Artık birçok kişi aydınlatma için sıradan akkor ampuller yerine LED modelleri kullanıyor. Klasik cihazlara göre bir takım avantajları vardır. Bu yüzden çok popülerler. Her şeyden önce, enerji tasarrufu sağlarlar ve oldukça dayanıklıdırlar. Asma tavan sahipleri için herhangi bir aydınlatma yapmak sorun değil. Ancak sıradan beton tavanlara sahip olanlar bu konuda zorluk çekebilir. Bu durumda, LED’li tepe spotları kullanmanız gerekecektir..

Ne olduğunu?

Spot spot ışıkları, boyutlarının oldukça küçük olmasıyla ayırt edilir. Bu modeller genellikle LED ampuller kullanır. Bu tür spot aydınlatma, parlak ancak aynı zamanda dağınık ışık yaratabilir. LED sıva üstü modeller oldukça pratik ve kurulumu kolaydır. Bunları sabitlemek için kesinlikle delik açmaya gerek yoktur. Armatür tavana veya başka bir yüzeye takmak çok kolaydır ve ardından güç kaynağı ona bağlanır..

Bu armatürler her yere monte edilebilir, yüzey türünden bağımsız olarak, pürüzsüzlüğü ve diğer nitelikleri. Evdeki aydınlatmayı değiştirmek istemeniz durumunda, böyle bir lamba bir yerden bir yere kolayca taşınabilir..

özellikler

Yüzeye monte LED armatürlerin ana özelliği, diğer aydınlatma armatürleriyle karşılaştırıldığında, herhangi bir yere kurulabilmeleridir: duvarlara, tavanlara, merdivenlere vb. Ayrıca baş üstü modellerin bir özelliği de boyutlarının çok küçük olmasıdır. Bu durumda, bu aydınlatma armatürlerini nasıl düzenleyeceğinize kendiniz karar verebilirsiniz. Ayrıca aydınlatma armatürlerinin büyük yapılarının kurulumunun zor olduğu ulaşılması zor yerlere de kurulabilirler. Diyot lambaları, herhangi bir geleneksel ampulden çok daha küçüktür.

LED lambaların bir diğer özelliği de, LED lambalar da dahil olmak üzere enerji tasarruflu modellere kıyasla aydınlatma için çok daha az elektrik kullanmalarıdır. Bu nedenle kullanımları oldukça ekonomiktir. Bu tür aydınlatma armatürleri tamamen güvenlidir..

Yüzeye monte spotlar hiç aşırı ısınmaz, bu nedenle bitişik yüzeylere zarar vermezler. Bu nedenle birçok gergi tavan sahibi bu tür modelleri tercih ediyor. Böyle bir tavanı eritemezler, yanma sırasında sıcaklıkları pek yükselmez, bu nedenle yangına neden olamazlar..

Böyle bir diyot lambası, insan sağlığı için tamamen güvenli olan ışık huzmeleri yayar. Ultraviyole değiller, bu nedenle konutlarda çok sık kurulan bu cihazlar. Diyot lambalar odalarda bulunan antika antikalara dahi zarar vermez..

Birkaç üretici LED sarkıt lambalar sunar. Bu modellerin bu düzenlemesi sayesinde, yalnızca çift veya yalnızca tek sıralar dahil olmak üzere baş üstü lambaları değiştirebilirsiniz. Bu yüzden ışıkla oynamak ve odadaki aydınlatmayı değiştirmek çok ilginç olabilir. Ayrıca kumanda panosu üzerinde bulunan ürünler, şaltere kalkmadan ışığın açılıp kapatılabilmesi açısından oldukça kullanışlıdır. Bazı modeller, yüzey armatürlerinden yayılan ışığın parlaklığını değiştirmenize bile izin verir..

Görüntüleme

Şimdi üreticiler çok sayıda tepegöz LED lamba sundu. Modeller güç ve tasarım açısından farklılık gösterir.

En ilginç modern ürünler döner reflektörlü armatürler. Işık ışınlarının yönünü değiştirebilirler. Böylece, bir konumda, ışınlar aşağı doğru, diğerinde – yana doğru parlar. Bu modeller oldukça pahalıdır, pek çoğu böyle bir mekanizma olmadan geleneksel tiplere çekilir..

Ayrıca çok sıradışı hareket sensörlü modeller. Bu yüzeye monte spotlar, sokaklardaki merdivenleri veya yolları aydınlatmak için harikadır..

Sokak için harika neme dayanıklı lambalar. Yağmur yağarsa su geçirmez cihaz hiç zarar görmez. Hizmet ömrü oldukça uzundur..

Bazı LED spot modelleri pilli. Güç kaynağına bağlanmaları gerekmez. Kolayca yeniden düzenlenebildikleri için çok uygundurlar. Bu ürünler, örneğin gömme armatürlerden çok daha pratiktir. Herhangi bir sıraya yerleştirilebilirler ve böylece evdeki aydınlatmayı değiştirebilirler..

Anahtarlı modeller de vardır. Onlar en yaygın olanlarıdır. Daha ilginç modern modeller, uzaktan kumandalı ürünlerdir..

Diyotların parlak bir yönlü ışığa sahip oldukları bilinmektedir, bu nedenle spot aydınlatma için çok sık kullanılırlar..

Tüm armatür modelleri, parlaklığa bağımlılık türlerine ayrılmıştır:

  • En çarpıcı olanı çift modellerdir. Birden fazla LED kullanırlar.
  • Çok sayıda lambalı ürünler de var.
  • Difüzörlü modellerde veya tek yönlü ışık akısı olan modellerde mevcuttur.

İlk seçenek genel aydınlatma için daha uygundur ve ikincisi odanın belirli bir bölümünü vurgulamak için daha uygundur. LED ışıkların kendileri güçlü veya daha zayıf olabilir. Tükettikleri elektrik miktarı ve onlardan yayılan ışığın parlaklığı buna bağlı olacaktır..

Randevu

LED gömme ışıklar en çok yönlü ve kurulumu en kolay olanıdır, çeşitli amaçlar için kullanılırlar. Hem konut binalarının iç aydınlatması için hem de konut dışı endüstriyel binalar ve yapılar için ışık kaynakları olarak kurulurlar. Ev modelleri tüm odalara kurulabilir. Çoğu zaman, bu tür aydınlatma yatak odası için kullanılır ve farklı bölgeler ayırt edilebilir..

Spot LED aydınlatma stüdyo dairelerde çok sık kullanılmaktadır. Farklı fonksiyonel alanları ayırırlar ve hafif vurgular oluşturmaya yardımcı olurlar. Çalışma alanını yemek odasından ayırmanızı sağlayan mutfak modelleri de bulunmaktadır..

LED spot ışıkları, herhangi bir imar için mükemmel çözümdür. Ayrıca, bu tür cihazlar genellikle geniş oturma odalarını ve salonları aydınlatmak için kullanılır. Bu durumda, büyük miktarlarda tavana monte edilirler. Bu tür cihazlar merdiven aydınlatması için de kullanılır. Bu durumda hem duvarlara hem de tavana veya hatta korkuluklara monte edilirler.

Spot LED modelleri de gardıropların iç aydınlatması için kullanılmaktadır. Bazıları tasarımları gereği böyle bir dolabın kapılarını açtığınız anda tetikleniyor. Bunlar çok sıradışı ve rahat tasarımlar. Ayrıca dolaplara anahtarlı klasik modeller monte edilmiştir..

Pille çalışan ürünler bahçe ve sebze bahçesi aydınlatması için mükemmeldir. Ayrıca bahçedeki çardaklara ve diğer yapılara da monte edilirler. LED’ler çok parlak bir aydınlatma armatürü türü olması nedeniyle ofis aydınlatmasında da kullanılmaktadır. Bu tür baş üstü cihaz modelleri de dairelerin tüm çalışma alanlarına yerleştirilmiştir. Herhangi bir belge ile sorunsuz çalışmanıza ve başka şeyler yapmanıza izin verirler..

Şekiller ve boyutlar

Forma gelince, şimdi üreticiler çok çeşitli bu tür ürünler sunuyor ve şunları vurguluyor:

  • Yuvarlak. Bu, bu tür ürünlerin en yaygın şeklidir. Yuvarlak LED armatür, her türlü iç mekan stili için uygundur. Bunlar hap tipi modelleri içerir. Boyutları oldukça küçüktür ve düzdürler, ancak yine de yuvarlak bir şekle sahiptirler. Her yere yerleştirilebilen çok pratik bir ince ışıktır..

  • Meydan. Bunlar, doğru şekle sahip daha büyük baş üstü modellerdir. Çoğu zaman modern bir tarzda dekore edilmiş odalara kurulurlar. Bu tür modeller imar için mükemmeldir..

  • Üçgensel. Bu, bir LED lamba için çok sıra dışı bir şekildir. Kural olarak, bunlar dekoratif modellerdir. Hem düz hem de dışbükeydirler. Bu ürün, çok yönlü ışık huzmeleri ile ilginç bir aydınlatma yaratarak herhangi bir odanın en önemli noktası haline gelebilir..

  • dikdörtgen. Çoğu zaman bu doğrusal bir seçenektir. Çok sayıda LED içerir. Bunlar en büyük havai yapılardır.

  • Uzun.Bunlar sıra dışı dışbükey modeller, bazıları dar bir cam şekline benziyor. Bu tür lambalar dekorasyon için daha sık kullanılır. Bunlar, ana aydınlatma yerine kurulan havai yapılardır..

Bazı insanlar böyle bir ürünün köşeli bir versiyonunu satın alır. Genellikle odanın birkaç köşesine kurulurlar. Parlak, dağınık bir ışığa sahiptirler. Çoğu zaman ana aydınlatmaya ek olarak kullanılırlar. LED armatürün boyutu çok çeşitli olabilir. Dekorasyon için hem büyük hem hacimli modeller hem de küçük ürünler kullanılmaktadır. Tek fark, büyük boyutlu yapıların birbirinden daha uzak bir mesafede kurulmasıdır. Küçük baş üstü modeller, mümkün olduğunca yakın, yaklaşık 30-50 cm mesafeye yerleştirilir..

Birçok üretici bu spotları beş temel boyutta sunar. Bunlar 1/18, 2/18, 1/36, 2/36, 4/36’dır. Bu cihazlar, yapılarının boyutuna ve içindeki LED’lerin sayısına göre farklılık gösterir..

Popüler renkler

Bu tür aydınlatma cihazları türlere ve renklere ayrılır ve genel olarak kabul edilen iki sınıflandırma vardır. Yani, renkli olarak ilginç bir çerçeveye sahip çok renkli modeller var. Bunlar beyaz, kırmızı, mavi, siyah, altın ve gümüş dahil olmak üzere herhangi bir renkteki lambalar olabilir. Ayrıca, üreticiler bu tür lambaları çerçevelemek için sıklıkla siyah kullanır. Bu durumda, yalnızca onları kurmayı planladığınız odanın iç kısmının stiline ve renk düzenine güvenmeniz gerekir..

Ayrıca, bu tür lambalar renk şemalarına ve yaydıkları ışığa bağlı olarak ayrılır. Işık ışınları beyaz veya sarı olabilir. Ayrıca ışıkta sıcak ve soğuk olan cihazlar ayırt edilir. Bunlar en yaygın LED spot türleridir ve hemen hemen tüm uygulamalarda kullanılır. Ancak, çocuklar için spot aydınlatma, menteşeli raflar ve diğer yerler için kullanılan parlak sıra dışı modeller de var. Herhangi bir renkte olabilirler: mavi, yeşil, sarı, kırmızı ve diğerleri..

Malzemeler (düzenle)

Her yüzeye monte armatür, bir LED, bir güç kaynağı veya başka bir deyişle bir sürücü, bir soğutucu ve bu tasarımın gövde kısmını içerir. Kasa malzemelerine gelince, üreticiler bunun için çok çeşitli seçenekler kullanıyor. Bronz, plastik, cam, kristal olabilir. Cam ve kristal modeller çok ilginç ve sıradışı görünüyor. Alçı çerçeveli ürünler de var. Şimdi en yaygın olanı, oldukça düşük bir fiyata sahip oldukları için plastik yapılardır. Metal modeller en güvenilirlerinden biri olarak kabul edilir..

Üreticilere genel bakış

Şimdi çok popüler bir yerli üretici şirket “Aydınlatma Teknolojileri”. Çok çeşitli yüzeye monte LED aydınlatma armatürleri modelleri sunar. Bunlar difüzörlü modeller ve yönlü aydınlatmalı modellerdir. Üretici, bu tür ürünleri damgalı çelikten yapar. Zamanla görünümünü değiştirmeyen toz boya ile kaplanmıştır..

“Aydınlatma Teknolojileri” şirketi, bu tür aydınlatma armatürlerinin doğru konumu ile odada tek tip ve dağınık ışığı garanti eder. Bu tür lambaların her odada rahatlık ve rahatlık yaratacağına dikkat çekiyor..

çok popüler mantra markası. Bu üreticinin tüm aydınlatma armatürleri İspanya’da üretilmektedir ve çok yüksek kalitededir. Marka, hem bu tür havai diyot cihazlarının tüm setlerini hem de bireysel dekoratif modelleri sunuyor..

Bir başka popüler İspanyol markası – Vibia. Çok çeşitli güzel premium armatürler sunar. Bu markanın tüm spotları ve diğer aydınlatma armatürleri, modern veya minimalist bir stil doğrultusunda tasarlanmıştır. Bu cihazlar oldukça pahalı olarak kabul edilir, ancak çok güvenilirdir..

sabitleme

Bu tür tasarımlar, çok basit sabitleme ile karakterize edilir. Hemen hemen herkes bunları kurabilir. Ürün, yan vidalarla montaj braketine sabitlenir. Dübeller için ürünlerde küçük delikler açılır. Daha sonra bu deliklere montaj braketleri yerleştirilir. Tavandan, duvardan veya başka bir yüzeyden gelen teller, bu tür noktaların her birinin arkasında bulunan terminallere bağlanır. Bundan sonra, cihaz dikkatlice vidalanmalıdır. Daha sonra LED spot tipi armatürün montajı tamamlanacaktır..

İç mekandaki örnekler

Günümüzde, çok sık olarak, yüzeye monte LED lambaların nokta modelleri, zengin bir aydınlatma olarak kullanılmaktadır..

Geniş bir oturma odasını veya salonu tamamen aydınlatabilirler. Ayrıca aydınlatması kısılıp eklenebilen, parlaklığı azaltılıp azaltılabilen modeller satın alabilirsiniz. Böylece ışıkla çok ilginç bir şekilde oynayabilir, evde rahat bir atmosfer yaratabilirsiniz..

Ayrıca, yüksek tavanlı birçok geniş odada, çift aydınlatma kaynağı olarak spotlar kullanılmaktadır. Bu durumda ana aydınlatma armatürü büyük bir avizedir, tavanın ortasına yerleştirilmiştir. LED lambalar, kenarlarında eşit mesafede bulunur..

İç mekandaki bu tür lambalar, odanın herhangi bir alanını veya ilginç bir şeyi vurgulamak için sıklıkla kullanılır. Eski bir saati, güzel bir sofra takımı olan bir duvarı veya modern bir sürgülü gardıropu aydınlatmak için kullanılabilirler. Bu, herhangi bir iç mekanı çeşitlendirecek alışılmadık bir çözümdür..

Ayrıca şimdi, çok sık, merdivenleri aydınlatmak için tepe tipi spotlar kullanılıyor. Ayrıca, çoğu zaman bir hareket sensörü ile donatılmıştır. Yani, merdivenleri tırmandığınızda veya yaklaştığınızda, kendilerini aydınlatacaklar. Bu, merdiven çıkarken ve inerken sizi güvende tutacak çok uygun bir çözümdür. Ayrıca merdivenlerin korkuluklarına ve hatta basamakların arasına monte edilirler, bu bölgenin aydınlatmasıyla oynamak ilginçtir..

Yüzeye monte LED armatüre genel bakış için aşağıdaki videoya bakın.