Birçoğu, ısıtmalı bir balkon veya sundurmanın keyifli ve üretken olduğu ifadesine katılacaktır. Alan izin veriyorsa, sıcak bir sundurma üzerinde çiçekler düzenleyebilir ve kışın onlara hayran olabilirsiniz. Bazıları bir sundurmayı mutfakla birleştirerek alanını genişletir. Isıtmalı alanı başka bir oda oluşturmak için de kullanabilirsiniz – bir çalışma veya çocuk odası. Özellikle farklı cinsiyetten çocukları olan aileler bu seçeneğe başvururlar. Bununla birlikte, sundurmayı ısıtmak basit bir süreç değildir, zahmetlidir ve para harcamayı gerektirir..

14fotoğraf

Isıtma seçenekleri

pil

Akla gelen ilk şey, merkezi ısıtma radyatörlerinin odanın dışına çıkarılmasıdır. Aynı zamanda, herkes pili balkona çıkarmanın mümkün olup olmadığından emin değil mi? Ve Rusya Federasyonu Konut Kanunu, bölgesel ısıtma borularının konutlardan konut dışı olanlara transferini yasaklıyor. Kanun, ısıtma borularının bir balkona veya sundurmaya çıkarılmasına karar vermeden önce, yükselticinin geçtiği dairelerin tüm sakinlerinin yazılı rızasının alınması gerektiğini belirtir. Alınan evraklar ile yerel BTI ile iletişime geçmeli ve oradan izin almalısınız..

Pillerin balkona yetkisiz olarak aktarılması bir takım olumsuz sonuçlara yol açabilir. Ağda ek ekipman göründüğünde, çalışma basıncı düşer ve bunun sonucunda su sıcaklığı düşer. Pil doğru takılmazsa donabilir ve akabilir. Su alt katlara inecek ve huysuz komşularla uğraşmak ve onarımlarını ödemek zorunda kalacaksınız. Sundurmayı merkezi ısıtmadan ısıtma niyetinizi hala meşrulaştırmayı başardıysanız ve bu işleme izin vermek için ilgili tüm belgeleri aldıysanız, kuruluma güvenle devam edebilirsiniz..

Bir sundurmanın kendisine radyatör takma işlemi zor değildir. Bataryayı balkona kendi başınıza getirmeniz oldukça mümkün..

 1. Kuruluma başlamadan önce, merkezi su kaynağının yükselticisini kapatmak gerekir. Bunu yapmak için, tam zamanlı bir çilingir veya HOA’nın veya konut ve toplumsal hizmetlerin başka bir temsilcisini davet etmeniz gerekir..
 2. Ayrıca, onları dışarıdaki odadan çıkarmak için gelecekteki borular ve bunlara tutturmalar için duvarda delikler açılır. Bu durumda, boruların kendilerinin polipropilen seçmeleri önerilir. Yerleştirmeleri kaynak gerektirmez – kaplinler kullanılarak bağlanırlar.
 3. Radyatör duvara sağlam bir şekilde sabitlendikten sonra merkezi beslemeye bağlanabilir. Su basıncı altında, sağlamlık ve sızıntı olup olmadığı kontrol edilmelidir..

Yerden ısıtmanın montajı

Ek bir ısı kaynağı yaratmanın bu yönteminin daha ekonomik olduğu düşünülmektedir. Dahası, verimliliği bir radyatörden daha kötü değildir. Birkaç çeşit sıcak zemin vardır.

Su tabanı

Merkezi bir sistemden veya bir kalorifer kazanından alınan sıcak su ile yüzeye monte edilen polimerik borulardan oluşan bir sistemdir. Bu şekilde ısıtılan yüzeyden hava ısınır ve yükselir, soğuk akımla karışır ve odayı ısıtır. Bu yöntem aynı zamanda genel ısıtma sistemine müdahaleyi de içerdiğinden, çok katlı bir binada bir daireye kurmak için de izin gereklidir..

Kablo zemini

İletkenlerin yanı sıra bir ısı yalıtkanı ve sıcaklık kontrolörlerinden oluşan bir elektrikli alan ısıtma sistemidir..

Kablo zemininin avantajları:

 • Fazladan yer kaplamaz – kablo zemini bir şap içine serilir.
 • Çalışma sırasında ek bakım gerektirmez.
 • Havayı kurutmaz ve zararlı radyasyon yaymaz.
 • Normal bir güç kaynağından çalışır.
 • Rahat bir sıcaklık düzenlemek ve ayarlamak mümkündür.
 • Çalışma sırasında yabancı gürültü yok.
 • Alan sorunsuz bir şekilde ısıtılır. Hava akışları, odanın işgal edilen hacmi boyunca eşit olarak dağıtılır.

Dezavantajları:

 • Aşırı elektrik tüketimi. Elektrikli sobalı apartmanlarda kablo döşemesi yapmak mantıklıdır. Orada, elektrik tarifeleri gaz sobası olan evlere göre daha düşük..
 • Daire veya evdeki kablolama çalışır durumda olmalıdır. Ev eskiyse ve elektrik tesisatı yıpranmışsa yangın çıkabilir..

Kızılötesi zemin

Bu ısıtma türü halıların yerini başarıyla alabilir – termostat görevi gören yerleşik ısıtma şeritlerine sahip süper ince bir filme dayanır. Böyle bir cihaz, zeminin ve tüm odanın eşit şekilde ısıtılmasını sağlar. Tüm filmin kenarları boyunca elektriği ileten bakır baralar bulunur. Isıtıldığında kızılötesi radyasyon oluşturan karbon elementleri ile bağlanırlar. Bu sıcaklığın tüm canlı organizmalar için faydalı olduğu düşünülmektedir..

Üreticiler, böyle bir zeminin herhangi bir yüzeye döşenebileceğini garanti eder. Bu, yalnızca bir değişiklikle doğru bir ifadedir: yüzey düz ve pürüzsüz olmalıdır. Aksi takdirde, ısıtma elemanları hızla arızalanacaktır..

Kızılötesi yerden ısıtmanın avantajları:

 • Karlı fiyat. Böyle bir ısıtma sisteminin maliyeti, diğer ısıtma türlerinden birkaç kat daha düşüktür. Ayrıca, film tüm zemin alanına sığmaz, yalnızca mobilya ve diğer zemin nesnelerinden arındırılmış bölgeye sığar..
 • Kurulum kolaylığı. Elektrikle çalışma konusunda temel becerileriniz varsa, kızılötesi film zemini kendi başınıza döşenebilir..
 • Sundurmanın kızılötesi radyasyon kullanılarak ısıtılması, beton şap ve diğer onarım çalışmaları gibi ana yeniden yapılandırmalar olmadan gerçekleştirilebilir. Önemli bir detay: Filmi zemin kaplamasının altına döşerken, aralarında bir sunta tabakası yapmak gerekir..
 • bu tür ısıtıcılar havayı kurutmaz, oksijen yakmaz.
 • Bilimsel olarak kanıtlanmış gerçek: Kızılötesi radyasyon sadece insan maruziyetine zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda iyileştirici bir etkiye de sahiptir. Işınlar insan derisinin derinliklerine nüfuz edebilir ve hücresel düzeyde rejeneratif süreçleri başlatabilir..
 • Isıtma işlemi hızlı bir şekilde, neredeyse anında gerçekleşir. Bu durumda, ısı eşit olarak dağıtılır..
 • Yerleşik termostatlar sayesinde, tüm odanın ve özellikle bireysel bölgelerin sıcaklık rejimini seçebilirsiniz..
 • Film kızılötesi zemin, onarım veya yer değiştirme durumunda tamamen veya kısmen sökülebilir..
 • Yerden ısıtmanın tüm elemanları paralel bir yapıya sahip olduğundan, biri bozulsa bile kalan bölümler çalışacaktır..

konvektörler

 1. Yer konvektörleri. Bu tip radyatör doğrudan zemin kaplamasının içine yerleştirilmiştir. Havayı etkili bir şekilde ısıtarak camların buğulanmasını önlerler. Pencerelere paralel olarak kuruldu.
 2. Yer konvektörleri. Zeminin üstüne monte edilmiştir. Geniş bir alana ve geniş pencerelere sahipse sundurma etkili olacaktır..
 3. Duvar konvektörleri. Yan duvarlara monte edilir ve çeşitli boyut ve bağlantı seçenekleriyle sunulur.
 4. Süpürgelik konvektörleri. Aynı anda hem ısıtıcı hem de süpürgelik rolünü oynarlar. Sürekli ısı kayıplarının gözlendiği odalarda kendilerini çok iyi kanıtlamışlardır. Bu odalar arasında sundurmalar, balkonlar ve teraslar bulunmaktadır..

8fotoğraf

Klimalar

“Isı için” ve “soğuk için” çalışabilen iki tip klima vardır..

 1. Bölme sistemi. Bu cihazların özelliği, sıfırın altındaki sıcaklıklarda içlerindeki yağın donup kalınlaşması ve performansın düşmesidir. Bu nedenle, yalıtımsız odalara yerleştirmek etkisizdir..
 2. Hava ısı pompası kompleksi. Merkezi ısıtmanın olmadığı durumlarda kullanılır. Pompa, -20 dereceye kadar düşen hava sıcaklıklarında ısı üretir.
 3. Taşınabilir yağ ısıtıcıları. Bir sundurma için bu ısıtma seçeneği en uygunudur. Düşük enerji tüketimi ile yağ yakıtlı radyatörler konaklamanız için konforlu bir ortam yaratır. Oksijen yakmazlar ve ayarlanan sıcaklığı koruyarak uzun süre açık kalabilirler..

Sundurmayı ısıtmak için birçok seçenek olabilir, ancak çoğu, yerleştirilecekleri odanın ön yalıtımı olmadığında etkisiz olacaktır..

8fotoğraf