Karıştırıcı için seramik kartuşun prensibi

Tüm muslukların kalbi kartuştur. Tüm cihazın çalışma kalitesi doğrudan durumuna bağlıdır. Ne tür kartuşlar vardır ve nasıl çalışırlar? Bu makale bu sorulara ayrıntılı bir cevap verecektir..

Çeşitler

İki ana kartuş türü vardır – metal seramik plakalı bilye ve disk. Birinci tip tek kollu mikser sisteminde kullanılır. Seramik disk kartuşu genellikle iki valfli karıştırıcılara monte edilir. Dış parametreler açısından, contalı eski tip sıradan bir valfe biraz benzer. En popüler seramik kartuştur. Ancak bu, bilye tipinin daha kötü olduğu veya tam tersine seramik kartuşlardan çok daha iyi olduğu anlamına gelmez, çünkü çalışma süresi ve bu ürünlerin kalitesi pratik olarak aynı seviyededir..

Bu arada, her üretim şirketi bilyalı mikser üretme lisansı almıyor.. Bu nedenle, üretim vergisini ödememek için üretici, seramik kartuşları konveyöre alır ve çıkarır..

Herhangi bir model, hatta Oras bile, suyu mekanik olarak arıtan özel bir filtreleme ünitesine ihtiyaç duyacaktır. Mikserin zarar görmesinin nedeni, normal musluk suyunda bulunan kum ve kir tanelerinin doğrudan kartuşun içine girmesidir..

Top

Örneğin Nami’den 25 mm çapında modeller, bir çift deliği olan içi boş bir bilyeye dayanmaktadır. Biri altta, diğeri sırasıyla üstte. Suyun karıştırılması genellikle bir kartuşta yapılır. Kartuş, flor katkılı en güçlü kauçuk malzemeden yapılmış bazı “eyerler” üzerinde bulunur. Böyle bir “eyerde”, içinden su kaynağından soğuk suyun ve sırasıyla sıcak suyun ikincisinden beslendiği özel bir delik vardır. Su basıncı altındaki top bu “koltuklar” ile yakın temas halindedir..

Bu durumda bir sızıntının ortaya çıkması, ancak mekanik tipte kusurlar varsa mümkün olacaktır. – örneğin su tedarik sisteminde kireçlenme. Mikser değiştirme kolu topun dönmesini ve hareket etmesini sağlar. Dönme sırasında tüm delikler yuvalardaki deliklerle aynı hizadadır. Böyle bir kombinasyonun geniş bir alanı, güçlü bir su akışına yol açar ve bunun tersi, küçük olanı – zayıf olana.

Disk

Tek kollu bir karıştırıcıda veya daha doğrusu tasarımında, kartuşa bir boru hattı üzerinden normal su verilir. Karıştırarak, daha sonra doğrudan musluğun kendisine gider. Bu durumda, çıkıştaki jet basıncı ile sıcaklık, kartuş disklerinin düzenlenmesi ile düzenlenebilir. Ancak özel bir kol ile üst diski hareket ettirebilirsiniz, alttan diske göre karakteristik bir konum oluşturulur. Bu arada üstteki disk çıkıntıları, üstteki disk alt diske göre uygun bir pozisyon alacak şekilde bir kol kullanılarak değiştirilebilir. Bu esnada üstte bulunan diskin çıkıntıları bazen alt diske ve deliklerine sıkıca oturacak ve böylece su basıncı kapanacaktır..

Yukarıdan gelen disk tam oturmadığı anda bile, çıkıntılar aşağıda bulunan diskteki delikleri kapatacaktır. Bu nedenle, delikler ne kadar çok kapanırsa, jet o kadar küçük olur. Karışık suyun sıcaklığı doğrudan üst diske, yani üst üste binme derecesine bağlı olacaktır, çünkü suya erişimden sorumlu olan bu disktir..

Ancak iki valfli bir karıştırıcı için benzer tipte bir kartuş kullanılır., birincisi soğuk, ikincisi sırasıyla sıcak su içindir. Bu kartuşlar, diğer şeylerin yanı sıra, ayrı bir manşonda sermet plakalarla donatılmıştır. Bu plakalar yer değiştirdiğinde sıvının verildiği yerden 38 veya 40 mm olabilen deliği açmaya veya kapatmaya başlar..

Sökme

Aslında, kartuşun değiştirilmesi birkaç dakika içinde yapılabilir, bunun için kasayı tamamen sökmek gerekli değildir, çünkü gerekli koltuğa yukarıdan ulaşabilirsiniz, ancak burada bile istisnalar vardır..

Nihai arızadan önce mikserin ne kadar süre kullanıldığını bulmanız gerekir.. Karıştırıcıyı sökmeniz gerekiyorsa, dişli bağlantıları açmanız gerekecektir. Çözülme, genellikle ipliği sıkıca tutan kireçtaşı birikintileri veya pas tarafından engellenir.

Kilitleme oluğunun montajının sağlanmaması durumunda, mikser, kurulduğu yer olan lavabonun kendi deliğinde dönecektir. Vücudu tutmak ve aynı zamanda ipliği “karıştırmaya” çalışmak oldukça zordur. Bu durumda krom kaplamaya zarar vermemek de zor olacaktır. Bu nedenle bazen mikserleri tamamen sökmek daha iyidir..

Değiştirmeden önce, su kaynağını unutmayın ve tamamen kapatın. İşin aşamaları:

  • İlk önce dekoratif tapayı sökmeniz gerekir. Genellikle böyle bir fişte bir işaretçi vardır (sıcak / soğuk su).
  • Ardından, tapanın altında bulunan sabitleme vidası sökülür. Bundan sonra, kolu çıkarın.
  • Ardından dekoratif halkayı çıkarmanız ve ancak o zaman somunu sökmeniz gerekir..
  • Hasarlı kartuş çıkarılır ve değiştirilir. Ana şey, kartuşlar üzerindeki mevcut çıkıntıların, kurulum sırasında muhafazada bulunan deliklerle çakışmasıdır, çünkü bu delikler ayrıldığında sızıntı başlayacaktır..
  • İş bittikten sonra mikser tekrar monte edilir. İlk önce, ona ihtiyaç duyan elemanları yağlamayı hatırlamanız gerekir. Bunun için iyi bir kayganlaştırıcı kullanmak daha iyidir..

Her türlü hasar

Kapalı durumdayken su musluğu sızdırmaya başladığında kartuş kırılmış demektir. Bu tür arızaların sonuçları, komşunun dairesinin su basmasına ve büyük faturaların alınmasına neden olabilir..

Su musluğu kapalıyken bile damlamaya başladığında, “Duşta” (“Yağmur”) modunun değiştirilmesi sırasında, musluktan su akar, bu durumda mikseri tamamen değiştirmeniz veya yeni bir kartuş takmanız gerekip gerekmediğini anlamanız gerekir. Musluğun su sızdırmasının nedeni esas olarak aşınmış bir kapatma mekanizmasıdır. Ayrıca kartuş sadece çatlamış olabilir..

Buna göre vinç güçlükle dönmeye, gıcırdamaya ve hatta vızıldamaya başladığında bunun birkaç nedeni vardır:

  • Kartuşun kendisi yanlış seçilmiş, yani boyuta uymuyor. Sonuç olarak, musluğun çapı kartuşun çıkışından biraz daha küçüktür veya gövde biraz daha uzun olabilir. Sonuç olarak, kol basitçe serbestçe dönemeyecektir..
  • Valf çok gürültülü olduğunda, tüm bunlar tüm sistemdeki basınç düşüşü üzerinde karşılık gelen bir etkiye sahiptir. Genellikle, böyle bir sorunu ortadan kaldırmak için conta, yani vinç kutusundaki conta değiştirilir. Elbette, her 2-3 ayda bir contayı ve durumunu kontrol etmek önleyici tedbirlerde daha iyidir..

Daha fazla ayrıntı için aşağıya bakın.