Banyo, konutta özel bir odadır, bu nedenle atmosferi benzer olmalıdır. Aydınlatma, bu odanın dekorasyonunda önemli bir rol oynar ve ana unsuru merkezi aydınlatma armatürüdür. Banyo avizeleri, temel amacı ve estetik yükü birleştiren fonksiyonel bir tasarım tekniğidir..

özellikler

Modern banyo armatürleri, daha önce uyulan muhafazakarlıktan uzaktır.. Bugün bu aksesuarlar tamamen farklı görünüyor ve birkaç sorunu çözüyor, bunlar:

 • odayı aydınlat;
 • mekanın görsel etkisini yaratın;
 • odanın istenen alanını vurgulayın;
 • ana tasarım fikrinin tonunu ayarlayın.

Çoğunlukla bunlar, merkezi bir armatür görevi gören ve ek aydınlatmaya sahip olan pratik ve güvenli ürünlerdir. Banyo avizeleri, doğru tipte lambalar ve en uygun ışık akısı gücü seçimini sağlar..

Doğru kurulum sistemine uyarlar, banyo yapmak, kozmetik ve hijyenik prosedürleri gerçekleştirmek için en rahat ışık koşullarını yaratmalıdırlar..

Modern merkezi banyo lambası benzersizdir ve birçok avantajı vardır:

 • modern üretim teknolojileri kullanılarak profesyonel ekipman üzerinde çeşitli hammaddelerden yapılır;
 • her alıcının bir iç kompozisyon hazırlamak için doğru çözümü bulmasını sağlayan, formların değişkenliği ile karakterize edilen zengin bir model yelpazesine sahiptir;
 • bir ürünü mevcut ortamla eşleştirmek veya ışık noktaları eklemek için uygun olan çeşitli renk paletine sahiptir;

 • farklı boyutlardaki odalar için uygun bir lamba seçmenize izin veren çok sayıda boyuta sahiptir (özellikle küçük boyutlu banyolar için önemlidir);
 • yerleştirme için uygun olan açık veya kapalı olabilir ve tavanın yüksekliğine bağlı olarak ürünü farklı kurulum türleri için konumlandırmanıza izin verir;
 • retina ve optik sinir için en rahat koşulları dikkate alarak ışık akısının yoğunluk derecesini değiştirmenize izin veren, kullanılan ışık kaynaklarının sayısında geniş bir değişkenliğe sahiptir;
 • modelin karmaşıklığına, kullanılan hammadde türüne bağlı olarak, farklı maliyetlerde farklılık gösterir, bu da bütçe ve tat tercihlerini dikkate alarak her müşteriye bir yaklaşım bulmanızı sağlar..

Su geçirmez modeller – ayrı bir modern banyo armatürleri serisi. Su girdiğinde klasik muadilleri gibi yanıp sönmez, sorunsuz açılır ve kıvılcım çıkarmazlar. Dışarıdan, onları normal çeşitlerden ayırt etmek zordur: korumanın kurnazlığı içeride gizlidir..

Neme dayanıklı modeller, suyun kartuşa, terminale, elektronik üniteye ve gölgenin altına erişimini engelleyen ek elemanlarla donatılmıştır. Ayrıca lastik contaları vardır..

Banyo avizelerinin ana dezavantajı, hepsi neme dayanıklı değildir. Bazıları hızla başarısız olur. Bu tip avizelerin tüm modelleri, lambanın değiştirilmesi anlamına gelmez: bazıları, bir ampul arızalanırsa, diğer lambaların çalışmasının durmasına neden olan (seri devreli modellerde) herhangi bir onarım sağlamaz..

Bazı ürünlerin dezavantajı, açık tip lambalar. Markalar genellikle, her zaman ıslak bir oda için uygun olmayan aydınlatma armatürleri için seçenekler sunar: özellikle alanı küçükse, oda boyunca su buharı yayılır. Bazı hane üyelerinin sıcak suya özel sevgisi göz önüne alındığında, odada tehlikeli bir atmosfer yaratılır..

Bu nedenle, kapalı tip modelleri seçmelisiniz ve bunlar her zaman tat tercihleriyle örtüşmez..

Görüntüleme

Tüm banyo armatürleri, her zamanki gibi avizelere benzemez. Bugün bu terim, birçok renk tonuna sahip büyük bir aksesuar şeklinde birden fazla çeşitlilik anlamına gelir.. Mevcut banyo armatür çeşitleri, kurulum türüne göre sınıflandırılır:

 • askıya alındı;
 • Yüzeye yakın.

Her çeşidin kendine has özellikleri vardır:

 • Modeller asma planı bir zincir, çubuk veya başka bir askı vasıtasıyla tavana bağlanan aydınlatma armatürleridir. Çoğu zaman bunlar, yüksek tavanlar ve binaların ferahlığı gerektiren karmaşık yapılardır. Küçük banyoların iç kısımlarında uygun değildirler, çünkü alan azalması yanılsaması yaratırlar ve suyla teması halinde tehlikelidirler..
 • Yüzeye yakın seçenekler tavan yüzeyine yakın yerleştirilmiş olmaları, karmaşık çok seviyeli ve gereksiz dekora sahip tasarım tekniklerine sahip olmadıkları için iyidir. İçlerinde hala bir stil unsuru olmasına rağmen, daha sık olarak işlevseldirler. Eşsiz bir malzeme veya özel bir şekil kullanılarak oluşturulur..

Hem bu modeller hem de diğer modeller tavana montelidir, ancak günümüzde yüzeye yakın planın birçok çeşidinin aynı anda duvara monte edildiği kabul edilmektedir. Bu, tek gölgeli (çoğunlukla yuvarlak veya kare) kapalı tip armatürler için geçerlidir. Temel olarak, banyo için merkezi aydınlatma armatürleri genellikle spot lambalar, duvar lambaları ve LED şerit şeklindeki lambalar gibi ek aydınlatma kaynaklarıyla birlikte kullanılır..

Bu nedenle, bir avize seçerken, genel atmosferi bozmadan aynı olması gereken ışık akısının sıcaklığı dikkate alınır..

Modeller

Ürün yelpazesi iki ilkeye dayanmaktadır: pratiklik ve güzel görünüm. Aynı zamanda ürünlerin üslubu, özel bir tasarım fikri yaratmak için birçok fırsat sunuyor.. En ilginç form türleri, formdaki ürünleri içerir:

 • sabun köpüğü;
 • özlü kase;
 • kapalı yarım daire;
 • dışbükey dikdörtgen plaka;
 • düz tablet;
 • disk şeklinde ortası olan tek bir çiçek;
 • özlü top.

Ürünler, işlevselliğe bağlı olarak, ışıma gölgesinin rengini değiştirebilen (sarı, beyaz, mavi, yeşil, kırmızı, mavi, mor ve diğerleri) yönlü ışığa sahip olabilir. Bu, özel bir odanın alanına farklı bir ruh hali ve estetik algı getirmenizi sağlar..

Bununla birlikte, yaratıcı gölgeleri kötüye kullanmamalısınız: renk, gözlerin ve bir bütün olarak vücudun sağlığını etkileyebilir, depresyon ve sinirliliğe neden olabilir. Bu nedenle, nötr bir sıcak gölge en uygun stilistik çözümdür: insan sağlığına zarar vermeyen tek renktir..

Malzemeler (düzenle)

Bu avizelerin üretimi için hammaddeler çeşitlidir ve normal muadillerinden çok farklı değildir. Bununla birlikte, klasik teknikler, cam ve kristalin yanı sıra krom bağlantı parçaları kullanan modellerin geliştirilmesine izin veriyorsa, daha az sıklıkla metal olan plastik ve ahşaptan özel modeller yapılabilir..

İlk malzeme minimumda kullanılır, çünkü su ile temasta kısa devre meydana gelebilir. Ahşap en iyi durumdur. Daha ilginç bir görünüm vermek için özel boyalarla boyanmıştır..

Plastik, banyo avizelerinin ana bileşenlerinden biridir, mükemmel pratik ve kalite özellikleri ile ayırt edilir. ancak bu malzeme genellikle teknolojiye aykırı olarak gerçekleştirilir, bu da armatürlerin hizmet ömrünü azaltır. Cam, bir gölge için iyi bir seçenektir, yoğunluğunun derecesini düşürmeden lambaların ışık akısını mümkün olduğunca doğru bir şekilde yayar..

Bu tür odalar için kristal, lüksün bir göstergesidir, bu nedenle bu lambalar, genellikle banyo ve tuvalet odasını birleştiren geniş odalar olan geniş banyoları süslüyor..

lambalar

Işık kaynağı üreticilerinin münhasırlıkları konusundaki güvencelerine rağmen, her tür ampul banyo için uygun değildir.. Tüm çeşitlerden banyo için sadece LED ve halojen lambalar uygundur.. Birincisi çevre dostudur, şişeyi ve tavan yüzeyini ısıtmaz, bu nedenle tavan malzemesine zarar vermeden her türlü sabitleme anlamına gelir (gergi tavanlar veya plastik ile ilgili).

Minimum enerji tüketimi ile ayırt edilirler ve insan sağlığına zarar vermezler, enerji tasarruflu (lüminesan) muadilleri gibi havaya cıva buharı yaymazlar. Bu lambalar, geniş renk dalgaları spektrumunda benzersizdir, ancak bazen gözlere zararlı olan soğuk mavi ton hakimdir ve bastırıldığında paletten uçar..

İkinci ışık kaynakları, daha fazla enerjiyi ışık akısına dönüştürdükleri, parlak bir şekilde parladıkları ve sürekli açılıp kapanmaya karşı dirençli oldukları akkor filamanlardan biraz farklıdır. Akkor filamanlar kadar ısınmazlar, 5000 saate kadar çalışacak şekilde tasarlanmıştır, doğal ışığa yakın bir ışık sıcaklığına sahiptirler..

Banyoda kullanım için bu tür ışık kaynaklarının dezavantajı, lambayı bir gölge ile kapatmak için bir ön koşuldur..

Renkler ve dekor

Banyo armatürleri için renk çözümleri, esas olarak koyu vuruşlarla gösterilen açık tonlara uygundur. Siyah çizgili çerçeveli beyaz bir model, beyaz tonlu dövme veya bronz tasarım, şeffaf camlı top şeklinde bir ürün olabilir..

Ana renk kuralları, lambaların parlaklığını gizlememek ve davetkar bir atmosfer yaratmaktır. Bu nedenle, lambalar beyaz veya şeffaf gölgelerle kaplanmıştır: bu şekilde ışık daha yumuşak dağılır ve oda daha iyi aydınlatılır..

Modellerin dekorasyonu seçilen stile bağlıdır. Bazı durumlarda, krom kaplama parçalar ve mat yüzeyli bir gölge yeterlidir, bazılarında ise çok fazla hayal gücüne izin verilir.. Bu durumda, dekorasyon tekniği iki yöne ayrılır:

 • benzersiz bir şeklin oluşturulması;
 • dekoratif elemanlar vasıtasıyla ürünün dekorasyonu.

İlk modeller, minimum kaplamaya sahip avizelerdir (maksimum, yaldızlı bir şerit veya krom detay olabilir). İkincisi dövme elemanları, çeşitli danteller, mumlar, kristal damlalar, cam toplar.

Popüler stiller

Banyo avizelerinin tarzı çok yönlüdür ve en sıra dışı şekillerdeki mevcut iç modellere uymanıza izin verir.. Banyo avizeleri, özellikle çekici olan klasik ve modern tarzda uygundur:

 • klasik;
 • modern;
 • minimalizm;
 • yüksek teknoloji;

 • Art Deco;
 • rokoko;
 • avangard;
 • cazibe.

Her stil kendi yolunda benzersizdir ve tasarıma ustaca bir yaklaşımla, arka aydınlatma ile birlikte farklı aydınlatma türlerini kullanarak tavanın özgün bir kompozisyonunu oluşturmanıza olanak tanır..

İç mekanda güzel örnekler

Banyo iç tasarımı, insan güvenliğini, belirli bir odanın nüanslarını, tavanın yüksekliğini ve aydınlatma derecesini dikkate alarak yaratıcı bir yaklaşım gerektiren özel bir konudur (bazı banyolar oturma odalarından farklı değildir, pencereler). Merkezi lambanın iç mekana nasıl uyumlu bir şekilde yerleştirileceğini anlamak, güzel tasarım örneklerine dikkat edebilirsiniz:

 • Mumlu ve kristal dekorlu sarkıt modeli, diğer lambaları tamamlayan bir aynayı vurgulamak için uygundur..
 • Hint tarzı bir banyo, aynanın her iki tarafında simetrik olarak yerleştirilmiş duvar aplikleri şeklinde ek aydınlatma ile lambanın tasarımını destekleyen, ferforje elemanları ve özlü mumları olan bir avize ile aydınlatılabilir..

 • Metal dekorlu sekiz kollu bir avize, altınla seyreltilmiş nötr renklerin iç kısmına uyumlu bir şekilde sığacaktır: stile uygun bir infüzyon için, bir metal tonu ve lambaların sıcak parıltısı yeterlidir..
 • Tasarımcı avizeler-toplar, Art Nouveau tarzı banyoyu aydınlatmaya yardımcı olacaktır: odanın çevresine yerleştirilebilirler, ancak süspansiyonun yüksekliğine dikkat etmelisiniz (çok büyük olmamalıdır).

 • Sessiz bir atmosferden hoşlananlar için, jakuzinin üzerindeki tavan alanını, lamba renginde bir değişiklik ile özlü bir LED avize ile dekore edebilirsiniz: bu, banyo alanını vurgulamaya ve ona bir rahatlama atmosferi kazandırmaya yardımcı olacaktır..
 • İç mekanın tarzı büyük bir çizim sağlıyorsa, özlü bir düz avize veya hatta iki tane, ancak küçük boyutlu bir avize seçmeye değer: aynı tarzda spot ışıkları ile desteklenir, banyo alanını aydınlatır ve inşaatını kesintiye uğratmaz. iç kompozisyon.

Banyoda aydınlatma seçme özellikleri hakkında daha fazla bilgi için sonraki videoya bakın..