Birçok kişi yeşil bir masa lambasını sahibinin gücü ve yüksek konumu ile ilişkilendirir. Bu, yakın Sovyet geçmişinden kaynaklanmaktadır. Artık birçok tasarımcı bu özelliği projelerinde kullanıyor ve bu cihazı sadece ofislere değil, diğer odalara da kuruyorlar..

Tarih

Yeşil masa lambasının popülaritesinin tarihi, SSCB günlerine kadar uzanıyor. Nadezhda Krupskaya, VI Lenin’e yeşil gölgeli bir gaz lambası sundu. o önce onu yeniden yaratmasını emrettiği dünya proletaryasının liderini beğendi bir elektrik lambasının altında. Ayrıca Lenin Kütüphanesini bu tür lambalarla donattı..

Ayrıca, “elit” liderliğin tüm ofislerine yeşil masa lambaları kurulmaya başlandı..

Evde refahın sembolü oldu. O zamanın entelijansiyası arasında, o renkte bir abajurla birbirine aletleri vermek modaydı. Ek olarak, yeşil lambalar okyanusta sorunsuz bir şekilde göç etti. Beyaz Saray’daki ofisleri de donatmaya başladılar. Birçok Amerikalı, yeşil abajurun kendi ülkelerinde icat edildiğine bile inanıyor..

Avantajlar

Bu tonun abajuru, SSCB’deki lambalara kazara takılmadı. Yeşil spektrumdan gelen ışığın görme üzerinde faydalı bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Herkes, yapay ışık altında sık okuma ile göz kaslarının daha büyük bir kuvvetle gerildiğini ve böylece hızla yorulduğunu, görmenin bozulduğunu bilir. Yeşil ışık ise kasların gevşemesini sağlar. Böyle bir lamba altında, çeşitli belgeleri yorgun gözler hissetmeden daha uzun süre çalışabilirsiniz..

Yeşil ayrıca stresi, sakin duyguları rahatlatabilir..

Ayrıca tarihi durum nedeniyle yeşil lamba lüksün bir özelliğidir.. Kurulduğu iç mekana şıklık katacak. Modern endüstri, bu cihazın farklı bir tasarımını sunar, bu nedenle hemen hemen her iç mekana uyarlanabilir. Yeşil, çok sayıda başka renkle birleştirilebilir, bu nedenle zaten bitmiş bir oda tasarımına sığdırmak kolaydır..

Fonksiyonlar

Yeşil lambanın birkaç işlevi vardır:

 • Yerel aydınlatma – ana işlevini yerine getirmek için. Bu durumda lamba masaüstüne takılır ve okuma ve yazma alanını aydınlatır..
 • Ruh hali yaratma. Bu renkteki bir masa lambası, odada loş bir ışık olarak kullanılabilir ve böylece samimi bir atmosfer yaratılabilir..
 • Dekorasyon. Cihazı yalnızca bir dekor olarak kullanın, odada parlak bir vurgu oluşturmak için kullanın.

Görüntüleme

Yeşil bir masa lambası iki ana tipte olabilir:

 • Klasik. Bu lamba sıkı bir tasarımla ayırt edilir. Onun tarzı zarif ve sofistike. Bu tip lambalar ışığı iyi yayar, altında el sanatları okumak veya yapmak hoştur..
 • Ofis. Ek ışık kaynağı olarak çalışma masalarına kurulan modern bir tiptir. Modern bir tasarıma sahipler, ışık huzmesinin yönünü değiştirmenize izin veriyorlar..

Yeşil masa lambasına genel bakış için aşağıdaki videoya bakın.

Malzemeler (düzenle)

Yeşil bir masa lambası yapmak için aşağıdaki malzemeler kullanılır:

 • Metal. Bu malzemeden hem tavan hem de ayak tahtası yapılabilir. Klasik cihaz türlerinde, genellikle yeşil bir abajurla birlikte eskitilmiş altın veya krom kaplama yüzeyli bir stand kullanılır..
 • Plastik. Ofis lambaları genellikle bu malzemeden yapılır. Üretimlerinde, genellikle bir ampulden gelen ısıya dayanabilen termoplastik kullanılır..
 • Bardak. Bu malzeme, lambanın tabanını süslemek veya bir başlık yapmak için kullanılabilir..
 • Tekstil. Bu malzeme genellikle iç dekorasyona yönelik klasik lambaların abajurlarını süslemek için kullanılır..

nereye kurulur?

Daha önce sadece ofislerde yeşil bir lamba bulmak mümkün olsaydı, modern tasarımcılar onu her yerde kullanırlar. Fidanlıkta ofis tipi yeşil lambalar ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Böyle bir cihaz sadece masanın çalışma alanını aydınlatmaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda çocuktan olumsuz duyguları gidermeye yardımcı olacak, onu çalışmaya hazırlayacaktır..

Çalışma için ofis lambaları da kullanılıyor, ancak burada klasik tarzda bir lamba uygun olacaktır..

Yatak odasına hem klasik lambalar hem de ofis versiyonu monte edilmiştir.. Her şey iç mekanın yapıldığı stile bağlıdır. Ayrıca bu odada uzun bacaklı mini zemin lambaları olan cihazlar kullanılmaktadır. Oturma odasında dekorasyon olarak yeşil bir masa lambası kullanılmıştır. Ayrıca örgü veya diğer el işlerinizi yaptığınız alanı aydınlatmaya da yardımcı olur..

Nereden alabilirim?

Hemen hemen her mağazada yeşil bir lamba satın alabilirsiniz. Geniş cihaz seçimi tamamen farklı tarzlarda yapılmış bir cihaz seçmenizi sağlar – Klasiklerden Yüksek Teknolojiye. Ancak yine de bir retro lamba satın almak istiyorsanız, bir tasarruf mağazasına başvurmalı veya bir bit pazarına gitmelisiniz. Geçen yüzyıldan oldukça orijinal şeyler var. Yeşil gölgeli gerçek bir gaz lambası bile bulabilirsiniz..

Fiyat

Bu tip bir yeşil lambanın maliyeti tamamen farklıdır ve hem üretim türüne hem de yerine bağlıdır. Bir çocuk için sıradan bir masa lambası 500 ruble için satın alınabilirken, uzun döner “bacağı” olan bir ofis versiyonu 1000 rubleye mal olacak.

Klasik seçenekler size daha da pahalıya mal olacak. En basit modeller yaklaşık 2.000 rubleye mal olacak..

Bireysel projeye göre yapılan tasarım seçenekleri kristal, yaldız ve diğer pahalı malzemelerin kullanımı size oldukça pahalıya mal olacak. Maliyetleri birkaç yüz bin rubleye ulaşabilir. Ama öte yandan başka hiç kimsede böyle bir cihaz bulamazsınız..

8fotoğraf

ilginç modeller

Aydınlatma pazarında, yeşil gölgeli çok çeşitli lambalar bulabilirsiniz..

İşte bazı ilginç modeller:

 • Artelamp A2251LT-2RB. Klasik tarzda lamba. Lenin Kütüphanesi’ne yerleştirilmiş enstrümanları andırıyor. Bronz metal taban ve yeşil parlak cam abajurdur. Bu model İtalya’da yapıldı. Cihazın maliyeti yaklaşık 6500 ruble.
 • Parlak Paolo 92907/04. Bu lamba bir gece lambası şeklinde yapılmıştır. Lambanın tabanı, taş yığını şeklinde seramikten yapılmıştır. Plafond tekstilden yapılmıştır. Modern bir yatak odası için idealdir. Bu lamba Almanya’da üretilmiştir. Fiyatı yaklaşık 2000 ruble.

 • Kink Light 0903.07 Fas. Arap tarzı lamba, “Binbir Gece” tarzında yapılmış herhangi bir odayı süsleyecektir. Dövme bir standın zenginliği ve yeşil camdan yapılmış mozaikler ve farklı renklerde boncuklar, odanızda eşsiz bir iç mekan yaratacaktır. Bu tasarım modeli Çin’de üretilmiştir. Cihazın maliyeti yaklaşık 4000 ruble.
 • Kink Light ИА 0741101.07. Bu cihaz, çocuk odasındaki masayı aydınlatmak için tasarlanmıştır. Yeşil inek şeklinde yapılmıştır. Maliyeti yaklaşık 3000 ruble.

 • Odeon Işık 2805 / 1T Arlı. Bir çocuk izleyici kitlesine yönelik başka bir lamba modeli. Komik bir arı, bir çocuğu bu aydınlatma cihazına kayıtsız bırakmaz. Doğal malzemeler ahşap ve metal, onu tamamen çevre dostu yapar. Cihazın maliyeti yaklaşık 8500 ruble.
 • browbeck osmanlı. Lamba vintage bir tarzda yapılmıştır. Görünümü bir “Yarasa” lambasına benziyor. Klasik tarzda bir odayı dekore etmek için ideal bir aksesuar olacaktır. Maliyeti yaklaşık 24.000 ruble.

 • Arte Lamba Peçe A3082LT-1WG. Yeşil gölgeli dekoratif bir lambanın İtalyan modeli. Modern yatak odası mobilyaları için idealdir. Bu cihazın yüksek ayağı ona zarafet katar. Ve üzerindeki kristal damlalar şeklindeki süslemeler, lamba açıldığında parlaklık katar. Cihazın maliyeti yaklaşık 3500 ruble.
 • “Modern Sirius” С 16. Bu ofis lambası oldukça modern bir tarza sahiptir. Sadece masaüstünde değil, kurulum için uygundur. Yüksek teknoloji tarzı bir yatak odasında, böyle bir cihaz komodinlere de monte edilebilir. Kesin geometrik şekilleri bunu mümkün kılar. Lambanın maliyeti yaklaşık 3000 ruble.