Son zamanlarda, giderek daha popüler hale gelen LED ampuller. Odada herhangi bir yoğunluk ve sıcaklıktan ışık yaratmanın yanı sıra enerjiden tasarruf etmenizi sağlar..

Açıklama ve özellikler

LED avize lambaları, alternatif akımın doğru akıma dönüştürüldüğü özel lambalardır. Bu durumda, ışık akısının yoğunluğu voltaja bağlıdır – ne kadar yüksekse, lamba o kadar parlak yanar. Bu çalışma prensibi sayesinde, elektrikten ve dolayısıyla paradan önemli ölçüde tasarruf edilir..

Bu tür lambaların ayırt edici özellikleri sadece çalışma prensibi değil, aynı zamanda geniş bir ürün yelpazesidir.. Gerçek şu ki, avizeler çeşitli toplumlar kullanır ve bu nedenle bu tür ampuller boyutlarına göre seçilmelidir..

Diğer bir özelliği ise bu tür cihazların aydınlatma gücünün sıradan ampullerden farklı sınıflandırılması, farklı anlamlar taşımasıdır. Bu nedenle, standart bir akkor lamba 90-100 W güce sahipse, LED lamba 9-15 W güce sahip olacaktır. Tasarruf burada açıktır. Aynı zamanda, odanın çok karanlık olacağı konusunda endişelenmenize gerek yok..

Özellikler, böyle bir cihaz tarafından yayılan ışığın türünü içerir.. Sıcak ve yoğun sarı olabilir; sakin, bu durumda ampulden gelen ışık gün ışığına ve soğuğa mümkün olduğunca yakın olacak, neredeyse beyaz. Bu ürün yelpazesi, amacına bağlı olarak herhangi bir oda için aydınlatma seçeneğini ideal olarak seçmenizi sağlar..

Ayrıca bu tür ampuller, bir süre söndükten sonra yandıkları için de akkor ampuller yerine aktif olarak kullanılmaktadır. Ayrıca elektrik tasarrufu sağlar ve ek bir ışık kaynağı kullanır..

Diğer bir önemli özellik ise, geleneksel akkor lambaların hızla yanması ve LED cihazların ömrünün kat kat daha uzun olmasıdır. Bu nedenle, yüksek maliyetlerini tamamen telafi ederler..

Geniş aralığı unutmayın. Satışta büyük veya orta küçük ampuller görebilirsiniz. Bazı üreticiler, çeşitli avize türleri için tasarlanan bu cihazları satılık olarak üretmektedir. Bu, üretim malzemesinden kaynaklanmaktadır.. Bu nedenle, kristal avizeler için soğuk parıltılı küçük lambalar kullanmak en iyisidir..

Bugün satışta yerleşik LED lambalı avizeler de bulabilirsiniz. Avantajları, hazır olarak satılmaları ve alıcının ek lamba satın alması gerekmemesidir. Tükenme durumunda bunları değiştirmek de oldukça kolay olacaktır, çünkü gerekli cihaz türü zaten parmaklarınızın ucunda olacaktır..

Çeşitler

Geniş bir ürün yelpazesinin bu ürünlerin en önemli özelliklerinden biri olduğu daha önce söylenmişti. Ancak, tüm LED lambalar, belirli kriterlere bağlı olarak birkaç gruba ayrılır..

Şekil ve boyut kriterine göre, ampuller standart bir şekle sahip olabilir, yani görünümleri sıradan akkor lambalara mümkün olduğunca benzer.. Ayrıca uzun bir gözyaşı damlası şekline sahip olabilirler veya yukarı doğru uzanan bir spiral şekline sahip olabilirler. Bazı üreticiler ayrıca tüketicilere alışılmadık bir standart şekle sahip ampuller sunar, örneğin, ucunda uzun bir dar damla ile..

Boyuta göre bölme hakkında zaten söylendi – büyük, küçük veya orta boy ampuller olabilir..

Ana seçim kriterlerinden biri ışık akısı yoğunluğudur.. Bugün satılan LED ampullerin gücü şu şekilde olabilir:

 1. 5,5 W, 25 W akkor lambanın gücüne eşittir.
 2. 8 W eşittir 40 W.
 3. LED’de 11 W normalde 60’tır.
 4. 15 W, akkor lambada yaklaşık 70-90 W’tır.

Gelecekte böyle bir karşılaştırma, aydınlatma yoğunluğu açısından en uygun ampulü seçmenize yardımcı olacaktır..

Baz türüne göre bölme en önemli olarak kabul edilir.Bu kritere göre, bu tür cihazların temelleri aşağıdaki çeşitlerden olabilir:

 • G9 – pim tabanı. Bununla birlikte lambalar, onları geleneksel halojenle değiştirmek için özel olarak oluşturulmuştur. Böyle bir kaide, hem kurulumu sırasında hem de daha sonraki işlemler sırasında herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz..
 • E27 – bu klasik bir oyma versiyonudur. Bu ampuller her türlü modern avizeler ve aydınlatma armatürleri için uygundur. En sık satışta bulunurlar..
 • G4 – bu küçük lambalar için bir temeldir. Yakın zamana kadar bu seçenek sadece bazı şeyleri vurgulamak için kullanılıyordu, bugün hem avizelerde hem de kompakt lambalarda kullanılıyor. Ayırt edici özelliği, sonunda iki antenin varlığıdır..
 • E14 – bu da E27’dir, ancak daha küçük bir çapa sahiptir. Çoğu zaman mum veya mignon gibi avize lambalarında bulunur..
 • GU10 – Tabanın bu versiyonu, spot ışıklarında veya birkaç küçük LED lamba için tasarlanmış küçük kompakt avizelerde kullanılır..
 • GU5.3 – tabanın bu versiyonu en çok avizelerde kullanılır. Uç kısmında iki adet pin bulunur ve kurulumdan önce herhangi bir değişiklik gerektirmez..

Avizeler için LED lamba türlerine böyle bir bölünme, onları yakından tanıyan daha deneyimli alıcılar için çok uygundur..

Satın almalarıyla ilk kez karşılaşanlar için doğru seçimi yapmak oldukça zordur..

Nasıl seçilir?

Her zamanki ampullerinizi LED ampullerle değiştirmeye karar verirseniz, satın almadan önce seçimleri için aşağıdaki önerileri tanımanız önerilir:

 • Watt cinsinden güç. Oda ne kadar karanlıksa ve içindeki doğal ışık kaynakları ne kadar azsa, lamba o kadar güçlü olmalıdır. Genellikle ev avizeleri için kristal veya şeffaf camdan yapılmışlarsa 6-8 W ampuller ve avizenin kendisi karanlıksa veya camında çok fazla dekor varsa 11 W ampul kullanırlar..
 • Lambanın ışığı kişisel tercihe göre seçilir. Bununla birlikte, uzmanlar hala doğal sıcak ışıklı modelleri tercih etmenizi tavsiye ediyor. Radyasyonu mümkün olduğunca gün ışığına yakın yaratan odur..

 • Lambanın camı opaksa, parlama yoğunluğunun görsel olarak %20 daha az olacağını bilmeye değer. Bu nedenle, bu tür ürünler yüksek güce sahip olmalıdır..
 • Taban, avizenin içindeki kartuş tipine bağlı olarak seçilmelidir. İdeal olarak şeklini takip etmelidir, aksi takdirde satın alınan lambayı içine takmak mümkün olmayacaktır..
 • LED ampuller, geleneksel akkor veya halojen ampullerden daha pahalıdır ve üretici, 15 yıla kadar dayanma sözü verir. Ancak garanti süresine dikkat etmelisiniz. Ne kadar yüksek olursa, ürün o kadar iyi olur..

Bu tür seçim kriterleri size çok karmaşık görünüyorsa veya bunları araştırmak istemiyorsanız, hemen hazır bir LED avize satın alabilirsiniz..

Bireysel lambalarla aynı özelliklere sahiptir, çok çeşitli modellere ve uzun hizmet ömrüne sahiptir..

En iyi üreticiler

Bugün, avizeler için bu tür LED lambalar çeşitli işletmeler tarafından üretilmektedir. Ancak, müşterilerini uzun hizmet ömrüne sahip gerçekten yüksek kaliteli ürünlerle memnun edenler var. Ayrıca bu markaların ürettiği LED ampuller oldukça uygun fiyatlıdır.. Bu nedenle, satın alırken, bu tür üreticilerin ürünlerine dikkat etmenizi öneririz:

 • VMtec;
 • Bioledex;
 • Gauss;
 • Paulmann.

Aşağıdaki videoda yüksek kaliteli LED lambaların nasıl seçileceği hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz..

Faydalı ipuçları

Deneyimli uzmanlar, özellikle Almanya’da üretilen yabancı yapım lambaların tercih edilmesini tavsiye ediyor. Yüksek kalite ve dayanıklılık ile ayırt edilen onlardır..

Yeni lambaların avizeye bağlanması ve montajı, tüm dairenin enerjisinin tamamen kesilmesi önemliyken, ışıklar kapalıyken yapılmalıdır..

Satın alınan ürünün tabanı uygun değilse, kendiniz modernize etmeye çalışmamalısınız, bir uzmandan yardım istemek daha iyidir. Avizenin boynuzları yukarı doğru yönlendirilirse, gözyaşı damlası şeklindeki küçük ampullerin seçilmesi gerekir..

Çalışma sırasında LED lambalar yanıp sönerse, bir elektrikçiye başvurun. Bu durumda, hem taban hem de kartuşun eksik teması ve voltaj ile ilgili sorunlar olabilir..

Bu lambalar, düzgün çalışıyor olsalar bile en az beş yılda bir değiştirilmelidir. Zamanla, parıltılarının yoğunluğu hala azalır. Ve doğru seçimle modern LED ampullerin her tür ve şekildeki bir avizeye monte edilebileceğini unutmayın..