Floresan lambalar

Aydınlatma armatürlerini seçerken, çoğu ev, ofis veya iş için hangi tür lambanın en iyi olduğuna karar veremez. En popüler lamba türlerinden biri, müşterilere zengin bir çeşitlilikte sunulan floresandır. İşlevlerini, özelliklerini ve kurulum özelliklerini bilmek önemlidir. Bu, satın alınan cihazı oda ortamıyla seçerken ve başarıyla birleştirmede hata yapmamanıza yardımcı olacaktır..

Cihazın özellikleri ve tasarımı

Satın almadan önce, bir flüoresan lambanın yapı şemasının ne olduğunu anlamak önemlidir. Yapı, cıva buharı içeren inert bir gazla doldurulur. Lambanın içi fosforla kaplıdır – özel bir ışıldayan bileşim. Cihaz, kenarları boyunca baryum oksit kaplı tungsten bobinlerle donatılmıştır. Bu tür katotlar, yapıyı harici bir güç kaynağına bağlayan pimlere bağlanır..

Lambanın düzgün çalışması için sıkı bir contaya ihtiyacı vardır. Oksijen cihazın iç ortamına girdiğinde, lambanın çalışmasından sorumlu olan kimyasal bileşimi bozulacaktır..

Floresan lambalar yalnızca genellikle çok parlak ve göz kamaştırıcı olan gün ışığı yayar. Rahat kullanım için, birçok elektrikli cihaz üreticisinin ürünleri bir difüzör ve bir reflektör ile donatılmıştır. Işığı odaya eşit olarak dağıtmak, lambayı iç mekanla en başarılı şekilde birleştirmek ve yapıyı yabancı cisimlerden korumak için difüzör gereklidir..

En popüler yapı türleri prizma ve mikroprizma, petek, pin-spot ve buzlu camdan yapılmış ve sıra dışı bir iç detay olan opal difüzördür..

Reflektörün işlevi, ışık akısının keskinliğini azaltmaktır. Difüzörlü veya difüzörsüz, ışığı bulandırmadan veya armatürün fabrika işlevini etkilemeden mükemmel aydınlatma sağlar. Reflektörlü güçlü cihazlar bile ağa güçlü bir yük bindirmez ve gözlere rahatsızlık vermeden odayı iyi aydınlatır..

Bir floresan cihazı bağlamak özellikle zor değil, çünkü lamba üreticileri süreci tüketiciler için kolaylaştırmak için büyük özen göstermişlerdir. Sabitleme türüne bağlı olarak, lamba duvara ve tavana yerleştirilebilir. Sabitleme tipi, elektrikli cihazın tasarımına ve ağ döşemesinin özelliklerine göre seçilir..

Muhafaza sabitlendiğinde, giriş kablosu için özel olarak işaretlenmiş bir yerde bir delik açılmalıdır. Ardından elektriği kestikten sonra güç kablosunu döşeyin ve kablolarını lamba muhafazasının içindeki bağlantı kutusuna bağlayın..

İki floresan lambayı bir bobinden nasıl bağlarsınız, sonraki videoya bakın.

Harici bir güç kaynağına bağlanmak farklı şekillerde yapılabilir.. Genellikle, kabloların çıktığı deliği maskelemek için özel tavan prizleri takılır. Duvar yapıları için, prizler lambadan kısa bir mesafeye yerleştirilir ve gövdesinden bir fiş ile bir güç kaynağına bağlanan bir kablo çekilir..

Kontakların sıkıca sabitlenmesi için mekanik bir anahtarın iyice takılması gerekir, aksi takdirde çalışma sırasında kontaklar kayabilir ve bu da armatürün çalışmasını etkileyecektir..

Avantajlar ve dezavantajlar

Her türlü aydınlatma armatüründe olduğu gibi, floresan lambalar da satın alma gereğini düşündürecek özelliklere sahiptir..

Floresan lambaların ana avantajları:

 • Odada iyi bir görüş sağlayan ve küçük işlerin yapılmasını mümkün kılan parlaklık.
 • Uzun servis ömrü. Diğer aydınlatma türleri ile karşılaştırıldığında, floresan ürünler bir yıldan fazla dayanabilir, ışık sönmez ve sık sık yedek ampul almaya gerek yoktur..
 • Çeşitli tasarımlar ve aydınlatma cihazları, yalnızca kamusal alanlara değil, aynı zamanda ev ortamınıza da başarıyla uyacak olanları seçmenize izin verecektir..
 • Lamba ampulü yüksek bir sıcaklığa kadar ısınmıyor.
 • Yüksek güçte enerji tasarrufu.
 • Gövde karmaşık bir tasarım olmadığı için armatürlerin toz ve kirden temizlenmesi kolaydır..

Ürünlerin dezavantajları şunları içerir:

 • Lamba DC destekli olamaz.
 • Ortam sıcaklığı ürün performansını etkiler, bazen ışık çıkışını azaltır.
 • Cıva içeriği, hasar görmesi durumunda lambayı tehlikeli hale getirir..

Yapının tüm özelliklerini göz önünde bulundurarak odanıza uygun, olabildiğince uzun ve kaliteli hizmet verecek bir model seçebilirsiniz..

Uygulama kapsamı

Floresan lambalar, çeşitli işlevler için iç mekan aydınlatma cihazları olarak kullanılır:

 • Bu tür lambaların varlığı özellikle tıp alanında popülerdir. Kliniklerin ofislerinde bulunabilirler. Gün ışığı, doktorların hastaların durumunu dikkatlice incelemesine ve gerekli tıbbi önlemleri almasına izin verir..

 • Çoğu zaman, endüstriyel sektörde floresan cihazlar bulunabilir. Işıklarıyla geniş alanları kaplayarak, üretimde insanların işini kolaylaştırır ve küçük detaylarla çalışmanıza olanak sağlar..

 • Restoran mutfakları iyi bir aydınlatmaya sahip olmalıdır, bu nedenle tavana kompakt bir şekilde monte edilmiş floresan lambalar idealdir..

 • Bilimsel laboratuvarlarda ve araştırma odalarında floresan lambalar kurulur..

 • Lambalar eğitim alanında kullanılır, çünkü genellikle eğitim kurumlarında büyük odaları ve sınıfları aydınlatmak için güçlü bir ışık akısı gerekir..

 • Dış mekan aydınlatması olarak, bu tür lambalar, çeşitli müştemilatların yakınında pratik amaçlar veya dekorasyon olarak kullanılır. Birçok kişi, garaja girmeden önce vizörü, geceleri daha güvenli hale getirmek için benzer bir lamba ile donatır..

Bu tür lambaları kullanarak dış aydınlatmaya dikkat etmelisiniz. Hava sıcaklığının etkisine tabidirler ve sıklıkla arızalanabilirler..

 • Ofis alanları, enerji maliyetlerinden tasarruf etmek ve tüm çalışanlar için rahat bir çalışma ortamı sağlamak için tavana gömülü floresan lambalar kullanır..

 • Mağaza ve depolarda benzer cihazları görebilirsiniz..

Temel tipler

Uygulama kapsamına bağlı olarak iki tip lamba vardır..

Sanayi

İşletmelerde ve organizasyonlarda çalışmak için çeşitli ebat ve tasarımlarda lambalar kullanılmaktadır. En büyüğü, yüksek tavanlı büyük odaları aydınlatmak için kullanılan spot ışıkları olarak adlandırılabilir..

Güvenli çalışma koşullarını sağlamak için özellikle kimyasal veya alkollü ürünlerin üretimi ile ilgili tehlikeli işletmelerde patlamaya dayanıklı aydınlatma cihazları kullanılmaktadır..

Ofis ve endüstriyel tesisler için, nem ve tozdan korunan bu tür armatür modelleri seçilir. Bu tür lambaların parçaları çok sıkı bir şekilde bağlanır..

Ev

Bu tip aydınlatma armatürü ofis veya idari binalarda, çeşitli organizasyonlarda kullanılmaktadır. Boyutları, bir tasarımdaki lambaların sayısına bağlıdır..

Bazen odanın büyüklüğüne bağlı olarak az sayıda ürün kurmak yeterlidir..

Genellikle bu tür lambalar evlerde mutfak veya ofis gibi çalışma alanlarını aydınlatmak için kullanılır..

Çeşitler

Tasarım özelliklerine, konumuna ve işlevlerine göre birçok floresan lamba türü vardır:

 • En popüler olanlar tavan ürünleri, çünkü ışık aralığı en geniş alanı kaplar. Yaratıcı bir çözüm olarak, tavana bağlı ortak bir eksende bulunan birkaç büyük lamba seçilmiştir..

Çoğu zaman, güvenlik nedenleriyle, bu tür lambalar özel bir ızgara ile donatılmıştır..

 • Daha az talep yok gömme armatürler. Odanın genel yüksekliğini bozmadan tavana monte edilirler. Bu tür aydınlatma genellikle ofislerde veya evde kullanılır. Tek bir armatür veya birkaç lambadan oluşan bütün bir yapı kurmak mümkündür..

 • Duvar yapıları çeşitli boyut ve uzunluklarda olabilir – dekorasyon için küçük bir lambadan duvarın önemli bir bölümünü kaplayan uzun modellere kadar. Doğrusal tip uzunluk odaklıdır. Bu tür armatürler, uzun nesnelerin aydınlatılması için uygundur..

 • Köşe aydınlatma cihazları tavan kaidesine benzer bir yapı şeklinde duvar ve tavan arasındaki bağlantıya monte edilebilir. Bu tasarım, aynı model ve boyutta birkaç küçük lamba içerir. Mutfak için genellikle benzer bir lamba türü seçilir, ışıldayan model, çalışma yüzeyini aydınlatan duvar ile kabinin tabanı arasındaki vuruşa monte edilir..

Mobilya modelleri

Bazen, iç mekanda ek aydınlatma ve özgünlük için kutuların üzerine lambalar monte edilir. Çoğu zaman, korniş kolye, iç kısma keskinlik katan ışıldayan bir çelenk ile dekore edilmiştir..

Yuvarlak modeller genellikle yerleşik ve yüzeye monte armatür türleri arasında bulunur. Bazı kısımlarını vurgulayarak kulaklığın içine yerleştirilebilirler. Bazen raflar için yapıya floresan lambalar yerleştirilmiştir..

Bu tür modeller, tek tip aydınlatma oluşturarak küçük parçalar için standart stantları orijinal bir mobilya parçasına dönüştürür..

Çalışma alanını aydınlatmak için masanın üstüne floresan lambalar takılabilir. Bu amaçlar için, mobil ve kompakt olan pille çalışan modeller kullanılır..

Lüminesans cihazlarının üretimi sadece bir tür lamba ile sınırlı değildir, teknolojiler gelişmekte ve özel bir fosfor gazı kullanımına dayalı olarak çalışan daha ekonomik modeller oluşturulmaktadır. Bu gaz, akımın etkisi altında, cihazı ısıtmadan ultraviyole radyasyonun parlamasına katkıda bulunur..

Floresan lambalar temelinde, çeşitli uygulama alanlarında çok popüler olan cihazlar oluşturulmuştur:

 • Askıya alınmış cihazlar tavana bir tel halat ile bağlanır. Bir kabloyu birkaç lamba ile donatarak veya tek bir cihaz monte ederek bağlanabilirler..
 • Yüzeye monte edilen modelleri takarken, yapıyı tavanın veya duvarın tabanına bağlayan ankrajlar kullanılır. Bu tür aydınlatma cihazlarının kamu kuruluşlarında ve alışveriş merkezlerinde kullanımı oldukça popülerdir..
 • Germe tavanlar için, aşırı ısınmaya eğilimli olmayan kapalı tip armatürler sıklıkla kullanılır. Ana avantaj, iç dekorasyon için avantajlı bir şekilde kullanılabilen çok çeşitli ışık tonlarıdır..

Seçerken hangi özellikleri dikkate almalı?

Floresan tipi bir aydınlatma armatürü satın almadan önce özelliklerini dikkatlice okuyun:

 • Soğuk çalıştırma koruması kesin bir artı olacaktır. Bu tür ampullerde elektrotlar kademeli olarak ısınır ve güç düğmesine basıldıktan birkaç saniye sonra ışık yanar..
 • Akkor lambanın gücünü gün ışığı cihazının gücüyle ilişkilendirmek gerekir. 60 W akkor lambaya alternatif olacak 12-15 W’lık bir lamba seçin, ancak aynı zamanda geleneksel ve enerji tasarruflu ürünlerin ışık akısı aynı olmalıdır..
 • Odaya bağlı olarak belirli bir lamba rengi seçilmelidir. Soğuk ışık, dikkatinizi odaklamanıza yardımcı olması için bir çalışma alanı veya mutfak için uygundur. Beyazın sıcak tonları yatak odasına, koridora, oturma odasına ve dinlenme odasına başarıyla uyacaktır. Bu ışık gözleri tahriş etmez ve keskinliği azaltılmıştır. Banyolarda veya garajlarda sadece toz ve neme karşı korumalı tip cihazlar çalışır..
 • Enerji tasarruflu lambalar bir çocuk odası için mükemmeldir. Cihazları hem sıcak hem de soğuk olarak satın almanız önerilir..

İç mekanda nasıl kullanılır?

En avantajlı floresan lambalar, modern iç tarzlara bakar. Oturma odalarında, yatak odalarında, banyolarda, koridorlarda tek başlarına ve birbirleriyle kombinasyon halinde bağlanırlar:

 • Bu tür aydınlatma için en uygun ve yaygın iç yön stildir. yüksek teknoloji. Onun için, duvar ve tavanın birleşim yerine monte edilmiş, odanın geometrisini vurgulayan uzun lambalar uygundur. Bu tür ürünlerin ışığı genellikle soğuktur..

 • minimalizm yuvarlak şekilli floresan lambalar plastik bir çerçeve içine alınırsa veya tavanda büyük düz lambalar şeklinde sunulursa iyi görünecek.

 • Çevre dizaynı bazen malzemelerin ve bitkilerin doğal dokuları arasında uyum yaratmak için sıcak gün ışığının kullanılmasına izin verir..

 • Önemli bir işlevsel ve dekoratif stil öğesi çatı katı rahat bir tarzda tavandan sarkan tek bir ampul olacak. Yön kavramını bozmadan, böyle bir cihaz odayı süsleyecek ve iç mekanda parlak bir vurgu haline gelecektir..

 • eklektizm katı çizgiler şeklinde yapılmış enerji tasarruflu lambaların varlığına izin verir.

Oda açık veya soğuk tonlarda tasarlanmışsa, gün ışığı odayı konfordan mahrum edebilir. Soğuk ışık sadece pencerelerin güneye baktığı veya odaların sıcak renklerle dekore edildiği dairelerde kabul edilebilir..

Güvenilir üreticiler

Size uzun süre hizmet edecek ve kaliteli bir cihaz seçmek için floresan lamba üreticileri ile önceden tanışmanız gerekir.. Hem Avrupa’da hem de Rusya’da lamba üretimi için kanıtlanmış bir dizi şirket var:

 • Avrupa’da popüler olan lider marka, Philips, dış ve iç mekan kullanımı için çok çeşitli lambalar sunan.
 • İtalyan markası Ares sadece yukarıda belirtilen aydınlatma türlerinde değil, aynı zamanda mimaride de uzmanlaşmıştır..
 • Avusturya firması Diken aydınlatma depo aydınlatması ve projektörlerin üretimi ile ünlü.
 • Şirket Osram Avrupa’da aydınlatma armatürlerinin mükemmel kalitesi ve geniş ürün yelpazesi ile tanınmaktadır..

Yerli üreticiler arasında aşağıdakiler popülerdir:

 • Firma Gezgin – ev ve bahçe için en popüler enerji tasarruflu lamba üreticilerinden biri olan ürünleri toza ve neme karşı koruma ile donatılmıştır.
 • “Yeni Dünya” – yüksek güçlü floresan armatürler ve projektörlerin üretiminde lider.
 • caz yolu – sadece çeşitli ebatlarda lambalar değil, aynı zamanda LED paneller de üreten bir şirket.
 • Firma “ksenon” endüstriyel tesisler ve organizasyonlar için lamba üretiminde uzmanlaşmıştır.
 • Şirket, sokak aydınlatmasının kalitesinin garantörü oldu “Aton”, işletmeler ve konut sektörü için de lamba üreten.
 • “Lider Işık” – çok çeşitli aydınlatma ürünlerine sahip, hatta yollar ve otoyollar için lambalar içeren bir şirket.

İncelemeler

Tüketiciler arasında floresan aydınlatma ürünleri çoğunlukla olumlu eleştiriler alıyor..

Alıcılar için en keyifli an, elektrik faturalarından tasarruf etme fırsatı oldu..

Birçok kişi, duvar lambalarının kurulumunun oldukça basit ve kullanışlı olduğunu not eder, çünkü üreticiler lambayı cihaza tam olarak bağlamak için ek özellikler sağlar..

Floresan ışıklar özel ev sahiplerinden olumlu bir yanıt bulmak. Dış etkenlerden korunma teknolojisi ile bu tür ürünler yazlıkta hoş bir atmosfer yaratır ve bölgeyi aydınlatır..

Bazı kullanıcılar tanınmış şirketlerin ürünlerinin fiyatından memnun değildi, ancak daha sonra maliyetin uzun hizmet ömrü ve ışık kalitesinin korunması ile tamamen haklı olduğunu belirtti..

Floresan lambaları tercih ederek hayatınızı, sizi ve sevdiklerinizi uzun süre memnun edecek ışıkla doldurma fırsatını yakalarsınız..

Adblock
detector