Birçok köylü ve bahçe sahipleri genellikle tavuk yetiştirir. İlk soru, özellikle az sayıda kafa ile, inşaatçıların katılımıyla inşa edilmesi her zaman tavsiye edilmeyen, tavukçuluk veya piliçler için bir binanın inşası hakkında ortaya çıkar. 10 tavuğun kolayca sığabileceği bir tavuk kümesi, acemi kümes hayvanı çiftçileri tarafından kendi elleriyle, bir dizi özelliği incelemiş ve alanı ve inşaatı yetkin bir şekilde planlamış olarak bile yapılabilir..

   Birincil gereksinimler

   Tavuklar için bir oda yapımının özellikleri:

   • tavukları gezmek için tasarlanan büyük kuş kafesini saymayan odanın alanı belirli bir büyüklüğe sahip olmalıdır, alan 5 metrekareden azsa, kuşlar sıkışık ve rahatsız olacaktır;
   • tavuk kümesinin alanı, tavukları yumurtlamak için 3-4 yuva yerleştirmeye izin vermelidir;
   • besleyiciler, levrek karşısındaki duvarda bulunur;
   • besleyiciler yerden 5-10 cm uzağa asılmalıdır;
   • zeminler en iyi şekilde pürüzsüz ama kaygan olmayacak şekilde zımparalanır;
   • tünek yerden 40-60 cm uzaklıkta bulunur;
   • pencerelerin alanı zemin alanıyla doğru orantılıdır – en az %10 (ideal olarak %20-30);
   • kuşların yürüyeceği yeri önceden belirlemek gerekli, önceden gerekli, yaklaşık 10-20 metrekare. metre;
   • kümes ve kuşhane arasına özel bir merdiven kurulmalıdır.

   Ayrıca bir tavuk kümesinin gereksinimleri arasında, kurulacağı yerin makul bir seçimi vardır.. Yüksek bir yer seçmelisiniz. Çalılar ve meyve ağaçları veya bir çit ile rüzgarlardan kapalı olan sitenin güney kısmı ise en iyisidir..

   Böylece kuşlar, cereyanların olumsuz etkilerini hissetmeden maksimum miktarda güneş ışığı alırlar..

   Projeler

   Herhangi bir yapı, yapının planlanması ve çizimlerde uygulanması ile başlamalıdır. Yetkili bir plan sayesinde malzeme miktarını net bir şekilde belirlemek ve alanı sınırlandırmak mümkün olacaktır..

   Öncelikle 10 civciv için daha uygun olacak kümes tipine karar vermelisiniz..

   • Sabit tip – belirli sayıda tavuğa dayanan kalıcı bir yapı, genellikle bir kuş kafesi yerleştirmek için amaçlanan bir alana dikilen fazlalık ile yapılır. Kış için izole edilebilir..
   • çok katmanlı – Tavukların çok olduğu ve alanın sınırlı olduğu durumlarda daha uygundur. Genellikle piliçler için hızlı ve verimli bir şekilde kilo almalarını sağladığı için kullanılır. Tavuklar için bu herhangi bir fayda sağlamaz – hareketsiz bir yaşam tarzı bağışıklığı azaltır ve yaşam beklentisini kısaltır..
   • Taşınabilir ve kompakt tavuk kümesi – 10 başlığa kadar üremeyi içerir ve daha çok bir yerden bir yere kolayca taşınan bir karavan gibidir. Ayrıca ranza olabilir ve hatta bir yürüyüş alanı sunabilir.

   Kafesler açık ve kapalı olarak ikiye ayrılır. Kapalı yürüyüş, tavukların yataklarda yürümesine ve mahsulü düzensiz bir şekilde gagalamasına izin vermeyecek bir yazlık seçeneğidir..

   Bir proje geliştirirken, yapının dayanıklılığı için hedeflere ve gereksinimlere bağlı olarak temel türünü planlamanız gerekir..

   • sütun temeli duvarların kontrplak veya suntadan yapıldığı çerçeve teknolojisinde kullanılır. Tabanın kendisi betonla doldurulabilir veya köpük bloklarla döşenebilir. Destekler, tüm çevre boyunca tabana kurulur.
   • Kaset – Tasarımı ve boyutu ne olursa olsun uzun ömürlü tavuk kümesi yapımı için tercih edebilirsiniz. Temelin montajında ​​beton harcı, kenarlı levhalar ve çelik donatı kullanılmaktadır..
   • kazık tipi temel, karakteristik bir toprak üzerinde çalışmak için en uygun olanıdır – hareket eden veya kaldıran. Metal yığınlar tüm çevre boyunca zemine sürülür. Böyle bir temel üzerinde oldukça basit bir köpük blok yapısı oluşturabilirsiniz..

   10 kafa için bir tavuk kümesi yapılması durumunda, sabit bir yapı inşa etmek daha iyidir..

   Diyagramda kuşhane, tavuk kümesinin kendisi, içindeki pencereler ve kapılar belirlenmelidir. İnşaat alanı genellikle 2×2 m’dir.. Odanın optimal boyutları 90-100 cm derinlik, 150-160 cm genişlik ve yaklaşık bir metre yüksekliktedir..

   Bir mini tavuk kümesinde, tavukların altlığını değiştirmenize ve temizlik yapmanıza izin verecek bir kapı veya arka duvardaki bir açıklık hakkında önceden düşünmelisiniz. Tavuklara gün ışığı sağlamak için küçük bir pencere yeterli olacaktır – ideal olarak kepenkli olmalıdır. Bu, vermek için oldukça modern ve en uygun seçenektir.. Tavuk kümesinin kışa bırakılması gerekiyorsa, planlarken, aydınlatma ve ısıtma tesisatını düşünmeye değer..

   Çizim, tüm yüzeylerin ve parçaların boyutlarının bir göstergesi ile gelecekteki yapının bir görüntüsünü varsayar, iç elemanlar da çizilir.

   Bir tavuk kümesinin yapımının adım adım açıklaması

   Bir oda inşa etmek için tahta bloklara, çimento ve kuma, çatı kaplama malzemesine, bir çekiç ve çiviye, çatı için herhangi bir malzemeye (örneğin, arduvaz), bir evi yalıtmak için malzemeye (köpük veya mineral yün) ve bir ağa ihtiyacınız vardır. kuşhane.

   Kışlık uzun süreli bir tavuk kümesinin ana duvarlarının yapımı için malzeme seçimi oldukça zordur.. İş için uzun süre dayanan ve ısıyı iyi tutan bir tuğla kullanabilirsiniz. 50 başlı tavuk kümesleri yapımında kullanılır. Kabuklu odun ayrıca odadaki ısıyı iyi tutar ve ekolojik bir malzemedir. Birçok yönden, malzemenin kullanımı, aynı zamanda çevre dostu ve pratik bir malzeme olan köpük bloklarla çalışmaya benzer. Yeni başlayan kanatlı çiftçileri için, ahşap kirişler gibi daha basit ve daha ucuz malzemeleri tercih etmek daha iyidir, gelecekte yapı daha dayanıklı yapılarla güçlendirilebilir..

   Tavuk kümesleri için iki seçenek vardır – inşaat özelliklerinde birbirinden farklı olan kış ve yaz..

   Kış

   10 tavuk için bir kışlık tavuk kümesi belirli aşamalar dikkate alınarak inşa edilmiştir..

   1. Planlama ve çizim – binanın alanı ve boyutlarının belirlenmesi. Seçilen alanın temizlenmesi, detaylı işaretlemelerin yapılması. Temelin dökülmesi, özellikle yıl boyunca kullanım için tasarlanmış, tavuk kümesinin ısıtılmış bir versiyonudur..
   2. Konteynırı temele hazırlamak için önce yaklaşık 30 cm derinliğinde bir delik kazarlar ve tahtaları döşerler.. Ayrıca, taban paletlerden yapılabilir. Bu, kalıbın dış kısmıdır ve iç kısım 20 cm’lik bir mesafeye yerleştirilir, çerçeve beton veya çimento harcı ile dökülür. Binanın sağlam olması için 2-3 gün ayakta kalması gerekir..
   3. Bir sonraki aşama zemini yapmaktır., toprak olabilir, ancak kış için sıcak bir zemine ihtiyacınız varsa, temel üzerine tahtalar döşenir. Yalıtımlı zeminin düzenlenmesi için öncelikle su yalıtımının sağlanması doğru olacaktır. Bu, yukarıdan 2-3 cm kalınlığında talaş veya kumla kaplanmış çatı malzemesi kullanılarak yapılabilir..
   4. Duvarlar inşa ederken tavukların kış bakımı için, ayrıca yalıtırken bir tuğla seçilmesi tavsiye edilir. Duvarların yüzeyi, aralarında herhangi bir basit yalıtımın döşendiği bir ahşap çubuk çerçevesi ile döşenmiştir – mineral yün veya köpük. Ardından, sunta veya kontrplak levhalar doldurulur.
   5. Evde bulabileceğiniz herhangi bir malzemeden bir çatı inşa edebilirsiniz.. Çoğu zaman, onarımdan sonra, arduvaz, çatı malzemesi ve tuğla parçaları kalır. Küçük bir tavuk kümesi için, yapıyı görsel olarak artıracak üçgen bir versiyon daha uygundur. Tavan, duvarlarla aynı şekilde yalıtılmıştır. Özel bir yalıtımla döşenen kirişlere bir çerçeve çivilenir. Ek olarak, bazı inşaatçılar çift katmanlı bir tavan yaparlar..

   Yaz mevsimi

   Bir yaz tavuk kümesinin yapımı, önceden geliştirilmiş bir şemaya göre yapılmalıdır.. Bunun bir kış evine kıyasla basitleştirilmiş bir yapı olduğunu anlamak önemlidir..

   1. Ayrıca, bir site hazırlanıyor ve bölgenin ön işaretlemesi yapılıyor..
   2. Yaklaşık 5-10 cm derinliğinde küçük bir hendek çekilir, çakıl dökülür ve çerçevenin montajı başlar. Su ile dökülebilir ve sıkıştırılabilir. Toprak ise killi ve kendiliğinden yeterince nemli ise drenaj yapılır..
   3. Kurulacak tüm sütunları birbirine bağlayan bir ahşap çubuk yapısı döşenir. Diğer benzer malzemelerden yapılabilir..
   4. Burada bir temel gerekli değildir – sadece dikkatlice hizalanmış bir girinti yeterlidir. Zemini toprak bırakabilir ve tahtalarla döşeyemezsiniz..
   5. Duvarların yapımı, kış versiyonunda olduğu gibi, sadece yalıtım olmadan gerçekleştirilir – çerçeve hemen sunta veya kontrplak levhalarla kaplanır..
   6. Çatı da yapılır: içte, dışta kontrplak ile kaplanır – seçilen çatı kaplama malzemesi.
   7. En basit seçenek, kirişlerin 40-50 cm’lik bir mesafe ile paketlendiği üretimi için tek eğimli bir çatıdır..

   İnşaatın tamamlanmasının ardından, yürüyen kuşlar için bir büyük kuş kafesi kurulur..

   Bir ağ ile kaplıdır, yaz aylarında ek malzeme ile örtmemelisiniz, tavuklar içeride yağmurdan saklanabilir.. Dışarıdaki tavuklar için 35×35 cm boyutlarındaki bir girişte bir rögar yapılması tavsiye edilir.Tavukların rögarlara yaklaşması, yatay çubukların da çivilenmesi gereken özel bir tahta ile sağlanır. Levrek ayrıca bir merdiven ile sağlanmalıdır. Tüm yüzeyler özel su yalıtım çözümleri ile emprenye edilir, ardından sönmüş kireç.

   İç düzenleme

   Tavuk kümesinin tüm bileşenlerinin cihazı da çizimde önceden planlanmıştır.. 10 tavuk için kapalı alan düzenlemenin temel özelliklerini düşünün.

   • Havalandırma içeriden sağlanmalı, bu besleme veya egzoz olabilir, duvarın üst kısmına monte edin, karşı tarafa yerden 50 cm mesafede havayı çıkarmak için bir boru monte edilir..
   • Çeşitli kutular, sandıklar ve hasır sepetler kullanılarak güzel döşeme yuvaları yapılabilir. Minimum ve en uygun yuva boyutu 40 cm uzunluğunda ve 30 cm genişliğinde ve yüksekliğindedir. Her yuvanın içi saman, talaş veya saman gibi yumuşak ve sıcak bir malzemeyle kaplanmıştır..
   • Tünek duvardan 25 cm’den daha fazla bir mesafede düzenlenmelidir Direk ile zemin arasındaki minimum mesafe 50 cm’dir Hurda malzemelerden yapabilirsiniz – bir tarafta 4×5 cm yuvarlak kiriş veya ahşap çubuklardan . Önemli! Levrek uzunluğu, her tavuk için sırasıyla 20 cm olarak hesaplanır, 10 tavuk için bir direk için 2 metreye ihtiyaç vardır. Yemek odası, her şeyden önce, kuşların rahatlığı açısından düşünülmelidir – besleyicinin uzunluğu 1-1,5 m’dir.Ayrıca, kutulardan yapılmış asılı besleyiciler yerden 15 cm uzaktadır..
   • Levrek altında, birikintilerin toplanması ve daha sonra temizlenmesi için geri çekilebilir kutular ve ayrıca bir merdiven vardır..
   • Banyo tavukları için, içine kül, kum veya toprak içeren hacimli bir kabın yerleştirildiği özel bir yer sağlanır. Bu işlem kuşların can sıkıcı böceklerden kurtulması ve tüylerini iyileştirmesi için çok önemlidir..
   • Tavuk kümesine sürekli havalandırma sağlamak için, çatıya 20 cm çapında bir boru monte edilir, odaya 60-70 cm iner.Kış için tıkamak daha iyidir, aksi takdirde kuşlar üşütecek ve hasta olmak.

   Listelenen özellikler hem basit bir yaz hem de yalıtımlı bir kış tavuk kümesi ile ilgilidir..

   Ancak kış kullanımı için bir bina inşa ederken dikkate alınması gereken farklılıklar vardır. Tavuklar karanlıkta yumurta bırakamadığından ve kışın gündüz saatleri oldukça kısa olduğundan elektrik burada önemli bir rol oynar. En iyi seçenek, her kareye monte edilmiş en az 5 W tonlu lambalardır. m bina. Işık yuvalara değil, besleyicilere düşecek şekilde yapılmalıdır. Genellikle, elektrik inşaatın tamamlanmasından sonra gerçekleştirilir ve oluklara kablo döşenir, şemaya göre anahtarlar dışarıda olmalıdır.

   Kızılötesi radyatörlerin yanı sıra hava konvektörleri ve yağlı radyatörler kışın soğuk günlerinde kuşları ısıtmak için kullanılabilir. Daha basit ve daha ucuz yollar – kalın bir çöp tabakası ile ısınma, evin ısıtma ağına bağlanma (bu durumda, ev ile tavuk kümesi arasındaki bağlantıyı düşünmeniz gerekecektir).

   Yardımcı ipuçları

   Bir tavuk kümesi inşa etmek ve kuşlara bakmak için temel kurallar:

   • kuşların verimliliği tamamen alana bağlıdır, mümkünse tavuklara 1-2 metrekareden daha fazla alan ayrılabilir. tavuk başına metre;
   • kuşlar, suluklara ve yemliklere sürekli ve engelsiz erişime sahip olmalıdır;
   • döşeme tünekleri en iyi farklı yüksekliklerde ayarlanır;
   • sürekli ışık gereklidir – yaz aylarında, kışın uygun şekilde yerleştirilmiş pencerelerden – elektrik lambaları yardımıyla;
   • katmanların rahat ve rahat bir konaklaması için, malzeme olarak ve bir kış yapısının zemini için levhaları ve kirişleri seçmek daha iyidir – genişletilmiş kil yalıtımı, mineral yün veya köpük ile çift kaplama;
   • binaları yalıtmak için deneyimli inşaatçılar, kuşlar için erişim kapısını giriş kapısıyla birleştirmeyi tavsiye eder, yalıtmak daha kolay olacak ve daha az malzemeye ihtiyaç duyulacaktır;
   • yuvaları donanımlı bir kapıya sahip bir yazlık binaya yerleştirmek çok önemlidir – bu, odaya girmeden yumurtaları hızlı ve rahat bir şekilde toplamanıza izin verirken, kuşların tüneklere geçişi serbest olmalıdır ve genel olarak onlara daha fazla boş alan sağlamak daha iyidir;
   • aydınlatmanın belirli bir şekilde ayarlanması tavsiye edilir – kuşlar uyandığında, elektriğe kademeli adaptasyonlarından sonra sadece zayıf bir loş ışık bırakmak daha iyidir, tam aydınlatmayı bırakabilirsiniz;
   • yıl boyunca tavuk kümesi, tesislerin dezenfeksiyon amacıyla sönmüş kireçle işlenmesi için yılda bir kez “temizlik günü” anlamına gelirken, planlama, tüneklerin ve yuvaların sürekli temizlenmesi ve yıkanması ihtiyacını dikkate almalıdır – bu nedenle kireç işleme sırasında çıkarılırlar, onları katlanabilir hale getirmek daha iyidir;
   • inşaat sırasındaki levhalar genellikle, odadaki çürüyen levhaları ve nemi önlemeyi mümkün kılan özel su yalıtım çözümleri ile işlenir;
   • kışın bile tavuklar sürekli yürüyüşle ayrılmamalıdır – en az 10 derecelik don durumunda, kuşları yağmurdan ve kardan korumak için kuş kafesine güvenle katmanlar bırakabilirsiniz, kuş kafesinin üstünü döşeyebilirsiniz polipropilen ile;
   • piliçler kümeste yaşıyorsa, tünek ve yuva kuramazsınız – iyi bir ağırlıkta farklılık gösterirler, bu da onların bir tepede uyumalarını önler, piliçler kural olarak yatay yüzeylerde uyurlar, ayrıca pratik olarak ihtiyaç duymazlar. yürüyüş, bu nedenle, inşaat şeması büyük kuş kafesinin dışında tutulabilirler – hareket sınırlıysa, tavuklar daha hızlı kilo alır;
   • birçok kümes hayvanı çiftçisi, yumurtacıların ve piliçlerin üremesini birleştirir, bu durumda piliçlerin tepesinde yer ayırmak gerekir – kafesler ve direkler ve yuvalar aşağıya kurulur;

   tavuklar için bir bina inşaatı için kategorik olarak uygun değildir – sac.

   Kendi elinizle 10 tavuk için yalıtımlı bir tavuk kümesi nasıl yapılır, sonraki videoya bakın.

   iphonevideorecorder.com
   mgcool.cc
   deadmansbones.net
   fearlesslycreativemammas.com
   thefunky-monkey.com
   openssi.org