Balkonda kendin yap gardırop

Her şehir dairesinde, özellikle küçükse, zamanla çok fazla yer kaplayan ve dolayısıyla evde dağınık ve sıkışık evler yaratan bir dizi farklı şey birikir. Kendi evlerinin, barakalarının veya yazlık evlerinin sahipleri, sürekli talep edilmeyen eşyaları yaşam alanı dışında uygun bir yerde saklama olanağına sahiptir..

Peki ya bu kadar faydalı ek binaları olmayanlar? Sezon dışı giysiler, kış hazırlıkları veya nadir kullanım için gerekli şeyler her yerde yığıldığında ve bunları yeniden düzenlemek ve düzenlemek için sürekli zaman ve enerji harcadığında, uygun şekilde donatılmış bir balkon yardımcı olabilir. Daha doğrusu, kendi ellerinizle oluşturulan bir balkon dolabı.

özellikler ve faydalar

Balkonda gardırop yeni bir fikir değil, bugün alakalı. Kullanışlı alan boş durmaz, tüm kolaylıklar ile çalıştırılır. Bu mobilyaların özelliği, renk ve tarzda açıkça tanımlanmış bir daire iç tasarımından arınmış olabilmesidir. Bu, hem balkonun boyutuna hem de sahiplerinin kişisel zevk tercihlerine tam olarak uyan keyfi bir şekle ve görünüme sahip olmak anlamına gelir. Avantajları arasında, gardırobun kendi başınıza monte edilmesiyle, onu ihtiyaçlarınıza mümkün olduğunca uygun hale getirmenin ve bitmiş şeye adapte olmamanın, orijinal görünümünü ve işlevselliğini tamamlamanın veya değiştirmenin mümkün olduğu gerçeğini içerir..

Ayrıca, bu paradan tasarruf etmek ve yaratıcı becerilerinizi geliştirmek için gerçek bir şans. Ek bir depolama alanı olarak balkon için yeterince geniş bir gardırop, dairenin yaşam alanını önemli ölçüde rahatlatır, kimseyi rahatsız etmez, her zaman yakındadır ve balkonun sokaktan temiz ve bakımlı görünmesini sağlar..

Görüntüleme

Bu mobilyanın iki türü vardır: bağımsız ve yerleşik. Türlere göre: açık, sürgülü ve menteşeli.

Açık dolaplar, üst üste yığılmış bir dizi raftır. Belirtilen ölçülere göre ayrı olarak yapılan ve balkonda sergilenen bir ürün olabileceği gibi, yalıtımlı balkonun çıkış kısmındaki boş alana, çıkıştan uzağa yerleştirilebilir. Bu dolaplar genellikle rafların içeriğini caddeden ve önden kapatan perde veya kepenklerle donatılmıştır. Raf sayısı sizin takdirinize göre seçilir, ancak kullanım kolaylığı için üst rafı uzanmış bir kolun mesafesinden daha yüksek olmayacak şekilde yerleştirmek daha iyidir..

Dolaplar ayrıca bağımsız veya yerleşik olabilir. Kapıların varlığı ile açık olanlardan farklıdırlar. Kapılar tek kanatlı veya çift kanatlı olabilir. Sürgülü dolaplar bölme şeklinde sürgülü kapılara sahiptir. Model seçimi, sahiplerine uygunluğu ve balkonun özellikleri ile belirlenir..

Aynı anda bir veya iki kapı ile tamamen kapatılan tüm raflar veya ayrı ayrı kapatılabilen her bir katman çifti olabilir. Gardıroplar ve sürgülü dolaplar sadece raflarla değil, elbise askılarıyla da donatılabilir. Balkonda kıyafet, ayakkabı, ekipman ve pahalı gerekli şeylerin saklanması durumunda, yalıtılmalı ve nemden korunmalıdır. Açık ve kapalı raflar, kullanım amacına göre aynı dolapta birleştirilebilir. Örneğin, balkonda çiçek yetiştirmeyi planlarken, kısmen açık raflara veya üstteki dolaplara yerleştirilebilirler..

Yakalama dolapları açık, menteşeli veya her ikisinin bir kombinasyonu olabilir. Çoğu zaman yalıtımlı balkonlara veya sundurmalara yerleştirilirler. Balkon ile evin duvarı arasındaki köşeye sabitlenmiş raflardır. Bu dolaplar daha geniştir. Tüm köşeyi kaplayan geniş bir dolap olabilir.

Ayrıca, biri doğrudan köşeyi kaplayan ve ikincisi yan yana bulunan ve kalan tüm boş alanı dolduran daha küçük genişlikte iki ayrı kabini birleştirebilirsiniz..

Köşe balkonu çok küçükse veya tam tersi, kabini kurduktan sonra hala yeterli boş alan varsa, pencere pervazının altına bir komodinin aynı hizada yerleştirilmesi tavsiye edilir. Pencereyi kapatmayacak ve ev ödevlerini ve diğer küçük şeyleri saklamak için birkaç raf faydalı olacaktır. Üstüne saksılar yerleştirebilir veya ek olarak masa olarak kullanabilirsiniz..

8fotoğraf

Malzemeler (düzenle)

Balkon dolapları doğal ahşap, kontrplak, plastik veya sunta panellerden yapılmaktadır. Onların kombinasyonu mümkündür. Dekorasyon için genellikle astar veya PVC paneller kullanılır. Balkon yalıtılmamışsa, doğal ahşap kullanmak daha akıllıca olur, onu hava koşullarına dayanıklı cephe panelleriyle birleştirebilirsiniz. Su geçirmez sokak boyası veya verniği ile kaplanmış veya uygun bir şekilde işlenmiş ahşap bir ürün, sıcaklık düşüşlerine ve yağışa rağmen kullanılabilir..

Balkon iyi yalıtılmış ve nemden korunmuşsa, hiçbir şey onlara zarar vermeyeceğinden, kendi takdirinize bağlı olarak herhangi bir malzemeyi kullanabilirsiniz..

12fotoğraf

kendin nasıl yapılır

Kabinin kurulum yerinin özelliklerini dikkate almak gerekir, çünkü bu tamamen ürünün hangi tipte ve hangi malzemeden yapılacağına bağlıdır. Açık hava veya korunan alan, balkonun boyutu ve beceri düzeyi, farklı yaklaşımları belirler..

Tamamen deneyimsiz bir usta için, en basit olanı inşa edebilirsiniz, örneğin, açık bir dolapla başlayın – herhangi bir balkon veya sundurma üzerinde konum için ne değil. Oluşturmak için, bir mezura kullanarak, balkondan tüm ölçümleri hatasız olarak almak ve temel olarak, gelecekteki ürünün her detayının ayrıntılı boyutlarına sahip bir çizim hazırlamak yeterlidir: yükseklikleri, kalınlıkları ve genişlikleri.

Bir çizim çizerken, rafların boyutları ve aralarındaki mesafe buna bağlı olacağından, kabinin amacını adım adım düşünmek gerekir. Bundan sonra uygun malzemeleri satın alın ve çizime bakarak üzerlerinde doğru işaretler yapın. Ardından, bir testere, bir inşaat seviyesi, bir çekül, bir çekiç ve çivi veya bir tornavida ve vida kullanarak çerçeveyi birleştirin ve rafları üzerine yerleştirin..

Çerçeve aşağıdan monte edilmiştir. Tabanı tam olarak sabitledikten sonra, kabinin dikey parçaları ona bağlanır. Daha sonra, yapının sertliğini sabitleyerek onlara yatay parçalar eklenir. Ardından, rafların tutulacağı çıkıntılar eklenir. Mevcut ihtiyaçları karşılamak için gelecekte rafların yüksekliğini değiştirebilmek için şu anda ihtiyaç duyulandan biraz daha fazla yapabilirsiniz..

Ana şey, tasarımın düzgün ve simetrik olduğunu dikkatlice izlemektir, bu da görünümünün doğruluğunu ve üzerinde saklanacak şeylerin konumunun güvenilirliğini sağlar. Açık balkonda duracak olan kabinin, hizmet ömrünü hasar görmeden artırmak için ahşap için özel bileşiklerle, sokak boyasıyla boyanması veya dayanıklı bir vernikle kaplanması tavsiye edilir..

Kapılarla daha karmaşık bir ürün oluşturmak için bir çizime de ihtiyacınız olacak. Montaj için her parçanın tüm boyutlarını ayrıntılı olarak belirtmeli ve bunları birbirine bağlama sırasını düşünmelidir. Dolabın tüm boyutları balkonun boyutlarına ve kullanım amacına uygun olmalıdır. Dolapta saklanması planlanan şeye bağlı olarak derinliği, yüksekliği, raflar arasındaki mesafeler belirlenir..

Ayrıntıları ve nüansları önceden düşünerek, çizimi hazırladıktan sonra, küçük detaylar – kulplar, menteşeler ve bağlantı elemanları dahil olmak üzere bir malzeme seçimi yapılır. Ayrıca balkon tipine ve istenen ürün tipine de bağlıdır. Gerekli tüm malzemeleri satın aldıktan sonra işe başlayabilirsiniz. İlk olarak, çizime göre, montaj parçaları hazırlanır, daha sonra adım adım bir şema kullanılarak, bir inşaat seviyesi ve bir çekül kullanılarak, bunları bitmiş bir ürüne monte etmek gerekir. Kaplama kullanmak daha iyidir, aynı malzemeyle kaplanmış bir odada iyi görünür – ister plastik ister astar olsun.

Çerçevenin alt kısımları, desteği önce monte edilir, ardından uzunlamasına ve enine parçaları sabitlenir. Raflar en son takılır ve kapılar asılır. Boyutları, menteşelerin montajı dikkate alınarak monte edilmiş dolap kapısı tarafından belirlenir. Yapının bozulma olmadan düz olması gerekir. İşin en sonunda kapılara kulplar takılır. Böyle bir kabini monte etmek için kullanılan araçlardan, bir testereye ek olarak, bir tornavida, vidalar, bir seviye, bir çekül, bir keski ve bir matkaba ihtiyacınız olacak. Onların yardımıyla, kapı menteşelerinin bağlantı noktalarında tutacakları takmak için delikler ve girintiler hazırlanır..

Balkon tasarımında ilginç fikirler

Balkon ister geniş ister dar olsun, alanın doğru kullanımı ile sadece ek depolama alanı elde etmekle kalmaz, aynı zamanda çok fonksiyonel, güzel ve yaratıcı bir şekilde tasarlayabilirsiniz..

Farklı yüksekliklerde, genişliklerde, çekmeceli açma yönlerinde plastik kapıların birleştirildiği birçok kapalı modülden oluşan gömme monofonik gardırop çok ilginç görünüyor..

Kullanışlı, içeriden benzer, çeşitli boyutlardaki nesneler için her türlü boyutta birçok bölüm içeren bir salıncak dolabı. Ancak tüm yüksekliği boyunca sadece iki dış kapı ile donatılmıştır. Kolaylığı, kapıları kullanırken dolabın tüm içeriğini aynı anda görebilmeniz gerçeğinde yatmaktadır. Böyle bir dolabın güzelliği ve parlaklığı, plastik fıçı tahtası ile kaplanarak verilebilir..

Buzlu cam ekli dolap çok güzel görünüyor. Bu, balkonun mutfağın bir uzantısı gibi görünmesini sağlar, bu da mekana rahatlık ve uyum getirir. Aynı izlenim, mutfak büfesi şeklindeki bir dolap tarafından da üretilir..

Olağandışı balkon gardırop – balkon boyutunu görsel olarak artıran aynalı kapılı bölme.

Pencere pervazının altına tüm genişliğiyle inşa edilmiş balkon kaplamasının tonunda bir komodin tamamen görünmezdir, ancak aynı zamanda oldukça geniştir. Hem ahşap hem de plastik iyi görünüyor.

Panjur prensibine göre astardan monte edilmiş latalı kapılarla donatılmış bir dolap sadece güzel değil, aynı zamanda kapalıyken içerideki havaya erişme yeteneğine de sahiptir. Bu, içeriğinin doğal olarak havalandırılmasını sağlar, küf ve koku oluşumunu engeller..

Bir işyeri olarak bir balkon dolabı fikri ilginçtir. Kapılar kapalıyken, bu, içinde uygun yükseklikteki raflarda bir bilgisayar monitörü, sistem birimi, klavye ve yazıcı bulunan sıradan bir dolaptır..

Pencerenin çevresi boyunca bir ev mobilyası duvarı gibi yerleşik birkaç bölümden oluşan bir gardırop işlevseldir ve yalıtımlı balkonda harika görünür. Yapı sokak tarafına kapılarla çevrilerek pencereyi engellemeden çevreliyor. Yan dolaplar yükseklik olarak üst çerçeveye ulaşır, genişlik balkonun genişliğine tekabül eder ve pencere pervazının altında gömme komodin bulunur. Tüm yapı ve balkon, tek bir şık alanın eksiksiz bir görüntüsünü oluşturan fıçı tahtası ile kaplanmıştır. Böyle bir düzenleme plastikten de mümkündür.

Oturma odası tarzında donatılmış, yandan çıkışlı geniş, sıcak bir sundurma çok rahat görünüyor. Birçok raflı bir gardırop, pencereye kadar serbest bir duvara tutturulur, alt katı, eşit genişlikte bir kanepe ile değiştirilir ve sundurma pencere pervazı, raf şeklinde bir masa ile tamamlanır. Bütün bunlar katlanır sandalyeler ile tamamlanmaktadır..

Loggia büyük ve iyi yalıtılmışsa, giysi askıları, ayakkabı rafları ve şapkalar için asma kat bulunan bir giyinme odası buna sığacaktır. Aynalar, kilim ve yumuşak sedirler ekleyebilirsiniz..

Ve basit bir uzun çift uçlu dolap, sokak tarafından dar konsollarla donatılırsa ve üzerlerine çiçek veya yumuşak oyuncaklar yerleştirirseniz dışarıdan çok hoş görünebilir..

Adblock
detector