Duvar lambaları belki de en eski fener modelleridir. Atalarımızın evlerini aydınlatan ve duvara yapıştırılan meşaleleri hatırlamak yeterli. Duvar lambaları özellikle 17. yüzyılın ortalarında popüler oldu. Fransızlar duvar lambalarına aplik demeye başlamış, adı takılmış ve artık duvara yapıştırılan tüm aydınlatma armatürlerine bu denilmektedir. Elektriğin gelişiyle, daha da çeşitli hale geldiler. Tasarımı ve montaj yöntemi sayesinde özel bir atmosfer yaratan apliktir. Esnek bir bacaktaki aplikler aynı anda birkaç görevi yerine getirir.

Avantajlar

Bu ışık kaynağı aynı anda birkaç işlevi yerine getirir:

 • Alçak tavanlı küçük bir odaya avize asmak çok pratik değil.. Burada, bir duvar apliği, olası tek aydınlatma seçeneği olarak kabul edilir. Sonuçta, zemin lambası belli bir yer kaplıyor ve avize çok keskin bir şekilde parlıyor..
 • Aksan. Böyle bir lambanın yardımıyla, iç mekanın önemli bir unsurunu – örneğin bir aynayı, güzel bir resmi – vurgulamak mümkündür. Aplik yardımıyla orijinal detaylara dikkat çekmek mümkün..
 • Görsel bölgeleme – aplik alanı bölmeye yardımcı olur. Aynalarla tamamlanır, odayı görsel olarak genişletebilir, farklı bölgelere ayırabilir. Tuvalet masasının her iki yanına iki duvar apliği takarak yatak odası alanını vurgulayabilirsiniz..
 • Okuma – böyle bir cihaz bir masa lambasının yerini alır ve ayrıca başucu aydınlatması sağlar, yatakta okumayı olabildiğince konforlu hale getirir.
 • Rahatlığın yaratılması – apliğin loş ışığı odaya ev sıcaklığını getirir.
 • Dekorasyon – aplik mükemmel bir dekor unsurudur, bu lamba boş bir duvarı süslemek için kullanılabilir.
 • yerden tasarruf. Duvar lambalarının ana avantajı, kompakt olmaları, boş alanın rasyonel kullanımıdır. Kimseye müdahale edemezler. Zemin lambaları ve masa lambaları yer kaplar, bir aplik için buna hiç ihtiyacınız yoktur – sadece duvarın ücretsiz bir parçası.

Çeşitler

Dört çeşit aplik vardır:

 • Yüzey – böyle bir ürün duvara yakın bastırılır, genellikle yansıyan ışık kullanılır. Bu tür aplikler evrenseldir, çeşitli şekil, renk, doku ve boyutlarda farklılık gösterirler..
 • parantez üzerinde – bu tür cihazlar tasarım ve malzeme bakımından farklılık gösterir. Tek bir tabana yerleştirilmiş bir grup gölgeye sahip modeller var: çok orijinaller ve mükemmel aydınlatma sağlıyorlar. Bu parçalar çok çeşitli stillerde iyi görünüyor..
 • Açık – bu tür modellerde gölgeler yoktur, kural olarak, bir mum taklididir. Kristal duvar aplikleri, Rokoko ve Barok’un yanı sıra klasik iç mekanlara mükemmel uyum sağlar..
 • Yönlü ışık ile – bunlar esnek ayaklı modellerdir. Bu armatürler, ışığı istenilen yere yönlendirerek kontrol edilebilmektedir. Bu modeller modern yüksek teknoloji tarzı için idealdir. Geleneksel olarak banyolarda, özellikle ayna tutuculu modellerde kullanılırlar. Okuma alanında rahat.

Bu tür cihazlar genellikle çeşitli malzemelerin difüzörlü metalden yapılır. Bu ürünler ayrıca oturma odalarına da monte edilir. Plafond yukarı doğru çevrilebilir, tavana yönlendirilen ışık görsel olarak onu yükseltecektir. Plafondu aşağı indirirseniz rahat bir atmosfer yaratabilirsiniz..

Değiştirmek

Bir duvar lambasının işlevselliği doğrudan anahtarın nasıl düzenlendiğine bağlıdır. Bazı aplikler yerleşik bir anahtarla donatılmıştır. Bu modeller yatak odasında kullanım için oldukça uygundur – başucu aydınlatması için. Bazı apliklerde yerleşik bir anahtar yoktur, bu nedenle bir oturma odasını veya koridoru aydınlatmak için daha uygundurlar. Bu odalardaki armatürler genellikle yüksekte bulunur, bu nedenle anahtar duvar düzlemine yerleştirilir..

difüzör malzemesi

Duvar aplikleri difüzörleri cam, plastik, kumaş, kağıt gibi çeşitli malzemelerde mevcuttur. Her biri ışığı iletebilir (bir dereceye kadar). Hepsinin artıları ve eksileri var. Örneğin, bazıları toz çeker, diğerleri temizlemesi kolaydır ve o kadar tehlikeli olanlar vardır ki, üzerlerinde kendinizi yakabilirsiniz. Odada hakim olacak ruh hali, abajurun rengine bağlı olacaktır..

Duvar lambası üretiminde kullanılan malzemeler, modellerin tarzlarına göre seçilmektedir. Lambaların hangi yöne bronzdan veya pirinç kağıdından yapılmış bir abajurla yapıldığı açıktır..

Duvar ışıklarının çeşitli şekilleri farklı tarzlara aittir.. Geleneksel ve modern olarak ayrılırlar:

 1. Geleneksel modeller genellikle klasik iç mekanlarda kullanılır. Böyle bir ürün, kemerli metal ayaklı bir lambadır – aynı zamanda karmaşık bir şekle sahip olabilir. Plafond cam veya tekstil olabilir. Klasik modellerin üretiminde Crystal, Swarovski kristalleri kullanılmaktadır..
 2. Birçok üretici, modern tarzlarda duvar lambaları üretmeye odaklanmıştır.. Modern aplikler genellikle yüksek teknoloji stiline atıfta bulunur. Bu yeni bir tür aplik. LED modülü ile donatılmış esnek kol.

Esnek ayaklı bir aplik de bağımsız bir ürün olabilir. Metalden üretilen bu modeller, esnek ayakları sayesinde ışığı doğru yere yönlendirmenize olanak tanır. Aplik duvara sabitlenir – yatağın yanında.

Bu öğeyi kullanarak istediğiniz aydınlatma açısını oluşturabilir ve ışığı ihtiyaç duyulan yere yönlendirebilirsiniz..

Konum kuralları

Aplikler genellikle seçmek istediğiniz nesnenin her iki yanında bulunur. Herhangi bir mobilya veya mobilya parçası olabilir: yatak, okuma alanı, yatak odası, ayna. En iyi seçenek, aydınlatılacak nesneden çok uzak olmayan, göz seviyesinin hemen üstüne yerleştirmektir..

Işık kaynağının banyodaki aynanın yanına yerleştirilmesi, lambanın kendisinin ve aynanın boyutuna bağlı olacaktır – bu nesneler ne kadar büyükse, aralarında gereken mesafe o kadar büyük olur. Yeterince yüksek tavanlı bir odada dağınık ışıklı aplikler, kapının üst kısmı seviyesine yerleştirilmelidir..

İç mekan kullanımı

Yani, seçenekler aşağıdaki gibidir:

 • Yatak odası. Yatak odasındaki duvar aplikleri en uygun seçenektir. Aplik, pek çok dekoratif unsurun bulunmadığı bu oda için bir dekor unsuru görevi görür. Zor bir günün ardından içinde dinlenmenin ne kadar iyi, sakin ve rahat olacağı yatak odasının aydınlatmasına bağlıdır. Duvar lambası bu oda için çok uygundur, dağınık ışığıyla rahatlamak için mükemmel bir atmosfer yaratmaya yardımcı olur. Gerekli loş ışığı sağlayabilen bu lambadır.. Bazen bir lamba gerekir, tuvalet masasını ve aynayı aydınlatmak için. Birçok insan yatmadan önce okumayı, el işi yapmayı veya bir moda dergisini karıştırmayı sever. İki adet esnek ayaklı aplik ile ideal bir okuma alanı oluşturulabilir. En yaygın seçenek, yatağın her iki tarafına iki esnek bacak apliği yerleştirmektir. Yatak odası geniş bir alana sahipse, koltuklu bir masa için yer var, bu köşe böyle bir ışık kaynağı kullanılarak aydınlatılabilir..

Bu durumda, esnek bir ayak, herhangi bir yüksek teknoloji ürünü armatürün önemli bir detayıdır. Işığı tam olarak olması gereken yere yönlendirir – örneğin yatakta veya bir koltuğun köşesinde kitap okumak için..

 • Çocuklar. Bir kreşteki bir duvar lambası, genellikle bir duvar lambası olarak kullanılır. Ancak esnek bir lamba burada da zarar görmez. Duvara monte bir ışık kaynağı, oyun alanını çalışma alanından ayırarak çocuk odasını bölmeye yardımcı olacaktır. Tutuculu armatür hareketlidir, gerektiğinde hareket ettirilebilir ve istenilen yere takılabilir – örneğin armatür bir kitaplık veya yatak üzerine asılabilir.

 • Mutfak. Mutfak alanındaki duvar aplikleri genellikle yemek pişirmek için çalışma alanını vurgular. Oturma alanı esnek bir lamba ile vurgulanmıştır. Mutfağın tavanı alçaksa, genel aydınlatma için tavan avizesi yerine duvar aplikleri kullanmak daha da iyidir..

 • Banyo. Küçük bir oda olduğu için burada duvar lambası kullanımı uygundur. Hap şeklinde bir aplik, bir tavan lambasının veya diğer banyo aydınlatma seçeneklerinin yerini tamamen alacaktır. Aynayı bilinçli olarak aydınlatmak için esnek ayaklı bir veya iki özdeş aplik kullanın. Aynanın yanlarına veya üstüne yerleştirilebilirler..

 • Koridor. Uzun bir koridorda duvar apliklerinin duvar boyunca yerleştirilmesi iyi bir seçenek olacaktır. Bu, bu odayı önemli ölçüde “canlandıracak”..

 • koridor. Geleneksel olarak, koridordaki ayna duvar aplikleri ile aydınlatılır. Genellikle bir veya iki cihaz kurulur – nesnenin her iki tarafına.

Seçenekler çok farklı olabilir. Şu anda, bu tür lambaların geniş bir yelpazesi mevcuttur, bu nedenle doğru olanı seçmek sizin için kolay ve hızlı olacaktır. Ana şey, belirli önerileri, odanın tarzını dikkate almak, sadece güvenilir mağazalarla iletişim kurmaktır..

Esnek ayaklı popüler modern aplik modeline genel bir bakış için aşağıya bakın..

Adblock
detector