Balkonunuzu dekore etmek için plastik paneller satın almadan önce gerekli tüm alet ve malzemeleri hazırlayın. Onarımla ne kadar çabuk başa çıkacağınız ve ne kadar para harcayacağınız çok küçük şeylere bağlıdır..

Bu nedenle, balkonda planlanan onarımları yapmak için aşağıdaki araç ve gereçler olmadan yapamazsınız:

 • demir testeresi veya büro inşaat bıçağı;
 • seviye, kare ve cetvel;
 • matkapla matkaplar;
 • kendinden kılavuzlu vidalı inşaat zımbalayıcı, tornavida veya tornavida;
 • elektrik test cihazı (ağdaki voltajı kontrol etmek için).

7fotoğraf

Bugün piyasada çok çeşitli yapı malzemeleri var: bu bir ahşap kaplama ve PVC paneller ve sandviç paneller ve MDF paneller ve neme dayanıklı alçıpan ve bir dizi başka malzemedir, ancak çoğu zaman değildir. çoğunu doğru şekilde kurmak kolaydır ve bunu yalnızca deneyimli profesyoneller yapabilir.

Ve yapı malzemelerinin maliyeti genellikle oldukça yüksektir.. Aleti nasıl kullanacağını bilen ve dikkatlice para harcayan çoğu sıradan mal sahibine tavsiye verirseniz, balkonun iç dekorasyonu için PVC paneller en doğru seçim olacaktır..

8fotoğraf

özellikler

Basitçe söylemek gerekirse, bu malzemeye plastik denir. Bir sundurma veya balkon için, böyle bir bitiş gerçek bir dekorasyon olabilir ve balkon pahasına odanın alanını artırmaya karar verilirse, bu daha da önemlidir. Balkonun güzel ve kaliteli plastik kaplaması çok yaygın bir olgudur ve buna bir dizi faktör katkıda bulunur..

Malzemenin avantajları

 1. kullanılabilirlik. Her şeyden önce, balkonu plastik panellerle bitirmek, ortalama bir aile için oldukça uygun olacaktır..
 2. Kurulum kolaylığı. Daha az önemli olmayan ikinci faktör, bağımsız olarak yapılabilecek nispeten uygun fiyatlı ve karmaşık olmayan panel montajıdır. Ayrıca, kendi ellerinizle kurulum yaparken, gelecekte böyle bir ihtiyaç ortaya çıkarsa kolayca sökme veya kapsama alanlarından birinin parça parça onarımını yapma fırsatına sahipsiniz..
 3. dayanıklılık. Plastik paneller uzun ömürlüdür, 25 hatta 50 yıl kullanım garantilidir. Plastik paneller çevre açısından nötr malzemelerdir, çürümeye maruz kalmazlar, agresif deterjanlara maruz kalmaktan veya yüzeylerinde bir kimyasalın kazara temasından korkmazlar..
 4. Kalite. Plastik yüksek kaliteli malzemelere aittir: uzun süre doğrudan güneş ışığına maruz kalırsa solmaz, bu da stoğunuzda kalan malzemenin her zaman cilanın bir kısmına geri yüklenebileceği ve hiçbir fark olmadığı anlamına gelir. bu gözlemlenmeyecek olduğunda ton.
 5. pratiklik. Duvar kaplaması yekpare bir malzeme gibi görünse de içinde havalandırma boşlukları var ve bu durum altında mantar veya küf oluşmasına imkan vermiyor..
 6. Yapının hücreselliği. Panellerin hücresel yapısından dolayı artan ses yalıtımı ve ısı yalıtımı sağlanmaktadır. Ayrıca ürün antistatiktir ve bu nedenle yüzeyine toz çekmez..

7fotoğraf

Plastik panellerin bir diğer büyük avantajı da en geniş renk, ton ve desen paletine sahip olmalarıdır..

Malzemenin eksileri

Sadece avantajları olan ve tek bir dezavantajı olmayan bir malzeme henüz icat edilmedi (eğer mümkünse). İşte balkonu bitirmek için PVC paneller – aynı zamanda evrensel bir seçenek değil..

 1. Mekanik hasar. Mekanik strese karşı kararsızlık, plastik kaplamanın ana ve tartışılmaz eksisidir. Panele yanlışlıkla sert veya keskin bir şey çarparsa kolayca kırılır. Buna ek olarak, nispeten küçük, ancak noktasal bir basınca bile dayanmayacaktır – bu yerde dışarıdaki malzeme deforme olur. Bu gibi durumlarda durum ancak hasarlı panelin komple değiştirilmesi ile düzeltilebilir..
 2. Zehirli. Bu malzemeyle tamamlanmış bir odanın içinde bir yangın çıkarsa, erimiş plastik odayı zehirli maddelerle dolduracaktır, ancak malzemelerin büyük çoğunluğu bugün bu dezavantaja sahiptir..
 3. Psikolojik açıdan. İnsan psikolojisi öyle düzenlenmiştir ki, malzeme çok ucuz olduğu için, bir odada elit bir tadilat söz konusu olduğunda, onu kullanmanın prestijli olmayacağı genel olarak kabul edilir..

9fotoğraf

Doğru olanı nasıl seçilir?

 • Fiyat. İyinin ucuz olmadığı gibi ifadelere sık sık rastlayabilirsiniz, ancak bu, bitirme malzemesinin en pahalı seçilmesi gerektiği anlamına gelmez. Seçim her zaman akıllı olmalı.
 • Kalite. Ne yazık ki, işlerinde dürüst olmayan üreticiler var. Örneğin, içinde tebeşir içeriği olan bir kompozisyonda aşırıya kaçabilirler ve ardından panel sertleşecek ve bunu yapmaya çalışırsanız, basitçe patlayacaktır..
 • esneklik. Parmağınızla plastiğin yüzeyine baskı uygulamaya çalışın. Göçük kolayca oluşur ve geçmez – malzeme çok incedir ve balkonu bitirmek için uygun değildir. Bu durumda istenen kalitede plastik sert ve elastik olmalıdır, ancak bu durumda hizmet ömrü yeterince uzun olacaktır..

 • Sertleştirici kaburga. İç sertliğin kaburgalarına dikkat edin. Çubuğu alıp ucundan parmaklarınızla sıkmanız gerekiyor. Parmaklarınızın etkisi altında panelin iç kenarları kırılırsa ve çubuk içeri bastırılırsa, bu gerçek bir evliliktir. Ürün yüksek kalitede yapılırsa, bu olmaz, sadece kenarlarda hafif deformasyona izin verilir..
 • Boyutlar. Çıtalar uzunluk ve genişlik bakımından farklıdır ve bu da ürünün maliyetini etkiler. Daha kalın bir tahta, daha ince bir tahtadan daha dar ve daha kısa olduğu için çok daha ucuz olabilir..
 • Ön taraf. Panel imalatındaki üreticiler kalite ile değil, ekonomi ile meşgul olsaydı ve ön taraf çok ince çıktıysa, o zaman tahtayı bir açıyla incelediğinizde, çıkıntılı takviye kaburgaları göreceksiniz ve bu da bariz bir kusur.

 • Renk. PVC paneller çok çeşitli renk ve boyutlarda gelir. En pratik olanı, bir sundurmanın veya balkonun sıkışık alanını görsel olarak arttırdıkları için açık tonlu panellerdir. Şeffaf paneller iç dekorasyon için uygun değildir, ancak bazen pencere camı yerine kullanılırlar..

Renkli ve koyu şeritleri reddetmek daha iyidir, ancak herhangi bir görüntüye sahip bir panel çekici görünecek ve balkonda herhangi bir ayara uygun muhteşem bir tasarım yaratacaktır..

Grimsi malzeme sizi uyarmalıdır – bu, plastik geri dönüştürülebilir malzemeler kullanılarak dökülürse olur.

Ek olarak, çok sayıda plastik panel satın almaya karar verirseniz, hepsinin aynı partiye ait olduğundan emin olmanız gerekir. Partiler farklı çıkarsa balkonunuz tek renkli çıkmayabilir..

Montaj teknolojisi hakkında

PVC paneller kullanarak bir balkonun bitirilmesi oldukça basittir. Bu adım adım talimatla yönlendirilen ve bir arzuya sahip olan bu tür işler herhangi bir mal sahibine sunulabilir. Tüm işler belirli aşamalara ayrılmıştır:

 • Tutkal ile sabitleme. Bu bitirme yöntemi, plastik panel doğrudan balkon duvarına monte edildiğinde, kullanılabilir alandan tasarruf etmek istiyorlarsa başvurulur. Evet, bazıları bunu yapar, ancak bu yöntemin birçok dezavantajı vardır ve bu nedenle uzmanlar size asla tavsiyede bulunmayacaktır. Bunun birçok nedeni var: Bu durumda mekanları ısıtmaktan bahsetmeye gerek yok; paneller sadece tamamen düz bir duvara yapıştırılabilir, bu da ön hazırlık gerekeceği anlamına gelir; tüm panel yapıştırıldıktan sonra, bu montaj yönteminde öngörüldüğü gibi, gelecekte yüzeyin herhangi bir parçasını onarmak mümkün olmayacaktır..

Kurulumu adım adım gerçekleştiriyoruz

Duvarları hazırlamak

Balkon duvarlarını tüm yüzeyleri boyunca dikkatlice inceliyoruz. Güvenli bir şekilde kurtulabileceğimiz görünür çatlaklar ve kusurlar arıyoruz. Bu durumda bir öğütücü kullanmak en iyisidir – çatlağı genişletir ve tamamen temizleriz ve sonra su geçirmez bir macunla kapatırız..

Bir sonraki adım, sızdırmazlık ve antiseptik niteliklere sahip koruyucu bir bileşik kullanarak yüzeyi astarlamaktır. Bu tür çözümler şu anda geniş bir ürün yelpazesinde satılmaktadır, ancak bütçe seçeneği hakkında konuşursak, o zaman PVA macunu kullanmalısınız. Tutkaldan biraz daha az sıklıkla uygun bir fiyatı vardır ve kalitesi kabul edilebilir.

Sandığı monte ediyoruz

Torna için, kural olarak, her zaman ahşap çıtalar kullanılır. Oda nemliyse, metal bir profil önerilir, ancak montajı belirli beceriler gerektirir ve bir fiyata ahşaptan daha pahalıdır..

İyi bir torna tezgahının kurulumunu yapmak çok önemlidir, çünkü bu, örneğin daha pahalı bir malzemeyle değiştirme fırsatınız varsa, istediğiniz zaman plastikten kurtulma fırsatı verir. Ayrıca, yeni kaplamanın kalınlığı herhangi biri olabilir..

Montajdan önce raylar işlenmelidir. Bunun için koruyucu bir bileşik kullanılır – aynı PVA macununu alabilir veya çıtaları motor yağı ile tedavi edebilirsiniz. Şeritler, dübeller veya plastik manşonlu uzun kendinden diş açan vidalar kullanılarak sabitlenmelidir..

Hemen, rayı duvara tam olarak çekmeyin, çünkü yine de dikey olarak bir seviye kullanılarak ayarlanması gerekir ve rayın altına bir contanın yerleştirilmesi gerekebilir..

Klasiklere göre, çıtalar her 40-50 santimetrede bir doldurulur, ancak burada bir incelik vardır: mutlaka diz seviyesinde, bel seviyesinde ve omuz seviyesinde doldurulmalıdır. Bu numara deneyim tarafından belirlenir, çünkü bu yerlerde, üzerine yaslanırsanız plastiğin en sık sıkılabileceği yerlerdir..

bağlantı elemanları

Kılavuzlar takıldığında, dübel duvara 3-4 santimetre daldırılmalıdır (sıva tabakası dikkate alınmadan). Çıtaların kalınlığı, yalıtımın tipine ve kalınlığına göre seçilir..

Yalıtım hakkında

Plastik cam üniteleri taktığınızda (veya yapmayı planlıyorsanız), bitirmeden hemen önce ısı yalıtımı mantıklıdır. Bu nedenle, yalıtım hemen monte edilir, aksi takdirde tüm yapıyı sökmeniz gerekir..

Balkon için en popüler yalıtım polistirenden yapılmıştır. Ucuzdur, nemden korkmaz ve yoğunluk açısından oldukça kabul edilebilir. Elbette, bu durumda yalıtım olarak ekstrüde polistiren köpüğü kullanabilirsiniz, ancak bir fiyata daha pahalıdır, ancak yoğunluk ve teknik veriler açısından daha iyi hale gelmektedir..

Mineral yün gibi popüler bir yalıtım burada uygun değildir, çünkü bu durumda ek su yalıtımı vazgeçilmezdir. Bu yapılmazsa, pamuk yünü üzerine nem girer girmez yalıtım özelliğini kaybeder..

Polistirenin montajı basit bir konudur: köpük kılavuzlar arasına sıkıca yerleştirilmeli ve köpük boşluktan dışarı üflenmelidir. Köpük tabakanın kendisini duvara tutturmaya gerek yoktur, çünkü daha sonra plastiği doğrudan üzerine monte edeceğiz..

Sıcak iklime sahip bölgeler için yalıtım olarak folyo köpüğün kullanılması tavsiye edilebilir, ancak kasayı kurmadan önce duvara ve tavana monte edilir..

Panelleri monte ediyoruz

Balkonun iç yüzeyini PVC panellerle bitirmek için kılavuzları takarak başlıyoruz. Amaçları bakımından farklılık gösterirler ve U şeklinde (bu ilk profildir), H şeklinde (kısa bir çubuk oluşturmak için kullanılır), F şeklinde (plastik çubuk ve yüzey tarafından oluşturulan boşluğu gizlemeye yardımcı olur), L şeklindedir. -şekilli, ayrıca köşeli , tavan ve zemin (kaide) – hepsi yerlerine sabitlenir.

Kılavuzları elbette bir inşaat zımbasıyla sabitlemek en uygunudur, ancak bu amaç için bir sızdırmazlık rondelalı kendinden kılavuzlu vidalar da uygundur. Son çare olarak çivi kullanabilirsiniz, ancak bu en uygunsuz seçenektir..

Kurulum, odanın en uzak ve en elverişsiz köşesinden başlar. İlk çubuk profile yerleştirilir ve dikey olarak hizalanır. Bundan sonra, tahta her bir çıtaya zaten takılabilir..

O zaman işler daha eğlenceli hale gelir – sadece bir sonraki çubuğu oluklara sokun ve ilki ile sıkıca sabitleyin (bir tıklama gerçekleşmelidir).

Paneller, sandık üzerine birbiri ardına dama tahtası şeklinde sabitlenmelidir. Aşırı tahta, boyuta göre kesilmeli ve ardından bir sıraya yerleştirilmelidir..

Tahtayı kesmek için iyi bir tavsiye var: bunun için metal bir demir testeresi en iyisidir ve bunun yanında bir inşaat bıçağıyla hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz..

Plastik panellerin duvara montajı genellikle dikey konumda gerçekleştirilir ve panellerle tavanı enine konumda döşemek daha uygundur. Çapraz şekillendirme de var, ancak bu yeni başlayanlar için değil, deneyimli ustalar için bir yöntem. Bu tarz şekillendirme için gerekli olan özel becerilere ek olarak, bu durumda çok daha fazla atık da elde edilir..

7fotoğraf

Açıklıkların kaplaması hakkında ayrı ayrı

Bu aşama özel sorumluluk gerektirir. Her şeyden önce, yüzeyin geri kalanı sağlam duvar panelleri ile kaplanır ve kalan (açıklığın üstünde ve açıklığın altında) en son döşenir. Son paneli kesmeden önce, kalan panellerin birbirine ne kadar sıkı oturduğunu ölçün ve kontrol edin (tüm plakalar oluklara sıkıca oturmalıdır).

Montaj çalışmaları sırasında çatlak gibi sıkıntılar oluşursa tesisat tutkalı üzerine yerleştirilmiş PVC süpürgelik ile maskelenmelidir..

Balkon ve oturma odası arasındaki hava değişimini sağlamak için, balkon kapısı en altta birkaç sıra halinde 15-20 milimetrelik deliklerle delinir. İstenirse delikler güzel bir ızgara ile kapatılabilir. Yaz aylarında, hem odadaki hem de balkondaki tüm pencereler atılarak açılabilir ve soğuk havalarda balkon penceresinde bulunan standart pencereden yeterli hava akışı olacaktır..

Sonuç olarak, rengi şeffaf olmayacak, ancak profilin tonuyla örtüşen bir dolgu macunu seçmeniz gereken köşelerdeki derz dikişleri üzerinde “bir araya getirmeniz” ve bunları maskelemeniz gerekecektir..

Böylece balkonu plastikle süslerken herhangi bir özel zorluk yaşamayacaksınız. Aleti kullanabilmeniz ve bir gün onarım için oymanız yeterlidir – işte bu kadar, balkonunuz plastikle kaplanacak.

7fotoğraf