Rahat bir ev yaratmak için evin her parçasına dikkat etmek önemlidir. Balkonu alçıpan ile bitirmek, yalıtmanıza izin verecek ve ciddi finansal maliyetler olmadan daha çekici hale getirecektir..

7fotoğraf

Alçıpanın artıları ve eksileri

Alçıpan geçen yüzyılın sonunda ortaya çıktı ve pratikliği ve işlevselliği nedeniyle hemen popüler oldu..

Artıları:

 • Çevre dostu. Malzeme insanlara ve çevreye kesinlikle zararsızdır, herhangi bir tehlikeli madde yaymaz..
 • Mükemmel ses yalıtımı sağlar. Bir balkonu bitirmek için bu çok önemli değil, ancak bu özellik sayesinde malzeme genellikle iç bölmeler oluşturmak için kullanılır..
 • Isı yalıtımı. Küçük kalınlığına rağmen, alçıpan iç mekanlarda ısıyı güvenilir bir şekilde korur.
 • Plastik. Malzeme, herhangi bir onarımda kullanılmasına izin veren sıradan bir bıçakla kolayca kesilir..
 • Yanmazlık. Daha önce, malzeme düşük yanıcı olarak kabul edildi. Artık GOST ve SNIP standartlarının belirli gereksinimlerini karşıladığı için kesinlikle yanmaz hale geldi..
 • Hafif. Bu alçıpan kalitesi, işçiler için bitirme işlemini çok daha kolay hale getirir.
 • Kurulumu kolay. Malzemeyle çalışmak o kadar basittir ki, kendin yap onarımları için idealdir..
 • Ancak, alçıpan yapı malzemeleri dünyasında ideal değildir. Dezavantajları da var.
 • kırılganlık. Malzemeyi taşırken ve kurarken dikkatli olmak önemlidir. Önemli mekanik basınç ile deformasyonu mümkündür..
 • higroskopiklik. Neme dayanıklı olmayan alçıpan, nemi kolayca emme eğilimindedir. Bu nedenle, işten önce birkaç gün açık bırakılmalıdır. Neme dayanıklı malzeme türü, ön “havalandırmaya” ihtiyaç duymaz. Levhaların arkasındaki yeşil işaretten malzemenin neme karşı direncini belirleyebilirsiniz..
 • Odanın alanını azaltmak. Alçıpan kurulumunun bir özelliği, alandaki azalmadır. Bu, malzeme, macun ve çerçeve tabakalarının kalınlığından kaynaklanmaktadır..
 • Ek sac işleme. Şimdiye kadar, hazır bir kaplama ile satışta böyle bir malzeme yok. Alçıpan içeren herhangi bir onarım, bitirme gerektirir..

Görüntüleme

Bu malzemenin, özelliklerinde farklılık gösteren birkaç çeşidi vardır..

 1. Normal. Bu malzeme beyazdır. Orta sıcaklık ve nem koşullarına sahip odalar için uygundur.
 2. Alev geciktirici. Bu tür kırmızımsı veya pembemsi renklidir. Yüksek düzeyde yangın güvenliği kontrolü olan alanlar için ideal.
 3. Neme dayanıklı. Bu malzeme yeşil veya mavidir. Banyolarda ve nem oranı yüksek diğer alanlarda kullanılabilir. Normalden biraz daha ağırdır..

Balkon duvarlarını içeriden kaplamak için hangi seçenek seçilir? Kuşkusuz burada neme dayanıklı bir alçıpan tipine ihtiyaç vardır. Levhaları, malzemeyi ıslanmaya ve deformasyona karşı koruyan özel bir kaplamaya sahiptir. Ve özel bir mantar önleyici emprenye, duvardaki olası olumsuz süreçleri önleyecektir..

Bu faktörlerin dikkate alınması önemlidir. Nitekim balkon yalıtıldığında bile, sıcaklık düşüşleri ve nemdeki değişiklikler bu alanda gerekli özeni gerektiren özel koşullar yaratır..

İşe hazırlık

Balkonu alçıpan ile kaplamaya karar verirseniz, hazırlık önlemlerine ihtiyacınız olacaktır. İş için ihtiyacınız olan her şeyi hazırlayın.

Alçıpanın kendisini, elektrikli matkap, tornavida ve darbeli matkap getirin. Çerçeveyi monte etmek için UD ve CD profillerine ihtiyacınız olacak. Yengeçleri kullanarak profilleri bağlayacaksınız. Ayrıca süspansiyonlara, seviyeye, çekül hattına da ihtiyacınız olacak. Metal vidaları unutmayın. Ve elbette, yalıtım ve buhar bariyeri malzemeleri.

Tesislerin hazırlanması da aynı derecede önemlidir. Cam üniteleri değiştirmeyi planlıyorsanız, işe başlamadan önce yapın. Duvar yüzeyinin bütünlüğünü kontrol etmek de gereklidir..

Çatlaklar bulunursa, bunları bir öğütücü ve neme dayanıklı bir malzeme ile macunla temizleyin. Ardından duvarları ve tavanı astarlayın. Bunu birkaç kez tekrarlamak daha iyidir. Güvenilir ve dayanıklı bir PVA astarı bu amaçlar için mükemmeldir..

Duvarların dış etkenlerin istenmeyen etkilerinden maksimum düzeyde korunması için, onları mantar önleyici ve su itici bir madde ile kaplayabilirsiniz..

Ön çalışmadan sonra, mantolamanın kendisine kadar 13-15 saat bekleyin..

Alçıpanın sabitlenmesi için çalışma aşamaları:

 • torna montajı
 • yalıtım ve buhar bariyeri oluşturma
 • malzemenin kendisini bitmiş yapıya sabitlemek

Torna montajı

 • Duvarların alanını ölçün. Ardından UD ve CD metal profillerini kesin. UD – kılavuzlar. Kurulum için gereklidirler. CD – rafa monte. Tel kafes oluşturmaya yardımcı olacaklar..
 • UD’yi tavana sabitleyin. 40-50 cm’lik bir adımı koruyun Bir bina seviyesi veya çekül çizgisi alın ve UD’den çizgiler çizin. Bu, alt rayın hizalanmasına yardımcı olacaktır..
 • Ayrıca alt UD ve köşe kılavuzlarını da ayarlayın. Kesici, UD’yi birbirine bağlamaya yardımcı olacaktır. Yanal UD’ler vidalarla sabitlenir.
 • Ardından CD’yi yükleyin. Profili istenen uzunlukta kesin ve üst ve alt UD arasındaki “çerçeveye” yerleştirin. Burada sabitleme, iki noktada (üst ve alt) kendinden kılavuzlu vidalarla yapılır. Diğer uzunlamasına CD’leri de aynı şekilde takın..
 • Dikey profilleri askılarla sabitleyin. Yapıyı daha dayanıklı hale getirirler. Bunları her bir CD’nin uzunluğu boyunca 40-50 cm’lik artışlarla takın. Mutlak sabitleme için kendinden kılavuzlu vidalar kullanın.
 • Ardından askıları profille birleştirin. Vidaların ve metal “ayakların” işe yaradığı yer burasıdır. Enine profilleri kurarken adım, duvarların yüksekliğine göre hesaplanır. Genellikle 40-50 cm’dir..
 • Dikey ve yatay profillerin birleştiği yerlere “yengeçler” konur. Kendinden kılavuzlu vidalarla sabitleyin.
 • Doğru duvar kaplaması için dikey çerçeve profillerinin 60 cm’lik bir basamakla sabitlenmesi gerektiği unutulmamalıdır..

Isınma ve buhar bariyeri

Profiller arasına izolasyon yerleştirin. Bir balkonu kaplarken, bu bir ön koşuldur. Yalıtım tipi usta tarafından belirlenir. Penoplex, mineral yün veya başka bir şey olabilir..

İzolasyonu eşit parçalara kesin. Segmentlerin boyutu, yalıtımı kuracağınız “hücrelerin” boyutuna göre belirlenir. Sabitlemek için özel bir yapışkan karışımı kullanın. Sabitleme disk dübeller ile yapılır.

Yalıtımın üstüne bir buhar bariyeri yerleştirin. Sabitlemek için yapıştırıcı ve montaj zımba kullanın. Alçıpan üzerine, profillere ek için işaretleri çizin. Ardından sayfanın gerekli kısmını kesin ve yeşili çerçeveye geri takın..

Yaptığınız işaretlere göre delikler açın. Elektrikli matkap kullanın. Burada 30-40 cm’lik bir adıma ihtiyacınız var, kendinden kılavuzlu vidaları deliklere yerleştirin ve bir tornavidayla dikkatlice ve sonuna kadar vidalayın. Alçıpan üzerine çok fazla baskı yapmanın onu deforme edebileceğini unutmayın. Tüm sayfaları aynı şekilde takın..

8fotoğraf

Son bitirme

Sonunda, kaplama için hazırlıklar yapılır. Alçıpan yüzeyini bir astarla örtün. Malzeme tabakaları arasındaki dikişlere kağıt bant yerleştirin. Eğer yoksa, özel bir ağ kullanabilirsiniz. Ardından 2 kat macun sürün.

İşin son aşaması, sahibinin isteklerine bağlıdır. Burada fayans kullanabilirsiniz. Duvar kağıdı da uygun olacaktır. Mozaik de ilginç görünecek. Sadece astar uygun değildir, çünkü montajı için çiviler veya kendinden kılavuzlu vidalar kullanılır ve bu, macunun alçıpandan dökülmesine neden olabilir..

Adblock
detector