Ne tür lambalar var?

Günümüzde, stil ve güzellik iç mekanda önemli bir rol oynamaktadır. Ancak bu, evi rahatlık ve rahatlıkla sarabilen modern teknolojiler olmadan elde edilemez. Bunun temeli, odaya belirli bir atmosfer veren aydınlatma ve doğru lamba seçimidir..

lamba nedir?

Şüphesiz, günümüzde lambanın net bir tanımını yapmak çok zordur. Geniş seçenekleri ve farklı özellikleri, herhangi bir odayı kesinlikle bireysel ve lüks hale getirmeyi mümkün kılıyor ve güçleri, enerji verimliliği, güvenliği, rengi ve şekli çeşitliliği ile şaşırtıyor..

Lamba, bir odayı aydınlatmak için tasarlanmış bir cihazdır.. Ayrıca, lambalar başka amaçlar için de kullanılabilir: hastalıkların önlenmesi, vitrinlerin aydınlatılması, reklam yapıları, aletlerin dezenfeksiyonu vb..

Örneğin, kuvars ultraviyole lambaları tıpta iltihaplı hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca kozmetik amaçlı kuvars kullanarak cildin durumunu iyileştirebilir, çeşitli virüslere karşı koruyabilir ve yaş kırışıklıklarından kurtulabilirsiniz..

Görüntüleme

Evinizi kalmak için aydınlık, sıcak ve rahat bir yere dönüştürmek yeterince zor değil. Lamba parlaklığının doğru rengini seçmek ve belirli bir oda için hangi tipin en uygun olduğuna karar vermek önemlidir..

Akkor lamba – Bu, dünyada ortaya çıkan ve popülaritesini bugüne kadar harcamayan ilk lamba türüdür. Böyle bir lambaya Ilyich’in lambası da denir. Çalışma prensibi çok basittir: bir cam termos içinde bulunan bir tungsten filamandan elektrik akımı geçer ve ısıtıldığında ışık yaymaya başlar..

Bu lambalar, daireler için en ucuz aydınlatma seçeneğidir. Herhangi bir ses çıkarmazlar, titremezler ve açıldıktan hemen sonra yanarlar. Akkor lambaların sıcak renkleri iyi dağıttığını belirtmek önemlidir: turuncu, sarı, kahverengi ve “donuk” soğuk olanlar. Böylece ışık rahatsızlığa neden olmaz ve her türlü bina için mükemmeldir..

Ancak avantajlarına ek olarak dezavantajları da vardır – bunlar kırılganlıkları ve yüksek enerji tüketimidir. Bu, bu tür lambalarla kesinlikle paradan tasarruf edemeyeceğiniz anlamına gelir. Ek olarak, böyle bir lambanın kesinlikle dayanmayacağı voltaj düşüşlerine dikkat edilmelidir. Bu nedenle, bir akkor lamba kullanarak, parça parça satın almamalısınız, ancak gerekirse çok sayıda ampulü stoklamak ve bunları yeni bir ışık kaynağıyla değiştirmek daha iyidir..

Halojen lambalar iyot veya brom buharı ile doldurulmuş bir tungsten bobini olan bir cam şişedir. Bu tür lambalar çok ısınır ve insan parmaklarındaki doğal yağı tolere edemez. Halojen lambalar beyaz veya açık sarı rengi mükemmel bir şekilde yayarlar, ancak elektrik tasarrufunda da yardımcı olamazlar. Zamanla, uğultu yapmaya başlarlar ve insan sinir sistemini olumsuz etkilerler..

ışıldayan 3-5 yıl dayanabilen ve cüzdanınıza ciddi anlamda özen gösteren ilk enerji tasarruflu lambalardır. Artık koridorda veya banyoda yanan ışıklar veya yüksek enerji faturaları için endişelenmenize gerek yok..

İki tür floresan lamba vardır: sokak aydınlatması için kurulan uzun bir “çubuk” ve en sık günlük yaşamda kullanılan kompakt..

Bu lambalar pozitif sıcaklıklarda iyi çalışır, ancak soğukta uzun süre ısınırlar ve uzun süre maksimum ışık emisyonu seviyesine ulaşırlar. Ayrıca, kısa vadeli performanslarını etkileyen sık açmaya da tolerans göstermezler. Ayrıca bir süre sonra gözlerde hafif çizgiler oluşturarak titremeye başlarlar..

Floresan lambaları yalnızca özel olarak belirlenmiş yerlere atın..

LED lamba en çevre dostu aydınlatma armatürleri olarak kabul edilir. Bu tür lambalar yüksek ışık verimliliğine ve uzun hizmet ömrüne sahiptir. Göze hoş gelen ve zararlı toksik maddeler içermeyen sıcak bir ışık gölgesi yayarlar. Bu, özel olarak elden çıkarılmasının gerekli olmadığı anlamına gelir. Geceleri otomatik olarak açılırlar ve gündüzleri güneş ışığından şarj olurlar ve soğuktan korkmazlar. -30’dan +40’a kadar hizmet verebilirler mi? C. Doğru, bu tür lambalar, rahat bir eğlenceye müdahale eden şeritlerin veya noktaların etkisini yaratarak düzensiz ışık verir. Bu tür lambalar çok pahalıdır, ancak ciddi şekilde enerji tasarrufu sağlarlar..

Süpürgelik türleri

Her lambanın tabanı bir tabandır – prize takılan ve onu elektrik akımına besleyen bir eleman.

Lamba kapakları iki tiptir: çapı belirten E harfi ile gösterilen vida ve tablodaki pimler arasındaki mesafeyi milimetre cinsinden gösteren G sembolü ve bir sayı ile pim -.

En yaygın olanları üzerinde duralım:

 • E27 standart bir dişli tabandır. Kesinlikle her tür lambaya uyar.
 • E14, E27 ile aynı tabanın bir çeşididir, yalnızca daha küçük bir çapa sahiptir. Bu tür bir tabana “minyon” denir, günlük hayatta en sık kullanılanlardan biridir. Bu süpürgelikler çeşitli tiplerdedir: armut biçimli, gözyaşı biçimli, ayna benzeri ve diğerleri..
 • GU5.3, iki küçük pimli bir taban / kaidedir. Bu tip ankastre aydınlatmada, kuyumcu dükkanlarında, resim aydınlatmasında kullanılır..

 • GU53 – bu tabana sahip bir lamba, butik aydınlatma için halojen lambaların yerine iyi bir alternatiftir. Ürünü en çekici şekilde sergileyerek canlı ve sıcak bir renk sunar..
 • GU10 – ayna ile döner bağlantı için sonunda çıkıntılı bir kaide. Genellikle bu tip tabana sahip lambalar dekoratif gömme armatürlerde kullanılır..
 • G4 – küçük aksesuarları aydınlatmak için kullanılır, daha sık olarak son derece özel mikro lambalarda. Bu tür lambalar, tasarımcılar tarafından bireysellik yaratmak ve detayları vurgulamak için kullanılır..
 • G9, 220 V ile çalışan lambalarda kullanılan pim tipi bir tabandır. Ampullerin kullanılması ve değiştirilmesi uygundur. G9, spot ışıklarında, avizelerde ve diğer yüksek voltajlı lambalarda kullanılır..

Aydınlatma cihazları çeşitleri

30 yıl önce bile, bir odadaki ışığın sadece ellerimizi sallayarak veya alkışlayarak açılabileceğini hayal bile edemezdik. Ve daha da fantastik olanı, kablosuz veya taşınabilir aydınlatmaydı. Bugün hiçbir şey sürpriz değil, bu yüzden her zevke ve cüzdan boyutuna uygun bir lamba seçebiliriz. Sadece oda tipine ve odanın büyüklüğüne karar vermek gerekir..

Hareket sensörlü lamba havadaki herhangi bir hareket ve titreşime tepki veren bir aydınlatma cihazıdır. Bu tür bir aydınlatma, bütçenizi ve anahtar aramak için harcadığınız zamanı ciddi şekilde kurtaracaktır. Modelin kullanımı ve kurulumu kolaydır.

Çeşitli tesisler için, bu tür lambaların çeşitli türleri kullanılır: kızılötesi sensör lambaları, ev ortamı için, sokakta, girişte – mikro-termal olanlar için uygundur. Ancak, bu tür lambaların yalnızca insan aktivitesiyle çalıştığı, yani sensörün yalnızca hareketli bir nesneden dalga aldığı akılda tutulmalıdır. Aksi takdirde ışık söner.

Ofisler veya banyolar için ultrasonik sensörlü cihazlar kullanılmaktadır. Bu tür bir lambanın çalışma prensibi basittir: hareket ederken, gövde havanın titreşimine neden olur, böylece sensör cihazına bir sinyal verir..

Kablosuz ışıklar – telsiz yapmanın daha iyi olduğu odalar için idealdir. Bu tür lambalar pillerle çalışır ve bir okul çocuğu bile kurulumlarını halledebilir. Kablosuz lambalar, oda olmasa veya elektrik kapalı olsa bile, iç mekanı mükemmel bir şekilde tamamlayacak, ayrıca odanın ek bir dekoru olacaklar..

Kablosuz armatür herhangi bir yere kurulabilir. Örneğin, bir dolapta veya giyinme odasında, dolapta veya bir kat merdivende. Çeşitli şekil ve boyutlarda olabilirler ve fiyatları herkes için uygundur. Bu tür lambaları kurarak odaya konfor, rahatlık ve özgünlük getireceksiniz..

Odayı süsleyen popüler bir lamba türü aplik, genellikle küçük alanlarda avizelerin yerini alır. Bu duvar lambaları çocuk odalarında, salonlarda ve yatak odalarında harika bir aydınlatma olabilir..

Modern odalarda genellikle kurulur abajurlu veya zemin lambalı avizeler, yumuşak, sıcak ışığı yayan ve görme üzerinde faydalı bir etkiye sahip olan, rahatlatıcı bir ortam yaratan ve odadaki tasarımı ve parlak bir noktayı tamamlayan.

En çok satan kitap – kısılabilir lambalar. Dimmer, lambanın parlaklığını ayarlayan bir cihazdır. Onun sayesinde, aydınlatma seviyesini ve gölgesini bağımsız olarak kontrol edebilirsiniz. Ancak tüm lambalar kısılamaz: bu prosedür yalnızca halojen lambalar ve akkor lambalarla yapılabilir..

Dimmer, enerji tüketiminden tasarruf etmeye yardımcı olur. Örneğin, bir lamba ile birlikte çalışmak enerji israfı yapmaz ve gün içerisinde güneş ışığının düzensiz dağılması durumunda aydınlatmanın eşitlenmesine ve istenilen ışık seviyesinin korunmasına yardımcı olur..

Bu tür lambalar ışığı her zaman eşit olarak dağıtır. Ayrıca koltuktan kalkmadan kontrol edilebilir, istenilen aydınlatma tonunu oluşturmak için her on yılda bir değişir..

Doğru lambanın nasıl seçileceği videoda anlatılmaktadır..

Popüler modeller

Birçok insan odalarını çok sayıda aksesuarla karıştırmaktan hoşlanmaz, ancak önemli olan her şeyin yakınlarda olmasını, zamanlarını ve hava durumunu pencerenin dışında kontrol etmek ve ayrıca yatak veya sandalyeden ayrılmadan kişisel günlüklerini tutmak isterler. Bugün birçok benzer işleve sahip bir lamba satın alabilirsiniz..

Bir lamba satın alırken, bir termometre, bir gece lambası, bir takvim, bir zamanlayıcı ve diğer seçenekler buna eklenebilir. En popüler lamba türü saat lambasıdır. Eskiden duvara büyük bir saat asmak modaysa, bugün sadece bir zemin lambasına veya gece lambasına bakarak zamanı gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca üzerlerine çalar saat kurarak sabahları önemli şeylerde fazla uyumamış olursunuz. Bu tür lambaların kullanımı uygundur ve iç mekanı mükemmel bir şekilde tamamlayabilir..

Genç ebeveynler için daha uygun bir seçenek var: artık çocuğun odasına radyo dadılı bir lamba takarak çocuğu odada güvenle bırakabilirsiniz; bu, yokluğunuzda çocuğun ne yaptığını size her zaman söyleyecek ve ayrıca sakince işinize devam etmenize izin verin.

Parlak olan her şeyi sevenler için, tasarımcılar ışığın gölgesini değiştiren avizeler ürettiler. Bu tür avizeler genellikle odayı görsel olarak daha büyük ve daha parlak hale getiren yansıtılır. Doğru, dikkatli ve dikkatli bakıma ihtiyaçları var. Genellikle bu tür lambalar büyük odalar için seçilir – bir salon veya oturma odası..

Renk çözümleri

Aydınlatma armatürleri ve avizeler, iç tasarımda önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, gelecekteki aydınlatma cihazının renk seçimini ciddiye almalısınız. Öncelikle aydınlatma cihazının nereye kurulacağını ve hangi işlevi taşıyacağını düşünmelisiniz. Lamba odanızda sadece dekoratif bir aksesuar ise, mutlaka odanın boyutları, renk tonu, şekli, dekorasyonu ve uygulama tarzı ile uyumlu olmalıdır..

Armatürlerin temel işlevi mekanı aydınlatmaktır. Bu nedenle, ışığın odaya eşit olarak dağılması ve doğal bir renk yayması önemlidir. Renk sıcaklığı evdeki atmosferi de etkileyebilir. Farklı fonksiyonel alanlara göre, ışık sıcak ve rahatlatıcı veya soğuk olmalı ve çalışmalıdır..

Dekoratif aydınlatma işlevi önemli bir rol oynar. Lambanın rengi her zaman iç tasarımın diğer bileşenlerine uygun olmalıdır, çünkü gölgesi odanın ana anlamsal yükünü taşır. Ana rengin klasik altın olması saçma görünecek ve kristal avize yerine katı siyah renkte bir zemin lambası olacak..

Avizenin gölgesini, iç mekandaki mevcut renklere göre seçmek en iyisidir. Örneğin, parlak renkler çocuk ve oyun odaları için idealdir. Hassasiyet ve kaygısız bir çocukluk atmosferini sürdürebilecekler. Sarı, kırmızı, yeşil renklerin çocuğun gelişimi ve çevreyi algılaması üzerinde olumlu etkisi vardır..

Turuncu ve kırmızı avizeler mutfağınızın veya oturma odanızın içini mükemmel bir şekilde tamamlayacak. Bilim adamlarının bulduğu gibi bu renkler iştah açar ve çatal bıçak takımı ile iyi gider, onlara yansır ve odaya “lezzetli” bir gölge verir..

Bir salon veya dinlenme odası için koyu mavi, kırmızı, tuğla rengi uygundur. Bunlar tam olarak yumuşaklığı ve aynı zamanda cesareti ile iç mekanı saran gölgelerdir..

Çalışma ortamı yaratmak için mavi tonlar daha uygundur, bu nedenle yerleri ofisler veya çalışma odalarıdır. Ancak bu büyük boyutlardaki lambaları seçmemelisiniz, aksi takdirde performans düşecektir..

Nasıl seçilir?

Çeşitli tip ve tarzlarda geniş bir avize yelpazesi ile, sadece iyi tasarımda değil, aynı zamanda mükemmel özelliklerde de farklılık gösterecek olanın seçimine karar vermek zordur, ayrıca uzun süre dayanır ve kaybolmaz. yılların çekiciliği.

Bir aydınlatma armatürü seçerken göz önünde bulundurulması gereken birkaç kural vardır:

 • Bütçeniz küçükse, ekonomik enerji tüketimi olan modelleri tercih etmelisiniz;
 • Lamba değiştirme modlarının sayısına ve bir dimmer satın alma olasılığına dikkat edin;
 • Kartuşlar ve özellikleri hakkında her şeyi öğrenin. Çeşitli şekillerde farklılık gösterebilirler;
 • Kullanılan ampullerin tüm özelliklerini okuyun. Odanızda ne tür lambalar kullanacağınıza dikkat etmekte fayda var..

Lambaların tasarımına karar vermelisiniz. En yaygın olanı, küçük odalar için uygun olan duvar ve tavan lambalarıdır, çünkü az yer kaplarlar ve odayı görsel olarak daraltırlar. Bu tür avizeler yatak odasını, koridoru, çocuk odasını mükemmel bir şekilde dekore edecek..

Sarkıt lambaların yüksekliği her zaman ayarlanabilir, bu nedenle bu tip avize çok yönlüdür ve her oda için uygundur. Asma yapıların şekilleri de çeşitlidir, ancak burada odanın büyüklüğü ile aydınlatma armatürünün şekli arasındaki yazışmaya dikkat etmeniz gerekir..

Gömme armatürler genellikle bir odada ek aydınlatma olarak veya iç detayları vurgulamak için kullanılır. Burada renklerle oynayabilir, farklı parıltı türleri seçebilir ve hatta sanatsal ve yaratıcı kompozisyonlar oluşturabilirsiniz..

İç mekanda uygulama örnekleri

Genellikle iç mekandaki bir lamba, bir kadının dekorasyonuyla karşılaştırılır. Mevcut olmayabilir, ancak bu aksesuarla görüntü daha sağlam bir statü kazanıyor. Avize sadece odaya aydınlatma sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ana dikkat nesnesi olabilir, iç mekanın tarzını vurgulayabilir ve tasarımda bir vurgu görevi görebilir. Bu nedenle, bir avize seçimi özel bir korkuyla ele alınmalıdır..

Her şeyden önce, odanızın hangi tarzda olduğuna karar verin. yapılırsa klasikte, o zaman cam veya dövme metalden yapılmış kristal bir avize daha iyi görünecektir. Hafif, narin tonların iç renklerini seçmek daha iyidir: beyaz, krem, gümüş veya altın. Böyle bir avize, odanın zaten yastıklar, figürinler, saatler ve diğer süslemeler şeklinde renk vurguları varsa, ek bir aksesuar haline gelecektir..

Modern avizeler yapıldı Art Nouveau, oturma odası, yatak odası, koridorda daha sık kurulur. Buradaki iç çözüm, buzlu cam ve metalden yapılmış avizeler olacak..

Eğer seçiminiz düştüyse etnik tarz, o zaman burada doğallıktan sapmamak daha iyidir. Sadece çevre dostu avize malzemeleri seçmeye çalışın ve ahşap, kağıt, kumaştan yapılmış abajurları seçin..

yüksek teknoloji tarzı çizgilerin netliğini, gümüş-metalik rengin geniş kullanımını, yapılandırmacılık unsurlarını, cam, plastik ve metali varsayar. Bu stili diğer dekoratif unsurlarla doldurmamalısınız, bu nedenle yapay elmaslar, danteller ve diğer renkli malzemelerden vazgeçilmelidir..

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org