Ferforje avizeler

Dövme avizeler, benzersiz tasarımları nedeniyle özgün bir tasarıma sahiptir. Ortaçağ kalelerinin atmosferini seven ve onu evine taşımak isteyen herkes, lambaların bu versiyonu mükemmeldir.. Bu dekor öğesi, her iç mekana mükemmel uyum sağlar ve modern mobilyalarla uyumlu bir şekilde uyum sağlar.. Ev konforu ve sıcaklık hissi yaratır.

özellikler ve faydalar

Dövme avizeler ana yollarla oluşturulur: endüstriyel ve elle dövme. Bu avizenin maliyetinin ne şekilde yapıldığına bağlıdır. Lambanın elle ve müşterinin bireysel çizimine göre yapılması durumunda, fiyatı nispeten daha yüksek olacaktır.. Böyle bir ürünün ana avantajı, bu çalışmanın türünün tek örneği olmasıdır.. Böyle bir siparişin tamamlanması en az iki hafta sürer..

Manuel versiyonun aksine, endüstriyel çalışma yöntemi çok daha ucuzdur ve üretim için çok zaman gerektirmez..

Ancak aynı sahte avizenin farklı göründüğünü unutmayın, bu nedenle burada çok şey odanın tasarımına ve iç kısmına bağlıdır..

Dövme avizelerin tasarımı birçok unsurdan yapılmıştır.. Taban için, farklı metal türlerinden takviye alınır:

 • Çelik;
 • Demir;
 • dökme demir;
 • bronz;
 • bakır.

Ayrıca, dövme bir avize, bir difüzör, tabanlar ve prizler, elektriğe erişmek için teller ve sabitleme elemanlı bir kurucudan oluşur..

8fotoğraf

Bu tip avize için ampul seçiminde herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak üreticiler bunları sarı bir parıltıyla kullanmanızı tavsiye ediyor. Odaya sıcaklık ve rahatlık hissi veriyorlar..

Ayrıca dövme lambaların ağır olduğunu ve küçük bir modelin bile oldukça ağır olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.. Bu nedenle, onlar için güçlü ve güvenilir bir bağlantı elemanı kullanmanız, metalin elektrik iletmemesi ve mümkün olan en güvenli koşulları yaratması için telleri yüksek kalitede yalıtmanız gerekir. Bu durumda klemensler kullanılır..

Kurulum sırasında yüksekliği ayarlamanız gerekir. Bu sadece zincirlerdeki ferforje avizelerde mümkündür. Lamba tavana vidalanırsa, yükseklik değiştirilemez..

Lambanın uzun süre hizmet verebilmesi için sürekli bakıma ihtiyacı vardır. Nemli bir sünger kullanarak, tozdan ve diğer lekelerden silmek, ıslak temizlemeden sonra balmumu ile ovaladığınızdan emin olun veya armatürleri ovalamak için özel bir alet satın alın. Bu onu pürüzsüz ve parlak tutacaktır. En önemli kurallardan biri, küçük çizikleri önlemek için herhangi bir deterjan kullanmanın yasak olmasıdır..

Dövme avizelerin montajı bir profesyonel tarafından yapılmalıdır. Bu, armatürün toplam ağırlığını dikkate alarak yapıyı tavana düzgün bir şekilde bağlamanıza ve sabitlemeyi güvenilirlik açısından kontrol etmenize olanak tanır..

Dövme avizeler montaj yöntemlerine göre ikiye ayrılır:

 • Tavan. Bunları sabitlemek için bir montaj plakası kullanılır. Belirli bir yüksekliğe sahiptirler ve alçak tavanlı odalarda aktif olarak kullanılırlar..
 • Askıya alındı. Zincirleri tavana kanca şeklinde tabana sabitlenir. Bu durumda, zincir bağlantılarını kullanarak yüksekliği değiştirebilir, kısaltabilir veya uzatabilirsiniz. Bu avize genellikle yüksek tavanlı odalarda kullanılır..

Bu tür bir avizenin avantajı, herhangi bir iç tasarımla birlikte özel tasarımlarındadır..

Çok güzeller, solmaya eğilimli değiller, güvenilir ve dayanıklılar. Bu nedenle, onların yardımıyla toplumdaki statünüzü kolayca vurgulayabilirsiniz..

Modeller

Ferforje avize seçerken modeline karar vermelisiniz. Bunu yapmak için odanın durumunu dikkate almak, iç mekanın tarzına, odanın boyutlarına ve tavanın yüksekliğine dikkat etmek zorunludur.. Örneğin:

 • Provence. Yardımı ile odanın tarihi görünümü yaratılır ve içindeki vazgeçilmez unsurlardan biri de dövme mobilyalar veya yarı antika lambalardır. Avize orta ila büyük boyutta ve tasarımda basit olmalıdır. Kaba unsurlar olmamalıdır, sadece odanın görüntüsüne sığmazlar. Lambanın birkaç katmanı olması ve cam veya kristal süslemelerle süslenmesi önerilir. Üretim sırasında bile zincirler ve bukleler kullanabilirsiniz..
 • Barok. Bu tarzda bir ferforje avize veya aplik de zorunlu bir dekor detayıdır. Birçok küçük detayla dekore edilmiştir. Örneğin, yapraklar, halkalar veya kristal toplar. Bu modeller odanın ana dekorasyonlarından biri haline gelir. Çoğu zaman salonlara veya yatak odalarına kurulurlar.

 • Gotik. Kısıtlanmış bir görünümde farklılık gösterir ve ek bir bitişi yoktur. Zincirlere asmak ferforje avizeler bunun için idealdir..
 • Modern. Bu tarzdaki dövme tavan avizeleri, ustanın zengin fantezisi ile ayırt edilir. En cesur icatları ve arzuları sergilerler. Sıradan çiçekleri veya kendi elleriyle kucakladıkları bitkileri resmedebilirsiniz ve gömme prizler ve vidalı ampuller yardımıyla kucaklarında ışık doğacaktır. Sahte bir lamba kullanılarak oluşturulan bu tür sahneler için çok sayıda seçenek olabilir. Böyle bir model güzelliği ile büyüleyerek dikkat çekecek..

 • Modern. Minimalizme çok yakındır, ancak bu yönde, ikinci bir ışık için genellikle dövme bir avize kullanılır. Bu durumda, çok sayıda bukle ile süslenebilir veya tam tersine minimal ve ölçülü bir görünüme yapışabilir..

Bu tarz stiller için iyi bilinen modellerden biri seçilebilir: çok katmanlı L13800.03, Kıvırcık “Teramol1690604”, bir sürü cam kolye ile siyah “Palermol19910.09”, “Aura1814 / 12”, “Kula 1426/5” veya başka bir en uygun seçenek.

Formlar

Şu anda, birçok ferforje avize şekli var.. Aralarında en yaygın olanı:

 • çok katmanlı – iki veya daha fazla katmandan oluşurlar ve farklı kolyelerle süslenebilirler;
 • kıvırcık – belirli bir şekle sahip olun. Geometrik şekilde veya bitki şeklinde yapılabilir;
 • çok parçalı – bir şamdan şeklinde yapılmış;
 • lambalar – iki veya üç ampule sahiptir ve iki şekilde takılır: duvara ve tavana;
 • aplik – duvara sabitlenmek üzere tasarlanmış küçük boyutlu.

Boyutlar (düzenle)

Armatürler, her şeyin odaya bağlı olduğu farklı boyutlarda olabilir:

 • Geniş odalarda büyük ferforje avizeler asılmıştır. Barok ve Art Nouveau iç mekanlarda harika görünüyorlar. Buradaki en önemli şey, odanın yüksek tavanlara sahip olmasıdır..
 • Bitki, çiçek veya geometrik şekiller şeklinde desenlerle süslenmiş lamba veya aplik şeklinde küçük modeller yapılır..

Renk çözümleri

Temel olarak, bu tür avize nötr ve çoğu zaman siyah beyaz ve bunlara yakın tonlarda yapılır. Her şey müşterinin yönüne ve arzusuna bağlıdır. Oda Provence tarzında dekore edilmişse, ferforje avizenin rengi açık ve sıcak olacaktır..

Ancak iç mekan Gotik tarzda yapılmışsa, burada koyu renk, kısıtlamasını olabildiğince iyi vurgulayacaktır..

Malzemeler (düzenle)

4. yüzyılın başlarında sarkıt avizeler ilk olarak Bizans’ta kullanılmaya başlandı. Ustalar, dövme elemanlarla sıra dışı bir lamba yaratmak için çok çaba sarf ettiler. Süslemede taş, ahşap ve mika kullanmışlardır. Her seferinde yeni sıra dışı modeller ile ortaya çıktılar.. Bu tip avize sadece sıradan bir lamba olarak değil, aynı zamanda oda dekorunun özgün bir parçası olarak da tasarlanmıştır..

Başlangıçta, bunlar daha basit modellerdi. Kızgın metalden yapılmışlardı ve dövme usta tarafından sadece elle gerçekleştirildi. Yavaş yavaş geliştiler, daha sofistike ve çok katmanlı hale geldiler. Onları değerli metaller ve emaye ile kaplamaya, kristal kolyelerle süslemeye başladılar. Bu iç öğeler ahşapla mükemmel bir şekilde birleştirilmiştir..

Üreticilere genel bakış

Modern pazarda, çeşitli üreticilerin çok çeşitli ferforje avizeleri bulunmaktadır., aralarında en popüler olanlar:

 • L’arteLuce – bu fabrika İtalya’da bulunuyor. Ürün yelpazesinde çok sayıda farklı stil modeli bulunur. Üreticiler, ürünleri için dekorasyon olarak ipek, yapay elmaslar, küçük taşlar, renkli camlar ve diğer eşit derecede ilginç unsurlar gibi malzemeleri kullanırlar. Cam detaylara çok zaman ayırıyorlar. Örneğin, keçiboynuzu avizeleri, kaskadlar veya çok katmanlı numuneler.
 • Chiaro Almanya’da bulunmaktadır. Bu markanın lambaları, yüksek kaliteli aydınlatma armatürleri ile ünlü oldukları ve özel bir malzemeden el yapımı oldukları için birinci sınıfa aittir. Bu ferforje avizeler, yüksek kaliteli metal ve kristalden kemik çini, değerli taş ve mozaiklere kadar kendi üretimi olan malzemelerle dekore edilmiştir. Koleksiyon, profesyonel tasarımcılar tarafından geliştirilmiştir. Bu Alman modelleri tüm standartlara tamamen uygundur ve en şık modeller arasındadır..

 • Odeon ışığı – ortalama fiyata avize üreten fabrikalardan. Bu markanın ürünleri, dövme avize üretiminde önde gelen yerlerden birini işgal ediyor. Temel olarak, çeşitleri kristalle süslenmiş klasik ve modern parçalardan oluşur. Bu markanın lambaları, İtalyan ürünlerinin kalitesi ile ayırt edilir, ancak uygun bir fiyata satın alınabilir..

Birçok Çinli üretici de modern pazarı özel ferforje avizelerle dolduruyor, ancak burada her şey bireysel ihtiyaçlara ve zevke bağlı. Bunların arasında, odanın layık bir dekorasyonu olacak olan lambanın her zaman en iyi versiyonunu bulabilirsiniz..

İç mekandaki örnekler

Çeşitli odaların dekorasyonu sırasında dövme avizeler kurulur. Farklı bir iç mekan türü için bir avize seçmenin belirli kuralları vardır.. Yani:

 • Yüksek tavanlı geniş bir yemek odası, hacimli ve karmaşık yapılar için mükemmeldir. Bazen güzel çok katmanlı lambalar burada en iyi seçenektir..
 • Yatak odalarında, genellikle üzerinde açıkça tanımlanmış dekoratif unsurların bulunduğu daha zarif ferforje avizeler kurulur..

 • Mutfakta minimum sayıda küçük eleman içeren küçük modeller seçmeniz önerilir..
 • Salon için iki ampul için küçük bir ferforje avize idealdir..

Her durumda, sahte avizeler seçerken, belirli bir odanın tüm özelliklerini dikkate almak gerekir. Bir ahşap ev veya modern bir daire için doğru seçilmiş bir avize, sadece tasarımı uyumlu bir şekilde tamamlamakla kalmayacak, aynı zamanda bir tür vurgu haline gelecektir.. Bu, iç mekanın benzersiz ve eksiksiz hale geldiği özel bir dekor unsurudur..

Aşağıdaki videoda yirmi ferforje avizeden oluşan eşsiz bir koleksiyon sunulmaktadır..