İç dekorasyon için klasik tarz, lüks ve zarafet taşıdığı için her zaman trend olmaya devam ediyor. Tabii ki, aydınlatma cihazları böyle bir iç mekanda önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, klasik lambaların nasıl görünmesi gerektiğini, özelliklerinin neler olduğunu bulmaya değer..

özellikler

Klasik aydınlatma armatürlerinin bir takım özellikleri vardır:

 • onlar üretilir pahalı malzemeler kullanmak.
 • Onların formları ile karakterize edilir sadelik ve zarafet.
 • Klasikler her zaman trendde, bu nedenle bu aydınlatma armatürlerinin modasının geçmeyeceğinden emin olabilirsiniz..

 • Bu cihazların türü geleneksel, ancak yenilikçi teknolojilerin kullanılması lambaları daha konforlu hale getirir.
 • Renk gamı ​​çok geniş değil. Genellikle bunlar beyaz, siyah, bej ve kahverengi tonlarıdır. Burada yaldızın yanı sıra çeşitli pastel renkler de kabul edilebilir.

Görüntüleme

Bir odayı klasik tarzda dekore etmek için, böyle bir odadaki ana ışık kaynağı olan bir avize olmadan yapamazsınız. Buradaki ürünler genellikle birkaç katmana sahiptir, çeşitli kristal kolyelerle süslenmiştir. Keçiboynuzu avizeleri de oldukça popülerdir. Bölgesel aydınlatma için duvar lambaları kullanılır. Onların yardımıyla bir tabloyu, kanepe alanını, piyanoyu ve çok daha fazlasını vurgulayabilirsiniz. Bu tür cihazlar, yatak odasında (yatağın üstünde) veya koridorda (geçişi aydınlatmak için) ve merdivenlerde de uygundur..

Zemin lambaları kullanarak oturma odasındaki okuma alanını aydınlatabilirsiniz. Burada genellikle bir kumaş abajur ve basit, zarif bir şekle sahiptirler..

Bir ofisi dekore ederken masa lambası olmadan yapamazsınız.. SSCB’deki “parti seçkinlerinin” ofislerinde olduğu gibi yeşil gölgeli bir lamba burada bir klasik olabilir. Klasik yatak odalarında masa lambaları başucu masalarına yerleştirilir. Sokaklarda, yerel alanı aydınlatmak için klasik tarzdaki lambalar da sıklıkla kullanılır. Buzlu cam ekli dövme ürünler burada en sık kullanılır ve şekil, 19. yüzyılın sonunda Moskova ve St. Petersburg sokaklarına kurulan fenerleri andırır..

Malzemeler (düzenle)

Klasik aydınlatma cihazlarının özelliklerinde anlatıldığı gibi, üretimlerinde oldukça pahalı malzemeler kullanılmaktadır:

 • Metal. Dövme ürünler, aydınlatma armatürlerinin tasarımı da dahil olmak üzere hem klasiklerde hem de neoklasiklerde yerlerini bulacaktır. Formlar burada her türlü monogram, büküm şeklinde tercih edilmektedir. Keskin köşeler – minimum.
 • Odun. Lambaların oymalı kısımları da bu malzemeden yapılabilir. Ahşap kullanan lambalar oldukça “zengin” görünüyor – ve aynı zamanda oldukça asil.
 • Bardak. Bu malzeme genellikle tonları süslemek için kullanılır, genellikle metal veya ahşap ile birleştirilir. Klasik lambalar bir mozaik ile dekore edilebilir.

 • Kristal. Bu malzemenin şıklığını ve parlaklığını avizelerde başka bir şeyle değiştirmek zordur. Swarovski kesim kristal özellikle lambalarda çok değerlidir..
 • Taş. Klasik lambalarda, temel yapmak için genellikle doğal taşlar kullanılır – örneğin kuvars, mermer, malakit. Tabii ki, bu tür cihazlar oldukça pahalıdır, ancak zamanla bu ürün gerçek bir antika haline gelecektir. Bu iyi bir yatırım.
 • bronz ve yaldız. Bu tür püskürtme, genellikle bu tür cihazların imalatında kullanılır. Armatür görünümünü daha da “zengin” hale getirir ve böyle bir kaplama sadece tabanı işlemek için kullanılmaz. Yardımı ile gölgelere dekoratif desenler uygulanır..

Nasıl seçilir?

Klasik bir iç mekan için bir lamba seçerken aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • Odadaki tüm aydınlatma armatürleri benzer malzemelerden yapılmış olmalıdır. ve aynı tarzda, bu nedenle, lambaların sayısını ve türlerini hemen belirlemeye değer. Bir üreticinin belirli bir serisinden lamba satın almak daha iyidir.
 • Bu tür ürünlerin güzelliği ve şıklığının peşinde, cihazın işlevselliğini unutmayınız.. Cihaz yüksek kaliteli ve dayanıklı olmalıdır. Ondan aydınlatma yeterli olmalıdır. Şeklin yeterince basit olması daha iyi olacaktır, çünkü örneğin bir çok kristalle bir avizeyi yıkamak oldukça zordur. Birçoğunun bunun için boş zamanı yok..

Klasik lambalara genel bir bakış aşağıdaki videoda bulunabilir.

ilginç modeller

Aydınlatma pazarında klasik tarzda yapılmış birçok lamba modeli bulabilirsiniz..

İşte en ilginç olanlar:

 • Kumaş tonlu çatı avizesi kristal damlacıklarla süslenmiştir. Böyle bir cihaz hem Barok hem de Rokoko’nun iç mekanlarında ve neoklasik tarzda uygun olacaktır..
 • Şamdan ve mum tonları şeklinde dövme tabanlı aplik Empire tarzında bir odayı dekore etmek için mükemmel bir seçenek olacaktır. Bu armatür piyano aydınlatması için iyi çalışır. Böyle bir tasarım, sizi geçmiş yüzyıllara, asil toplantılara gönderecek..
 • Beyaz kumaş gölgeli avize katı bir İngiliz tarzında bir oda için uygun.

 • Yeşil gölgeli klasik masa lambası – bir ofis için ideal. Standı, bu cihazı daha da şık hale getiren doğal malakit ile dekore edilmiştir..
 • Klasik fener sokaktaki sundurmayı mükemmel bir şekilde aydınlatacak. Bu fenerler, bahçede bir çardak süslemek için kullanılabilir. Tasarım özlüdür ve yaratılan atmosfer sizi geçmişe sürükleyecektir..
 • Bu zemin lambası modelinin altın kaplama ayağı odayı “zengin” yapar. Böyle bir lamba kesinlikle odada bir aksan olacak..