Banyo için bir abajur, pratik ile birlikte aynı zamanda büyük bir estetik değere sahip olan önemli bir dekorasyon unsurudur. Soketi ve lambayı nemden ve mekanik stresten korur ve ayrıca iç dekorasyon görevi görür..

özellikler

Aşırı koşullarda çalışması nedeniyle, banyo ve sauna abajurları aşağıdaki gereksinimleri karşılamalıdır:

 • Kuvvet. Abajur veya plafond, aşırı ısınmadan patlamayacak ve insanlara zarar vermeyecek kadar güçlü olmalıdır;
 • Çevre güvenliği. Yüksek sıcaklıkların etkisi altında, plastik ve plastiklerden çevreye zararlı dumanların yayılması riski vardır, bu nedenle abajur doğal veya zararsız yapay malzemelerden yapılmalıdır;
 • Yangın Güvenliği. Ürünün yapıldığı malzeme yanıcı olmamalı veya özel bir bileşikle işlenmiş olmalıdır;
 • Nem direnci ve dayanıklılık. Kumaş ve kağıt seçeneklerinin kullanımına izin verilmemektedir.

Çeşitler

Banyo ürünleri için özel gereksinimler nedeniyle, banyo için abajurun yapılabileceği çok fazla malzeme yoktur.. Aşağıdaki abajur türleri, yüksek nem ve yüksek sıcaklık koşullarında çalışmak için en uygundur:

 • Bardak. Mühürlü duvara monte abajur şeklinde kalın buzlu camdan yapılmıştır. Bu tür modellerde akkor lambaların kullanımına izin verilir. Ürünler, gölge merceğinin şekli ve rengi açısından farklı olabilir. Gazyağı lambası şeklinde yapılmış lambanın abajuru çok orijinal görünüyor. Şeffaftır ve gazyağı sobasının koruyucu camının şeklini tekrarlar ve metal detaylarla birlikte böyle bir abajurlu ürün çok etkileyici görünür;
 • Isıya dayanıklı plastikler, paslanmaz çelik ve alüminyum bazı banyo ve sauna odaları için abajur imalatında da kullanılabilir. Onlar için temel gereksinim, 100 dereceye kadar sıcaklıklara dayanma yeteneğidir;
 • Odun. Hamamın iç kısmına mükemmel uyum sağlayan ve dekorasyonu olan çevre dostu doğal malzeme;
 • himalaya tuzu. Himalaya tuzu kullanılan ürünler sadece hoş bir yumuşak ışık yaratmakla kalmaz, aynı zamanda iyileştirici özelliklere ve sakinleştirici etkiye sahip faydalı maddeleri de çevreye bırakır. Tuz ısındığında odayı iyonize eder ve terapötik mikro iklimi bronkopulmoner patolojiler, merkezi sinir sistemi hastalıkları ve cilt problemleri için yararlı olan bir tuz mağarasının etkisini yaratır. Yarı saydam yapısı ve sıra dışı dokulu deseni sayesinde, Himalaya tuzu abajurları yumuşak, parıldayan bir ışık akısı yaratır ve benzersiz bir atmosfer yaratabilir..
 • Odun. Banyonun iç kısmına mükemmel şekilde uyan ve dekorasyonu olan çevre dostu doğal malzeme.

Tuz levhaları, ışık kaynağının üzerine duvara monte edilebilir ve yayıcı bir ekran görevi görebilir veya abajur ve yarım lamba şeklinde yapılabilir..

Endüstriyel tasarımda abajur ve kafes üretimi için sedir, ıhlamur ve abash kullanılır, aşırı koşullara dayanabilir ve orijinal görünümünü uzun süre kaybetmez:

 • Ihlamur – ısıtıldığında hoş bir aroma yayan ve yüksek neme maruz kaldığında şişmeyen en ucuz malzeme.
 • sedir ve abash – güzel bir ahşap lif yapısına ve ısı direncine sahip daha pahalı malzemeler. Bu tür ağaç türlerinden yapılan ürünlerde elinizi yakmanız mümkün değil, estetik görünümünü uzun süre koruyor, neme dayanıklı ve dayanıklı. Bu tür malzemelerden yapılan modeller hem çamaşırhanede hem de buhar odasında kullanılabilir..
 • Güzel ve zengin görünüyor birkaç farklı ağaç türünden yapılmış abajurlar. Farklı lif yapısı ve gölgesi nedeniyle, böyle bir ızgaraya veya ızgaraya sahip ürünler çok asil görünüyor..
 • Kendi elleriyle abajur yaparken kullanılırlar asma, huş ağacı kabuğu ve bast. Bu malzemeler kesme ve taşlama için uygundur, nemden korkmazlar, ucuzdurlar..
 • iğne yapraklılar, Çam ve ladin gibi, yüksek sıcaklıkların etkisi altında artan reçine ayrışması ve ürün yüzeyinde yanma olasılığı nedeniyle hamamda lamba üretiminde kullanılması tavsiye edilmez..

Ahşap abajurlar, yayıcı bir ekran ve dekoratif bir ızgara şeklinde yapılabilir. Ekran, üzerinde ışığın odaya girdiği bir veya daha fazla yayılma deliği bulunan düz veya hafif kavisli ince bir levhadır. Ek ve tasarım türüne göre ekranlar köşe ve duvar olarak ayrılır. Küçük odalar için köşe seçeneğini seçmek daha iyidir. Daha az yer kaplar ve lambayı yanlışlıkla temastan ve hasardan güvenilir bir şekilde korur.

Duvara monte modeller, sıçrama olasılığı ve mekanik stres olasılığı nedeniyle dikkatli bir lamba seçimi gerektirir..

Dekoratif bir kafes şeklindeki abajurlar, çeşitli türlerdeki ahşaptan yapılmış sauna dekorunun tüm unsurlarıyla mükemmel bir uyum içindedir. Kafes, düz dikdörtgen çıtalardan, uzun silindirik parçalardan veya oluklara monte edilen, birbirine sabitlenebilen veya ayrı ayrı sabitlenebilen çubuklardan yapılabilir..

Ahşap küvetler, kovalar ve kepçelerle mükemmel bir uyum içinde olan bu ürünler, bir odanın tasarımına son rötuşları ekler..

Ahşap kafes şeklinde bir abajur kullanırken, ahşabın özelliklerini dikkate almanız ve şişmeye meyilli olmayan türler seçmeniz gerekir. Lambayı ters yöne yerleştirmek ve yansıtıcı dışbükey paslanmaz çelik plakaya yönlendirmek, ızgaradan çizgili gölgelerin önlenmesine yardımcı olacaktır. Konumunun yeri, dekoratif ahşap kafeslerin şekline bağlıdır. Köşede böyle bir abajurlu bir lamba asılıysa, yamuk veya üçgen bir şekil yapacaktır. Duvara monte modeller kare veya dikdörtgen olabilir ve lambayı neredeyse tamamen saran yarım daire şeklindeki bir ızgara, yayılan ışık elde etmenizi sağlar..

kendin yap yapma

Kendiniz yapabileceğiniz en basit seçenek açılı bir difüzör ekranıdır., aşağıdaki şekilde yapılabilir:

 • ince bir tahta levha alın ve gelecekteki ekranın yüksekliğini ve genişliğini işaretleyin;
 • ortaya çıkan dikdörtgenin veya karenin ortasına herhangi bir şekilde bir delik çizin. Bunlar geometrik şekiller, bir akçaağaç yaprağının ana hatları veya başka herhangi bir şekil olabilir;
 • saçılma deliğini çizime göre dikkatlice kesin ve iş parçasını dikkatlice zımparalayın;
 • ekranı önceden belirtilen kontur boyunca kesin ve kenarları zımpara kağıdı ile işleyin;
 • kendinden kılavuzlu vidalar kullanarak, hipotenüsün saçılma için şekillendirilmiş bir delikle hazırlanan parçanın genişliğine karşılık geleceği bir üçgen şeklinde üç çubuğu bağlayın ve boşluğun alt kısmını hipotenüse tutturun;
 • ekranı yukarıdan sabitlemek için tamamen aynı boyutlarda başka bir üçgen yapın;
 • bağlantı elemanları kullanarak bitmiş yapıyı bir köşeye monte edin.

Ayrıca ızgaralı bir abajur da yapabilirsiniz:

 • çerçeve görevi görecek kalın kağıda bir parçanın C şeklinde bir çizimini yapın;
 • deseni tahta bir boşluğa yapıştırın, iki özdeş parçayı çizin ve iç, ardından zımpara kağıdı ile zımparalayın;
 • kenardan bir santimetre geri adım atın ve iş parçasının şeklini tam olarak tekrarlayan bir çizgi çizin. Ortaya çıkan çizgiden 1 cm daha girinti yapın ve çizin. Sonuç iki paralel çizgi olacaktır. İkinci kısmı da aynı şekilde hizalayın;
 • 5 mm derinliğinde her iki boşlukta çizilen çizgiler boyunca bir oluk açın;
 • 1 santimetre genişliğinde ve gelecekteki abajurun yüksekliğine karşılık gelen yüksekliğe sahip ahşap çıtalar yapın ve öğütün;
 • alt kısmı düz bir zemine yatırın ve lataları çekiçle vurarak oluğa yerleştirin. Çıtalar arasındaki mesafe, bir kalem ve bir cetvel kullanılarak iş parçası üzerinde önceden işaretlenmiştir;
 • tüm çıtalar çerçevenin alt kısmına güvenli bir şekilde sabitlendikten sonra, ikinci iş parçasını yukarıdan dikkatlice takın ve her rayı üst iş parçasının oluğuna yönlendirin, yapının montajını bir çekiçle dikkatlice bitirin;
 • kendinden kılavuzlu vidalar ve bağlantı elemanları kullanarak abajuru duvara sabitleyin.

Kendi elinizle banyo için lamba yapma atölyeleri, aşağıya bakın.

.

Ürün galerisi

Aydınlatmanın doğru kullanımı ve banyo için doğru abajur seçimi, iç mekanı süsleyecek, görüntüyü tamamlayacak ve odanın tarzını vurgulayacaktır..