Avize, en önemli iç öğelerden birine aittir. Sadece odayı aydınlatmakla kalmaz, aynı zamanda odayı daha da konforlu hale getirir. Bu dekor öğesini seçerken sadece tasarıma değil, kaliteye de dikkat etmeniz gerekir. En kaliteli malzemelerden yapılmış ve eşsiz görünümleriyle şaşırtan modern İtalyan lambaları büyük talep görüyor..

özellikler ve faydalar

İtalyan firmaları bu ürünlerin en çok talep edilen üreticileri arasında yer almaktadır. Üretilen lambaların mükemmel kalitesi sayesinde dünya pazarında üst sıralarda yer almaktadırlar..

Ürün yelpazesi çok çeşitli tavan ve sarkıt lambaları içerir.

Bir takım farklılıkları var:

 • doğal kristal ile tamamlanan bakır, pirinç ve bronz gibi değerli metallerden yapılırlar;
 • herhangi bir tasarım stili için mükemmel;
 • metalin değerli bir taş gibi parıldadığı için tuhaf bir parlaklığa sahip olmak;
 • odaya sofistike ve zarafet katın, ayrıca sahiplerin mükemmel zevkini vurgulayın.

Ayrıca, İtalyan lambaların bir takım avantajları vardır:

 • evin atmosferine bir uyum duygusu verin;
 • her model özeldir ve benzerleri yoktur;
 • üretimde, kristal ve bronz ürünlerin özel talep edildiği çok çeşitli malzemeler kullanılmaktadır..

Popüler firmaların gözden geçirilmesi

İtalya’da orijinal aydınlatma armatürleri üreten ve dünyaca ünlü üreticilerle rekabet edebilecek çok sayıda firma bulunmaktadır. Aydınlatma ürünlerindeki işçilik seviyeleri o kadar yüksektir ki, şaşırtıcı bir modern aydınlatma armatürleri yelpazesi ile etkileyicidirler. En popüler İtalyan firmaları:

 • Arte Lambası. Şirket 2001 yılında kurulmuştur. Ürünleri aktif olarak dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç edilmektedir. Bu fabrikanın tüm ürünleri aristokrasi, zarafet ve yüksek kalite ile ayırt edilir..

 • Citilux. Uygun fiyatlar ve iyi kalite ile karakterizedir. Geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Bu şirketin lambaları orijinaldir ve özlü bir tasarıma sahiptir..

 • fumagalli. 1973’ten beri avize üretiminde uzmanlaşmıştır. Bu süre zarfında şirket, kreasyonlarının güvenilirliği ve güzelliği ile tanınan bir marka haline geldi. Bu şirketin lambaları, benzersiz tasarımları nedeniyle zarif, zarif ve çok güzel..

 • ışık yıldızı. Bu fabrika, ürünlerinde iyi kalite ve uygun maliyeti uyumlu bir şekilde birleştirmeyi başardı. Mallarının uluslararası gerekliliklere uygunluğunu teyit eden gerekli tüm sertifikalara sahiptir. Lambalar, çok kaliteli ve güvenilir olsalar da, pahalı markaların karmaşıklığından daha düşük değildir..

 • LuceSolara. Bu markanın geniş ve çeşitli aydınlatma cihazları vardır. Lambanın her detayı en yüksek kalite ve profesyonellik ile yapılmıştır. Ürün yelpazesi, herhangi bir iç mekanı tamamlayabilecek en şık modellerden oluşur..

 • maskara. Bu şirketin ürünleri, kalitesi ve stil anlayışı ile ünlüdür. Modeller, çeşitli pandantifler ve flora unsurlarıyla süslenmiş aksesuarlardan yapılmıştır. Bu unsurlar, doğal saflığın ve güzelliğin somutlaşmış halidir. Ayrıca geliştiriciler ve dekoratörler, yeni yüksek teknoloji stilleri geleneksel dekor seçenekleriyle birleştirmeye çalışıyor. Çok lüks görünen yaldızlı metal ile süslenmiş Art Nouveau modelleri için de seçenekler var..

Bu üreticilerin lambaları, herhangi bir odanın orijinal bir dekorasyonu olacak ve belirli bir iç mekan tipine şık bir ek olacaktır..

Modeller

İtalyan lambaları, onları eşsiz kılan zanaatkarlar tarafından yapılır. Her parça için ayrı ayrı yapılan küçük detaylar dekorasyon olarak kullanılmaktadır. Aydınlatma seçerken ilk adım modele karar vermektir. Öncelikle aydınlatma ekipmanı yelpazesinin çok geniş olduğunu ve duvar, masa veya zemin lambaları için farklı seçeneklerin bulunduğunu bilmeniz gerekir..

Tasarım çözümüne bağlı olarak, her iç mekan türü için doğru seçeneği seçebilirsiniz..

Bunlar arasında havai, yerleşik, askıya alınmış ve aşağıdakiler gibi diğer türler vardır:

 • Aplik, duvara tutturulmuş bir lambadır. Popüler modelleri “Batto”, “Simplelight”, “Vallata”, “Modtrno” ve diğerleri..

 • Avize, tavan veya sarkıt olabilen bir sarkıt lambaya benziyor..

 • Zemin lambası şeklindeki masa lambası, masalara veya komodinlere monte edilmek üzere tasarlanmıştır. Bu tür modellerin çarpıcı örnekleri “Lucesolara”, “Lussole”, “Osgona” ve diğerleridir..

 • LED elemanları kullanan yerleşik LED arka aydınlatmanın esas olarak kullanıldığı Spot. Bu tür modellere örnek olarak “Artelamp” ve “Lussole” verilebilir..

Yeni koleksiyonlar

İtalyan menşeili armatürler satış açısından dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Bu iç öğeler kalitesi ve bolluğu ile şaşırtıyor. Bugün dünya çapında birçok tasarımcı, tasarım sürecinde bu tür elit ve ayrıcalıklı ürünleri kullanıyor..

Aşağıdakiler için yapılmış çok çeşitli armatürler vardır:

 • ev odaları, yatak odaları ve salonlar;
 • ofisler ve çalışma alanları;
 • müzeler ve büyük tesisler.

Yeni modern koleksiyonlar tavan lambalarına dayanmaktadır. Bu sezon talep görenler, özellikle klasik modernizme veya minimalizme ait avizeler. Ayrıca spot ve LED armatür çeşitleri de artmıştır. Onların yardımıyla, ek oda veya mobilya aydınlatması kurulur. Çoğu zaman, bu tür aydınlatma mutfaklarda veya yatak odalarında kullanılır, tek renkli veya çok renkli arka aydınlatmaya sahip olabilir..

Armatürlerin şekli ile ilgili kesin bir gereklilik yoktur. Ana şey, seçilen seçeneğin odanın içine mümkün olduğunca uyumlu bir şekilde uyması ve odanın genel tasarımına mükemmel bir katkı sağlamasıdır..

Gerçek stiller

Duvarlar, mobilyalar veya aydınlatma olsun, iç mekandaki her ayrıntı en küçük ayrıntısına kadar düşünülmüştür. Ana şey, tüm bunların birbiriyle iyi bir uyum içinde olması, birbirini tamamlaması ve tam teşekküllü bir tasarım resmi oluşturmasıdır. Böyle bir idil elde etmek için iç stilleri anlayabilmeniz gerekir, çünkü her birinin kendine has özellikleri vardır:

 • klasiklerde pahalı metallerden ve camdan yapılmış büyük lambalar uygundur. Dekorasyon için çok sayıda küçük detay kullanırlar. Şekil olarak mumlara veya gölgelere benzer olmalıdırlar. Bu tür modeller için seçeneklerden biri kristal avizedir. Yardımı ile odada bir ışık oyununun yanı sıra kutlama ve şenlikli bir ruh hali yaratılır..

 • Art Nouveau’nun karakteristik özellikleri – metal detaylarla süslenmiş geometrik lambalar. Bağlantı parçalarının birbirine geçmesi ve halojen ampullerin kullanımı ile karakterize edilirler. Çoğu zaman, bu tür lambalar mutfakta, koridorda veya banyoda kurulur. Bu tarzdaki avizeler göze batmayan ve basittir..

 • Yüksek teknoloji en işlevsel stillerden birine aittir. Plastik ve cam kullanır. Dekorasyon için bağlantı parçaları veya borular kullanılır. Bu tür armatürler genellikle birkaç seviyeye sahiptir ve içlerine rengin değiştirilebileceği panolar veya özel programlar kurulur. Ana özellik renk şemasıdır, çünkü bu tür tasarımlarda açık renkler ve gölgeler hakim olmalıdır..

Kurulum sırasında, ana armatürün aplik, zemin lambası, LED lambalar veya diğer modeller gibi ek aydınlatma öğeleriyle desteklenmesi gerekir. Bu, alanı görsel olarak genişletmek için yapılır. Büyük bir oda olması durumunda, ışıkla imar edilmelidir. Böylece, bir veya başka bir iç detaya odaklanabilirsiniz..

Malzemeler (düzenle)

İlk lambalar Venedik’te üretilen camdan yapılmıştır. Uzun bir süre dünyanın en kalitelisi ve en iyisiydi, ancak zamanla Fransızlar cam üflemenin sırrını keşfetti ve bu teknoloji dünya çapında bilinir hale geldi. Kristal lambaları süslemek için inci çelenkler, cam küçük parçalar, kumaşlar ve ahşap kullanılmıştır. Modern üreticiler, bu tür ürünlerin üretimi için genellikle Murano camı ve alçı malzemesi kullanır..

Şu anda, İtalyan lambalarının üretimi ve dekorasyonu için çok çeşitli malzemeler kullanılmaktadır:

 • Kristal. Klasik tarzdaki armatürler için taban olarak kullanılır.
 • Bardak. Kullanım için iki seçenek vardır – daha ucuz seçeneklerde temel olarak ve yalnızca dekorasyon için..
 • Armatür. Bu tür ürünler için mükemmel bir temel görevi görür.
 • Kristaller. Lambalara lüks ve ayrıcalık katan zarif bir dekoratif unsur.
 • Odun. Taban için kullanılır ve genellikle masa lambalarında bulunur.
 • Değerli metaller. Küçük dekoratif detaylar onlardan oluşturulur veya klasik avizelerde temel olarak kullanılır..

İç mekanda muhteşem örnekler

Belirli bir odada avizenin hangi versiyonunu seçmenin daha iyi olduğunu tam olarak anlamak için, seçimleri için bazı kuralları dikkate almak gerekir:

 • Geniş bir odaya büyük bir avize asılması tavsiye edilir. Bu gibi durumlarda, tüm salonu aydınlatmayı mümkün kılan birkaç katlı yapılar kullanılır..
 • Oturma odası klasik tarzda dekore edilmişse, burada en iyi seçenek bir aplik olacaktır..
 • Tavan lambaları ve zemin lambası ile tamamlanan yuvarlak bir avize romantik bir atmosfer yaratacaktır. Tüm öğelerin aynı koleksiyondan olması önemlidir..
 • Alternatif olarak, odanın ortasına değil, pencereye daha yakın bir kristal avize yerleştirebilirsiniz. Bu durumda, tek tip aydınlatma için ek lambalar inşa etmeniz gerekecektir..

 • Yemek masasının üzerine bir lamba asmanız gerekiyorsa, Paul Henningsen’in enginar avizesi mükemmel bir çözümdür. Bu model, yüksekliği ve aydınlatma seviyesini ayarlamayı mümkün kılan hareketli petal modüllere sahiptir..

 • Minimum miktarda mobilya ve aksesuarın yanı sıra çok sayıda parlak yüzeye sahip mermer zeminli beyaz tercih edilirse, kristal avizeyi güvenle kullanabilirsiniz. Genel resmi mükemmel bir şekilde tamamlayacak ve iç mekanı daha ilginç hale getirecek..

 • Beyaz bir davul avize, ahşap mobilyalar ve dekor olarak antikalar içeren klasik tarzdaki oturma odaları için idealdir. Tasarıma mükemmel uyum sağlar ve aynı koleksiyondan masa lambalarıyla tamamlanabilir..

İtalyan lambaları geniş bir yelpazede sunulur, her model mükemmel kalite, ayrıcalık, seçkin ve lüks görünümü uyumlu bir şekilde birleştirir. Böyle bir iç öğenin yardımıyla, yalnızca odanın tasarım resmini tamamlamakla kalmaz, aynı zamanda odaya biraz lezzet de getirebilirsiniz..

İtalyan avizelere ve lambalara genel bir bakış için aşağıdaki videoya bakın..