Salon için aydınlatma armatürü seçimine iyice yaklaşmak gerekiyor. Gerçekten de, odanızın ne kadar aydınlık ve konforlu hale geleceği iyi bir aydınlatmaya bağlıdır. Yanlış seçilmiş ışık kaynakları, odanızı kasvetli ve ilgisiz hale getirebilir, en sofistike ve pahalı iç mekanları bile mahvedebilir..

Klasik tarzda bir oturma odası için avize seçerken, boyut, kalite, tasarım açısından en iyi seçeneği bulmalısınız..

Odanın özellikleri

Oturma odası, tüm ailenin boş zamanlarını geçirdiği ve misafir kabul ettiği yerdir. Oda genellikle bir çalışma olarak kullanılır. Klasik tarzda bir oturma odası dekore ederken, tasarıma büyük önem verilir. Bireysel unsurlardan muhteşem bir kompozisyon yaratılır: her şey, mobilyalar, aksesuarlar birbirini tamamlar.

Salon için lamba satın alırken bunu unutmamalı, doğru seçimi ve doğru yerde doğru yeri yapabilmelisin. Oturma odasının nasıl aydınlatılacağını, bir avizenin yeterli olup olmayacağını veya spot, lamba veya aplik şeklinde ek aydınlatmaya ihtiyaç olup olmayacağını düşünün..

Nasıl seçilir?

Görünüşe göre daha kolay olabilir – mağazaya gidin ve bir avize satın alın. Ancak avize seçerken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Sadece odayı aydınlatmakla kalmamalı, aynı zamanda oturma odasının tek tip tarzına doğru bir ek olmalı, yüksek kalitede olmalıdır. Bugün yerli ve yabancı üreticilerin güzel ve kaliteli lambalarını satın alabilirsiniz. Bu tür ürünler farklı tiplerde, stillerde farklılık gösterir. Ve bir klasikten daha iyi ne olabilir?.

Klasik bir avize seçiminde durduysanız, tasarımcının tavsiyelerine, mağazadaki satış danışmanlarına kulak vermeli, literatürü, internetteki makaleleri okumalısınız..

Seçim yaparken aşağıdaki ayrıntılara dikkat etmelisiniz:

 • odanın büyüklüğünü düşünün;
 • odanın tarzına, tasarım fikrine uygun bir avize seçin;
 • güvenilirliği seçin. Düşük kaliteli malzemelerden yapılmış bir avizeyi gerçekten beğenmiş olsanız bile, satın almayı erteleyin;
 • teknik özellikleri öğrenin;
 • tasarımı düşünün, renklerin sayısını öğrenin;
 • aydınlatma armatürlerini kimin ürettiğini belirtin;

 • aydınlatma armatürünün kablolarını, voltajını kontrol edin;
 • avizenin rengi odanın renk şemasına uygun olmalıdır;
 • erimeyi önlemek için akkor ampullerin watt değerini kontrol edin.

Çoğu zaman oturma odasında geçiriyoruz, bu nedenle odadaki ışık göze çarpmamalı ve çok parlak olmalıdır. Aydınlatma zengin ve sakin, yumuşak olmalıdır. Bu tür odalar için mat veya hafif gölgeli tonları seçmek daha iyidir..

Klasik avize çeşitleri

Klasik tarzda bir avize seçerek, tasarımda çok çeşitli olduklarını anlıyoruz. İçlerindeki abajurlar farklı yönlere yönlendirilir, yana, yukarı veya aşağı eğilebilirler..

Aydınlatma cihazları şunlar olabilir:

 • mum şeklinde yapılmış, bu versiyonda plafond yukarı doğru yönlendirilmelidir;
 • bir çiçek şeklinde, bu tür avizeler için plafondun yönü herhangi biri olabilir;
 • geometrik şekiller şeklinde farklı yönlere, bazen farklı yönlere yönlendirilirler..

Klasik bir avize, çok fazla ağırlığı desteklemek için tasarlanmış bir tabana sahiptir. Böyle bir metal taban, yaldızlı boya, dövme detaylar, cam, porselen veya kristal elementlerle süslenebilir. Bu tür avizeler muhteşem görünüyor, herhangi bir klasik oturma odasını yeterince dekore edecekler ve misafir odasının olağanüstü bir aksanı haline gelecekler..

Boyut olarak iyi uyan bir aydınlatma armatürü seçin. Yüksek tavanlı geniş bir oda için küçük bir lamba almamalısınız – böyle bir lamba, örneğin bir yemek odasına asılabilir. Geniş bir oturma odası için, çeşitli dekoratif bukleler, krom detaylar ile daha hacimli, kristal bir avize tercih edilecektir..

Aydınlatma armatürünün yapıldığı malzemeyi düşünün. Avize, odaya şık bir ek olmalı ve bazı malzemeler tasarımcının tüm fikrini mahvedebilir. Biraz incelik ve incelik katmak için dekoratif süslemelerle tamamlanabilir.

Askıya alındı

Asma tavan armatürleri iki koşullu gruba ayrılabilir: basit ve karmaşık bir tasarıma sahip askılardır. Basit tasarım, bir zincire bağlı tek bir gölgeye sahiptir. Karmaşık bir tasarımla, taban bir zincire bağlanır, gölgeler ve nesnelerle boynuzlarla tamamlanır..

Yüksek tavanlı odalarda, geniş, aydınlık salonlarda asılı avizeler iyi görünür. Yüksekliği üç metreden fazla olan odalar için bu tür lambalar ideal olacaktır. Tavandan yansıyan, misafir odasını dolduracak dağınık ışık yaratabilirler..

Zincir, süspansiyonun uzunluğunu ayarlamak için kullanılabilir. Katman sayısı, odadaki tavanın yüksekliğine bağlıdır: çok yüksek oturma odaları için çok katmanlı görünümler kullanabilirsiniz. Böyle bir lamba sadece odayı iyi aydınlatmakla kalmaz, aynı zamanda oturma odasına eşsiz bir çekicilik verir..

Küçük bir odayı dönüştürmek için bir kolye kristal avize kullanılabilir. Birçok renkle parıldayan aydınlatma armatürü, hemen odaya ciddi bir hava katacak. Kristal avizeler genellikle konukların ve ziyaretçilerin toplandığı oturma odalarına asılır, salonu süsleyecekler, iç mekanın zenginliğini vurgulayacaklar..

Tavan

Seçim yaparken, odanın büyüklüğüne göre yönlendirilmeli, küçük ve alçak tavanlı ise, tavan avizelerinin seçilmesi tavsiye edilir. Böyle bir avizenin kolye gibi güçlü bir çubuğu, zinciri yoktur. Tabanı doğrudan tavana tutturulmuştur ve birinin yanlışlıkla kafasını ona asmasından korkmanıza gerek yoktur. Böyle bir avize fazla yer kaplamaz ve alçak tavanlı bir odada odayı görsel olarak büyütür. Tavan lambaları, sarkıt lambalar kadar şık olmasalar da odayı eşit şekilde aydınlatır..

Tavan avize yardımıyla salon alanını görsel olarak büyütebilirsiniz.. Geniş bir oda için geniş çaplı bir lamba seçin. Tavan avizelerinizdeki lamba sayısına karar verin. Yüksek oda aydınlatması elde etmek için birden fazla lambalı aydınlatma armatürleri seçin.

Renk çözümleri

Salon avizeleri farklı renklerde olabilir, çoğu zaman nötr renkte üretilir, ancak daha doygun renkler de vardır. Doygun renklerde cihazlar tüm odalar için uygun değildir, genellikle iç mekanda belirli bir vurgu oluşturmak için kullanılırlar. Nötr renklerden siyah, beyaz, gri, altın, gümüş, bronz kullanılır. Küçük lekeler kullanarak oturma odasında belirli bir atmosfer elde edebilirsiniz..

Renge karar veremiyorum, cam veya kristal avize alın. Alıcılar, şeffaf gölgeli veya güzel sarkıtlı aydınlatma armatürleri bulabilir, her zaman stil ve boyutta uygun bir seçenek vardır..

Özellikler

Ampul tipine dikkat edin, nasıl bir tabana sahip olduğunu görün. Bu sayede standart dışı, gölgeye sığmayacak bir baza satın alarak hayal kırıklığını önlemiş olursunuz. Ampuller, sevdiğiniz avizeyle eşleşmelidir. Oturma odası için 300 W’a kadar olan lambalar uygundur..

Farklı durumlarda farklı bir ışık moduna ihtiyacınız olabilir., loş ışıktan aydınlığa. Daha yüksek watt değerine sahip lambaları seçin ve ışığın yoğunluğu regülatör kullanılarak değiştirilebilir. Aydınlatmayı basmalı anahtarlarla ve dimmerlerle ayarlamanın iki yolu vardır. Kontak anahtarına basarak bir veya birkaç lambayı aynı anda açabilirsiniz..

Dimmerler bir odadaki aydınlatmayı nazikçe değiştirebilir. 1890’da, ilk mekanik dimmer icat edildi, şimdi odadaki aydınlatmayı ayarlamanıza izin veren yeni, daha gelişmiş modeller geliştirildi. Bir hareket sensörü takabilir, odaya insanlar girdiğinde ışığı yakar veya uzaktan kumandayı kullanarak kontrol edebilirsiniz..

Klasik bir avize sadece güzel değil, aynı zamanda dayanıklı olmalıdır. Cihazın kaliteli montajına özellikle dikkat edilmelidir. Seçim yaparken metal, kristal veya cam avizeler, ısı direnci arttırılmış plastik aydınlatma armatürleri tercih edin..

Modern ve şık bir oturma odasını dekore ederken doğru seçimi yapmaya çalışın ve odanızın tasarımına tam olarak uyan bir cihaz satın alın. Tasarımcıların tavsiyelerini, içgüdülerinizi dinleyin ve tüm gereksinimlerinizi karşılayan bir avize seçin..

Doğru avizenin nasıl seçileceği hakkında bilgi için bir sonraki videoya bakın..