Balkon uzun zamandır turşu veya gereksiz şeyler için bir depo olmaktan çıktı. Artık pek çok insan buranın dinlenmek ve rahatlamak için bir alana dönüşmesini istiyor. Balkondan bir oda yapmak oldukça mümkün, bu yüzden hala düşünüyorsanız, aşağıdaki ipuçlarını kullanın ve başlayın..

7fotoğraf

Her şey pencerelerle başlar

Bir odayı balkonla birleştirmeye kararlıysanız, yapmanız gereken ilk şey pencereleri değiştirmek. Kural olarak, yeni evlerde bile pencereler çok kaliteli değildir, çabuk bozulurlar, boya onlardan parçalanır ve soğuktan hiç korumazlar. Ek olarak, çerçevelerin kendileri çok iyi açılmaya başlamaz ve bu sizin fikriniz için önemlidir..

En ideal yol plastik pencereler kurmaktır. Soğuktan iyi korurlar ve neredeyse sokaktan gelen gürültüyü engellerler. Bunları kendiniz kurmamanız, bu konuda özel olarak eğitilmiş bir ustayı davet etmeniz önerilir. Yaklaşık yüz ila yüz beş santimetre yüksekliğinde tuğla veya bloklara çift camlı pencereler kurmanız gerekir..

Isınma

Ayrıca, oturma odasını balkona bağlamak için yalıtım yapmanız gerekecektir. Ve işte iyi haber – bir ustanın yardımına başvurmadan her şeyi kendiniz yapabilirsiniz. Bu nedenle, pencereleri kurduktan sonra, balkonda çatlak olup olmadığını çok dikkatli bir şekilde incelemeniz ve poliüretan köpükle kapatmanız gerekir. Önemli not: Köpüğü eksik etmeyin ve yalnızca yüksek kaliteli köpük satın almayın, aksi takdirde sıcaklık değişimleriyle baş edemez ve her şeyi yeniden yapmanız gerekir..

Ayrıca eski yalıtımın katmanlarını çıkarmak ve ardından dikişlere bir dolgu macunu uygulamak gerekir..

En güvenilir, kanıtlanmış yalıtım malzemeleri polistiren ve mineral yündür. Başka araçlar da var, ancak bu ikisi bu tür işler için en iyisi olarak kabul ediliyor..

Yalıtım düzgün bir şekilde nasıl düzeltilir?

  • önce, çite bir kat yalıtım yapıştırırsınız;
  • tahta çubuklardan oluşan bir sandık yapın;
  • metal köşelerde zemine ve tavana sabitleyin;
  • sandık arasına başka bir yalıtım katmanı ekleyin;
  • son aşamada, balkonu istediğiniz gibi bitirin – plastik veya fıçı tahtası ile.

Zemin, duvarlarla aynı şekilde yalıtılmıştır. Daha fazla konfor ve sıcaklık istiyorsanız, sıcak bir zemin kurmayı düşünmek mantıklıdır, ancak hepsi odayı balkonla birleştirmeye karar verdiğiniz amaca bağlıdır. Bir çocuk odası, bir ofis, bir oturma odası olup olmayacağı – şimdi her şey sadece size ve arzunuza bağlı.

Sıradaki ne?

Balkon yalıtıldıktan ve odanın bir uzantısı haline geldikten sonra dekore edilebilir ve edilmelidir. Ne yazık ki, balkon ve odayı ayıran bölmeyi tamamen yıkmak, yasalarca yasak olduğu ve duvarlarda çok büyük bir yük olduğu için çok tehlikeli olduğu için çalışmayacaktır. Ama bu olmadan bile, balkonu oldukça kolay bir şekilde bir odaya dönüştürebilirsiniz, sadece hayal gücünüzü göstermeniz gerekiyor..

Balkon alanı iç pencerelerle genişletilebilir. Bunları çıkarırsanız, yalnızca duvarın bir parçası ve bir pil kalır. Duvar, çok yüksek değilse, orijinal bir masa veya bar tezgahı oluşturmak için uygundur..

Çocuk odası

Ayrıca balkon çocuk odasına dönüştürülebilir. Ancak burada sadece ek izolasyona değil, aynı zamanda güvenliğe de dikkat etmek gerekiyor. İlk olarak, ek bir sandık yapmanız gerekecek. İkincisi, sıcak zemini kurmak için ustaları arayın. Bunu kendi başınıza yapmaya değmez, çünkü yanlış monte edilirse, yalnızca zemin kaplamasının sökülmesiyle çözülebilecek sorunlar ortaya çıkabilir – kısmen veya tamamen.

Hazırlık tamamlandığında, odanın olacağı renkleri seçmeniz gerekiyor. Hafif olan, alanı iyi genişletir, bu yüzden kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca, çocuğun doğası da dikkate alınmalıdır. Sakin bir eğilimi olan çocuklar için, aktiviteyi artıracağı için iç mekanda daha parlak renkler seçilmesi tavsiye edilir. Ve küçük kıpır kıpırlar için, aksine, sakin pastel renkler. Çocuğa ne istediğini sormak gereksiz olmayacaktır..

Çocuklar, odanın temalı bir şeye dönüşmesine gerçekten bayılıyor – en sevdikleri kitap veya film. Böylece odayı kendiniz dekore edebilir ve çocuğunuza bir sürpriz hazırlayabilirsiniz. Gençler için sürpriz yapmamak, bu odadan ne istediğine dikkat etmek daha iyidir..

yatak odası veya çalışma

Balkonu bir yatak odasına veya ofise dönüştürmeye karar verirseniz, burada bazı nüansları da dikkate almanız gerekir. Örneğin, giysili bir gardırop ışığa izin vermemelidir, aksi takdirde giysileriniz güneşte çabucak solacaktır. Aynı şey bilgisayar için de geçerlidir. Monitörü üzerine güneş düşmeyecek şekilde yerleştirmeye çalışın, aksi takdirde gözlere zarar vermekten bahsetmeden çalışmak sakıncalıdır..

Taraf güneşliyse, büyük olasılıkla her zaman güneşin altında kalmamak için ağır koyu perdeler asmanız gerekecektir..

Küçük bir balkona bir çift kişilik yatak sığacak ve dolap için yer yoksa, her zaman yatağın altına kutular getirip yerleştirebilirsiniz. Kabin hala uyuyorsa, kapılarını yansıtmak daha iyidir – bu, iç mekandaki parlak veya açık renklerin yanı sıra alanı da büyük ölçüde genişletecektir..

Odanın devamı

Balkonu odanın bir uzantısı olarak kullanmak istiyorsanız, birkaç seçeneğiniz var. Ya balkon, biraz farklı bir iç ve amaca sahip ayrı bir odaya dönüşür ya da balkonlu bir oda birbirine bağlanır..

İlk durum büyük daireler için uygundur. Burada balkonu oda ile panel veya perde gibi bir şeyle bölebilir ve ayrıca farklı ama tamamlayıcı bir iç mekan ortaya çıkarabilirsiniz..

Oda küçükse, balkonun devamı yapılması önerilir. Bu, odanın alanını genişletecek ve daha fazla kolaylık yaratacaktır..

Birleştirme durumunda ortak bir zemin kaplaması yapmak en iyisidir. Ve oda ile balkon arasındaki tüm eşitsizliği korumaya karar verirseniz, bir adım ekleyin. Aynı duvar kağıdını ve mobilyayı seçmek de en iyisidir. Balkon ve oda arasındaki açıklığı beğenmediyseniz, alçıpandan bir şey yaparak kapatabilirsiniz..

Balkonun yanındaki odanın yatak odası olması durumunda, açık pastel renklerde dekore edilmesi önerilir. Önünde TV bulunan büyük bir yatak da harika görünüyor. Yatağın her iki yanındaki komodinler de güzel görünüyor, örneğin kişisel eşyalarınızı içlerinde saklayabilirsiniz. Rafları askıya almak daha iyidir – böylece yer kaplamazlar ve güzel ve şık görünürler..

Tabii ki, kurallar çiğnenmek için yapılmış olsa da, her şeyi tamamen farklı bir şekilde dekore edebilirsiniz..