Koridorda şık tavan lambaları

Çoğu zaman, oturma odalarına odaklanarak koridorun görünümüne gereken özen gösterilmez. Ve tamamen boşuna, çünkü evin ilk izlenimi, sahiplerinin tadı bu küçük odanın görünümüne bağlı. Koridorda özenle seçilmiş ve özel bir korkuyla şık tavan lambaları, koridorun rahat, aydınlık ve misafirperver olmasına yardımcı olacaktır..

Aydınlatma seçiminde ana kriterler

Koridorda bulunan pencereler, özel evlerde ve kır evlerinde koridorlardan bahsetmediğimiz sürece, nadir görülen bir olgudur. Bu yerdeki daireler zaten alışılmış bir şekilde karanlıktır ve bu nedenle burada yüksek kaliteli aydınlatma özellikle önemlidir. Seçimi ve karakteri birçok faktöre bağlıdır..

Bu nedenle, ilk seçim kriteri evin genel aydınlatmasıdır. Bütün bir daire kısılmış yumuşak ışıkla kaplanırsa, armatürlerin soğuk rengi aydınlatmada parlak bir rezonansa neden olur ve hızla göz yorgunluğuna neden olur. Aydınlık bir daire ise karanlık, donuk ve kasvetli görünmemek için koridorda güçlü aydınlatma armatürleri gerektirir. Yumuşak ışığın bile odanın tüm alanını aydınlatması gerektiğini ve bu nedenle birkaç cihaz satın almayı ve bunları koridorun tüm uzunluğu veya koridorun çevresine yerleştirmeyi düşünebilirsiniz..

Diğer bir kriter, ışığın yönlülüğüdür. Halihazırda netleştiği gibi, koridor için aydınlatma armatürlerinin ana görevi, iç mekanın her detayını sarabilecek dağınık ışık sağlamaktır. Bu konuda, garip bir şekilde, tavan yardımcı olabilir. Işığı veya daha iyi parlak yüzeyi, yukarı doğru yönlendirilen gölgelerden yayılan ışığı yansıtacaktır. Dekoratif elemanlarda cam veya plastiğin mat yarı saydam bir tasarımda yapılması iyidir..

Aydınlatma türleri

Bugün birçok lamba ve avize türü var ve koridorda yüksek kaliteli aydınlatmadan bahsediyorsak, bunlardan en az ikisine ihtiyacımız olacak. İlk tip merkezi aydınlatma cihazları, örneğin bir avize, ikincisi ise spot veya aplikler gibi yerel aydınlatma cihazlarıdır. İkinci tip, kabine veya aynaya yakın alan için kullanılır..

Bu nedenle, koridor için avizeler kabul edilebilir, ancak görünümleri bu kadar küçük bir oda için mümkün olduğunca uygun olmalıdır. Bu nedenle, 1-3 lambalı aydınlatma armatürlerini tercih ederek, oturma odası için beş veya daha fazla gölgeli modeller en iyi şekilde bırakılır. İç mekanda bu sezonun trendinin, örneğin silindir şeklinde basit bir tasarıma sahip tekli asma lambalar olduğu söylenmelidir. Bu tür modeller, birbirine yakın kaotik veya dama tahtası deseninde 4-5 adet miktarında tavana yerleştirilir..

Klasik uzun avizelerden bahsetmişken, çoğu tasarımcı, özellikle tavanlar yeterli yüksekliğe sahip değilse, onları iç mekanda terk etme eğilimindedir. Gerçekten misafirperver bir ev yaratmak isteyen bir konuğun kafasını uzun bir avizeye çarpabileceğini ve evin en olumlu izlenimini alamayacağını önceden hesaba katmak önemlidir..

Spotlar daha iyi bir çözüm olabilir. Bir tür “kısa” armatür, metal veya ahşap bir braket üzerinde dönen gölgelerdir. Bu tasarımın mutlak artısı, plafondların hareketliliğinde yatmaktadır, çünkü koridorun her köşesine yönlendirilebilirler..

“Çatı penceresi” adı verilen şık bir lamba mükemmel görünüyor. Doğrudan tavana veya bunun için özel olarak hazırlanmış bir niş içine takılan düz bir cihazdır. Pencerenin içinde spot ışıkları, dışında ise gökyüzünü, dalları ve diğer doğal motifleri betimleyen cam veya plastikten yapılmış vitray pencereler vardır. Bu tasarım gerçekten büyüleyici ve orijinal görünüyor..

Germe tavanlarda, bu tür seçeneklerin uygulanması pek olası değildir, ancak koridorun çevresinde her türlü tasarımın spot ışıklarını tutmak, alanı dönüştürmeye yardımcı olacaktır..

Farklı oda tipleri için aydınlatma özellikleri

Bir mağazaya girdikten sonra seçim yapmak oldukça zordur, çünkü nadir durumlarda bu veya bu modelin tam olarak nasıl görüneceğini hayal edebilirsiniz. Gereksiz geri dönüşler ve büyük miktarda zaman kaybı olmadan bir aydınlatma armatürü seçmek için koridorun şeklini dikkate almak önemlidir..

Uzun ve dar koridor

Uzun ve dar bir koridor, “Stalin” ve “Kruşçevler” gibi eski tarz dairelerin tüm sahipleri için bir talihsizliktir. Koridor boyunca birkaç nokta, karanlık “tünel” in görünümünü değiştirmeye yardımcı olacaktır. Gölgeleri uzun duvarlara ve daha da iyisi – duvarlarda asılı cam çerçevelere veya aynalara yönlendirilmelidir. Böyle bir iç mekandaki ışık iki katına çıkacak ve aydınlatılan duvarlar artık çok ağır görünmeyecek ve gelen kişi üzerinde baskı oluşturmayacaktır. Uzun duvarları aydınlatmanın bir başka iyi yolu da spot veya LED şerit kullanmaktır..

Aydınlatma ve bazı iç eşyaların yardımıyla koridorun uzunluğunu önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Böylece, üzerinde göze çarpan dekoratif lambalar bulunan kısa bir duvara küçük bir masa yerleştirilir..

Küçük oda

Koridorun minimum alanı, geçmişin daireleri için de nadir değildir. Sadece iki aile üyesinin bile etrafında dönmesi zor olmakla kalmaz, aynı zamanda lambaların çoğu hacimli veya uygunsuz görünmeye çalışır. Örneğin, bu durumda uzun avizeler, birçok gölgeli kısa modellerin yanı sıra kesinlikle gereksiz olacaktır. Tek gölgeler ve noktalar – bu, küçük boyutlu koridorlar için çözümdür. Bu boyutlara rağmen, ayna veya dolabın yanına spotlar eklenerek yerel aydınlatmaya da özen gösterilmesi gerektiğini belirtmekte fayda var..

Özel form

Çoğu zaman, standart olmayan koridorlar özel evlerde bulunur ve genişliklerinden zevk alır. Kare ve dikdörtgen koridorların yanı sıra L ve U şeklinde olabilir..

Böyle bir koridorun her köşesini aydınlatmak için orta kısım için bir avizeye ihtiyacınız olacak. Oturma odaları için en iyi şekilde ayrılmış aşırı lüks seçenekler dışında her şey olabilir. Minimalizm, modern veya yüksek teknoloji tarzında çeşitli tonlara sahip özlü seçenekler, modern daireler için mükemmel bir seçimdir. Köşeler ve L şeklindeki koridorlar, uzun duvarlara yönelik spot veya spotlarla desteklenmeli, böylece etrafınızdaki alanı genişletmelidir..

Tasarımcıların önerileri: ışıkla oynamak

Tasarımcılar, dar alanlar üzerinde yeni zaferlerin sevinci, küçük alanlar için yeni fikirler yaratmaktan yorulmazlar. Ve bunda, özellikle ışık oyunuyla etkili bir şekilde çalışan aynalar onlara yardımcı olur. Bu nedenle, ustalar, zorunlu ayna kullanımı ile bir koridor tasarımı seçmenizi tavsiye ediyor. Gardırobun kapılarında bulunabilirler, koridora bitişik duvarlar için kaplama malzemesi olabilirler veya duvarlardan birinin tüm çevresi boyunca uzanabilirler. Ana nokta, aynalardan gelen ışığın yönlülüğü ve yansımasıdır..

Aynanın mevcut duvarları “genişlemesi” için, tavanın çevresine spot aydınlatma yerleştirmek, böyle bir avizeyi yüzeye yansıtılacak şekilde monte etmek yeterlidir. Bu ışık oyunu çok etkilidir ve bu nedenle büyük bir ayna için yer olmasa bile ihmal edilmemelidir. Koridor masasının yanındaki kompakt aynaya yönelik birkaç lamba da kendi ferahlık notunu ekleyebilir..

Daha önce de belirtildiği gibi, giriş holleri genellikle doğal ışıktan yoksundur ve bu da genellikle görsel olarak sıkışık odaları kışkırtır. Koridorun bitişiğindeki buzlu cam kapılar bundan kaçınmaya yardımcı olacaktır..

Şık bir ışık tonu, koridorda yapay olarak oluşturulmuş nişler oluşturmaya yardımcı olacaktır. Sadece yeterli genişliğe sahip dikdörtgen veya kare bir koridorda mümkündür, çünkü bir alçıpan yapı oluştururken duvardan duvara olan mesafenin biraz daraltılması gerekecektir. Aplikler veya spotlar bir niş içine yerleştirildi ve koridorun tüm çevresi boyunca muhteşem gölgeler yarattı..

Bir koridora birkaç farklı armatür yerleştirmek, bir alanı modern ve şık göstermenin başka bir yoludur. Ön kapıda, en yumuşak aydınlatma tonu kullanılır, merkezi avize daha fazla parlaklıkla güvenilirken, bitişik odadaki üçüncü lamba, odadaki cihazla aydınlatma düzenine uygun olmalıdır. Bu versiyonda, kahverengi veya diğer herhangi bir karanlık koridor bile yeni renklerle ışıldayacak. Daire sahipleri, koridorda elektrik tasarrufu sağlayan ve göz sağlığını koruyan üç bağımsız cihazın bulunmasının ne kadar uygun olduğunu anlayacaklardır..

Koridorun rengi ve içindeki lambalarla ilgili olarak, tasarımcılar kendileri için en popüler tonları belirlediler:

  • Beyaz;
  • Gri;
  • Kahverengi;
  • kum;
  • siyah.

Küçük bir odanın açık renklere ihtiyacı olduğunu belirtmekte fayda var ve bu nedenle burada beyaz veya kum tonunu reddetmek kesinlikle mantıksız..

Bu tonlar da tonlarda harika görünüyor. Gölgelerin ve parantezlerin dekorasyonunda hafif ahşabın rengi bugün hala popülerliğin zirvesinde. Sürdürülebilirlik, tüm tanınmış üreticilerin yeni aydınlatma armatürleri koleksiyonlarında ana temadır..

Yeterli alana sahip, koridor için kahverengi ve gri tonlar iyi bir çözüm olacaktır. Tabii ki, her biri hafif bir tonla birleştirilmelidir. Bu nedenle, hafif sütlü duvarlar, sütlü çikolata gölgesiyle çerçevelenmiş yumuşak ışıklı tavan lambalarıyla lüks görünüyor. Bununla birlikte, plafondlar klasik olarak hafif olabilir, ancak ahşap çerçeve şeklindeki çerçeveleme koyu asil ahşaba atanabilir. Bu seçenekler, iç mekandaki birçok sıcak tonla birlikte rahat ve ev gibi görünüyor..

Yukarıdakileri özetleyerek, doğru aydınlatmayla küçük koridorların şık ve hafif görünebileceğini ve kraliyet ölçeğine sahip büyük koridorların görünebileceğini güvenle söyleyebiliriz. Tasarımcıların deneyleri ve tavsiyeleri, hayalinizdeki evi, sıcak ev ışığının parladığı sıradan bir daireden çıkarmanıza yardımcı olacaktır..

Koridor için bir lambanın nasıl seçileceği hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..