Düşünceli aydınlatma, günümüzde modern bir iç mekanın bileşenlerinden biridir. Kesinlikle merkezde yer alan avizeler, geçmişe doğru kayboluyor ve yerini yeni moda zemin lambalarına bırakıyor. İşlevleri daha da genişledi – herhangi bir odanın tanınmayacak şekilde değiştirilebilmesi sayesinde ışık sağlamaktan imar etmeye kadar..

özellikler

Fransızca’dan (Torchère) tercüme edilen “zemin lambası”, bir tripod anlamına gelir – yanan yağ içeren bir kaseye sahip bir tasarım. Mumların ortaya çıkmasıyla birlikte, tüm soylu evlerde bulunan devasa şamdanlarla değiştirildiler. Bu, en pahalı malzemelerden (ahşap, bronz, kristal, yaldız) yapılmış bir sanat eseridir. Formların özgünlüğü, günümüzünkinden hiçbir şekilde aşağı değildi. En popüler vazolar, sütunlar şeklindeki zemin lambalarıydı..

19. yüzyılda gazlı fenerler mumların yerini aldı ve 20. yüzyılın başlarında zaten geleneksel plafondlar günlük yaşamda yayılmaya başladı. Modern lambaların ilk görüntüleri hala eski iç mekanlarda bulunur..

Zamanımızda, bir zemin lambasının altında, uzun bir ayak üzerinde bulunan ve üstte bir abajur bulunan bir zemin aydınlatma cihazı demek gelenekseldir. Ancak bu klasik bir anlayıştır. Şimdi, iki veya daha fazla tabanı, birkaç abajuru ve hatta ikincisi olmayan bir zemin lambası şaşırtıcı değil..

Bir zemin lambasının ana özelliklerinden biri, ışığı kısma işlevidir, bu da onu orta derecede sakin ve yumuşak yapar, bu da odada olumlu, rahatlatıcı bir atmosfere katkıda bulunur. Bu dekoratif unsurun en çok oturma odalarında ve yatak odalarında bulunmasının nedeni budur..

Bu ürünlerin iç mimarlar ve sadece konfor ve güzelliği birleştirmeyi sevenler arasındaki popülaritesi, bariz avantajlardan kaynaklanmaktadır:

 • Basitlik ve kullanım kolaylığı. Kurulum için gerekli olan tek şey bir elektrik kaynağıdır. Zemin lambası, standart dışı durumlarda bile hareket ettirilebilir ve kullanılabilir;
 • Tasarımcılar genellikle zemin lambalarını bir odayı imar etmek için bir araç olarak kullanırlar. odayı görsel olarak değiştirmek, alanı arttırmak, kusurları gizlemek için;
 • Önemli tasarruf geleneksel ek ışık kaynaklarına kıyasla.
 • Çoğu zaman, “zemin lambası” kelimesiyle ortaya çıkan ilk dernekler, antika aydınlatma armatürleriyle ilişkilendirilir.. Bununla birlikte, bugün zemin lambası üreticileri, geniş bir model yelpazesi olan hayal güçleriyle şaşırtıyor.. İnanılmaz, güzel, seçkin, zarif – şimdi bu şekilde karakterize edilebilirler.

Bir zemin lambası kullanırken, güvenlik önlemlerini hatırlamak önemlidir:

 • zemin lambası bir güç kaynağına bağlanarak çalışır. Cihazı açmadan önce fişine su girmesine izin vermek kesinlikle yasaktır;
 • arıza durumunda bir tel ile (kırılma, sıkıştırma, bükme), lamba kullanmayın;
 • değiştirme sürecinde yanmış bir pençe, cihazı her zaman güç kaynağından kapatın;
 • sokak aydınlatması harici kullanım için tasarlanmış, sırayla, ev içi olanlar sadece belirtilen koşullarda kullanılmalıdır;
 • gücü gözlemlemek yangını önlemek için kullanılan lambalar (maksimum güç talimatlarda belirtilmiştir);
 • mümkünse kabloları gizleyin, harici temastan izole edin;
 • Kulağa ne kadar aptalca gelse de, zemin lambası ağaç değildir, üzerine yabancı cisimler, özellikle ıslak kumaş şeyler asabileceğiniz;
 • Yönü değiştir, yapının yüksekliği kesinlikle talimatlara göre ve sadece kabul edilebilir ölçümlere göre;
 • zemin lambasının düşmesini önlemek için, sağlam bir temel üzerine kurulmalıdır (merdiven ve rampa kenarlarına değil);
 • yapının sabitlenmesini izlemek, lambanın servis verilebilirliğini periyodik olarak kontrol edin;
 • zemin lambasını rekreasyon alanına yakın yerleştirmeniz önerilmez. (yatak, kanepe) öngörülemeyen yaralanma olasılığı nedeniyle.

Zemin lambalarının çalışmasında, genellikle aşağıdaki arızalar bulunabilir:

 • ana telin kırılması, kırılması;
 • karartma, karartma ile ilgili arızalar.

Bu durumlarda, plafondun tamamen arızalanması şeklinde hoş olmayan sonuçlardan kaçınmak için cihazı kendiniz tamir etmemelisiniz.. Güvenilir, deneyimli bir uzman elektrikçi-makine ile iletişime geçmenin daha iyi olduğu yer. Ayrıca, arızaların çoğu kullanıcının hatası olmadan meydana gelir. Bu durumda üretici veya mağaza sorunu çözmekle yükümlü olacaktır. Dekoratif öğelerle ilgili kusurları da bulabilirsiniz. Ancak uzun süredir piyasada yer edinmiş markalar kendilerine bu tür eksikliklere izin vermiyor..

Görüntüleme

Bugün zemin lambaları çok çeşitli şekillerde, renklerde, stillerde ve hatta işlevlerde bulunur. Bu nedenle, zemin lambaları çeşitli tiplere ve alt türlere ayrılabilir. Aşağıda ana olanlar. Plafonddan yayılan ışık, odaya farklı yönlerde yayılabilir, farklı güç, parlaklık ve yoğunluk derecelerine sahip olabilir..

Bu nedenle, her şeyden önce, zemin lambaları genellikle yayılan ışığa göre bölünür:

 • bugün en yaygın olanı dağınık ışıktır. Plafond, ışığı uzayda sorunsuz bir şekilde iletir ve yayar;
 • sık okumada kolaylık sağlamak için yönlü bir ışık akısının tercih edilmesi önerilir.. Bu tür cihazlar oldukça çok yönlüdür. Genellikle, çevrenizdekilere müdahale etmeyecek olan karartma (kısılabilir anahtar) ile gerçekleştirilirler;
 • ve son olarak, yansıtıcı ışık. Eşsizliği, ışık akısının duvarlardan birine yönlendirilmesi gerçeğinde yatmaktadır, bu durumda yansıma odaya daha fazla parlaklık ve sıcaklık katmaktadır..

Dekoratif zemin lambaları çok popüler.. Kural olarak, bu tür zemin lambaları birbirine benzemez ve benzersiz bir tasarıma sahiptir. Plafondlar en sıra dışı geometrik şekillere sahiptir: küreler, toplar, küpler ve hatta çiçek açan çiçeklerin şekilleri. Dekoratif tasarım zemin lambaları piyasadaki en pahalıdır, ancak bu onlara olan talebi azaltmaz, aksine sadece büyür. Abajurlara ek olarak, tabanın kendisi alışılmadık bir şekle sahiptir (özellikle ilgi çeken ağaçlara benzeyen ürünlerdir).

Ancak modern yazarlık eserleri sadece güzel olmakla kalmaz, aynı zamanda alıcıların tüm işlevsel özellikleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak yapılır. Ayrıca, tasarımcılar her yıl geleneksel işlevlerin kapsamını genişletmenin yeni yollarını arıyorlar. Sadece ışık akışını değil, aynı zamanda yüksekliğini, eğim açısını da ayarlamanıza izin veren cihazlar her zaman talep görmektedir.. Son zamanlarda, alıcılar mobil zemin lambalarını tercih ediyor.

Tiffany zemin lambaları özel ilgiyi hak ediyor. Bu durumda, bu isim daha çok abajurlara ve özel üretim teknolojisine (dekoratif cam) atıfta bulunur. Yapısal elemanlar, cam mozaikler, karmaşık orijinal şekillerin elde edilebilmesi nedeniyle tel ile bağlanır..

Yapısal olarak, bir çocuk zemin lambası diğerlerinden farklı değildir.. Bununla birlikte, bir kreş için bir zemin lambası seçerken, çocuğun gelişimi ve sağlığı buna bağlı olduğundan, bazı özellikleri de dikkate almaya değer.. Işık zaten hassas olan çocukların gözlerini yormamalıdır. Ana olana ek olarak, çocuk odasına bölge aydınlatmasının kurulması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Ayrıca çevre dostu ve güvenli malzemelerden yapılmış cihazları seçmek de gereklidir..

Bir zemin lambası satın alırken, öncelikle nerede bulunacağına karar vermelisiniz. Bu, amacını ve hatta tasarımını belirleyecektir. Doğal olarak, bir zemin lambası odadaki tek aydınlatma armatürü değildir, bu nedenle tüm lambalar mümkün olduğunca aynı tarzda birleştirilmelidir.. Zemin lambalarının ana işlevi, yarı karanlık, loş ışık yaratmaktır.. Bu ürünü evde satın almaya karar verirken bunu unutmayın..

Tasarım çözümleri

Bu günlerde tasarımcıların hayal gücü şaşırtıyor, sersemletiyor ve hatta bazen korkutuyor, ancak bu, özellikle iç mekanın yaratıcılarından özgün ve şık çözümler gerektirdiği durumlarda, deneyimli uzmanların tavsiyelerini ihmal etmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Her şeyden önce, seçilen odanın tarzı tarafından yönlendirilmeniz gerekir..

Modern iç mekanlar, ilk bakışta basit ama aynı zamanda olağandışı bir uygulama gerektirir. Seçeneklerden biri kavisli veya başka bir deyişle kemerli zemin lambasıdır. Bacak genellikle metalden yapılır ve abajur, bilyeden yamuğa ve silindire kadar çeşitli şekillerde gelir. Böyle bir lamba şüphesiz dikkat çekecektir..

Klasik iç mekanlarda, uzun süre zemin lambası gibi bir dekor unsuru ana vurguyu kendi üzerine yaptı. Bu tarz ürünlerin sıkıcı ve gelenek çerçevesinde sürdürüldüğüne inanmak yanlış olur.. Antika lambalar özellikle çekici görünüyor – bir heykel veya heykelcik şeklinde yapılabilirler.. Bu durumda tek dezavantaj, gerektiğinde sürekli hareket ettirmeyi çok zorlaştıracak yapının büyük ağırlığıdır, ancak üreticiler artık plastik gibi hafif bir malzeme kullanarak bu soruna gereken özeni gösteriyorlar. çeşitli dekorasyon teknikleri ve dekorasyon yardımıyla yaratmak, daha da değiştirmek.

Stiller

Bugün, iç mekanın tarzına uygun bir zemin lambası seçmek, ilk bakışta göründüğü kadar zor değil. Çeşitli malzeme türleri, şekiller, konseptler ve tasarım ipuçları bu konuda size yardımcı olacaktır.. Bir zemin lambası seçerken, seçilen iç stilden başlamaya değer..

 • durumunda minimalizm aşırı yüklenmiş, karmaşık yapıları terk etmeye değer. Kural olarak, bir zemin lambası, plastik veya metalden yapılmış basit bir gölge ile uzun, kavisli bir taban üzerine yerleştirilmiştir;
 • stillerde yüksek teknoloji ve retro sıra dışı bir tasarıma sahip laconic formların krom kaplı ürünleri mükemmel bir uyum sağlar. Oturma odasında harika bir yeni moda trendi;

 • Özel önem ve ün kazanmak eko-stil, sırayla, ağırlıklı olarak doğal malzemelerin kullanımını içerir. Tüm dekoratif öğeler doğal bir karakter göstermelidir. Böylece, bir zemin lambası tamamen ahşaptan dekore edilebilir veya yapılabilir;
 • Ülke – doğal malzemelerden yapılmış ürünleri tercih etmeye değer başka bir tarz. Abajur, doğal kumaşlardan (keten, basma) yapılmıştır. Zemin lambasının tasarımı klasik olabilir;

 • Rustik tarzın bir başka temsilcisi – kaynak. Ülkenin ayırt edici özelliklerinden biri, mavi ve beyaz renk şemasıdır. Abajur, süslemeli narin renklerde pamuktan yapılmıştır. Beyaz dantel şeklinde de dekorasyon bulabilirsiniz;
 • Favori eski klasikler – barok. Ana özellik, lüks eşyaların bolluğudur. Temel olarak, zemin lambası yüksek bir tabanda bulunur, bacak klasik versiyonda yapılır. Abajur dekorasyonunda en cesur çözümler ve malzemeler kullanılır: pahalı ahşaplar, zarif kumaşlar (saten, kadife), kristal, vitray, her türlü iddialı dekorasyon.

moda renkler

Korkmayın ve kaçının siyah Zemin lambası. Bildiğiniz gibi siyah bir klasiktir, en çok yönlü olanıdır, minimalizm, yüksek teknoloji, etnik tarz ve hatta rafine barok için uygun bir çözümdür. Akşamları ve geceleri siyah bir abajur, gizemli ve rahat bir alacakaranlık atmosferi getirecektir..

Beyaz renk, siyah gibi, herhangi bir stille iyi gider. Mevcut alanı genişleterek iç mekana zarafet katıyor. Beyaz bir zemin lambası, gümüş ve yaldızlı dekorla tamamlanabilir. Klasik bir iç mekanı sevenler için iyi bir temel çözüm. Beyazla ilk çağrışımların temizlik ve düzen olmasına şaşmamalı..

gibi sıcak, canlı renkler turuncu, kırmızı, kahverengi, sarı sadece cesur, akılda kalıcı iç mekanlar için değil, aynı zamanda “soğuk” odalar için de uygundur. Böylece daha fazla ışık ekler ve sıkıcı renk paletini seyreltirler. “Soğuk” – mavi, mor, koyu wenge vb., aksine, aşırı doygun bir iç mekanı çeşitlendirirler, bol miktarda ışık olan bir odaya mükemmel uyum sağlarlar..

Çocuk odasında kullanılacak zemin lambasının rengine özellikle dikkat edilmelidir. Bu durumda en başarılı seçenek – yeşil, pembe, turkuaz zemin lambaları. Çocuk üzerinde sakinleştirici etkisi kanıtlanmış olan bu renklerin tonlarıdır..

Özetle, zemin lambasının rengi ne olursa olsun, hayal gücü ve yetkin bir yaklaşımın her zaman doğru seçimi yapmanıza ve iç mekana lezzet getirmenize yardımcı olacağını söyleyebiliriz..

Dekor ve şekiller

Artık tasarımcılar en çılgın fantezilerini gerçekleştirmekten korkmuyorlar. Klasik olanlardan hayvanlara ve hatta insanlara kadar günümüzde bilinen tüm formları saymak zor olacak. Seçim yaparken büyük şüpheler varsa, geleneksel seçeneğe tercih vermek daha iyidir. Abajurun çeşitli şekilleri (yuvarlak, dikdörtgen, koni biçimli, yamuk) ve bacak tasarımları (yüksek, alçak, büyük ve küçük) en iddiasız iç mekanlarda bile sıkılmanıza izin vermeyecek.

Zemin lambası “olta” veya kavisli (kemerli) bir bacağa eğimli – pratik ve modern bir çözüm, operasyonda en basit ve en uygun seçenek. Şekli, cihazı işyerinde kullanırken iyi olan aydınlatmanın geliş açısını ve eğimini seçmenize olanak tanır. Sadece plafondun açısını değil aynı zamanda yüksekliğini de değiştirmenize izin veren modeller var. Böyle ayarlanabilir esnek bir cihaz, günlük yaşamın bir parçası haline geldi..

Kabarcık zemin lambaları bulmak oldukça yaygındır.. Herhangi bir şekle sahip yoğun şeffaf bir borudan yapılırlar ve bu da gliserin ile karıştırılmış suyla doldurulur. Ayrı bir mekanizma, her zaman yukarı doğru yükselen baloncukların oluşmasını sağlar. Genellikle, bu tür gölgeler, çeşitli modlarda da ayarlanabilen ve değiştirilebilen LED arka aydınlatma ile donatılmıştır. Böyle bir lambayı karmaşık bir şekilde düşünülmüş bir iç mekana sığdırmak zor olacaktır, çünkü işlevi, iç mekanı psikolojik, rahatlatıcı bir etki olarak süslemek için çok fazla değildir..

Balıklı parlak ve renkli zemin lambaları da benzer bir işlev taşır.. Böyle bir cihaz özellikle çocukların iç mekanlarında popülerdir. Çocuk, gözleri mümkün olduğunca dinlenirken, yüzen balıkları izlemekten hoşlanır..

Bir çocuk zemin lambası seçerken, çocuğun cinsiyetini ve tercihlerini de oluşturabilirsiniz. Bir kız çocuğunun içi için yumuşak, yumuşak şekiller (kelebekler, çiçek vb.) uygundur, abajur çiçek unsurlarıyla süslenebilir. Bir erkek çocuk durumunda, karmaşık tematik tasarımlar şeklinde kolyeli plafondlar iyi görünecek..

En pratik model, sırayla açık veya çekmeceli olabilen raflı bir zemin lambasıdır. Bu seçenek, alanı tercih eden, sipariş veren ve hacimlilikten vazgeçmek isteyenler için uygundur..

Alışılmadık bir çözüm, bir zemin lambası spot ışığı olacaktır.. Şaşırtıcı bir şekilde, birkaç yıldır spot ışıkları profesyonel kullanımdan ev dekorunun bir unsuruna geçti. Böyle bir cihaz, okuma için en uygun olanıdır, çünkü bu şekilde ışık dağılmaz, ancak kesinlikle belirli bir yere yönlendirilir..

Malzemeler (düzenle)

Zemin lambaları sadece iç mekanın dekoratif bir parçası değildir. Uzun bir hizmet ömrüne sahip olmalı ve bir aydınlatma cihazı olarak doğrudan işlevlerini yerine getirmelidirler. Zemin lambaları üretme sürecinde, üreticiler yüksek kaliteli malzemeler kullanmaya çalışırlar, çoğu zaman seçimlerini herhangi birinde durdurmazlar.. Ana yapı çelik, ahşap, cam veya plastikten yapılabilir..

Abajurun oluşturulmasına özellikle dikkat edilir:

 • En yaygın doku. Tasarımları ya tamamen basit ve özlü olabilir ya da her türlü kabartma, fırfır ve perdeler şeklinde süslemeler kullanılarak;
 • Daha az popüler olan kağıt ürünler. Diğerlerine kıyasla ucuzlukları açıktır, ancak kullanımda daha az dayanıklıdırlar, üzerlerindeki en ufak bir etkinin sonucu olarak zarar görebilirler ve sonuç olarak geri yüklenemezler;
 • Karmaşık metal yapılar (dövme, bronz, ana malzeme olarak krom kullanılarak) zarif ve benzersiz formları sayesinde alacakaranlık, ışık ve gölge oyunu yaratarak herhangi bir iç mekanı dekore edecek. ile aynı etki elde edilebilir. rattan hasır tonları;
 • Kristal, vitray abajurlar özellikle güzel görünecek. Evdeki herhangi bir iç mekanı dekore edecekler..

Üreticilere genel bakış

Bugün kataloglarda ve mağazalarda her biri benzersiz olan binlerce model bulabilirsiniz, kendine has avantajları vardır.. Bir zemin lambası seçerken, aşağıdaki işaretler tarafından yönlendirilmelisiniz:

 • cihazın şekli ve boyutu;
 • temel işlevsellik;
 • stil çözümü;
 • fiyat;
 • üreticiden incelemeler, garantiler.

Uzun yıllardır Almanya, Polonya, Çin markaları piyasada popüler olmuştur. İkincisi, mevcut tüm üretici çeşitleri arasında en ucuzudur. Çinli aydınlatma şirketleri Omnilux, Eurosvet Rusya topraklarında çok geniş bir ürün yelpazesinde sunulmaktadır ve sabit kalite ve fiyat politikası sayesinde birkaç yıldır satış lideri olmuştur..

Alman lambaları MW-Işık 14 yıldır dayanıklı, doğal malzemelerden üretilmekte ve tüm kıtaların topraklarında dağıtılmaktadır. Şirket, deneylerden, yeni yaklaşımlardan ve cesur çözümlerden (çizimli abajurlar, her türlü şekil, renk ve malzeme) korkmaz..

Polonya zemin lambaları özellikle popülerdir. Bu, herhangi bir iç mekan için karlı ve aynı zamanda benzersiz bir çözümdür. Şirketin avantajları arasında TK Aydınlatma – malların satışına yüksek üretim standartları, malzeme kalitesi, orijinal formlar ve tasarım yaklaşımı.

İç mekandaki örnekler

 • Yatak odaları, oturma odaları – en sık iç zemin lambalarını bulabileceğiniz odalar.
 • Bir zemin lambasının yumuşak, düzgün aydınlatmasının okuma için kullanıldığı bir sır değildir.. Kural olarak, bu tür cihazların tasarımı, belirli durumlarda gerekli formu almanıza izin verir..
 • Raflı zemin lambaları – sadece yeni moda bir tasarım çözümü değil, aynı zamanda bir boşaltma unsuru, alan düzeni.

Doğru zemin lambası nasıl seçilir, sonraki videoya bakın.

iphonevideorecorder.com
mgcool.cc
deadmansbones.net
fearlesslycreativemammas.com
thefunky-monkey.com
openssi.org