Birçok insan için keşif, flüoresan lambaların birçok çeşidi olduğu olacaktır. Her türlü aydınlatma için seçilebilirler: hem dış hem de iç mekan aydınlatması için. Ampullerin özellikleri de farklıdır..

Nedir ve nasıl denir?

Floresan lambalar, doğal ışığa yakın saf beyaz ışık üretme yetenekleri nedeniyle genellikle floresan lambalar olarak adlandırılır. Aydınlatma oluşturmak için farklı bir mekanizma nedeniyle diğer tüm çeşitlerden farklıdırlar. Bir zamanlar, floresan lambalar popüler değildi, çünkü aydınlatma tonlarının spektrumu çok azdı: sadece beyaz-yeşil veya beyaz-pembe tonları bulundu. Bununla birlikte, önemli bir avantaj, çeşitli şekillerde armatürler oluşturmanın mümkün olmasıydı. Yakında, yenilik, tasarımcılar tarafından takdir edildi ve olağandışı konfigürasyonlardaki flüoresan lambaların yardımıyla her türlü ilginç ayrıntıyı vurguladı. Böylece lambalar günlük hayatın bir parçası haline geldi..

Lambaların çalışması üzerinde biraz daha durmaya değer.. Şişedeki cıva buharındaki elektrik boşalmasının, fosforun gelecekte reaksiyona girdiği ultraviyole ışık yaratması nedeniyle parlarlar – şişenin duvarlarında özel bir püskürtme. UV radyasyonunu gözle görülebilen ışık spektrumuna dönüştürür. Işık çıkışı derecesi açısından, floresan lambalar LED’lerden çok daha düşük değildir. LED ampullerdeki lümenler her zaman watt ile yakından ilişkili değildir ve aynı şey floresan gün ışığı için de söylenebilir. Lümenleri süitlerle karıştırmayın: birincisi ampulün ışık çıkışını gösterir ve ikincisi odanın aydınlatma derecesini gösterir..

Floresan lambalar için çeşitli kapaklar üretilir: sıradan akkor ampullerin yerine kompakt floresan ampuller bile satın alınabilir. Fosfor modelleri daha parlak olmasının yanı sıra çok daha az elektrik harcar ve göz sağlığına daha az zararlıdır. Floresan ışık kaynaklarının ana dezavantajı, zararlı olmalarıdır (ampul çatlarsa, cıva buharının uzun süreli solunması insan vücuduna büyük zarar verebilir). Diğer bir dezavantaj, lambanın düşük sıcaklıklarda kullanılamamasıdır, çünkü basitçe açılmayacaktır..

Türler ve türleri

Floresan lambalar birçok faktöre göre sınıflandırılır. Bunlardan biri boyuttur. Kompakt modeller veya büyük olanlar var. Kompakt tasarımlar genellikle tavan avizelerinde geleneksel akkor lambalara alternatif olarak seçilir. Bir vida tabanı ile donatılmıştır. Daha büyük modeller çoğunlukla onlar için özel olarak tasarlanmış armatürlere yerleştirilir. Lambalar farklı şekillerde gelir: uzun doğrusal, boru şeklinde, kıvırcık. Yuvarlak lamba veya mum şekli gibi daha yaygın konfigürasyonlar da vardır..

Bitmiş model uygun işarete sahiptir – ışık sıcaklığının tanımı.

Işığın sıcaklığına göre, aşağıdaki tipler ayırt edilir:

 • LD – floresan lamba;
 • LHB – soğuk beyaz ışık lambası;
 • ЛБ – nötr beyaz ışık lambası;
 • LTP – sıcak beyaz ışık lambası;

 • LE – doğal ışık lambası;
 • ЛК, ЛЖ, ЛЗ, ЛГ, ЛС – sırasıyla kırmızı, sarı, yeşil, mavi, mavi;
 • LUF – tesislerin dezenfeksiyonu için kullanılan ultraviyole lambalar.

Renkli lamba yaygın olarak kabul edilmektedir. Floresan ampullerin kullanılmasına izin veren, genellikle sokak lambası olarak seçilen kişidir. Dış mekan aydınlatması durumunda, ışıldayan modellerin çalışması için uygun bir mikro iklim oluşturan gölgeler kullanılmalıdır. Hastaneler, idari merkezler vb. gibi kamu kurumları için flüoresan lamba satın almak gelenekseldir. Aydınlatılan alanın büyüklüğüne göre tek lambalı, iki lambalı, dört lambalı modelleri bulunmaktadır. Lambaların çalışmasının belirli özellikleri nedeniyle, ışık parlaklığının yoğunluğunu ayarlamak için onlara bir dimmer uygulanamayacağını belirtmekte fayda var..

Bir başka popüler model, enerji tasarruflu ışıldayandır. Birkaç kavisli spiralden oluşur ve genellikle kompakt bir tasarıma ve bir vida tabanına sahiptir. Herhangi bir enerji tasarruflu ampulde, genellikle çalışma prensibi hakkında yazarlar. Lütfen ışıldayan seçenekler söz konusu olduğunda, yalnızca yüksek kaliteli seçenekleri tercih etmeye değer olduğunu unutmayın, çünkü şişenin basınçsız hale getirilmesi durumunda sağlığa önemli zararlar verilecektir..

Genel olarak, yüksek ve alçak basınç seçenekleri arasında bir ayrım yapılır. İlk tip sokak aydınlatması oluşturmak için, ikincisi ise bir evin oturma odalarını aydınlatmak için kullanılır..

Özellikler

Belirli bir modelin cihazını, etiketine bakarak tam olarak tanıyabilirsiniz. Lambanın tüm özelliklerini yansıtır. Önemli bir özellik kızdırma sıcaklığıdır. Bu husus önceki bölümde daha ayrıntılı olarak tartışıldı. Şişenin çapını ölçmek için Uluslararası Standartlara göre 1/8 inç kullanılır. İşaretlerken, T harfi ve inçin karşılık gelen kısmı, örneğin T8 (25,4 mm) konur. Lütfen lambanın kalınlığının ne kadar süreceğini doğrudan etkilediğini unutmayın: daha geniş çaplı modeller ince numunelerden çok daha dayanıklıdır..

Ayrıca lambanın işaretlenmesiyle tabanlar ve sayıları hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Aşağıdaki konektör ve kaide türleri kullanılır:

 • G23;
 • 2G7;
 • G24Q1;
 • G24Q2;
 • G24Q3;

 • E14;
 • E27;
 • E40.

Şebekenin voltajını belirlemek için sadece lambaya bakmak da yeterlidir. Floresan lamba 220 voltluk bir ağa doğrudan bağlanabilir veya voltajı 127 V’a düşürmek gerekebilir..

Şekil konfigürasyonu, lamba tanımına yansıtılır. Standart tanımlamalara ek olarak, ek.

Standart olanlar:

 • Doğrusal formun bir tanımı yoktur;
 • U – at nalı şekli;
 • S – genellikle kompakt lambalarla kullanılan spiral şekil;
 • C – mum lambası;
 • G – küre şekli;
 • R – ışık akısının yönünü ayarlayan bir reflektörlü sıradan bir akkor lamba şeklinde;
 • T – tablet lambası.

Ek değerler şunları içerir:

 • M – küçük boyutlu. Harf, şekli gösterenden sonra gelir, örneğin TM – küçük boyutlu, yuvarlak, düz şekilli bir ampul.
 • P – ışık saçan muhafaza.

Her üretici, floresan ampullerin tasarımına kendi başına bir şeyler getirmenin gerekli olduğunu düşündüğünden, tüm özellikler listelenmemiştir. Ancak, güç, lambaların boyutu ve çalışma prensibi gibi önemli göstergeler var ve listelenen noktalarda daha ayrıntılı olarak durmak istiyorum..

Güç

Güç işareti, W harfi ve ardından ampuldeki watt sayısını gösteren bir sayı kullanılarak gerçekleştirilir. Ancak, yalnızca güce odaklanmamak gerekir: floresan lambalar söz konusu olduğunda, ışık çıktıları çok daha fazlasını ifade eder. Aşağıda, eşit ışık çıkışına sahip floresan lambaların ve akkor lambaların güçleri arasındaki yazışma tablosu verilmiştir..

Floresan lamba gücü Akkor lamba gücü
6 otuz
7 36
sekiz 40
dokuz 45
on 40
on bir 55
12 60
13 65
15 75
16 80
on sekiz 90
yirmi 100
23 115
24 120
26 130
36 180
55 275

Lambanın gücü ne kadar fazlaysa, o kadar geniş veya uzundur. Örneğin, 26 mm çapında 18W gücünde lineer bir tasarım 590 mm, 30W – 895 mm, 36 W – 1200 mm ve 58W – 1500 mm olacaktır.Tablo, aşağıdakilerin muazzam verimliliğini açıkça göstermektedir. geleneksel akkor lambalara kıyasla floresan lambalar. Kapasite sınıflandırması en sık yapılan seçime göre yapılmıştır. Buna hem sokak aydınlatması hem de iç mekan modelleri dahildir..

Enerji tasarruflu lambaların gücüyle ilgili birkaç nüans daha var. Seçilen ışıldayan modelden bağımsız olarak, zamanla ışığın parlaklığının bir kısmını kaybedecektir. Bu, içerideki elemanın kademeli olarak solmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, çalışma sırasında tüketilen tüm gücün %30’unun lambanın yanmasına bağlı olduğunu da bilmelisiniz. Bazı armatürler, onları daha ekonomik hale getirmeyen özel bir başlatma sistemi ile donatılmıştır. Bu gibi durumlarda, elektrik tüketimi basitçe zamana yayılıyor..

Lambanın gücü ne olursa olsun çok ısınmaz. Akkor lambaların aksine, ışıldayan versiyonun ısıtma limiti 50-60 santigrat derecedir. Lambaya eldivensiz dokunmak bile yanmak neredeyse imkansızdır. Çok az sayıda modern ampul modeli aynı ayırt edici özelliklere sahip olabilir..

Boyutlar (düzenle)

Yukarıda belirtildiği gibi, kompakt modeller veya standart doğrusal büyük boyutlar vardır. Günümüzde kompakt flüoresan lambalar daha sık kullanılmaktadır, bu nedenle üzerlerinde daha ayrıntılı durmak mantıklı olacaktır. Kompakt numuneler kavisli tüp ampullerdir. Hem U şeklinde hem de spiral desenler vardır. Sıradan lambaları floresan enerji tasarruflu lambalarla değiştirmek için geniş bir alan açan farklı kapak türleri için kompakt versiyonlar yapılmıştır..

Vida tabanlı modeller olduğu gibi sadece özel floresan lambalar için tasarlanmış modeller de bulunmaktadır. Tüm flüoresan lambalar balast gerektirdiğinden vida tabanlı modellerin daha pahalı olduğunu ve bu tür modellerde doğrudan taban kasasına yerleştirildiğini belirtmekte fayda var..

Kompakt enerji tasarruflu flüoresan lambalar, aşağıdaki özelliklerde akkor lambalardan farklıdır:

 • Enerji tasarruflu modeller, akkor ampullerle aynı ışık çıkışıyla %80 daha az elektrik enerjisi emer;
 • İstenilen ışık sıcaklığının modelini seçmek mümkündür;
 • Tipik olarak, kompakt bir floresan modelin ömrü, akkor lamba üreticilerinin sunduğundan çok daha uzundur. Geleneksel tungsten ampuller yaklaşık 1000 saat dayanırken, yüksek kaliteli bir floresan değiştirme işlemi değiştirilmeden 6000-15000 saat çalışabilir;
 • Gün ışığı modellerinin dayanıklılığı sayesinde çalışır durumda bakım ve bakım çok daha az zaman, emek ve para gerektirir..

Doğrusal büyük modeller, çoğunlukla konut dışı binalarda, örneğin depolarda aydınlatma için kullanılır. Ana şebekenin dalgalanma hızının iki katına eşit yüksek dalgalanma faktörü nedeniyle, ilave, daha kararlı akkor lambalar olmadan hareketli konveyörleri aydınlatmak için kurulamazlar..

Çalışma prensibi

Lambanın uzun süreli çalışma için özel yapısı nedeniyle, lambadan büyük miktarda akım geçmesinin olumsuz sonuçlarını nötralize etmeyi mümkün kılan balast ile beslenmesi gerekir. Balastlar elektromanyetik ve elektroniktir. Elektromanyetik balast, tasarımda daha ucuz ve daha basittir. Bununla birlikte, bu modelin bir takım ciddi dezavantajları vardır. Bunlardan en önemlisi, bu balastlı lambaların şiddetli ve sık yanıp sönmesidir. Bu, hızlı yorgunluğa, güç kaybına yol açar ve ayrıca bu tür aydınlatmaya sahip bir odada uzun süreli çalışma sırasında göz yorgunluğunu artırır..

Tüm bunlara ek olarak, elektromanyetik balastlı seçenekler hoş olmayan bir vızıltı sesi üretir ve bu da hızla baş ağrısına yol açar. Bir kişinin refahı ile ilgili olmayan dezavantajlar da vardır. Örneğin, bir elektromanyetik balast ile donatılmış lambaların çalışmaya başlaması zaman alır. Genellikle 1-3 saniye içinde dalgalanır, ancak model eskidikçe artacaktır. Armatürler ayrıca elektronik balast modellerinden daha fazla elektrik tüketir..

Elektronik balast, standart şebeke voltajını, daha sonra lambaya güç sağlamak için kullanılan yüksek frekanslı alternatif akıma dönüştürür. Bu modeller biraz daha pahalıdır, ancak gürültü yapmazlar, titremezler, balastın kendisi daha az yer kaplar ve daha az ağırlığa sahiptir. Anında yanan modeller var, ancak böyle bir başlatma sisteminin floresan lambaların kullanım ömrü üzerinde kötü bir etkisi var. Ön ısıtma sistemi varsa çok daha iyidir. Bu durumda, başlangıç ​​genellikle özel bir rol oynamayan yaklaşık bir saniye sürer..

Bu nedenle, maliyeti çok yüksek olmadığı ve avantajları açık olduğu için elektronik balastlı modeli seçmek en iyisidir. Ayrıca, bugün bu seçenek elektromanyetik balasttan daha yaygındır, bu nedenle aramalarla ilgili sorunlar ortaya çıkmamalıdır..

Hangi markalar üretiliyor?

Bugün birçok üretici her türlü ampulü üretiyor. Hem Rus hem de yabancı üretim modelleri var. Aşağıda en güvenilir tüketici firmalarından bazıları yer almaktadır..

 • GE Thomas Edison tarafından kurulmuş bir firmadır. Başlangıçta sadece akkor lamba üretiminde uzmanlaşan General Electric, şimdi en eski ve en saygın dünya markalarından biridir..

 • Orsam – otomobil seçeneklerinden halka açık etkinlikler için görkemli aydınlatma yapılarına kadar çeşitli aydınlatma ekipmanları üreten dünyaca ünlü başka bir marka.

 • Phillips yüksek kaliteli ışıldayan modeller ve aksesuarlar sunar. Lambalar farklı tiplerde mevcuttur: hem boru şeklinde hem de kompakt. Hem özel armatürler hem de konvansiyonel armatürler için uygun farklı tipte bazalar mevcuttur..

 • Lisma Rusya’da lamba üretiminde lider bir firmadır. Şirket, onlar için tüm detayların yanı sıra yüksek kaliteli numuneler sunmaktadır. Avantaj, geniş model yelpazesidir.

 • Silvanya basit lambalarda değil, çevre dostu lambalarda uzmanlaşmıştır. Bildiğiniz gibi kuşlar ultraviyole ışığa karşı çok hassastır, bu nedenle tutuldukları odalar için özel modeller seçilmelidir. Benzer seçenekler sadece bu marka altında üretilmektedir..

 • RUPE “Vityaz” demokratik bir fiyatı olan ortalama kalitede ürünler üretmektedir. Birçok kişi bu şirketin lambalarını tam olarak maliyet nedeniyle tercih ediyor..

 • Tomsk Elektrik Lambası Fabrikası 2009 yılından beri lamba üretmektedir ve şimdiden kullanıcılar arasında iyi bir üne kavuşmuştur. Ürünler cazip bir fiyat ve kaliteli..

 • LLC “Foto” – geniş bir ürün yelpazesiyle tanınan Rusya pazarındaki liderlerden biri. Burada sadece flüoresan lambaları değil, aynı zamanda tam teşekküllü lambaları da bulabilirsiniz..

Kısacası, aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var. Her zevke ve cüzdana uygun yüksek kaliteli bir model seçebilirsiniz..

Nasıl seçilir?

Lüminesans modelleri seçerken birçok faktöre odaklanmanız gerekir. Bazıları bu makalede zaten sunulmuştur. Lamba, doğrulanmış bir üreticiden olmalıdır. Basınçsızlaştırma durumunda kötü yapılmış seçenekler sağlık için tehlikelidir. Uzun sürmeyecek ve kimsenin havada cıva buharına ihtiyacı olmadığı için sahte bir Çin ürünü almamalısınız..

Bir floresan lambanın hangi amaçlar için gerekli olduğuna odaklanın. Kapalı, açık, tıbbi tesisler için özel seçenekler vardır. Çiçeklerde sabit bir arka ışık sağlamak veya hayvanları tutmak da dahil olmak üzere her yerde ışıldayan seçenekler kullanılır. İkinci durumda, seçeneğin seçimine özellikle dikkatle atfedilmelidir, bu amaçlara uygun olmalıdır, aksi takdirde sadece hayvanlara zarar verirsiniz. Optimum ışık sıcaklığını unutmayın. Doğal beyaz renk gözler için en rahat olanıdır. Çok renkli modelleri birleştirirken yüksek kaliteli örnekler seçmeye çalışın..

Balast tipine dikkat edin. Bu tür lambalar kendilerini daha iyi kanıtladığından elektronik tercih etmek en iyisidir..

Lambanın nasıl çalıştığına daha yakından bakın. Yerleşik bir marş veya armatürdeki varlığı anlamına gelebilir..

Aşağıdaki türlerin modelleri vardır:

 • RS – hızlı başlatma – bir marş gerektirmez ve elemanların ön ısıtılması olmadan tutuşur.
 • InS – anında başlatma – 1-3 saniye açıldığında kademeli başlatma “gecikmesine” sahip modeller, ancak daha iyi hizmet veriyorlar.
 • ABD – evrensel başlangıç ​​- evrensel seçenekler.
 • PH’ler – ön ısıtma başlatma – marş motoru gerektiren floresan lambalar.

Bu tür işaretlere sahip olmayan modeller zorunlu bir marş motoru gerektirir. Bu, lambanın kendisinin çok düzenlenmiş olduğu anlamına gelir..

Servis kolaylığı nasıl kontrol edilir?

Arızalı bir flüoresan lambanın kullanılabilir durumda olup olmadığını kontrol etmek için küçük bir test yapılmalıdır:

 • İlk önce, lambanın kendisini doğrudan lambadan çıkarın ve tüpün kararmış olup olmadığına bakın. Kural olarak, büyük siyah noktaların varlığı, lambanın öngörülen süreyi aştığını ve artık yanmayacağını gösterir..
 • Ardından, filamentlerin sağlam olup olmadığını bir multimetre ile kontrol etmeniz gerekir. Kontrol etmek için direnç test moduna alın ve her bir ipliği bir test cihazı ile tek tek kontrol edin. Bunlardan herhangi biri yanarsa, multimetredeki değer bire eşit olacaktır. Basit bir ifadeyle, bu, elektrik devresinin bozuk olduğu anlamına gelir..
 • Yukarıdaki faktörlerin her ikisi de uygunsa, balastla çalışmak gerekir..

Balastın çalışmasını kontrol etmek için yapılabilecek en basit şey, flüoresan tüpünü çıkarmak, sıradan kabloları kasanın tellerine bağlamak ve aralarına standart bir ampul takmaktır. Ampul olmadan elektrikli bir cihazı açmanın imkansız olduğunu lütfen unutmayın, aksi takdirde balast yanabilir. Işık yanıyorsa, balastın çalıştığı ve nokta ışıldayan tüpün kendisinde olduğu anlamına gelir: belki ampul patlamıştır veya filamanlardan biri yanmıştır. Işık yanmazsa, balast arızalıdır ve tüm lambayı değiştirmeniz gerekecektir..

Bu yöntemler yalnızca halihazırda kullanımda olan ampulleri kontrol etmek için uygundur. Bir floresan lamba satın almadan önce, doğrudan mağazada kontrol etmelisiniz. Hoş olmayan bir koku, güçlü titreme veya uyanıklığa neden olan başka şeyler varsa, size verilen modeli değiştirmeyi istemekten çekinmeyin, aksi takdirde satın aldıktan birkaç hafta sonra yanabilir..

nasıl bağlanır?

Bir veya iki floresan lambayı aynı anda bağlamak mümkündür. Bu yöntemlerin her biri için kendi bağlantı şeması geliştirilmiştir. Şemaya bir göz atın. Düzgün çalışması için hangi mekanizmaların birbirine nasıl bağlı olduğunu açıkça gösterir. Başlangıç ​​olarak, şebekeden gelen akım, lambaya daha fazla güç sağlamak için dönüştürüldüğü jikleye girer. Akım lambanın kendisine girdikten sonra marşa gider. Ayrıca, akım ampulün başka bir spiraline gider, devreyi kapatır ve böylece lambanın içinde cıva buharlarını ateşleyen bir elektrik boşalması oluşur..

İki lamba için, indüktörden gelen akımın kademeli olarak iki marşa akması dışında, çalışma prensibi pratik olarak aynıdır..

Lambayı bağlamak için aşağıdaki talimatları izleyin:

 • İlk önce doğru lambayı bulmanız gerekir. Sadece estetik bileşene değil, aynı zamanda evinizdeki şebeke voltajının lambada belirtilene uygun olup olmadığına da dikkat edin. Aksi takdirde, hızlı bir şekilde başarısız olur..
 • Hangi tür lambayı seçtiğinize bağlı olarak, ya tutucuya vidalayın ya da her iki taraftan da tutturarak lambaya sabitleyin. İkinci durumda, armatür gövdesinde belirtilen sürümünüzü sabitlediğinizden emin olun. Bazen lambanın performansı, bağlandığında tüm kontakların ne kadar doğru bağlandığına bağlıdır..
 • Lambayı açarak test edin. Düzgün çalışırsa, titremez veya ses çıkarmaz..

Gördüğünüz gibi, bir flüoresan lambayı kendi kendine bağlamak, yeni başlayanlar için bile özellikle zor değil. En önemli şey, temel güvenlik kurallarını hatırlamaktır: mekanizma mevcut besleme modundayken çıplak kablolarla çalışmayın..

nasıl değiştirilir?

Birçok kişi, yanmış bir modeli kasadan nasıl çıkaracaklarını bilmedikleri için bir flüoresan lambayı bağımsız olarak yenisiyle değiştirmeyi zor buluyor.. Neyse ki, bu konuda karmaşık bir şey yok:

 • Güç kaynağını ayırın. Sadece ışığın kendisini kapatmanız değil, dairenin enerjisini tamamen kesmeniz önerilir..
 • Lambayı sıkıca kavrayın ve döndürmeye başlayın. Tüm yolu döndürmeniz gerekecek, toplam açı yaklaşık 90 derecedir. Bu, lambanın pimlerini dikey konuma getirecektir..
 • Ardından, tamamen ayrılana kadar lambayı kendinize doğru ve aşağı doğru çekin. Kaldırılan ışık kaynağını kırılmaması için güvenli bir yere koyun: unutmayın, cıva buharları sağlık ve yaşam için tehlikelidir.!
 • Yeni ampulü dikkatlice takın. Lambayı çektiğiniz yolu sadece ters yönde tekrarlayın. Oluklara ulaştığınızda, tüpü yerine kilitlenene kadar hafifçe döndürmeye başlayın. Ampul hafifçe çekilerek güvenli bir şekilde kontrol edilebilir..
 • Cihazın çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bunu yapmak için dairedeki akımı açın ve anahtarı çevirin.

Lambayı değiştirmenin çok basit olduğunu ve istenirse herkesin yapabileceğini söylemek güvenlidir. Tavana bir armatür takıyorsanız, kendinizi bir merdivenle donatmayı unutmayın. Bu, işinizi kolaylaştıracak ve aynı zamanda hatalı bir flüoresan lambayı kazara düşürme ve kırma olasılığını azaltacaktır. Birkaç lambanın panellerinin genellikle buzlu camla korunduğu bir ofiste lambaları değiştirirken, lambanın içini sildiğinizden emin olun. Ne zaman tozdan temizleme fırsatı bulacağınız bilinmiyor, ayrıca, özellikle bunun uğruna, yukarıdaki tüm manipülasyonları yapmak istemeyeceksiniz..

Hizmet ömrü ve elden çıkarma

Floresan lambalar, günümüzde mevcut olan en uzun ömürlerden birine sahiptir. Bazı üreticiler, modellerinin 20.000 saat sürekli kullanım için uygun olduğunu iddia ediyor. Bu rakamlar şaşırtamaz, ancak bu tür seçeneklerin çalışmasının ortalama değeri 13.000 saattir. Uzun hizmet ömrüne sahip modeller, bazı lambaları sürekli olarak başkalarıyla değiştirmenin mümkün olmadığı ofis binaları için iyidir. Boru şeklindeki modellerin genellikle kıvırcık modellerden daha uzun süre çalıştığını belirtmekte fayda var. Aynı kural lambaların çapı için de geçerlidir: daha kalın modeller ince olanlardan daha uzun süre çalıştırılabilir..

Bildiğiniz gibi, ampulün içinde cıva buharları vardır, bu nedenle lambaların özel bir teknoloji kullanılarak imha edilmesi gerekir. Yurtdışında, bertarafın çevreye verdiği büyük zarar nedeniyle bu tür ekipmanların düşüncesizce taşınması için uzun süredir para cezaları uygulanmaktadır. Kesinlikle tüm flüoresan lambalar, çöp kutusuna atılamayacağına dair bir uyarı taşır. Cıva zehirli bir maddedir ve eğer lamba yanlışlıkla kırılırsa, buharları uzun süre havada kalır, hiçbir yere hareket etmez ve alanı zehirler. Ne yazık ki, Rusya’da çok az insan bu sorundan endişe duyuyor..

Ancak, her şey o kadar da kötü değil. Floresan lambaları geri dönüştüren bazı şirketler var, ancak henüz birçoğu yok. En basit çözüm, yanmış bir lambayı ışığın içine sokmak olacaktır. Kural olarak, oradaki uzmanlar floresan ampullerle ne yapacaklarını biliyorlar ve hatta bazıları geri dönüşüm şirketleriyle işbirliği yapıyor. Yanmış bir şişeyi size en yakın büyük bir aydınlatma salonuna teslim etmenin mümkün olup olmadığını sorduğunuzdan emin olun..

Bir flüoresan lambayı kendi elinizle nasıl geri yükleyeceğinizi öğrenmek için sonraki videoya bakın.