Balkondaki panjurlar, rahat ve modern bir sundurma oluşturmak için en iyi çözümdür. Bu tür perdelerin çok çeşitli olması, belirli bir iç mekan için ideal seçeneği bulmanızı sağlar. Dar, geniş, pürüzsüz, dokulu, desenli veya desensiz, çeşitli malzemelerden ve çeşitli fiyatlarda – çeşitlilik hostesleri memnun edecek. Çok çeşitli model ve üreticiler sayesinde bugün zarif bir tasarım bulmak oldukça kolaydır..

özellikler ve faydalar

Büyük bir panjur artısı: zamanla alakalarını kaybetmezler ve herhangi bir odada organik görünürler. Önceleri ofis ve kafelerde güneş koruyucu olarak kullanılırken, günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Pratik, düzgün görünümlü ve kullanımı kolaydır. Bu tasarım, dönüşü basit bir mekanizma kullanılarak ayarlanan bir sıra halinde birbirine bağlı uzun lamellerden oluşur..

Lameller, türlerine göre yatay veya dikey olarak düzenlenir. Panjurlar perdelere benzer, ancak daha pratik ve işlevseldir. Kırışmazlar, hızlı ve kolay temizlenirler. Dikey modeller, toz ve kiri iten özel bir solüsyonla emprenye edilir. Tasarım kolayca ayarlanabilir: latalar tamamen kapatılabilir, açılabilir veya balkondaki aydınlatma seviyesi istenildiği gibi ayarlanabilir..

Plakalar kapalıysa, bu hava sirkülasyonunu engellemez ve odayı meraklı gözlerden korur. Tasarım, havalandırma için pencereyi serbestçe açmanıza izin verir. Türü ne olursa olsun, panjurlar kendi başlarına kolayca monte edilebilir. Çok çeşitli şekiller, dokular, renkler tasarımın avantajlarını ifade eder. Modeller pencere açıklığına, tavana, duvara monte edilir..

Objektif avantajlara (güneşten korunma, estetik) rağmen dezavantajları vardır. Plastik modeller güneşte zamanla sararır, bozulur ve parçalanır. Aktif olarak kullanılırlarsa, mekanizma hızla başarısız olur. Bütçe çıtaları bükülebilir, kırılabilir, sarkabilir.

Görüntüleme

Panjurlar iki özelliğe göre tiplere ayrılır – üretim malzemeleri ve lamellerin yeri.

Yatay. En bütçe seçeneği. Çoğu zaman, bu tür bir yapı, balkon kapısı olan bir pencereye veya her bir cam ünitesi için ayrı ayrı balkon çerçevelerine kurulur. Yatay modeller basittir ve ayar mekanizmalı bir korniş, lamel ve kontrol kablosundan oluşur. Alttan bir çubukla sabitlenirler..

Pencere kenarlarında saksı varsa yatay model uygundur. Tasarım fazla yer kaplamaz, ağırlıksız görünür, pencere açıklıklarını boşlukla örtüşmez. Lameller güneşten ve tozdan güvenilir bir şekilde korur. Yatay modeller sabunlu su ile kolayca temizlenir, çabuk kurur. Yıkama sırasında kornişi ıslatmayın, aksi takdirde mekanizma hızla kullanılamaz hale gelir..

Dikey. Yapı, alüminyum veya plastik bir perde çubuğu, raylarla bir zincirle bağlanan dikey çıtalar, ağırlıklar ve bir kontrol kablosundan oluşur. Lameller kendi ekseni etrafında dönerek açılırlarsa akordeon gibi monte edilirler. Dikey panjurlar, pencerenin parametrelerine bağlı olarak 3 metre yüksekliğinde, 6 metre yüksekliğinde olabilir..

Birkaç şekilde açılırlar: sağdan sola, soldan sağa, merkezden her iki tarafa. Yapı tavana veya duvara monte edilir. Lameller plastik, kumaş, alüminyumdan yapılabilir, farklı ton ve renklerde olabilir. Balkonlar için tasarımcılar, iç atmosfer ve rahatlık veren çizimlere sahip modelleri kullanmanızı önerir..

Dikey modeller kapatıldığında perdelere benzerler, bu nedenle balkonları süslemek için idealdirler. Dezavantajları arasında: yer kaplarlar, lamellere zarar vermek kolaydır, bazen pencereleri açmak zorlaşır.

Rulo. Dıştan, ayrı şeritlerden oluşmadıkları için perdelere benziyorlar. Tek parça stor perdeler. Tuvalin sarıldığı ince bir silindirden ve kontrol için zincirli bir mekanizmadan oluşurlar. Kapalı modellerde ayrıca bir kutu, 2 mil, 2 şerit bulunur.

Kumaşı sarkma ve kırışmadan korurlar. Perdeler çerçeveye, duvara, tavana takılır. Farklı yoğunluktaki malzemeden yapılırlar. Bazı modeller şeffaftır ve ışığı iyi iletir, çok dokulu ve çok renklidir.

pilili. Panjurlar yataydır, ancak klasik olanlardan farklıdır. Yapı, arasına pileli kumaşın sabitlendiği metal bir profildir (plastik). Model bir kordon veya zincir ile kontrol edilir. Kapatıldıklarında ışığı iletmezler, cam konturuna, pencere açıklığına veya çerçeveye takılırlar..

Tasarım, standart olmayan pencere açıklıkları için mükemmeldir. Loggialarda etkileyici ve şık görünüyorlar. Pileli kumaşlar en basit iç mekanı bile dönüştürüyor.

Renkler

Modern üretim teknolojileri ve çok çeşitli panjur modelleri, şekilleri ve renkleri sayesinde alıcı, belirli bir balkon iç mekanı için en başarılı seçeneği seçebilir. Bugün piyasada renkli modeller (gökkuşağı), gradyan, tricolor ortaya çıktı. En popüler ve klasik minimalist renk beyazdır..

7fotoğraf

Siyah tasarımlar, bir balkon için muhteşem ama ağır bir seçenektir. Tasarımcılar yumuşak, zengin tonlara dikkat etmeyi tavsiye ediyor: su, yeşil, çikolata, şeftali. Renk, modele ve malzemeye ve ayrıca sundurmadaki genel duruma bağlıdır..

Nasıl seçilir

Balkon panjurlarının uzunluğu, pencere çerçevesinden beş ila on santimetre daha az olmalıdır. Belirli bir model seçerken, mekanizmaya dikkat edin. Gıcırdayan sesler çıkarmamalı, rahatsızlığa neden olmadan sorunsuz çalışmalıdır. Plastik çerçeve için en iyi seçenek dikey kumaş modellerdir. Her boyuttaki pencereyi mükemmel şekilde kapatırlar ve aydınlatma seviyesini kolayca ayarlarlar..

Sundurmada, desenli renkli muhteşem modeller seçmek daha iyidir. Dikey tasarımlar sürgülü pencereler için idealdir. Panjur seçerken, zemine ulaşmamaları gerektiğini unutmayın..

Bir tasarım seçerken, malzemeye dikkat edin. İdeal olarak, perde çubuğu plastikten değil alüminyumdan yapılmalıdır. Dikey lamelleri birbirine bağlayan yüksek kaliteli zincir, sarımsı bir belirti olmadan beyazdır. Panjur tasarımı, doğru seçim yapmak için ana kriterlerden biridir. Balkonun içi renk, stil ve desene bağlı olacaktır. Bir sundurma için ideal renkler: beyaz, sütlü, bej veya parlak, gizemli ama kasvetli değil.

Nasıl seçilir?

Aşağıdaki ipuçlarını kullanın:

 • Alüminyum çerçeveli sürme pencereler, kanat üzerine monte edilen modeller için uygun değildir..
 • Dikey yapılar balkonda sürgülü pencereler için uygundur.
 • Güney tarafında bulunan sundurmaların pencereleri için yoğun malzemeden yapılmış rulo modeller ve kuzey tarafı için – ince lamelli dikey olanlar için idealdir..
 • Etnik tarzda dekore edilmiş balkonlar ve dağ evleri için bambu veya ahşap yapılar uygundur. Laconic plastik modeller, minimalizm tarzına karşılık gelir..
 • Loggia dinlenmek için bir yer olarak kullanılıyorsa, açık renkli kumaş panjurları seçmek daha akıllıca olacaktır..
 • Cam üzerine monte edilmiş yatay yapılara sahip küçük bir balkonun pencerelerini düzenlemek daha iyidir..

Malzemeler (düzenle)

Fiyat, tasarım, dayanıklılık, kurulum kolaylığı, kullanım ve diğer birçok faktör inşaat malzemesine bağlıdır..

metalik yapılar güçlü ve dayanıklıdır, tozdan iyi temizlenir, güneş ışığının etkisi altında bozulmaz, nemden korkmaz. Eksi demir modeller – açılırken / kapanırken çıngıraklar, basit bir tasarıma sahipler, zamanla soluyorlar.

Plastik kullanımı kolay, bunlar ucuz modeller, ağırlıkları ağır değil, nemden korkmazlar. Beyaz lameller zamanla sararır, çatlar, kırılır ve mekanizma genellikle başarısız olur.

Ahşap. Pahalı görünüyorlar ve muhteşem görünüyorlar. Ahşap yapısı güneşte solmaz, kurumaz. Eksi ahşap çıtalar – ağır, bu da sarkmaya ve mekanizma ile ilgili sorunlara yol açar.

Doku. Pratik jaluziler, hafif, güneşte pratik olarak solmaz, deforme olmaz, farklı iç mekanlara ve tasarım stillerine uygundur.

Bambu. Güçlü ve dayanıklı yapı. Orijinal ve egzotik görünüyorlar. Bu modeller pahalıdır, bu nedenle sundurmaların dekorasyonunda nadiren kullanılırlar..

Konu. Özgün bir tasarıma sahip şık panjurlar. Lameller ağırlıksız ve alt sabitlemesiz ipliklerden yapılmıştır. Mekanizma yardımı ile yapı kolayca yana kaydırılabilir, döndürülebilir. Bu dikey modeller, panoramik camlı balkonlar için uygundur..

Kendiniz nasıl kurulur

Yapıyı balkon pencerelerine kendiniz kurmak zor değil. İlk olarak, modeli takma yöntemine karar verin ve ölçü alın. Unutmayın, doğru olmalılar. Stor perdeler ve yatay panjurlar delikli ve deliksiz olarak monte edilir. Dikey olanların montajı sadece delme ile gerçekleştirilir. Ardından, yapının nereye yerleştirileceğine karar verin: duvarda, pencere açıklığında veya camda.

Yapıyı asmadan önce gerekli araçları hazırlayın. Kurulum için ihtiyacınız olacak: altı mm’den beton için bir matkap, vidalar ve dübeller, basit bir kalem, bir cetvel, bir seviye, bir mezura, bir tornavida, bir tornavida ile elektrikli matkap.

 • Yapının bütünlüğünü kontrol edin, tüm parçaları masaya yerleştirin. Kit, evrensel bağlantı elemanları, vidalar ve kepenkler içermelidir.
 • Yapıyı duvara veya tavana sabitleyin, kurulum yerini sol ve sağda bir kurşun kalemle işaretleyin. Tam kurulum yerini belirlemek için bir seviye ve cetvel kullanın. Her işaretten iki santimetre geri adım atmanız ve ayrıca bağlantı elemanlarının yerini bir kalemle işaretlemeniz gerekir..
 • İşaretlere sol ve sağ bağlantı elemanlarını takın, vidalar için delme noktalarını işaretleyin. İşaretleri bir matkapla delin. Derinlik dört santimetreden fazla olmamalıdır..
 • Braketleri kendinden kılavuzlu vidalarla duvara, pencere çerçevesine veya tavana sabitleyin.
 • Genişliği iki metreden fazla olan panjurları takarken ara bağlantı elemanlarını takın..
 • Yapıyı üst kornişe yerleştirin ve braket kilitlerini kapatın.
 • Yatay model bir pencere açıklığına monte edilmişse, aşağıdaki kurulum ipuçlarını kullanın..
 • Önceki kurulum tavsiyesinde olduğu gibi, tüm panjur setini kontrol edin. İki braket, vida ve montajlı yapı içermelidir.
 • Perdeleri pencerenin açılmasına kadar deneyin ve yapının pencerenin açılmasını ve kapanmasını engelleyip engellemediğini kontrol edin..
 • Sağ ve sol bağlantı elemanlarını pencere açıklığının üst iç kısmına takın, duvardan merkeze iki santimetre geri adım atın, deliklerin yerlerine işaretler koyun. Bu nedenle sağda ve solda iki etiket olmalıdır..
 • Bir matkapla işaretlere göre delikler açmak gerekir, derinlikleri üç ila dört santimetre olmalıdır..
 • Sol ve sağ bağlantı elemanlarını kendinden kılavuzlu vidalarla pencere açıklığının üst kısmına vidalayın.
 • Panjurları üst kornişe yerleştirin ve kilitleri kapatın.
 • Dikey tasarım, kurulum sırasında çaba gerektirir, ancak bunu kendiniz yapmak da mümkündür. Her şey modelin uzunluğuna ve yüksekliğine bağlıdır..

Adblock
detector