Küçük bir kişisel arsada bile, kendi ev yapımı yumurtalarınıza, diyet etinize ve bahçecilik için kuş pisliği şeklinde organik gübreye sahip olmak için kompakt bir kuş evini donatabilirsiniz. Küçük bir aile için yumurta ve et ihtiyacını karşılamak için 10 tavuk beslemek yeterlidir..

Kendi elinizle bir yaz tavuk kümesi inşa etmek zor değil, böyle bir tasarım, kuşu yalnızca sıcak mevsimde tutmayı düşünüyorsanız özellikle uygun olacaktır.. Bununla birlikte, duvarlar ve zeminler yalıtıldığında, yazlık bir kuş barınağı kolayca kış versiyonuna dönüştürülebilir..

özellikler

10 tavuk için bir yaz tavuk kümesi, her şeyden önce, kompaktlığı bakımından farklılık gösterecektir, ancak aşağıdaki bölgelere sahip olmalıdır:

 • kuşlar için uyku yerleri;
 • tavuklar için yuvalar;
 • tavuk besleme alanı;
 • yüzmek için ayrı bir alan (kümes hayvanları tüylerini temizlemeyi sever, külde veya sadece toprağın tozunda banyo yapar) ve yürümek.

Kapalı kısımda yatak ve yuvaların olacağı tavuk kümesi, havalandırma ve pencere sağlanmalıdır. Yaz tavuk kümesinde gölgelikli bir kuş kafesi olmalıdır..

Tavuklar nemden ve rüzgardan korkarlar, bu nedenle kümes hayvanlarını tutmak için bir yer seçimi tüm sorumlulukla alınmalıdır..

Projeler

Tavuk kümesi daha iyi içinde suyun durgun kalmaması için bir tepeye koyun. Ayrıca, bir taslakta ve gürültülü bir yerde durmamalıdır – tavuklar herhangi bir dış etkiden, özellikle gürültüden stres altındadır ve bu, yumurta üretimini etkiler..

İnşaat yerini belirledikten sonra bir proje hazırlamanız gerekir.. Bir ön çizim yapılırken aşağıdaki noktalar dikkate alınır.

 1. Kümes boyutları (uzunluk ve genişlik). Bu, kümeste tutmayı düşündüğünüz tahmini kafa sayısına bağlıdır. 10 tavuğun konforlu bir konaklaması için en az 5-6 metrekarelik bir alana ihtiyaç vardır – bu hesaplama aşağıdaki normlara dayanmaktadır: 2-3 kuş için 1-1.5 metrekare.
 2. Tavuk kümesinin yüksekliği. Sahibinin bazen oraya bakmak zorunda kalacağını hatırlayarak en az 2 metre dikilmelidir..
 3. Kullanılabilir alan dağılımı. Tüneme için her kuş için 30 cm alınır, yani 10 tavuk için geceyi geçirmek için 2-3 tünek donatılmalıdır, ancak üst üste yerleştirilmesi önerilmez. Böyle bir tavuk kümesinde, her biri 30×30’dan az olmayan en az 3-4 yuva olmalı ve bunları girişin karşısına yerleştirmek daha iyidir. Besleyici ve içme kabı için serbest bir bölge seçilir, yerden 10-15 santimetre yükseklikte bulunurlar..

Yaz tavuk kümesi için ayrı olarak inşa edin yürüyen tavuklar için kuşhane. Açık tipten daha geniş ve daha iyi olmalıdır. Çizimi hazırlarken bir önemli nokta daha dikkate alınır – kapılar dışa doğru açılmalıdır. Aksi takdirde kuşlar yaralanabilir..

5-10 kişilik bir tavuk kümesi hareketli olabilir, bu tür yapılar tekerlekli veya kulplu yapılır ve site boyunca sakince taşınır.

Bu, bir şema çizilirken dikkate alınmalıdır ve bu tür seçeneklerin üretimi için sadece hafif malzemelere ihtiyaç vardır. Kontrplak, ince levhalar, OSB levhalar ve diğerlerinden yapılabilirler..

İnşaat aşamaları

Kendi ellerinizle yaz tipi bir tavuk kümesi inşa edin. resim çizme, zor olmayacak. Seçilen yerde projenin büyüklüğüne göre işaretlemeler yapılır ve kümes tipine göre ilerler. Sabit bir oda için düzenleyebilir ve temel, sermaye yapısı yapmak.

Daha hafif bir tasarım için seçin Barlar döşeme çerçevesinin tabanı olarak doğru boyut. Daha sonra aynı kirişlerden kümes çerçevesini kendileri yapar ve kaplarlar. panolar. Bundan sonra monte çatı, aynı ahşap veya diğer uygun malzeme ile kaplayın.

tavuk kümesine siteyi ekle bir çit olarak bir ağ kullanarak kuşları yürümek için. Açık bırakabilirsiniz, çatı yapmayın. Yerden tasarruf etmek için inşa edebilirsiniz iki katlı tavuk kümesi: altta, yürüyen tavuklar için bir yer yapın, bir ağ ile çitleyin ve üstte, desteklere ahşap bir kuş evi kurun.

Hayvanları yukarı ve aşağı hareket ettirmek için bir merdiven yapmak zorunludur ve bunun tersi de geçerlidir. Kapıları, pencereleri takın ve mobilyaları yapın.

nasıl donatılır?

Tavuk kümesinin düzenine de konuya vakıf olarak yaklaşılmalıdır.. İşte doğru yapmanıza yardımcı olacak bazı kurallar..

 1. Gün boyunca kümeste hafif olması için, onu sitenin kuzey tarafına yerleştirmek ve pencereyi güney tarafına yapmak daha iyidir. Böylece güneş ışığı kuş evine sadece doğal ışık sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda odayı iyi ısıtacak, yani içerisi nemli olmayacak. Tavuklar nemden korkar.
 2. Yaz aylarında tavuk kümesinde besleme ve egzoz havalandırması yapılır. Duvarlardan birinin üstüne bir egzoz davlumbazı monte edilir ve aksine, yerden yarım metre yükseklikte hava akışı için bir boru monte edilir. Bu çalışmalardan sonra tüm çatlaklar içeride hava akımı olmaması için kapatılır..
 3. Tüm iç mobilyalara ücretsiz erişim sağlamak için – besleyiciler, suluklar, yuvalar, tünekler için tünekler – odayı daha özgürce planlamak daha iyidir. Bunun tavukların yumurta üretimi üzerinde iyi bir etkisi olacaktır..
 4. Yumurtlama tavukları için yerler en kuru, en sıcak ve en karanlık köşede seçilir, ancak sahibi için uygundur. Yuvadan yumurta almak her zaman keyiflidir ve bunun için engelleri aşmak istemezsiniz. Yuva olarak kutuları, kutuları veya sepetleri kullanın..

Kuşu beslemek ve sulamak uygun olmalıdır – suluklar ve yemlikler (tepsiler, bidonlar, oluklar) hem çiftlik hayvanları hem de bu çiftliğin sahibi için erişim alanında olmalıdır.. Hatırla ve tavuk kümesinin içinde temizliğin korunması hakkında – Birikmiş çöp ve pislikleri zamanında temizlemek ve çıkarmak gereklidir..

Ancak kuşların yüzdüğü alanda her zaman kum, kül veya sadece toprak olmalıdır. Tavuklar içlerinde banyo yapmayı severler ve bu onların tüylerini temizlemeleri ve parazit istilasını önlemeleri için gereklidir. Rahat koşullarda yaşayan tavuklar daha iyi taşıyacak ve hastalanmayacaktır..

güzel örnekler

Tebrikler ev tavuk kümesi sitenizi tamamen dekore edebilir. Örneğin, hareket için öne takılı bisiklet tekerlekleri olan varyant, kabinin tavuk kümesinin kapalı bir parçası olduğu ve açık ağ muhafazasının bir römork gibi göründüğü ilginç bir araca benziyor..

   Ve burada bir ev şeklinde inşa edilmiş tavuk kümesi, iki pencereli ve kiremitli çatılı – böyle bir yapı, hem renk hem de tasarım açısından ülkedeki bina topluluğuna uyumlu bir şekilde uyar. Ayrıca tasarımı tavukların her zaman çimin keyfini çıkarmasını sağlar, mobildir ve her yere kurulabilir..

   Kendi elinizle bir tavuk kümesinin nasıl kurulacağını öğrenmek için sonraki videoya bakın..