2 araçlık bir garajın büyüklüğü ne olmalıdır?

Araba bir lüks unsuru olmaktan çıktı. Çoğu zaman, bir zorunluluk olarak algılanır; onsuz, birçokları için hayat basitçe değişecek veya duracaktır. Artık birçok ailenin emrinde iki araba var. Ve çok uygun – biri işe gidiyor ve ikinci arabada başka bir aile üyesi işine gidiyor. Veya iki araba çok yönlüdür – ilk araba şehir gezileri için küçük bir hatchback, ikincisi ise şehir dışına sık seyahatler için bir SUV..

Böyle bir durumda, soru ortaya çıkar – iki veya bir garaj inşa etmek, ancak arabalar için ortaktır. Doğal olarak, çoğu zaman ortak bir garaj inşa edilir, çünkü çok daha uygundur.

Ve ayrıca inşa ederken birçok farklı faktörü hesaba katmak gerekir..

Standart boy

İki arabalık bir garaj inşa etmeden önce, şu anda sahip olduğunuz arabaların boyutundan fazlasını düşünmeniz gerekir. Gelecekteki arabanızın mevcut arabadan daha uzun, daha uzun veya daha geniş olacağı gerçeğini sürekli olarak aklınızda tutmanız gerekir..

Arabalarınıza uzun süre sahip olmayı planlıyorsanız, güvenle hesaplamaya başlayabilirsiniz.. Hesaplama için standart göstergeler vardır – bir park yerinin büyüklüğü esas alınır:

 • genişlik – 2,4 m’den fazla;
 • uzunluk – 5.5 m’den;
 • yükseklik – tamamen arabanıza bağlıdır.

Hesaplamalara, araba ile duvar arasındaki ve ayrıca arabaların kendileri arasındaki boş alanı dahil etmek gerekir. Genellikle yarım metredir. Yüksekliği hesaplamak da gereklidir – genellikle en uzun aile üyesinin veya en uzun arabanın boyuna 50 cm eklemek gelenekseldir.. Bu nedenle, tüm hesaplamaları yaparak, standart parametrelere göre iki araba için minimum garaj boyutunu elde edebilirsiniz:

 • genişlik = 50 + 240 + 50 + 240 + 50 = 630 cm;
 • uzunluk = 550 cm;
 • yükseklik = 220 cm.

Bu hesaplamalar, otomobilin iç tasarımı ve yerleşimi ile ek rafların ve alet dolaplarının varlığını dikkate almaz. Bu nedenle, bu hesaplama sistemi son derece nadiren kullanılır..

Boyutları hesaplamanın diğer yöntemleri daha sık kullanılır..

Bireysel parametreler

Genişlik seçimi

Bu boyut, gelecekteki bir garajın inşası için bir plan hazırlamanın en önemlilerinden biridir. Her şey genişlik seçimine bağlıdır – hem süreçte ihtiyaç duyulacak yapı malzemelerinin miktarı hem de gelecekteki yapının işlevselliği.

Doğal olarak, garajın genişliği iki arabanın genişliklerinin toplamına eşit olmamalıdır. Genişliği hesaplarken şunları dikkate almak gerekir: arabaların genişliği, arabalar arasındaki mesafe ve arabadan duvara olan boşluk. Bununla birlikte, garaj genellikle bebek arabaları, kızaklar ve bisikletler için bir depolama odası olarak kullanılır. Aletler, yedek parçalar ve parçalar için çok sayıda raf olabilir..

Duvar ile araç arasındaki mesafe hesaplanırken birçok faktör dikkate alınır. Bisikletinizi saklamanız gerekiyorsa, fazladan bir metre genişlik bırakmanız gerekir. Araba beş kapılıysa, duvar en az 50-60 cm, araba üç kapılıysa 70-90 cm olmalıdır..

Garajınızda raflar, raflar veya dolaplar varsa bunların genişliklerini göz önünde bulundurun ve fazladan boşluk bırakın. Onlara ve araca ücretsiz bir yaklaşım için gereklidir. Çok sayıda rafın bulunacağı yan taraflarda ortalama genişliğe 40-70 cm eklenir..

Uzunluk seçimi

Birçok demir at sahibinin garajın arkasında dolapları ve rafları vardır. Bu durumda, genişliği değil, uzunluğu arttırmanız gerekecektir.. Garajın uzunluğunun hesaplanması aşağıdaki gibi faktörlerden etkilenir:

 • arabaların uzunluğu;
 • arabadan kapıya 90-110 cm bırakmak gerekiyor – bu, garajdan rahatça çıkmanıza izin verecek;

 • garajın arkasında bir atölye varsa, park yerlerine ek olarak üzerinde 2-2,5 metre bırakmak gerekir;
 • avluya veya komşu bir binaya arka kapı varsa, kolay geçiş için garajın uzunluğunu 50-60 cm artırmak gerekir..

Yükseklik seçimi

Çoğu zaman, bir binek otomobilin yüksekliği bir kişinin yüksekliğini geçmez – yaklaşık 180 cm.Daha sonra, sürücünün odanın içinde rahatça hareket edebilmesi için hesaplamalar yapılır..

Teknik standartlara göre, garajın yüksekliği 2 m’den az olmamalıdır.Ancak, bu gösterge neredeyse hiçbir yerde kullanılmaz, çünkü 180 cm yüksekliğe sahip bir kişi garajda hareket etmek için elverişsizdir.. Tavanın yüksekliği, arabanın yüksekliği dikkate alınarak hesaplanır:

 • arabanın arka kapısını açmanın rahatlığı için yarım metre ekleyin;
 • tavanda aydınlatma ve diğer cihazların varlığı dikkate alınır;
 • sürgülü mekanizma varsa yükseklik eklenir;
 • stok yapmak gerekiyor.

Binek otomobiller için ortalama garaj yüksekliği, SUV’lar için 240-260 cm’dir – 3 metre veya daha fazla. Yeni bir garaja asansör takıldığında, garajın yüksekliği 4,5 – 5 m’ye çıkar..

Temel Çizimler

Tipik şemalar göz önüne alındığında, her seçeneğin avantaj ve dezavantajlarının ne olduğunu anlamak gerekir..

Soldaki seçenek yalnızca iki küçük arabayı park etmeniz gerekiyorsa iyidir. Ayrıca çok fazla garaj alanınız yoksa iyi bir seçenek. Ancak böyle bir garajda hiçbir şey saklayamazsınız ve içinde hareket etmek son derece zordur. Dezavantajı ise daha büyük bir arabayı ikinci bir araba ile birlikte yerleştirmenin son derece problemli olmasıdır..

Sağdaki seçenek, içinde çalışmak için daha hazırlıklı bir garaj seçeneğidir. Her iki taraftaki genişlik, küçük raflara veya kapıların çizilme riski olmadan kolayca açılmasına izin verir. Garajın uzunluğu, çok uzun bir araba (5 m’ye kadar) veya bir atölye için yeterlidir..

Genişlik, arabayı daha büyük bir araba ile değiştirirken aşırı derecede kalabalık olacağı gerçeğini düşünmemenizi ve endişelenmemenizi sağlar..

Kapılar ve boyutları

Bir garaj inşa ederken, sadece duvarların ve çatının inşaatın amacı olmayacağı akılda tutulmalıdır. Kapıyı garajın ayrılmaz bir parçası olarak hatırlamak da gereklidir. İki kapı seçeneği var.

İlk seçenek, ortak bir büyük kapıdır. Genişlikleri 5 metre veya daha fazladır. Bununla birlikte, bu tür kapıların montajı genellikle bazı problemlerle ilişkilidir – kanvasın sertliğini arttırma ihtiyacı, büyük ısı kaybı. Garaja girmek için ayrı bir giriş yapmanız gerekiyor – bu, bu büyük kapıları kullanmaktan daha iyidir..

Kapı veya genel sistemin ayrı bir parçası bozulursa, arabaları garajdan çıkarmak zor olacaktır – bu aynı zamanda böyle bir sistemin dezavantajıdır..

İkinci seçenek daha uygundur – her araç için ayrı bir giriş yapmak. Her girişin genişliği, arabanın genişliği + 40-50 cm olarak hesaplanır ve ayrıca bir kapı kırılırsa, gerekirse her iki araba da aynı kapıdan ayrılır..

Ancak bu durumda işin maliyeti ve kapının kendisi tek bir kapının fiyatından daha yüksek olacaktır..

Ek İpuçları

Birçok deneyimli inşaatçı, bir garaj inşa ederken ve boyutlarını hesaplarken ek hileler kullanır:

 • Çocuklar evde yaşıyorsa, garajın genişliğini artırmak daha iyidir. Çocuklar arabaların kapılarını çok ani bir şekilde açabilirler ve çok yakın olmaları durumunda kapılar, duvarlar ve komşu arabalar zarar görebilir. Bunu önlemek için, bir genişlik marjı yapmak en iyisidir..
 • Aydınlatma armatürleri tavandan sarkmamalıdır. Birçok insan, aydınlatma lambalarının yalnızca en üstte olması gerektiğine dair bir klişeye sahiptir. Gerekirse tüm aydınlatmalar veya kısmen duvarlara yerleştirilebilir..

 • Daha büyük bir araba almanız gerekip gerekmediğini görmek için ileriye bakın. Yakın gelecekte bile böyle bir fırsat olmayacaksa, unutmayın – garaj onlarca yıldır inşa ediliyor, bu nedenle ana parametrelerin marjı olmalıdır..
 • Dolaplar, raflar ve raflar için alan planlanmalıdır. İdeal seçenek, onlar için alanı önceden hesaplarsanız ve rafların ve dolapların parametrelerini tam olarak bileceksiniz. Raflar için bir stok bıraksanız bile, her biri kendisine ayrılan alana sığmaz..
 • Kapının genişliğini seçerken, garaj girişinin nasıl göründüğünü anlamaya değer. Araba doğrudan değil, bir açıyla girecekse, kapının genişliği arttırılmalı veya girişlerin tasarımı ve konumu değiştirilmelidir..

 • Yakıtları ve yağlayıcıları garajda saklarken, bunları yalnızca ayrı havalandırmaya sahip sıkıca kapalı bir kapta tutmak gerekir. Bu, çizimde ayarlamalar yapabilir..
 • Garajın girişindeki tente harika görünecek. Böyle bir ekleme gözü memnun edecektir. Oluştururken, tente genişliğinin ve garajın genişliğinin eşleşmesi gerektiği ve çatının ana hatlarının aynı olması istendiği unutulmamalıdır. Bu harika bir estetik etki sağlayacaktır. Tente uzunluğu genellikle arabanın uzunluğu + 60-70 cm’dir..

Büyük garajlara genellikle geceleri veya kötü havalarda sadece park yerlerinden daha fazlası için ihtiyaç duyulur. İki araba için büyük garaj – bir odada ve bir garajda, bir atölyede ve küçük bir depoda birleştirme yeteneği. Her şeyin sizin için çalışması ve fikirlerin gerçekleşmesi için hesaplamalara dikkatlice yaklaşın: tüm istek ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak boyutu seçin.

2 araçlık fonksiyonel bir garaj projesinin uygulanması, aşağıya bakınız.