Banyoya sadece su prosedürleri almak için ihtiyaç duyulduğu zaman geçti. Bugün hamam, arkadaşlarınızla ve ailenizle buluşabileceğiniz ve rahatlayabileceğiniz herhangi bir banliyö bölgesinin zorunlu bir özelliği olarak kabul edilir..

Bazen tam teşekküllü bir SPA salonunun yerini alır, pek çok insan sitelerinde bir hamam inşa etmek ister. Ancak binayı önceden tasarlamak ve böyle bir oda için tüm planlama ve tasarım seçeneklerini dikkate almak önemlidir..

İyi planlamanın önemi

Banyonun doğru düzeninin zaten başarının yarısı olduğuna dikkat edilmelidir. Kağıt üzerinde aktarılan inşaat planı maliyetleri azaltabilir ve işi büyük ölçüde kolaylaştırabilir. Ve bunun için sadece uygun bir proje seçmek ve yapı malzemeleri satın almak değil, aynı zamanda birkaç yıl içinde tüm işleri tekrar yapmak zorunda kalmamak için tüm kurallara uymalısınız. Bu nedenle, sitenin özellikleri de dahil olmak üzere birçok nüansı dikkate almak önemlidir..

Banyodan kullanılan suyun yeraltı suyuna veya kuyuya girmemesi gerektiğinden, gelecekteki banyo için sahadaki yeri belirlemek çok önemlidir..

Binadan temiz yeraltı suyuna olan minimum mesafe en az 5 metre olmalıdır..

Ve tuvalet veya kompost çukurundan önce 8 metre uzunluğunda olmalıdır. Yangın güvenliği açısından hamam çitin yakınında en az 1 metre olmalıdır.

Pencereler batı tarafına bakmalıdır, bu durumda, tüm yıl boyunca akşamları odaya maksimum güneş ışığı girecektir..

Saunayı sadece yazın değil kışın da kullanmayı planlıyorsanız, o zaman giriş güney tarafında düzenlenmelidir, o zaman kapıları kar sürüklenmelerinden çok sık temizlemeniz gerekmez ve kendileri çok daha hızlı erir.

Site temiz bir rezervuarın kıyısındaysa, sudan 15-20 metre mesafede bir banyo inşa etme seçeneğini düşünmeye değer. Kontrast prosedürlerinin her sevgilisi, sıcak bir buhar odasından sonra soğuk suya dalmak isteyecektir..

Sadece birkaç on yıl önce, klasik bir hamamın düzeni sadece iki oda içeriyordu – bir buhar odası ve bir giyinme odası. Ancak günümüzde modern projeler arasında ayrı bir yıkama bölümü, dinlenme alanı, havuz veya dalma havuzu, bilardo salonu yer alabilir..

Banyo inşa ederken dikkate alınması gereken ana kurallar:

 • Banyonun iç düzeni en küçük ayrıntısına kadar düşünülmeli ve yalnızca bireysel bölgelerin işaretlenmesini değil, aynı zamanda kablolama ve su temini şemasını da içermelidir..
 • Bir taslak kadar küçük bir sorun, tüm sauna deneyimini mahvedebilir. Odaların her zaman sıcak olduğundan emin olun. Ve kapıları dik olarak yerleştirdiğinizden emin olun..

 • Isıyı buhar odasında uzun süre tutmak için doğru kapı tasarımını seçmek gerekir – küçük ve dar olmalıdır. Ve en önemlisi, kapı buhar odasına değil, ondan açılmalıdır..
 • Mola odasındaki pencere açıklıkları, maksimum doğal ışık sağlamak için büyük olabilir. Ancak diğer odalarda 40×60 veya 70×80 cm boyutlarında pencereler kurmak daha iyidir.Bu durumda opak buzlu cam seçmeye değer.

Görüntüleme

Modern banyolar kabaca birkaç türe ayrılabilir:

 • Kuru – Böyle bir buhar odasındaki nem %25’i geçmez ve hava sıcaklığı 120 °C’ye kadar çıkabilir. Böyle bir banyo en sıcak olarak kabul edilir ve yurttaşlarımız arasında pek popüler değildir..
 • Islak – klasik bir Rus hamamı, buhar odasındaki nem% 100’e yükselebilir ve konforlu ısıtma sıcaklığı, kural olarak, katılımcıların isteklerine bağlı olarak 50 ila 90 ° C arasında değişir..
 • Suçlu – Türk saunaları bu tiple donatılmıştır, bu durumda kilit rol doğrudan buhar ve nem ile oynanır..

Herhangi bir banyo, gerekli minimum odayı içerir:

 • Giyinme odası veya antre – hamama gitmeden önce eşyaları bırakabileceğiniz yer. Ayrıca burada soba ve süpürgeleri ısıtmak için yakacak odun depolayabilirsiniz..
 • buhar odası – Bu, herhangi bir banyonun kalbidir, çabuk ısınmalı ve ısıyı uzun süre tutmalıdır. Burada raflar ve ocak var. Genellikle banklar üç seviyede bulunur, böylece ilk ikisine oturabilirsiniz ve iki kat daha geniş olan üçüncüsünde yalan söyleyebilirsiniz. Buhar odası ön kapıdan mümkün olduğunca uzağa yerleştirilmelidir. Boyutları, aynı anda içinde kaç kişinin buğulanacağına bağlıdır ve kural olarak, buhar odasında pencere yoktur..

 • Yıkama odası kanalizasyon sistemi düşünülürse modern versiyonda mevcuttur. Burada tam teşekküllü bir duşakabin olabilir. Banyo ve çamaşır odasını birleştirmek veya paylaşmak için herkes kendisi için karar verir. Ülke saunası, önce buhar banyosu yaptıkları ve ardından hemen yıkandıkları tek bir alandır. Ancak bu seçenek birçokları için uygunsuz görünüyor, bu nedenle çoğu zaman modern bir Rus buhar odasında, çamaşır odası ve buhar odası birbirinden ayrılıyor..
 • Tuvalet. Bu odanın düzeni, sahiplerinin hayal gücüne ve yeteneklerine bağlıdır..

Banyoda önemli bir rol, buhar odasının büyüklüğü ile oynanır. Fin saunası için, kural olarak insanların banklarda oturduğu ve az hareket ettiği küçük bir buhar odası en uygunudur. Bu, kokulu bir süpürgeyle buharlamanın geleneksel olduğu klasik Rus hamamı hakkında söylenemez, dolayısıyla bir kişi için gerekli minimum yaklaşık 2 m²’dir. Buraya sobanın boyutlarını eklemeye değer ve hangi sobayı seçerseniz seçin – odun, gaz veya elektrik – ayrıca şunu anlamak önemlidir. ocaktan raflara ve ahşap duvarlara olan mesafe en az 20 cm olmalıdır.

Banyo için gerekli minimum, bir antre, buhar odası ve yıkamadır..

Alan izin veriyorsa, ayrıca bir rekreasyon alanı, tuvalet ve kontrast duşu için bir yer yerleştirebilirsiniz..

Ancak birçokları için, sitede bir sermaye banyosu inşaatı uygun olamaz. Ve bu bağlamda, harika bir alternatif var – bir bardan mobil banyo. Tekerlekler üzerinde konteyner şeklinde hareketli bir yapıdır.. İç mekan ayarı geleneksel banyodan çok farklı değil. Ayrıca, taşınabilir sauna sadece banliyö bölgesinde değil, aynı zamanda herhangi bir yerde de kullanılabilir: keşif gezisinde, şantiyede veya gezide..

Optimum alanı seçme

En uygun banyo alanı, buhar odasını aynı anda kullanacak kişi sayısına doğrudan bağlıdır. Fırın için yapı malzemeleri ve yakacak odundan tasarruf etme arzusu anlaşılabilir, ancak buhar odası için çok az yer ayırmayın. Hızlı bir şekilde aşırı ısınma olasılığı vardır ve bu kadar küçük bir buhar odasında olmak rahatsız edici olacaktır..

Rahat kullanım için uzmanlar bir kişi için 6 m² tahsis edilmesini önermektedir..

Buhar odasındaki tavanların yüksekliğine gelince, izin verilen minimum 2,1 metredir. Odayı yükseltirseniz, buhar yükselir ve boş alanı işgal eder..

Sitenin alanı izin vermiyorsa, küçük bir 2×2 veya 2×4 banyo inşa edebilirsiniz, ancak bu durumda, düzen yalnızca gerekli minimumları içerecektir – bir buhar odası ve bir giyinme odası.

Bu seçenek yalnızca banyo sıcak mevsimde kullanılacaksa uygundur. Rahat bir konaklama için banyo açık teras veya veranda ile birleştirilebilir, bu durumda, şezlonglu ve masalı tam bir dinlenme odası açık havada olabilir..

Yerden tasarruf etmek için, bu durumda, küçük bir giyinme odasına bir tezgah ve giysi kancaları yerleştirilebilir. Yine de, buhar odası ve çamaşır odası için ayrı odalar tahsis edilmesi tavsiye edilir, çünkü herkes yüksek nemli ve yüksek sıcaklıklara tahammül edemez..

4×7, 5×5 ve 5×6 metrelik hamamların toplam alanı üzerinde soyunma odası dinlenme alanı olarak kullanılabilir. Sokaktan açılan kapı, doğrudan şezlonglar, sandalyeler ve bir masa içeren tam teşekküllü bir odaya açılabilir. Ve hemen sıcaklık ve nem değişimlerine dayanıklı mobilyalar seçmelisiniz..

Ayrıca odanın ısınmasını da sağlamalısınız, aksi takdirde kapı açıldığında dışarıdaki soğuk hava odayı hızla soğutacaktır. Küçük bir şömine bile durumu düzeltmeye yardımcı olacak ve bu da iç mekanı daha konforlu ve sade hale getirecek. Ancak, plana göre, karmaşık ısıtma için yalnızca bir soba sağlanırsa, tüm alanı ısıtabilecek kapasitede olmalıdır..

Bir havalandırma sistemi sağlamak da iyi bir fikirdir; alternatif olarak odayı havalandırmak için bir pencere kullanabilirsiniz..

Dinlenme odası, tüm binanın toplam alanının yarısını işgal edebilir. Ayrıca giysi ve havlular için tam teşekküllü soyunma odaları ve depolama alanı kurmak zorunludur..

Çocuklu büyük bir ailenin, özellikle yıl boyunca kullanılacaksa, büyük bir banyoya ihtiyacı vardır. E rağmen yaklaşık 6×8 ve 6×10 metrelik geniş bir toplam alana sahip buhar odasını çok geniş yapmamalısınız. Küçük bir odayı ısıtmak, birkaç kareden oluşan bir alandan çok daha kolaydır..

Buhar odası 2-3 kişi için tasarlanabilir., ahşap banklarda rahatça oturabilen.

Çocukların suda sıçramaktan keyif alacakları tuvalet için geniş bir alan ayırmak daha mantıklı. Ayrıca geniş yıkama alanı, çamaşır ve diğer ihtiyaçlar için de kullanılabilir..

8×8 veya 9×8 boyutlarındaki bir banyoda, konforlu bir konaklama için gerekli tüm odaları sağlayabilirsiniz.. Aynı anda 15 kişiye kadar böyle bir banyoda olabilir.. Ayrıca iyi düşünülmüş bir yerleşim düzeni ile herkes buhar odasından sonra dinlenebileceği, çay içebileceği hatta şömine başında oturabileceği bir yer bulacaktır..

Malzemeler (düzenle)

Klasik sauna ahşaptan yapılmıştır. Ve bu malzemenin güzelliği, çevre dostu ve nefes alabilen bir hammadde olmasıdır. İğne yapraklı ağaçlar banyo yapmak için uygun değildir, ısıtma sırasında glüten salgılarlar..

Aspen ve ıhlamur en iyisidir, çok güçlü ve güvenilir ağaçlar olmalarının yanı sıra ısıtıldıklarında aromaterapi etkilerine sahiptirler. Duvarların yapımında hem kereste hem de kütük kullanabilirsiniz..

Çalışmaya başlamadan önce tüm malzemelerin güneşte kurutulması, nem oranının %8’i geçmemesi tavsiye edilir. Ahşabı, malzemeyi çürümeye ve mantardan koruyacak özel solüsyonlarla işlemek gerekir..

Modern malzemelerden yapılmış banyolar da popülerdir. Örneğin köpük bloklardan yapılan herhangi bir bina kısa sürede dikilir. Malzeme ısıyı iyi tutar, ısıtıldığında toksin yaymaz ve yanmaz olarak kabul edilir..

En kolay seçenek, bir çerçeve banyosu sipariş etmektir.. Projeye göre fabrikasyon olarak inşa edilecek, gerekli tüm elemanları ölçüye göre ayarlanacak ve daha sonra demonte olarak şantiyeye teslim edilecektir..

Herhangi bir banyo için temel için monolitik betonarme hazırlamak gereklidir, etkileyici bir yüke dayanabilir. Çatı kiremit veya oluklu mukavva ile kaplanmalıdır, en uygun seçenek hala çatı kaplama malzemesidir..

Bölgeye bağlı olarak iç duvar dekorasyonu için astar, kereste, yuvarlak kütükler, taşlar, tuğlalar, seramik karolar kullanabilirsiniz, banyo odaları için tasarlanmıştır. Ve iç zeminler için – ahşap kirişler.

35-40 mm kalınlığında zemine dil ve oluk levhalarının döşenmesi tavsiye edilir.. Bu kaplama nemi mükemmel şekilde emer ve kaymaz. İleride ahşap zemine istenilen renk rahatlıkla verilebilir..

Yüksek sıcaklık ve nemde tehlikeli durumlara yol açabilecek plastik, metal, muşamba ve diğer malzemelerin kullanılması önerilmez. En önemlisi seçilen malzemelerin pratik, neme dayanıklı, çevre dostu ve buhara dayanıklı olmasıdır..

Doldurma fikirleri

Banyodaki zorunlu binalardan antre düşünülür, herhangi bir sermaye yapısında olmalıdır. Görevi, dışarıdaki soğuk havanın banyonun içini soğutmasını önlemektir. Ve kural olarak, böyle bir oda ısıtılmaz..

Kapalı bir alanda, antre iki kapılı bir köşe olarak yapılabilir. Ancak hamamı sadece yaz mevsiminde kullanmayı planlıyorsanız, vestibüle gerek yoktur..

Soyunma odası isteğe bağlı alan olarak kategorize edilmiştir. Girişte veya giyinme odasında olabilir. Ancak bu durumda, soyunma odasındaki kapıların nereye açılacağına karar vermeye değer: çamaşır odasına veya dinlenme odasına. Ayrıca, her mal sahibi kendisi için uygun bir seçenek seçer..

Klasik bir Rus banyosu, bir buhar odasını bir yıkama ile birleştirmeyi içerir.. Ancak birçok kişi bu çözümü uygunsuz buluyor. Mümkünse, lavabo ve buhar odasını ayrı ayrı donatmak gerekir. Ek olarak, bu, nemin% 25’i geçmemesi gereken bir Fin saunası için gerekli bir kuraldır..

Bugün, hemen hemen herkes yüzme havuzlu bir hamam inşa etmeyi göze alabilir. Havuz, hem tek çatı altında hem de banyodan uzak olmayan bir yere yerleştirilebilir.. Son zamanlarda, 1 metre veya daha fazla derinliğe sahip hazır kase tasarımları büyük talep görmektedir.. İstenirse mozaik karolarla iç dekorasyon yapılabileceği gibi, iç aydınlatma veya hidromasaj montajı da yapılabilir..

En başarılı proje, havuzlu odanın geçişli olması ve aynı anda dinlenme odası, buhar odası ve çamaşır odasına açılan üç kapısı varsa düşünülebilir..

Banyo alanı tam teşekküllü bir havuzun yerleştirilmesine izin vermiyorsa ve buhar odasından sonra soğuk suya dalma arzusu devreye giriyorsa, seçeneği bir yazı tipi ile düşünebilirsiniz..

İlginç projeler arasında tek çatı altında çardak ve barbekü içeren bir hamam inşaatı yer alıyor. Kuşkusuz, bu misafirperver ev sahipleri için iyi bir seçenektir. Ve tüm binanın alanı izin veriyorsa, dinlenme odasına bir bilardo salonu veya bir nargile odası yerleştirilebilir. Ve tuvaletli bir banyo yapmak istiyorsanız, bu durumda kanalizasyon yapmak gerekir..

İç çözümler

İç mobilyalar ruh halinize ve isteklerinize uygun olmalıdır. Ve işi kolaylaştırmak için önceden bir çizim ve inşaat planı hazırlamak daha iyidir..

Çoğu projede banyo açık ve sakin renklerde dekore edilmiştir, bu seçenek en uygun olarak kabul edilir. Ve buhar odası hamamın kalbi olduğu için tüm odalarda uyumlu ve tek tip bir tarz düşünmek gerekir. Ve iç mekanın işlevsel olması gerektiğini ve amatör bir müzeye dönüşmediğini unutmayın..

Yetkili bir iç mekan, yapı malzemelerinin özelliklerini, mobilyaların düzenini ve hem yardımcı hem de dekoratif ek elemanların yerleşimini de dikkate almalıdır..

En önemli şey şu ki iç ortam yangın güvenliği gereksinimlerini karşılamalıdır, ve tüm parçalar yüksek neme ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı olmalıdır. Ancak tüm doğal malzemelerin fiyatı yüksektir, bu nedenle paradan tasarruf etmek için ahşabı dışarıdan taklit eden malzemeleri kullanabilirsiniz..

Bazı bölgelerde banyo için geniş bir alan tahsis etmek her zaman mümkün değildir ve bu gibi durumlarda standart olmayan bir çözüme başvurabilirsiniz.. Alışılmadık bir seçenek, bir köşe banyosunun projesi olarak kabul edilebilir.. Başlıca özelliği, dinlenme odası ve buhar odasının birbirine göre 90 derecelik bir açıyla yer almasıdır. Böylece soba orta kısımda bulunur ve özellikle kışın gerekli olan tüm odaları aynı anda ısıtabilir..

Geleneksel bir hamamın en önemli süslemeleri süpürgeler, leğenler, şapkalar ve banyo işlemleri için gerekli diğer aksesuarlardır. Duvarları süslemek için avcılık kupaları, tablolar seçebilir, kendin yap mobilya ve aksesuarları yerleştirebilirsiniz..

Keskin köşeli nesneler kullanmayın ve ayrıca suya maruz kaldığında kayganlaşan malzemelerden kaçının..

Ana şey, mobilyaların rahat olması ve rahatlamanıza ve sakin ve sükunet anlarının tadını çıkarmanıza izin vermesidir..

İlham için güzel örnekler

Kendiniz ideal bir hamam inşa edebilir veya hazır bir kompleks sipariş edebilirsiniz – hepsi tercihlerinize ve isteklerinize bağlıdır. Ancak bir meslekten olmayan kişinin şaheseri kendi başına yeniden yaratması pek olası değildir, bu nedenle İlham almak için, banyo planlamak için en başarılı ve çekici seçenekleri düşünmenizi öneririz:

 • Plan yapma aşamasında bile aydınlatma sistemini düşünmek gerekir. Çok sayıda aydınlatma armatürü kullanmayın. Atmosfer rahatlatıcı olmalı ve ışık yumuşak ve bastırılmış olmalıdır..

 • Rustik tarz, herhangi bir sauna için en uygun olarak kabul edilir. Böyle bir iç mekanda, oyma desenli masif ahşap mobilyalar, masa örtüleri ve kilimler her zaman uygundur. Böyle bir banyo sadece renkli ve rahat değil, aynı zamanda pratik görünüyor..

 • İki katlı hamamın düzeni her durumda muhteşem görünüyor. Birinci kat buhar odası, çamaşır odası, yüzme havuzu ve kazan dairesi için tahsis edilebilir ve ikinci katta bilardo salonu, nargile odası ve bar bulunan bir dinlenme odasının yerleştirilmesine izin verilir. Yaz aylarında ikinci kat mevsimlik veya misafir yatak odası olarak da kullanılabilir..

 • Tek katlı bir banyoda her zaman geniş bir dinlenme odası için yer yoktur, ancak bu durumda buhar odasından sonra dinlenmek için bir teras veya kapalı bir veranda düzenleyebilirsiniz. Bu seçenek, tam ve konforlu açık hava rekreasyonu sevenler tarafından takdir edilecektir..

 • Modern tasarımcılar ayrıca banyo düzenlerken standart olmayan iç mekanları seçmeyi teklif ediyor. Örneğin, son zamanlarda ülke ve Provence tarzında oluşturulan projeler var..

 • Ayrıca, klasik bir banyo için Alp dağ evlerinin ruhuna uygun bir ortam uygundur – dağ evi tarzı. Ahşap ve kütüklerden yapılmış duvarlar, masif kirişlerden ve ham doğal malzemelerden yapılmış bir tavan – bu iç mekan geniş bir banyoda harika görünüyor.

 • Ayrıca, klasik bir banyoda doğal taşlı duvar dekorasyonu çok sıradışı ve orijinal görünüyor..

 • Sobanın yanındaki duvarlardan birine, ısıtıldığında bir tuz lambası gibi odayı faydalı mikro elementlerle dolduracak bir tuz paneli takabilirsiniz..

Kendi elinizle banyo düzenine genel bakış, sonraki videoya bakın.