar Silvia Braconi, Matali Crasset, Laura Alesi, Gianpaolo Rampolla cam, metal ve ahşabın ilginç bir kombinasyonunu tek bir avizede görebilirsiniz. Bazı plafondlar, antika fenerlere benzer şekilde gerçekten antikalara benziyor..

Şirketin ürünleri prezentabl ve sağlam görünüyor Odeon ışığı. Bir dizi ahşap aydınlatma armatüründe, sıra dışı abajurlar, akrilik gölgeler vb. ile Mısır kristali ile süslenmiş örnekler vardır..

Rusya markaları temsil ediyor “Aurora”, “Dubravia”, “ArtProm” vb. Yerli üretici, klasik ve yüksek teknoloji, art deco, çekicilik, provence, ülke stilleri için başyapıtlar yaratır. Geniş bir yelpazede bir bar, tavan, asma, baş üstü vb. Modeller bulacaksınız..

İç mekanda güzel örnekler

Alışılmadık el yapımı tasarım ürünleri her zaman iç mekanların merkezinde olacak. Onların yardımıyla, stilin temel konsepti yaratılır, istenen ruh hali belirlenir. Ahşap çemberli ve zincirli modeller çok popüler. Daha az popüler – hantal bar avizeleri.

Kristal, cam, metal ve ahşaptan yapılmış ürünler en yüksek aristokrasi derecesi olarak kabul edilir. Güzel gölgeler genellikle zarif bir baskıya sahip moda perdelerle süslenir.

Böyle bir ev aksesuarı, ev sahibinin ince zevk duygusunu vurgulayacaktır..

Abajurun mat veya parlak dokusuna sahip dekoratif ahşap avizeler muhteşem görünüyor. Akrilik ürünler biraz daha pahalıya mal olacak. Ahşapla birlikte gerçek bir sanat eseri haline gelirler, ancak fiyat onlar için de uygundur..

Diğer özelliklerin yanı sıra, bu tür asma yapıların çeşitli dekoratif unsurları ayırt edilebilir. Ahşap oymalı avizeler, dövme elemanlar orijinal görünecek. Ahşap bir avize yardımıyla kendinizi Orta Çağ’da bulmak, kendinizi yuvarlak masa şövalyesi olarak hayal etmek oldukça kolaydır. Ayrıca kendinizi efsanevi Leonardo da Vinci’yi ziyaret ettiğinizi hayal edebilir, Rönesans ruhundan ilham alabilirsiniz..

Kendi elinizle bir lamba veya masa lambasının nasıl yapılacağı hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..