Çeşitli aydınlatma cihazlarının üretiminde ne kadar ilerleme kaydedilmiş olursa olsun, basit bir akkor lamba hala pazardaki liderliğini kaybetmez..

Özellikler, avantajlar ve dezavantajlar

Akkor lamba, tabanında metal bir taban bulunan, genellikle armut biçimli bir cam kaptır. Bu taban yardımı ile lambanın kullanılacağı duya bağlantı yapılır..

Cam kabın içinde metal bir iplik vardır, çoğu zaman tungstenden yapılır, aydınlatma açıldığında, içinden elektrik deşarjları geçer, bu da ipliği yüksek sıcaklıklara ısıtır ve bu da bir parıltıya neden olur. Bununla birlikte, bu ilke yalnızca gücü 20-25 watt’ı geçmeyen lambalar için geçerlidir..

Daha fazla güç ve dolayısıyla ışımanın daha büyük bir parlaklığını elde etmek için, şişeye özel bir gaz, örneğin ksenon verilir ve burada ışıma sadece tungsten yayının ısınmasından değil, aynı zamanda yanmadan da kaynaklanır. cam kap içinde bir soy gazın. Gazın parlaklık ve güç özelliklerini artırmasının yanı sıra kullanılan modelin ömrünü de uzatabilmektedir. Ksenona ek olarak, üreticiler kripton ve argon gibi diğer inert gazları ekler, ancak bu tür ampullerin parlaklığı, ksenon ilavesinden biraz daha az olacaktır..

Standart akkor lambaların kullanım ömrü yaklaşık 1000 saattir, ancak özel bir dimmer bu ömrü artırabilir ve aynı zamanda enerji tüketimini biraz azaltabilir.

Diğer herhangi bir lamba türü gibi, bir akkor lambanın da kendine özgü artıları ve eksileri vardır..

Artılar şunları içerir:

 • Belki de bu modellerin ana avantajlarından biri maliyetleridir. Akkor lambalar, piyasadaki tüm ürün çeşitleri arasında en düşük maliyete sahiptir. Örneğin, General Electric’in en kaliteli modellerinden bazıları ortalama 30-40 rubleye mal oluyor..
 • Bu model, anında açma ve kapama özelliği ile donatılmıştır..
 • Hem AC hem de DC’den çalıştırma mümkündür.

 • Bu tip tasarım, ışık titremesini hariç tutar, bu nedenle bu lamba modelinin insan görüşü üzerinde zararlı bir etkisi yoktur..
 • Ayrıca, bu tip en yüksek renksel geriverim seviyesine sahiptir..
 • Özel bir dimmer yardımıyla ışık akısının yoğunluğunu değiştirmek mümkündür..

Eksileri arasında:

 • Kısa hizmet ömrü;
 • Yüksek enerji tüketimi;
 • Enerji dalgalanmalarına karşı hassasiyet.

Tüm dezavantajlara rağmen, çok daha fazla avantaj var, bu nedenle akkor lambaların günlük yaşamda kullanımı hala popülerliğini kaybetmiyor..

Özellikler

Akkor lambaların ana teknik özellikleri aşağıdaki parametreleri içerir:

Ömür

Akkor lambalar, herhangi bir armatür modelinin en kısa ömrüne sahiptir. Bu faktör, lambanın içindeki filaman ve hızlı aşınması ile doğrudan ilişkilidir..

Yanma sırasında, ondan bir malzeme tabakası buharlaşır., iplik incelir ve kopar. Lamba arızalı. Ayrıca servis ömrü elektrikteki ani değişikliklerden etkilenir. Ve herhangi bir dahil etme, ampulün içindeki direnci keskin bir şekilde artırdıkları ve böylece yayın incelmesine neden oldukları için iplik için strestir. Bu durumda, bir dimmer veya dimmer, çalışma ömrünü biraz uzatmaya yardımcı olacak, daha sorunsuz bir başlatma sağlayacaktır..

Üreticiler tarafından vaat edilen böyle bir ürünün hizmet ömrü genellikle 1000 saati geçmez. Aynı zamanda, şu anda, ışık çıkışı sürekli olarak azalmaktadır, bu nedenle, örneğin, yaklaşık 700 saatlik çalışmadan sonra parlaklık yaklaşık %15 azalacaktır..

Renksel geriverim ve ışık sıcaklığı

Bu iki özellik, yayılan ışığın kalitesini belirlemek için belirleyicidir. Bu nedenle, bu tür bir lambanın ışık sıcaklığının, LED’lerin veya yeni neslin diğer modellerinin aksine, yalnızca bir tezahürü vardır – ampulün yaydığı açık sarı ışık, insan gözü için en rahat olanıdır. Renksel geriverim, bir nesnenin doğal rengi ile bir aydınlatma elemanı tarafından aydınlatıldığında rengi arasındaki uygunluk düzeyidir. Bu durumda, renksel geriverim tayfı maksimumdur ve %100’e eşittir. Bu nedenle, diğer türlerin modelleri oluşturulurken bu tip örnek olarak kullanılır..

Güç tüketimi seviyesi

Tabii ki, bu faktör tanımlayıcı başlangıç ​​gücüne bağlıdır. Güç watt ile belirlenir. Böylece, 50 W’lık bir lamba gücüyle, enerji tüketim seviyesi sırasıyla saatte 50 W olacak, 100 W’lık bir güç bu göstergeyi ikiye katlayacaktır. Ortalama olarak, bir lamba günde yaklaşık 6-7 saat yanar ve günde 100 W’lık bir lambanın yaklaşık 600-700 W tüketeceği ortaya çıkarken, modern avizeler genellikle 3-4 ışık elemanına sahiptir. Bundan, sadece bir odadaki aydınlatma için 2100 W veya günde 2,1 kW gerekli olduğu sonucu çıkar..

Baz tipi

Işık elemanını kullanılacağı cihaza bağlamak için, ampul özel bir fonksiyonel eleman – bir taban ile donatılmıştır. Baz farklı bir görünüme sahip olabilir. En yaygın olanı dişli bir Edison tabanıdır. Paket işaretlerinde E harfi ile belirtilir. Harflere genellikle bir sayı eklenir, bu kapak modelinde kullanılan tabanın çapını belirtir. Günümüzde en yaygın boyutlar E14, E27 ve E40’tır. Modern akkor lamba modelleri, kontakları olan iki pim şeklinde bir G-tabanı ile de donatılabilir..

Akkor lambaların boyutları, ampulün kullanılacağı aydınlatma armatürünün tipine ve ayrıca tabanın boyutuna bağlı olacaktır..

Dolum gazı

Akkor lambaların üretiminde ışık radyasyonunun gücünü arttırmak için inert bir gaz kullanılır. Lambanın cam boşluğunu doldurur ve yandığında bir parıltı oluşur. Modelin maliyetine ve amacına göre içinde farklı bir gaz bulunur. Böylece, en basit ve en ucuz seçenekler nitrojen ve argon karışımı ile doldurulur, bu kombinasyon en düşük aydınlatma seviyesini sağlar. Daha iyi özelliklere sahip daha pahalı modellerde, cam ampulün içine xenon veya kripton pompalanır, daha düşük bir termal iletkenliğe sahiptirler, bu da parlaklıkta bir artış sağlar.

Görüntüleme

Akkor lambaları türlerine göre kategorize edebileceğiniz birkaç faktör vardır. Cihaz türüne göre. Bu faktör, her şeyden önce, cihazın iç boşluğunun gazla doldurulup doldurulmamasına bağlıdır. Vurgulanan:

 • Vakum – bu, içinde bir metal, çoğu zaman tungsten filaman bulunan ve ısınması bir parıltıya neden olan bir Edison lambası olarak adlandırılan en yaygın modeldir..
 • Argon – argon gazının içeriye fırlatıldığı modeller, genellikle nitrojen ile birlikte kullanılır, daha sonra lambaya nitrojen-argon denir.
 • Kripton. İşte benzer bir durum, sadece gaz kripton ve ışık radyasyonunun parlaklık seviyesi daha yüksek.
 • Xenon gaz modelleri – ampulün içinde xenon yandığında ışık huzmesi görünen en parlak lambalar.

İşlevsel amaca göre:

 • Genel amaç. Hem geleneksel hem de dekoratif olmak üzere her türlü aydınlatmada kullanılan en yaygın standart ampuller. Gömme tavan lambaları da genellikle bu tip lambalarla donatılmıştır. Ancak günümüzde kullanımları yüksek enerji tüketimi nedeniyle bir miktar azalmaktadır..

 • Dekoratif. Bu model mutlaka kıvırcık bir şişe şekline sahiptir. Mumun şekli genellikle seçilir, bu nedenle Noel çelenkinde tam olarak bu tür ışıklar bulunur..

 • Yerel aydınlatma. Bu tip, çalışma için gereken daha düşük bir voltaja sahip olduğundan, elde tutulan armatürlerde ve endüstriyel aydınlatmada kullanılır..

 • aydınlatıcı. Bu durumda, renk seçeneklerinden bahsediyoruz. Renklendirme, çok kısa ömürlü olan dışarıdan vernik uygulanması veya balonun içine renkli püskürtme yapılması nedeniyle oluşur..

 • Ayna akkor lamba. Genellikle modelin bir kısmı yansıtıcı bir ayna kaplaması ile kaplandığından, aydınlatmayı lokalize etmek için kullanılırlar. Genellikle vitrinleri, rafları ve diğer nokta nesnelerini aydınlatmak için kullanılır. Ayrıca bu tip lambalar tavan aydınlatması olmadan da bir odayı aydınlatmak mümkün olduğu için tavan aydınlatmasında başarıyla kullanılmaktadır..

 • projektör. Sokak ve endüstriyel aydınlatmada kullanılan yüksek voltajlı, ışık çıkışlı bir elektrik lambasına projektör denir. Genellikle bu model, sitenizde kullanıldığında enerji tüketiminden tasarruf etmenizi sağlayan bir hareket sensörüne sahiptir..

 • Ulaşım. Adından da anlaşılacağı gibi, bu tip çeşitli araçlarda kullanılmaktadır. Bu model, yüksek titreşim direnci ve toz ve neme karşı koruma ile karakterizedir..

Tasarım

Lambaların farklı şekilleri ve boyutları kendi yapısal farklılıklarına sahip olabilir, ancak temel unsurlar değişmeden kalır. Cihaz, bir cam ampul, bir filament gövdesi (genellikle bir tungsten yayı), filament gövdesini ve akım kablosunu bağlayan elektrotlardan oluşur. Ayrıca tasarımda, tabanında bir elektrot bulunan ve bunun yardımıyla lamba tutucunun ve ampulün bağlanmasının sağlandığı bir taban vardır. Ayrıca genel amaçlı modellerde genellikle, filament arızası durumunda kapağın ampulden ayrılmasını önleyen özel bir sigorta bulunur..

Bir cam ampul, herhangi bir lambanın temelidir. Filament gövdesini dış etkilerden korur, ışık huzmesinin yayılmasına yardımcı olur ve nihai modelin şeklini belirler. Örneğin, en yaygın şekil armut şeklidir ve dekoratif mum şekli de yaygındır. Bu şekil, klasik avizeler veya lambalar için harikadır. Dekoratif şekiller genellikle çap ve boyut olarak daha küçüktür, bu nedenle dekoratif bir ışık elemanı için en iyi kullanım bir duvar lambasıdır..

Şişenin boyutu da değişebilir. Noel çelenklerinde kullanılanlar gibi minyatür ampullerin yanı sıra fenerler veya spot ışıkları için yeterince büyük şekiller de vardır. Ayrıca matara renkli veya aynalı bir kaplamaya sahip olabilir, bu da modellerin fonksiyonel özelliklerini değiştirebilir..

Speküler püskürtme, ışığı belirli bir noktada yoğunlaştırarak saçılımını sınırlarken, renkli püskürtme çeşitli amaçlar için renkli aydınlatma sağlayabilir. En yaygın olanı, popüler inanışa göre, kırmızıların yanı sıra iyileştirici ve dezenfekte edici bir etkiye sahip olan mavi lambalardır. Hafif müzik oluşturmak için konser performanslarında diğer renklerin aydınlatması kullanılabilir.

Şişenin içinde gazlı bir ortam var. İlk modellerde yoktu, filaman bir vakumdaydı, ancak bu tasarım ışık akısının gücünü arttırmaya izin vermedi. Şişeyi gazla doldurmak, daha fazla parlaklık ve maksimum güç elde etmeyi mümkün kıldı. Gaz ortamı oluşturmak için argon, nitrojen, ksenon ve kripton kullanır.

Işık akısının parlaklığı ve gücü doğrudan gazın türüne bağlıdır.. Azot ve argon karışımı en düşük parlaklığı elde etmenizi sağlarken, ksenon ise tam tersine en parlak ışık huzmesini sağlar. Işımanın kendisi parlayan gövde tarafından sağlanır. Bu genellikle yay şeklinde uzun, ince bir teldir. Ancak amaca bağlı olarak bu eleman farklı bir biçimde de yapılabilir. Günümüzde filament yapmak için kullanılan en yaygın malzeme tungstendir. Yeterli sertlik, ısı ve elektrik iletkenliğine sahiptir..

Bitirme elemanı kaidedir. En yaygın modeller spiral kaidelerdir. Farklı çaplarda olabilirler ve aydınlatma armatürlerinin imalatında kullanılan farklı tipteki duylara sığabilirler..

Dekoratif

Dekoratif modellere vintage Edison lambaları da denir..

Aşağıdaki özelliklere sahiptirler:

 • E14 veya E27 çapında spiral taban;
 • Voltaj 220 W;
 • 20 ila 100 W arası güç.

Ek olarak, filament gövdesinin olağandışı konumu nedeniyle, bu tür modellerin hizmet ömrü genellikle geleneksel lambalardan biraz daha yüksektir ve hizmet ömrünü azaltan voltaj dalgalanmaları ve diğer faktörlerin olmaması koşuluyla 3500 saate ulaşabilir. Cam ampulün şekli oldukça farklı olabilir. Burada ve bir mum şekli, spiraller, uzatılmış, yuvarlak, oval ve diğer birçok olası seçenek, tasarımcı avize ve aplik “antika” modelleri ile mükemmel bir şekilde birleştirilmiştir..

Olağandışı şekiller ve boyutlar, tungsten filamanın şekliyle ilgili özgün çözümler, retro lambaların farklı tarzlarda kullanılmasını ve çeşitli tasarım fikirlerini somutlaştırmasını sağlar..

Bu türün bir özelliği, ampulün içinde bir filamanın değil, birkaçının bulunmasıdır, toplam sayıları bir aydınlatma elemanı başına 20 parçaya ulaşabilir. Ayrıca, bu ipliklerin kendi orijinal düzenlemeleri olabilir. Aşağıdaki formlar en yaygın olanlardır:

 • yaprak şekli – damarlı ve saplı bir yaprağı andıran uzun bir şekildir. Odanın organizasyonunun ülke tarzına uyması ilginç olabilir..

 • Sarmal – tungsten ipliği spiral bir sargıdır, daha fazla sayıda iplik ile “çatı katı” stilini tamamlayacak ilginç bir etki oluşturulabilir.

 • saç tokası – burada kemerin şekli hakimdir, böyle minimalist bir yerleşim nedeniyle, bu tip minimalizm tarzında bir oda için iyi bir seçenek olacaktır..

 • balıksırtı. Ladin şeklinde ilginç bir şekil, birkaç keskin köşeye sahiptir, bu da çatı katı veya minimalizm için iyi bir seçenek olabilir..

 • Sincap kafesi. Tungsten filamentinin konumu, hücre duvarlarının görünümünü taklit eder..

 • Bir döngü. Bu, standart taban düzenine mümkün olduğunca benzer. Tek fark, standart versiyonda tel cirosu çok küçükse, o zaman burada bunlar büyük dalgalardır..

Her durumda, şekillerden herhangi biri oldukça ilginç ve etkili görünüyor, bu da sadece lambanın şekli değil, aynı zamanda tungsten yayı nedeniyle odayı dekore etmenize izin veriyor. Ayrıca dekoratif elemanlar renklendirilebilir. Renk, ışığın renk sıcaklığını ve doygunluğunu değiştirebilir. Bu tür lambalar şenlikli bir ruh hali yaratabilir, çelenklere ve şenlikli dekorun diğer unsurlarına yerleştirilebilirler. En yaygın renkler arasında mavi, turuncu, kırmızı ve yeşil bulunur. Mat bir ampul de ilginç bir etki yaratmaya yardımcı olacak ve mat ve renkli yüzeylerin bir kombinasyonu tasarıma hafif bir sis efekti verecektir..

Operasyonun nüansları

Akkor lambaların çalıştırılması süreci, özel lezzetlerde farklılık göstermez. Işık elemanını kullanmak için, ampulü duya vidalamanız ve anahtarı açmanız yeterlidir. Ve tam açma anında, lamba yayı üzerindeki en zararlı etki, açılma keskin bir tungsten ısınması ürettiği ve soğuk bir durumdan çok hızlı bir şekilde ısındığı için üretilecektir. Bu, hizmet ömrünü biraz kısaltır ve cam ampulün iç içeriğinin daha hızlı aşınmasına yol açar..

Birçoğu, hizmet ömrünün başka neye bağlı olduğu ve lambaların neden yandığı ile ilgileniyor. Birincisi ve en önemlisi, ağdaki voltaj düşüşleridir. Tabanla etkileşime giren ve yükü lamba gövdesine aktaran ani dalgalanmalar, lambayı yıpratarak cihazın ömrünü kısaltır. Sonuç olarak, bir gün basit bir açma, enerjinin keskin bir şekilde serbest kalmasına ve lambanın yanmasına yol açacaktır. Avize veya apliğin montaj ve bağlantı kalitesi de modelin hizmet ömrünü etkileyebilir. Kabloların yanlış bağlanması veya yanlış seçilmesi, cihaza zarar veren ağ aşırı yüklenmesine neden olurken, bu durumda sadece ampul değil, aynı zamanda içine vidalandığı aydınlatma cihazının kendisi de zarar görür..

Uygun olmayan koşullarda kullanılan bir cihazı ne kadar hızlı yakar. Bu nedenle, sürekli titreşim, şok veya diğer mekanik etkilerle radyasyon meydana gelirse, arıza üretici tarafından garanti edilenden daha hızlı gerçekleşir. Dış sıcaklık ve nem de çalışma süresini azaltabilir. Bu nedenle nemi yüksek odalarda ve sokaklarda akkor lambaları mümkün olduğunca az kullanmaya çalışırlar. Hizmet ömrünün uzatılması, açıldığında tungstenin daha yumuşak bir şekilde ısınmasına katkıda bulunacak bir dimmer bağlantısıyla kolaylaştırılacaktır..

Bertaraf ile ilgili olarak, akkor lambaların çoğunlukla tehlikeli bir etkisi olmamasına rağmen yine de imha anlamına gelen inert gaz içerdiği akılda tutulmalıdır. Bunu yapmak için, tüm arızalı ampulleri her büyük şehirde bulunan özel toplama noktalarına teslim etmek gerekir, ancak orada uzmanlar, geri dönüştürülebilir malzemelerin gelecekte kullanılabileceği en güvenli imha işlemini zaten yapacaklardır..

Akkor lambalara genel bir bakış için aşağıdaki videoya bakın.