Banyo yapmak için değerli ipuçları ve tavsiyeler

Banyo yapmak için değerli ipuçları ve tavsiyeler

Hemen hemen her yazlık sahibi kendi banyosunun hayalini kurar. Küçük bir hamam bile olabilir, ama kendine ait, içinde güzel kokulu bir süpürgeyle buğulayıp ardından bol sıcak çay içebilirsiniz. İçinde, yorucu bir çalışma haftasından sonra rahatlayabilir ve iyileşebilirsiniz. Ve bazıları sadece bir banyo uğruna ve en azından ara sıra şehrin gürültüsünden kaçabilmek ve aile ve arkadaşlarla birlikte beden ve ruhta rahatlamak için bir banliyö bölgesi satın almaya karar veriyor..

Sonuçta, gerçek bir Rus hamamı lüks değildir. Minimum para yatırırken kendi arsanıza küçük bir sauna bile inşa edin ve herkes maksimum faydayı elde edebilir. Bir banliyö bölgesinde kendi ellerinizle bir projeyi nasıl doğru bir şekilde hazırlayacağınızı ve bir hamam inşa edeceğinizi anlatacağız..

özellikler

Saunayı ziyaret ettikten sonra alacağınız zevk, ne bir yaz duşu ile ne de sıcak bir banyo ile kıyaslanamaz..

Ve banyonun birçok avantajı vardır:

 • buhar odası ziyareti, cildin temizlenmesi ve yenilenmesi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir;
 • toksinlerin ve toksinlerin vücudunu temizlemeye yardımcı olur;
 • solunum sisteminin işleyişini iyileştirir;
 • iç organların çalışmalarını normalleştirmeye yardımcı olur;
 • yorgunluğu gidermeye ve kas ağrısından kurtulmaya yardımcı olur;
 • buhar odasına düzenli bir ziyaret, ARVI ve ARI gibi hastalıkları unutmanızı sağlar.

İnşa etmek çok emek ister ama buna değer. Ve inşaata başlamadan önce, gelecekteki inşaatın yerine karar vermelisiniz. Yangın güvenliği kurallarına göre hamam, çit ve diğer binalara en az 1 metre mesafede olmalıdır..

Ancak banyodan akan su bir kirlilik kaynağı olduğundan, banyoyu kuyu, tuvalet veya kompost çukurunun yanına yerleştirmeye de değmez. Geleneksel olarak hamam, kullanılmış suyun doğal drenajını kolaylaştırdığı için bir tepede veya küçük bir yamaçta bulunur..

Hamam, bir konut binası ile aynı çatının altına yerleştirilebilir – bu seçenek, buhar odasını yıl boyunca kullanmayı planlayanlar için uygundur.. Sitedeki binaların bu düzenlemesi ile buhar odasından sonra caddede yürümek zorunda kalmazsınız. Ve bir artı daha – sitenin tamamında ek iletişim gerekmez. Bu nedenle, bu tür inşaat daha ucuz olacaktır. Ancak yangın güvenliği gerekliliklerine göre, böyle bir banyoda sadece elektrikli soba kullanılmasına izin verilir. Ve birçok model, kural olarak, gerekli ısı ve buharı sağlamaz..

Kazanan bir başka seçenek de havuzun veya yaz duşunun yanına bir hamam yerleştirmektir. Buhar odasından sonra soğuk suya dalmak özellikle kontrast prosedürlerini bilenler için hoş olacaktır. Ve sitenizin yakınında bir rezervuar varsa, o zaman yakın çevrede bir banyo inşa etme seçeneğini düşünün..

Ancak sitede rezervuar veya havuz yoksa, çardak veya hamak içeren bir rekreasyon alanı düzenleyebilirsiniz. Büyük bir banyoda, dinlenme alanı bir çatının altına yerleştirilebilir veya yaz aylarında verandaya yerleştirilebilir..

Ülkede yüksek kaliteli bir hamam inşa etmek için şunları yapmalısınız:

 • uygun bir inşaat projesi hazırlamak;
 • gerekli tüm iletişimlerin bağlantısını düşünün – elektrik, kanalizasyon ve su temini;
 • aşamalı bir çalışma planı hazırlamak;
 • bir tahminde bulunun, gerekli malzemeleri ve araçları satın alın;
 • bir hamam inşa etmek ve tüm iletişimi yürütmek;
 • iç dekorasyon yapmak.

Projeler

İnşaat planlama aşamasında projenin belirlenmesi gerekmektedir. Kağıda çizilen ayrıntılı bir çizim, sonucu görselleştirmeye yardımcı olacaktır. Bugün internette birçok başarılı proje bulunabilir. Ve işe alınan uzmanların yardımı olmadan kendi başınıza doğru seçimi yapabilirsiniz. Ayrıca birkaç ücretsiz akşamda bir bilgisayar programında bağımsız olarak ustalaşabilir ve kendi takdirinize bağlı olarak bir proje hazırlayabilirsiniz..

Bitmiş tasarım projesinde, tüm iletişimin nerede ve nasıl gerçekleşeceğini önceden belirtmekte fayda var., Ayrıca kullanılan dekor ve dekorasyon hakkında bilgi hazırlar. Uygun bir projenin seçimi büyük ölçüde sitenin alanına ve finansal yeteneklere bağlıdır. Bu nedenle, her şeyden önce, binanın alanına karar vermek önemlidir. Bu sorunla başa çıkmak kolaydır – banyonuzda kaç kişinin buhar banyosu yapacağını düşünün. Birçok akraba ve arkadaşın katılabileceği aile tatillerini ve doğum günlerini de hesaba katın. Banyodan sadece aile bireylerinin değil, misafirlerin de memnun olması önemlidir..

En basit inşaat seçeneği, bir çerçeve banyosunun satın alınması olacaktır..

Birçok avantajı var..

 • Hafif yapı – temeli güçlendirmek için maliyetleri ve zamanı azaltmanıza olanak tanır.
 • Önemli bir artı uygun bir fiyattır. Bir çerçeve ahşap banyo, bir tuğladan önemli ölçüde daha ucuza mal olacak.
 • Yeni başlayanlar bile bir ayda bir çerçeve inşa edebilir..
 • Yaz dönemi için inşaatı ertelemek gerekli değildir – herhangi bir mevsimde bir çerçeve banyosu yapabilirsiniz..

Ancak bu tür banyoların dezavantajları da vardır:

 • bir çerçeve ahşap bina ek yalıtım gerektirir ve bu da ek maliyetler gerektirir;
 • hamam çökmesi – 2 yıl içinde bina çömelir, bu da olası onarımlar ve bitirme işleri için ek maliyetler gerektirecektir.

Ancak, bir çerçeve banyosuna paranız yetmese bile, alternatif bir seçenek – tekerlekli bir mobil banyo kullanarak bir numara yapma fırsatı her zaman vardır. Veya 20 ft’lik bir metal nakliye konteynırından veya kulübesinden bir buhar odası inşa edin.

Ve başka bir akıllı seçenek daha var – özel bir evin bodrum katında bir banyo düzenlemek..

Bu durumda, birkaç noktaya özellikle dikkat etmeniz gerekecektir..

 • Kabloların aşırı ısınma olasılığını ortadan kaldırmak için tüm elektrik kablo hatlarının zemin katına döşenmesi gerekecektir. Ayrıca sistemdeki tüm hatlar kabloyu korumak için döşenmelidir..
 • Havalandırma ve nem alma sistemi – özellikle bodrum katında bir havuz veya jakuzi olacaksa ve odanın doğal havalandırması için pencere yerleştirmek mümkün değilse.
 • Kanalizasyon ve ısıtma sistemi.

Aynı zamanda, yangın güvenliği kurallarına göre, böyle bir buhar odasında sadece bir elektrikli fırının kullanılabileceğini hemen anlamaya değer. Ancak bazı üreticiler, buhar odasındaki nemi artırmak için sıcak su ile sağlanabilen modeller sunar..

Ayrıca bazı banyo uzmanları, bir sundurma üzerinde bir apartman dairesinde tam teşekküllü bir buhar odası düzenlemek için başarıyla uygulanan projelere alıştı ve gösterdi. Ve dairenin alanı izin veriyorsa, sauna için bir yaşam alanı tahsis edilebilir. Konut standartları, bir apartmanda buhar odası yapımını yasaklamaz. Ancak böyle bir banyo sadece elektrikle ısıtılabilir, bu da bir avantajdır, çünkü dairenin sahibi için baca düzenlemeye gerek yoktur..

Tabii ki, bir şehir dairesinde saunanın düzenlenmesi, bir banliyö bölgesinde klasik bir Rus buhar banyosunun yapımından farklıdır. Ancak bu durumda, yalnızca buhar odasının en uygun alanını belirlemek kalır. Oda çok büyük olmamalıdır, aksi takdirde sadece buhar odasını ısıtmak için çok zaman harcanacaktır..

Ayrıca, büyük bir oda için daha fazla yakacak odun harcanacaktır.. Ancak aynı zamanda çok küçük bir buhar odasında olmak rahatsız edicidir. Bu nedenle basit bir kural var – banyoda bir kişi için 6 m2’ye ihtiyacınız var. Ve tavan yüksekliği 2,1 metre olmalıdır..

Seçilen alana ve uygun bir inşaat seçeneğine göre sonraki tasarım aşamalarına geçebilirsiniz. Örneğin, bir binanın içine birkaç oda yerleştirmek iyi bir fikirdir. Tek bir çatı altına sadece bir buhar odası ve duş odası değil, aynı zamanda bir dinlenme odası ve tuvaletli bir uzantı yerleştirmeyi düşünün..

Binanın içindeki binaların amacı, büyük ölçüde hamamın mevsimselliğine bağlıdır. Örneğin, hamamı sadece yaz mevsiminde kullanmayı planlıyorsanız, rekreasyon alanını örneğin hamamın yanındaki kapalı bir teras veya veranda gibi açık havaya çıkarabileceğiniz oldukça açıktır. O zaman siz ve aileniz buhar odasından sonra açık havada sıcak çay içebileceksiniz..

Ve banyo yıl boyunca kullanılacaksa, geniş ve sıcak bir odayı tek çatı altında donatmak daha akıllıca olacaktır. Ardından buhar odasının ardından dinlenme ve gevşeme fırsatına sahip olacaksınız. Bu durumda, banyodaki tuvalet gereksiz olmayacaktır..

Ancak geniş bir alan tahsis etme şansınız yoksa, buhar odası ve giyinme odası olan bir mini banyo yapın. Bu seçenek, hamamı haftada sadece bir kez ve sadece yaz aylarında ısıtan yaz sakinleri için uygundur..

Malzemeler (düzenle)

Banyo, ahşap veya tuğladan ve modern malzemelerden yapılabilir: polistiren beton, ahşap beton, köpük bloklar, gaz beton vb. Örneğin, büyük köpük bloklardan birkaç gün içinde bir bina inşa edilebilir. Ve yapı malzemelerinin fiyatlarını karşılaştırarak, kül bloklarından bir bütçe banyosu yapılabileceği sonucuna varabiliriz..

Oda sıcak kalacak ve ısıtıldığında duvarlar toksinler ve zararlı maddeler yaymayacaktır.. Ayrıca köpük bloklar yangına dayanıklı malzemedir. Mevcut malzemeler arasında, banyonun sıcak ve dayanıklı olduğu ortaya çıkarken, ahşap beton da not edilebilir..

Ancak tuğla ve taşın daha dayanıklı malzemeler olmasına ve ateşten korkmamasına rağmen, hamam yapımında çok sık kullanılmazlar..

Ve bunun birçok nedeni var.

 • Temelin güçlendirilmesini gerektiren tuğla ve taş yapılar ağırdır..
 • Oda daha hızlı donar, bu da banyoyu ısıtmanın çok daha fazla zaman alacağı anlamına gelir..
 • Pahalı tuğla ve taş yerine, son zamanlarda çeşitli bloklar daha sık kullanılmaktadır. Banyo için bir tuğla veya çeşitli bloklara yerleştiyseniz, yapı malzemelerinin özel bir emprenye ve çok katmanlı kaplamaya sahip olduğundan emin olun..

Ancak banyo için en iyi malzeme ahşaptır, doğal ve nefes alabilen bir malzemedir ve gerekli nem seviyesini oluşturmanıza izin verir ve ayrıca çabuk kurur. Kütük banyosu, kış donlarında bile ısıtılmış sıcak havayı uzun süre tutmanıza izin veren düşük bir termal iletkenlik katsayısına sahiptir..

Ancak farklı ahşap türleri kendi yollarıyla banyoyu etkiler, bu nedenle bazı odalar için belirli bir ahşap türü seçmek gerekir..

 • Ihlamur – duvar ve tavan kaplaması için idealdir. Ayrıca ıhlamurdan buhar odasında raflar ve rekreasyon alanında banklar yapabilirsiniz..
 • Meşe en güvenilir ve dayanıklı malzeme olarak kabul edilir. Ancak aynı zamanda meşe kütüklerinin fiyatı yüksektir, bu nedenle tamamen meşeden bir hamam inşa etmek çok pahalıdır. Genellikle meşe sadece temel direkleri ve duvar kaideleri için kullanılır..
 • Ladin ve diğer kozalaklı ağaçlar, bir buhar odasında duvarları ve tavanları dekore etmek için mükemmel bir seçenektir. Kozalaklı ağaçlar nemi mükemmel şekilde emer, ancak aynı zamanda sıcaklığı ve nemi korur. Ancak, ısıtıldıklarında reçine salmamaları için düşük nemli tahtaları seçmek önemlidir..
 • Huş ağacı ve kavak – ek işlemden sonra buhar odasında duvar ve tavan kaplaması için de kullanılabilir.
 • kızılağaç – hoş bir pembemsi renk tonuna sahiptir ve güzel bir desene sahiptir. Ancak buhar odasını bitirmek için uygun değildir, çoğunlukla dış duvarları ve rekreasyon alanlarını dekore ederken kızılağaç kullanılır..

Banyo yapmak için çeşitli işlemlere sahip ahşap kullanılır..

 • Doğranmış kütükler, banliyö bölgesindeki binaların inşası için popüler bir malzemedir. Ancak kıyılmış kütük yüksek bir fiyata sahiptir, çünkü ahşap elle işlenir ve yalnızca bir balta kullanılır, bu da iç katmanların minimum tahribatı ile kabuk ve düğümler olmadan işlenmiş bir gövde elde etmenizi sağlar..
 • Yuvarlak kütükler – ahşap özel bir makinede işlenir. Böylece çıktı, pürüzsüz bir yüzeye sahip tamamen düz bir kütüktür..

 • Kenarlı kereste – doğranmış veya yuvarlak kütüklerin aksine, dikdörtgen bir şekle sahiptir. Bu tür malzemelerle çalışmak daha kolaydır. Banyo için en çok karaçam veya kızılağaç kerestesi kullanılır. Binanın yapımından sonra dış duvarlar ayrıca dekoratif veya doğal taşla kaplanabilir..
 • Yapıştırılmış lamine ahşap – bariz bir artıya sahiptir, ahşaptan yapılmış binalar pratik olarak küçülmez, bu nedenle banyonun yapımından hemen sonra dış duvar dekorasyonuna başlayabilirsiniz..
 • Profilli kereste – kenar ve tutkal boşlukları ile üretilir. Bu tür kirişler, inşaat sürecini büyük ölçüde kolaylaştıran ek oluklara sahiptir..

İç kaplama için ahşap seçerken, levhaların kalitesine dikkat etmeniz gerekir:

 • yüzeyde kararma, solucan delikleri, mavilik veya çürüme belirtileri olmamalıdır;
 • tahtalar iyi kurutulmalıdır;
 • ve ayrıca tahtalar, düğümler düşmeden pürüzsüz olmalıdır;
 • kesim gevşek bir yapıya sahip olmamalıdır.

Diğer şeylerin yanı sıra, bir banyo inşası için, kasa ile yalıtım arasına yerleştirilen buhar bariyeri ve su yalıtım malzemelerine ihtiyacınız olacak:

 • çatı kaplama keçesi – yüksek sıcaklıklarda hoş olmayan kokuların ortaya çıkmasına katkıda bulunur, bu nedenle buhar odasının duvarları için kullanılamaz;
 • plastik sargı – yüksek sıcaklıklarda bozulur, bu nedenle buhar odasının duvarlarını kaplarken kullanılması önerilmez;
 • alüminyum folyo en uygun malzemedir;
 • fiberglas ile folyo – banyonun ısı yalıtımı ile iyi baş eder.

Isıyı bina içinde tutmak için ısı yalıtım malzemeleri gereklidir. Odadan çok miktarda sıcak hava çıkarsa, buhar odasının verimliliği düşecek ve hamamın kışın çalışması imkansız hale gelecektir. Binayı hem dışarıdan hem de içeriden yalıtmak gerekir. Bu nedenle, ısı yalıtım malzemelerinde tasarruf kabul edilemez. Isı yalıtımı olarak kullanılır: mineral yün ve fiberglas.

Bu malzemeler ahşap bir binayı yalıtmak için harikadır ve aynı zamanda yanmayı desteklemez ve yanmaz. Bazı inşaatçılar, örneğin talaş gibi mevcut herhangi bir yalıtım aracını kullanır, ancak yangın güvenliği standartları bu yaklaşımı onaylamaz. Köpük plastik yalıtım için kullanılamaz, ayrıca tüm yangın güvenliği gereksinimlerini karşılamaz..

Farklı odalarda iç duvar dekorasyonu için farklı malzemeler kullanabilirsiniz. Buhar odasında duvar kaplaması için ahşap kaplama en uygunudur. Ve yıkama bölmesi, fayans veya plastik sandviç paneller için. Rekreasyon alanındaki duvarlar taş veya tuğla ile dekore edilebilir..

Banyoda, yüksek sıcaklıklarda tutuşabilen veya ısınabilen, ayrıca yüksek nem ile tehlikeli durumlara neden olabilecek plastik paneller, metal, muşamba ve diğer malzemelerin kullanılması önerilmez. Banyo yaparken pratik, neme dayanıklı, çevre dostu, buhara ve yüksek neme dayanıklı malzemeler seçmek gerekir..

Başarılı bir şekilde uygulanan sayısız projenin gösterdiği gibi, paletler, OSB, polikarbonat, traversler, SIP panelleri dahil olmak üzere mevcut herhangi bir araçtan tam teşekküllü bir banyo inşa edebilirsiniz. Ana şey bir arzuya sahip olmaktır. Projeyi ve malzeme seçimini anladıktan sonra, bir tahminde bulunmaya devam edebilirsiniz..

Cihaz

Farklı sauna türlerinin yapım teknolojisi farklıdır..

Saunalar birkaç türe ayrılabilir.

 • Kuru buhar odası – böyle bir saunadaki nem oranı% 20-30 arasındadır. Ve aynı zamanda hava sıcaklığı +120? С’ye ulaşabilir. Böyle bir buhar odasında uzun süre kalmak imkansızdır. Ayrıca huş süpürgesi kullanımı kabul edilemez. Belki de bu yüzden yurttaşlarımız diğer buhar odalarını tercih ediyor..
 • Islak – bu kategori klasik bir Rus buhar odası içerir. Böyle bir saunada nem% 100’e ulaşır ve aynı zamanda, kural olarak rahat sıcaklık +50? С ila +90? С arasındadır..
 • Su saunası – Türk buhar odaları bu kategoriye aittir. Böyle bir saunada hava sıcaklığı +50 ° C’nin üzerine çıkmaz ve kilit rol doğrudan buhar ve nem tarafından oynanır..

Fin saunası için küçük bir buhar odası ayrılmıştır. Çünkü kuru buhar odasındaki banklarda insanlar neredeyse hareketsiz oturuyor ve biraz hareket ediyor. Ve Rus buhar odasında kokulu bir süpürge ile buhar yapmak gelenekseldir, bu nedenle odanın alanı birkaç kat daha büyük olmalıdır..

Ancak herhangi bir sauna inşa etmenin aşamaları aynıdır:

 • bina için temelin ve fırın için ayrı ayrı montajı;
 • çerçevenin montajı;
 • çatı montajı;
 • soba ve baca montajı;
 • pencere ve kapıların montajı;
 • zemin, duvar ve çatı yalıtımı;
 • iletişimi özetlemek;
 • bitirme ve kaplama işleri;
 • sıhhi tesisat montajı (gerekirse);
 • mobilya düzenlemesi.

nasıl ısıtılır?

Tasarım aşamasında önemli bir konu, sobanın yeri ve yanma yönteminin seçimidir. Kurulum yeri gelince – soba, içindeki tüm odalar aynı anda ısıtılacak şekilde banyoya yerleştirilmelidir. Yani hem yıkama odasında hem de soyunma odasında ve dinlenme alanında ısı korunmalıdır, ancak aynı zamanda tüm ısı buhar odasında olmalıdır. Bir soba seçerken temel gereksinim, sobadan çıkan buharın yakındaki insanları yakmamasıdır..

Klasik bir Rus hamamında, kural olarak, ev yapımı bir metal kazan kurulur., ayrıca tuğla veya taşlarla kaplı. Böyle bir soba ısıtıcısı hızla ısınır ve sıcaklığı uzun süre koruyabilir. Ancak tuğla fırın hala en iyisi olarak kabul edilir, ısınması daha uzun sürse de hafif, ideal ıslak buhar verir. Ancak hazırlanmış bir temel üzerine bir tuğla veya taş soba kurulmalıdır. Böyle bir banyo, odun, kömür veya odun peletleri ile ısıtılabilir..

Duman banyoları sadece birkaç on yıl önce popülerdi. Ve sadece duvarların renginde değil, sözde beyaz olanlardan farklıydılar. Rus duman buhar odasının en önemli özelliği baca olmamasıdır. Sobadan çıkan duman taşların arasından geçerek buhar odasında kalır, içerideki odayı ısıtır ve yüzeylere yerleşerek siyah bir renk verir. Modern üreticiler gaz kazanları kurmayı teklif ediyor, bacaların dikkatli bakım ve temizliğini gerektirmezler. Ayrıca yakacak odun hazırlama ihtiyacını da ortadan kaldırır..

Elektrikli kazanlar klasik sobanın bir başka alternatifidir. Hem Rus hem de Fin kuru buhar odalarını düzenlemek için mükemmel bir seçenektir. Ancak yine de, klasik odun sobası özelliklerine göre daha düşüktürler. Elektrikli kazan, gerekli nem ve buhar seviyesini sağlamaz. Süpürgeyle buhar yapmayı sevenler, herhangi bir elektrikli kazana özel olarak odun yakan bir modeli tercih edecekler..

Hangi soba türünü seçerseniz seçin, tüm kazanların boyutları pratik olarak aynı kalır. Ancak buhar odasına yerleştirme düşünüldüğünde, sobadan duvarlara ve ahşap yüzeylere olan mesafenin en az 20 cm boş kalması gerektiği unutulmamalıdır..

Uzay imar

Doğru bölgeleme zaten savaşın yarısıdır. Bireysel bölgelerin banyoya yerleştirilmesi, binanın toplam alanı tarafından belirlenir. Hamamın büyüklüğünün, aynı anda hamamda bulunacak kişi sayısına göre belirlendiğine inanılmaktadır. Yani, 5 kişi için buhar odasında yaklaşık 10 m2’ye ihtiyacınız var..

Kural olarak, banyoya birkaç bölge yerleştirmeye değer..

 • Buhar odası, herhangi bir banyonun ruhudur. Deneyimli hamam görevlileri, buhar odasının çabuk ısınması ve mümkün olduğunca uzun süre buhar tutması gerektiğini söyleyecektir..
 • Duş veya yıkama bölümü – bu bölgelerdeki modern saunalarda tam teşekküllü bir kanalizasyon sistemi düşünülmüştür..
 • Rekreasyon alanı – bu durumda, hepsi site sahibinin yeteneklerine ve hayal gücüne bağlıdır..
 • Soyunma odası – özellikle banyo evle aynı çatı altındaysa, isteğe bağlı bir oda olarak kabul edilir. Soyunma odasının işlevleri, örneğin bir antre veya rekreasyon alanı gibi başka herhangi bir banyo odası tarafından gerçekleştirilebilir..

 • Soyunma odası – yakacak odun ve süpürge depolamak için ayrılmıştır, ayrıca hamama gitmeden önce dış giyim ve ayakkabılarınızı burada bırakabilirsiniz..
 • Tambur – herhangi bir sermaye yapısında zorunlu bir odadır, soğuk sokak havasının rekreasyon alanına girmemesi için gereklidir..
 • Tuvalet – kanalizasyon gerektirecek.

Bu alan dağılımı ile aynı anda birkaç kişi hamamı kullanabilecektir. Ancak böyle bir düzen geniş bir alan gerektirir. Buhar odasının optimal boyutu 6 ila 10 m2 arasındadır. Böyle bir alanla, 150-200 cm uzunluğunda iki veya üç raf yerleştirebilirsiniz.Alt iki seviye genellikle küçüktür ve üzerlerine oturmak için kullanılır. Ve üst üçüncü rafın üzerinde sessizce uzanabilmeniz için daha geniş yapılması önerilir. Bu alan aynı anda 3-5 kişinin bulunması için yeterli olacaktır. Ancak bir süpürge kullanmayı tercih ederseniz, yüzücünün daha fazla alana ihtiyacı olacaktır..

Lavabo için de aynı alan ayrılmalıdır. Giyinme odası ve soyunma odası aynı odaya yerleştirilebilir, bu durumda minimum alan en az 6 m2 olmalıdır. Ancak yine de, soyunma odasındaki yeri süpürge ve yakacak odun depolamak için serbest bırakmanız tavsiye edilir..

Küçük bir banyoda, bir buhar odası ve bir yıkama bölmesini de birleştirebilirsiniz, ancak bu odalarda konforlu bir konaklama için farklı sıcaklık koşulları gerektiğinden, yıkamadan önce banyodaki buharın serbest bırakılması gerekecektir..

Banyo imar ederken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır..

 • İç alanı düzenlerken, her şeyi en küçük ayrıntısına kadar düşünün. Bir kablolama ve su temini şeması hazırlamak için planlama aşamasında çeşitli iletişimlerin nasıl bağlanacağını anlamak önemlidir..
 • Buzlu ve opak pencereleri seçin.
 • Isı kaybını en aza indirmek ve hava akımı olasılığını ortadan kaldırmak için buhar odası ön kapıdan mümkün olduğunca uzakta olmalıdır..
 • Banyoda iyi bir dinlenme için gereken minimum: buhar odası, yıkama alanı ve antre. İnşaat için geniş bir alan tahsis etmek mümkün değilse, binaların geri kalanı olmadan yapabilirsiniz. Küçük bir girişte, giysi ve havlular için duvarlara bir tezgah ve küçük kancalar takın.

temel

Temel seçimi doğrudan sahadaki toprak tipine ve binanın büyüklüğüne bağlıdır..

 • Fayanslı temel – küçük binalar için uygun.
 • Sütun temeli – yalnızca hafif malzemelerden yapılmış duvarların yapımında kullanılabilir. Ancak böyle bir temel, kil ve bataklık alanlar için kabul edilemez..
 • Beton şerit temeli, banyo yapmak için en popüler seçenektir. Ve aynı zamanda, özellikle binanın yapısı takviye ile takviye edilmişse, bu tip temel en güvenilir olanıdır..
 • Kazık temel – sahada sorunlu toprak varsa, nadir durumlarda kullanılır.

Bir banyo için sıfırdan bir beton şerit temel yapmak için bir örnek kullanarak adım adım talimatları düşünün..

İş için ihtiyacınız olan:

 • çimento;
 • kum;
 • çakıl;
 • bağlantı parçaları;
 • kalıp;
 • çatı malzemesi;
 • Tel;
 • Beton karıştırıcı;
 • turnike;
 • bahisler;
 • kürekler;
 • pense, çekiç, mezura, seviye gibi inşaat aletleri.

İlk olarak, gelecekteki inşaat için alanı işaretleyin ve bir hendek hazırlayın. Ahşap veya tuğladan yapılmış tek katlı küçük bir banyo için yaklaşık 40 cm genişliğinde bir hendek uygundur ve derinlik en az yarım metre olmalıdır. Bundan sonra, tabanı sıkıştırın ve toprağı küçültmek için suyla doldurun. Ardından hendeğin altını katranlı kağıt gibi su yalıtım malzemesi ile kaplayın. Ardından kum, çakıl veya ince kırma taşla doldurun. Kumu kademeli olarak doldurmak ve dikkatlice sıkıştırmak gerekir..

Kalıbı her tarafa kurun ve temelin takviyesini hazırlayın. Bunu yapmak için, takviye çubuklarını tel ile bağlayın ve yapıyı kalıba yerleştirin. Harcı hazırlayın.

Banyonun bodrum katı için eşit miktarda çimento ve kum karıştırın ve iki parça çakıl ekleyin. Ve harcı kalıp elemanları arasına dökün. Çimento tamamen kuruduktan sonra ahşap kalıp sökülebilir..

Çerçeve

Büyük veya küçük bir banyonun nasıl inşa edileceği konusunda hiçbir fark yoktur. Ve bir binanın inşasının her aşamasında belirli kurallara uymalı ve rehbere uymalısınız. Banyo duvarları ahşap, tuğla, kül blok, gaz beton vb. Ancak en başarılı proje, malzemelerin bir kombinasyonu veya yalnızca ahşaptan bir banyo inşaatı olacaktır. Örnek olarak, ahşap bir banyo inşaatı için adım adım talimatları düşünün..

İnşaat için ihtiyacınız olacak:

 • ahşap kirişler 15×15 cm, 5×10 cm;
 • kütükler;
 • zar;
 • metal plakalar ve köşeler;
 • seviye;
 • sıvı bitüm;
 • çatı keçesi.

Çerçevenin yapımına devam etmeden önce su yalıtımı yapılması gerekir. Hazırlanan temelin üzerine sıvı bitüm uygulamak ve çatı malzemesi ile kaplamak gerekir. Bu prosedür tekrarlanmalıdır..

Bitüm tabakası kururken alt rayı ahşap kirişlerle hazırlayın. Bunu yapmak için, mantar ve çürümenin etkilerine karşı koruma sağlamak için ilk ahşap levha tabakasını antiseptik maddelerle işlemek gerekir. Binanın bu kısmı maksimum yüke dayanmalıdır, bu nedenle bunun için 15×15 cm kiriş kullanılması gerekir..

Bundan sonra dikey rafların kurulumuna devam edebilirsiniz.. Standları sabitlemeden önce bağlantı elemanlarında seviye olup olmadığını kontrol edin. Bunun için 5×10 cm boyutlarında ahşap kirişlerin kullanılması tavsiye edilir Dikey raflar, güvenilirlik için, geçici yatay şeritlerle sabitlenmesi için birbirinden 50 cm mesafede kurulmalıdır. Köşeleri çapraz direklerle güçlendirin. Aynı zamanda, daha sonra pencere ve kapı montajı için boş alanlar bırakın. Duvar çerçevesi hazır olduktan sonra tavan çıta ve duvar kaplama imalatına geçebilirsiniz..

Çatı

Bir çatı inşa etmenin kuralları ve aşamaları doğrudan seçilen yapı tipine bağlıdır..

Banyo için üç tip çatı vardır:

 • tek eğimli;
 • üçgen;
 • karmaşık.

Çatı tipi, çatı altı boşluğunun amacına göre seçilir. Örneğin, çatı altındaki alanı dinlenme odası olarak kullanmayı planlıyorsanız, iki veya daha fazla rampalı karmaşık bir yapı seçmek daha akıllıca olacaktır. Bu durumda, bir çatı katı veya tam bir ikinci katı donatma fırsatınız olacak. Ve projenize göre çatıya bir su fıçısı takmak istiyorsanız, o zaman klasik eğimli çatıda durmalısınız..

Ve ayrıca genellikle bir çatı inşa ederken, mal sahipleri üçgen çatıyı tercih eder. Sadece böyle bir projeden bir örnek alalım..

Çalışmak için ihtiyacınız olacak:

 • Mauerlat 10×15 cm için çubuk;
 • kiriş panoları 10×20 cm;
 • şap 10×10 cm için kiriş;
 • 10×20 cm raflar için destek;
 • raflar 15×15 cm;
 • döşeme tahtaları 2×15 cm;
 • su yalıtımı;
 • metal köşeler;
 • tuğla;
 • baca borusu;
 • cıvatalar.

İş, bir Mauerlat’ın montajı ile başlar – bu eleman çerçeve duvarları ile devam eder. Ardından, bağlantıların güvenilirliği için bir çalışma olan dikey rafların kurulumuna devam edebilirsiniz. Ve bundan sonra, kiriş bacaklarını sabitlemeye devam edin, birbirlerinden 50 cm mesafede bağlanırlar..

Çatı altındaki alanı kullanacaksanız, yalıtıma ve ek buhar ve su yalıtımına dikkat edin. Sıcak hava sokağa çıkacağından, yaz banyosunun çatısı bile bir mineral yün tabakası ile yalıtılmalıdır..

Bir buhar bariyeri ve su yalıtım tabakasının montajı fazla zaman almaz. Ve sadece yalıtım malzemesi ile kurulumdan sonra çatıya geçebilirsiniz..

Kapsama çatı yapısına, iklime ve finansal maliyetlere bağlıdır.

 • Çatı çeliği – pahalı malzemeler kategorisine aittir. Galvanizli çelik çatının hizmet ömrü ortalama 27 yıl olacaktır. Avantajlardan yangın güvenliği, yapının hafifliği ve sızıntılara karşı optimum koruma not edilebilir. Ancak sürekli bakım yapılmadığında metal çatılar paslanabilir..
 • Rulo çatı kaplama – genellikle mevsimlik binaların sundurma çatılarında kullanılır. Bu tip çatı en uygun fiyatlı olarak kabul edilir. Herhangi bir özel bakım gerektirmez ve yaklaşık 10 yıl sürer. Ancak rulo kaplamaların bariz bir dezavantajı vardır – çabucak tutuşurlar..
 • Arduvaz – piyasadaki metal karoların görünümüne rağmen hala popüler. Arduvaz kaplama yaklaşık 35 yıl sürecek. Bariz avantajlardan not edilebilir: çatının düşük ağırlığı, kurulum kolaylığı ve çalışma güvenilirliği.

Bir baca da çatı yapısından geçmelidir. Bu durumda baca duvarları ahşap çerçeve ile temas etmemelidir. Bu nedenle, borunun kanalı tuğlalanmalıdır..

duvarlar

Öncelikle dış cadde tarafının mantolaması yapılır. Ahşap söz konusu olduğunda, bunun için 2×15 cm’lik levhalar daha uygundur, bu durumda levhalar yatay ve bindirmeli olarak çivilenebilir. Ahşapla ilgili deneyiminiz varsa, duvarda bir çizim veya desen tasvir etmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca dış duvara pencere eğimleri takın. Dış duvarları ahşap kalaslarla kaplama kapasiteniz, zamanınız veya isteğiniz yoksa, dış cephe kaplaması veya dekoratif paneller kullanabilirsiniz. Bu, duvar kaplama işlemini büyük ölçüde hızlandıracak ve basitleştirecektir..

Sokak duvarının kaplamasını tamamladıktan sonra yapının yalıtımına ve elektrik iletimine geçebilirsiniz. Bir sonraki katman buhar bariyeridir, nemin banyodan çıkmaması için yapılmalıdır. Banyo durumunda, kabloyu ayrıca elektrik sistemleriyle koruyarak açık kablolama kullanabilirsiniz. Bundan sonra iç duvarların kaplamasına geçebilirsiniz. Duvarlar için oda tipine bağlı olarak astar, plastik panel veya fayans seçebilirsiniz..

Zemin

Hamamın farklı odalarında, çeşitli yapıların zemini donatılmıştır. Bu nedenle, zemini ve tavanı kurmadan önce tüm odaların amacını bilmelisiniz. Rekreasyon alanına ahşap zemin döşenmelidir..

Buhar odası ve tuvalet alanında yapı daha karmaşıktır ve iki katmanlıdır:

 • alt tabaka, suyun doğal drenajı için açılı olarak dökülen betondur;
 • küçük boşluklarla sabitlenmiş ikinci bir ahşap kalas tabakası, böylece kalaslar arasında su akabilir.

Son zamanlarda, bazı sahipler yıkama alanında fayansları tercih ediyor. Bu durumda karolar beton yüzey üzerine drenaj deliğine doğru eğimli olarak serilir. Bu çalışma aşaması, ana temelin dökülmesiyle aynı anda gerçekleştirilir..

Duş odasında karo zeminin nasıl yapılacağına dair bir örneğe bakalım..

 • Şaptan önce tahliye deliğinin nerede olacağına karar verin.
 • Doğal bir su drenajı için, zemin kaplamasının hafif bir eğiminin donatılması gerekir: 1 koşu metre başına 1 cm. Bunu yapmak için, duvarlarda işaretler yapmanız ve eğimi dikkate alarak kaba şapı doldurmanız gerekir..
 • Çözelti tamamen kuruduktan sonra su yalıtım tabakası oluşturmaya devam edebilirsiniz. Mastik, beton üzerine kalın bir fırça ile birkaç kat halinde uygulanır. Su yalıtım tabakasının optimal kalınlığı 3 cm’dir..
 • Bundan sonra, su tahliye yerine bir tahliye borusu getirilir ve bağlantı elemanları yardımıyla kanalizasyon borusuna bağlanır..
 • Son aşama, son şaptır. Tamamen kuruduktan sonra giderin yerine gideri takabilir ve fayansları yere serebilirsiniz..

Diğer odalarda zemin için 3.5-4 cm kalınlığında dil-ve-oluklu levhalar kullanılabilir.Islak odalar için mükemmeldir, ayrıca su ile temas ettiğinde bile yüzey kaymaz. Yüksek nem ve keskin sıcaklık düşüşleri olan odalarda muşamba kullanılmasının tavsiye edilmediğini hatırlamak önemlidir..

Havalandırma

Rekreasyon alanındaki bir pencere havalandırma sistemi olarak kullanılabilir. Ayrıca odayı havalandırmak için kapıları geniş açabilirsiniz. Yine de odayı tekrar soğutmamak için banyodaki tüm odaların havalandırma ve ısıtma sistemlerini önceden düşünmekte fayda var. Ayrıca buhar odasındaki havalandırma sistemini de düşünmek gerekir. Tedarik penceresi, kural olarak, buhar odasının girişinin yakınında altta bulunur. Böyle bir pencerenin hava akışını düzenleyebilmesi için mutlaka kapıları ve mandalları olması gerekir. Başlangıçta, banyo ısıtıldığında, buhar odasındaki odanın istenen sıcaklığa ısıtılması için vanalar kapatılmalıdır..

Banyoda havalandırma düzenleme kurallarını ihmal ederseniz veya vanaları zamanında açmayı unutursanız, buhar odasında aşırı ısınma ve bilinç kaybı riski vardır. Bu nedenle, tüm kural ve düzenlemelere uymanın maliyeti çok yüksektir. Havalandırma kurma ihtiyacının ikinci nedeni ahşap çürümesidir. Ayrıca, banyo bir konut binası ile aynı çatı altında bulunuyorsa, kötü tasarlanmış havalandırma hoş olmayan kokulara ve neme neden olabilir. Bu nedenle havalandırma sadece buhar odasının orijinal görünümünü korumak için değil, sağlığınız için de gereklidir..

Dış bitirme

Hamam sitede öne çıkmamalıdır. Ve tüm binaların aynı renk şemasında yapılması arzu edilir. Hamamın duvarları tuğla veya taşla kaplanabilir, bu özellikle çerçeve ahşap veya bloklardan yapılmışsa gereklidir. Çirkin koyu ahşap kirişler de yeni bir fıçı tahtası ile gizlenebilir. Ayrıca dış cephe kaplaması yalıtım sorunlarını çözer.

Birkaç ay sonra kaplamayı yeniden yapmak zorunda kalmamak için birkaç basit kuralı izleyin:

 • bitirme işine başlamadan önce, duvarların yüzeyinde çatlak olmadığından emin olun, çünkü en ufak düzensizlikler bile ısı kaybına neden olabilir;
 • yeni banyo küçülebilir, bu nedenle kaplama işine başlamadan önce birkaç ay beklemelisiniz;
 • modern bir tarzda bir hamamı bitirmek için mükemmel bir seçenek dış cephe kaplamasıdır – doku, renk bakımından farklılık gösterir ve çeşitli yüzeyleri taklit edebilir, bu da sıradan bir çıplak bina benzersizliği ve stili vermenizi sağlar;
 • suni taşlı dekoratif paneller, banyoya optimum para için daha çekici bir görünüm kazandırmak için mükemmel bir seçenektir..

Dış duvar dekorasyonunun birçok faydası vardır. Çekici olmayan çıplak veya eskitilmiş duvarları gizlemenin yanı sıra banyonun ömrünü de uzatır..

İç dizayn

Banyoda rahat bir iç mekan yaratmak, inşaattan daha az önemli bir görev değildir. İç tasarım, ruh haline tam olarak uymalı ve sahiplerinin isteklerini karşılamalıdır..

Banyoda bir iç mekan dekore ederken nelere dikkat etmeniz gerektiğini düşünün..

 • Buhar odası, dinlenme alanı ve giyinme odasını dekore ederken farklı tarzları karıştırmayın. Bir stil seçin ve özlü, düzgün ve konforlu bir iç mekan yaratmaya çalışın.
 • Buhar odasını dekoratif unsurlarla aşırı yüklemeyin – burası rahatlamanız ve olumsuz düşünceleri odanın dışında bırakmanız gereken bir yer. En uygun bitirme seçeneği, iç mekanın açık ve sakin renklerde düzenlenmesidir. Bildiğiniz gibi pastel tonlar rahatlamanızı ve uyum içinde olmanızı sağlar..

 • Seçilen stil, banyonun yapıldığı malzemelere uygun olmalıdır. Örneğin, oryantal üslubun ahşap bir çerçeveden bir hamamda yeniden yaratılamayacağı oldukça açıktır..

İç mekanın ana dekorasyonu huş süpürgeleri, lavabolar, semaver, şapkalar ve banyo prosedürleri için diğer aksesuarlar olabilir. Çıplak duvarlar tablolarla veya kendi hediyelik eşyalarınızla süslenebilir..

Odaları dekore ederken, uyumlu ve birleşik bir alan yaratmak için tek tip bir stile bağlı kalmaya çalışın. Alanı çeşitli unsurlar, dekor veya tekstillerle aşırı yüklemeyin. İç mekanı oluşturmak için kullanılan herhangi bir malzeme yangın güvenliği gereksinimlerini karşılamalı, yüksek sıcaklık ve neme dayanıklı olmalıdır..

stil

Banyoyu herhangi bir iç tarzda dekore edebilirsiniz. Ve bu heyecan verici bir aktivite. Bu konuya yaratıcı bir şekilde yaklaşabilir ve cesur tasarım kararlarınızı uygulamaya çalışabilir ve kendinize denemeler yapabilirsiniz. Ana şey, iç mekanı aşırı yüklememek, amatör bir müzeye dönüştürmemek..

Rustik tarz, her türlü banyo için evrensel bir seçenek olmaya devam ediyor.. Böyle bir iç mekan için, bir dinlenme alanı için doğal ahşap mobilyalar, büyük sandalyeler veya banklar seçmeye değer. Ama aynı zamanda bir dekor olarak, masaya boyalı bir masa örtüsü koyabilir ve pencereleri ışık perdeleriyle süsleyebilirsiniz. Yerdeki kilim veya parlak kilimlerle iç mekanı tamamlayabilirsiniz. Böyle bir iç mekan renkli ve ilginç görünüyor..

Bir kır banyosu için Alp dağlarının tarzı mükemmeldir – bir dağ evi. Kendi tarzında kaba ve acımasız ama aynı zamanda nazik. Bu tarz doğal malzemelerle karakterize edilir: ahşap ve taş. Tavandaki yüksek ahşap duvarlar ve masif kirişler geniş bir odada harika görünüyor.

Günümüzde minimalizm tarzı popülerdir ve sadece metropolde değil, banliyö yaşamında da kullanılabilir. Bu, özellikle küçük bir banyo için harika bir stil. Özlülük, işlevsellik, parlak aksan eksikliği ile ayırt edilir. Az miktarda detay ve ahşabın açık tonları nedeniyle, alan görsel olarak genişleyecek ve hava ile dolacaktır..

Bugün alışılmadık bir seçenek, ülke veya Provence tarzı banyolardır. Ancak modern tasarımcılar, klişeleri terk etmeye ve banyoda benzersiz ve eşsiz bir tarz yaratmaya çalışıyorlar..

Türk ve Rus hamam geleneklerini de birleştirebilirsiniz. Seramik mozaik karolar, parlak yastıklar, pencerelerde ipek kumaşlar, parlak renkler ve egzotik dekoratif unsurlar, oryantal tarzda bir iç mekan dekore ederken vurgulanması gereken ana detaylardır. Klasik çay fincanlarını küçük kaseler veya Türk bardaklarıyla değiştirmeyi unutmayın – o zaman orijinal ve benzersiz iç mekanı kendi ellerinizle yeniden yaratabileceksiniz..

Mobilya

Banyo mobilyaları düzenlemede önemli bir aşamadır. Rekreasyon alanına dekoratif yastıklı tekstil mobilya yerleştirmek gerekli değildir. Yüksek nem nedeniyle kumaş hızla bozulur ve orijinal görünümünü kaybeder. Rahat banklar veya ahşap sandalyeler içeren küçük bir masa yeterli olacaktır. Dinlenme alanında en rahatı geniş banklardır, çünkü onlara uzanıp buhar odasından sonra rahatlayabilirsiniz. Tercihlerinize ve isteklerinize bağlı olarak, banklar sırtlı ve farklı uzunluklarda olabilir..

Ana şey, ahşap mobilyaların yüzeyinin pürüzsüz olması ve cilt altında kıymıklara neden olmamasıdır. Masif ahşap mobilyalarda oturmaktan rahatsızsanız, koltuğun üzerine su geçirmez malzemeli yumuşak minderler yerleştirebilirsiniz..

Mobilyaların boyutu doğrudan odanın boyutuna bağlıdır. Banyo ne kadar küçükse, mobilya parçaları o kadar küçük olmalıdır. Banyo için mobilya seçerken bir diğer ana kural, nesnelerin keskin köşelere sahip olmamasıdır. Ayrıca metal elementli mobilyalardan da vazgeçin. Etrafındaki tüm alan yatıştırıcı ve rahatlatıcı olmalıdır..

Buhar odası ve dinlenme alanında mobilyaların yanı sıra soyunma odasındaki elbise askılıklarına ve ayakkabılıklara da dikkat etmeyi unutmayın.. Ayrıca havlu ve bornoz askıları da faydalı olacaktır..

İpuçları & Hileler

Ayrıca profesyonellerden banyo yapımını da sipariş edebilirsiniz. Ancak böyle bir inşaat, müşteriyi birçok sorudan kurtaracak olmasına rağmen, oldukça pahalıya mal olacak. Ancak inşaatı kendi elinize almaya karar verirseniz, hamamın sadece bir çamaşır odası olmadığını, yazlık dinlenmenin önemli bir unsuru olduğunu unutmayın..

Sıcak ve rahat bir banyo inşa etmek için uzmanların temel kurallarına ve tavsiyelerine uymalısınız..

 • Üç kişilik bir aile için bir hamam inşa etmek için çok fazla çaba ve para yatırmaya değmez. Binanın toplam alanı 10 m2’yi geçmemelidir – bunlar iyi bir sıcak banyo için en uygun boyutlardır..
 • İnşaat sırasındaki tüm ahşap malzemeler, çürümeye ve mantarlara karşı koruma sağlamak için antiseptik bir bileşim ile muamele edilmelidir..
 • Buhar odasındaki tavan çok yüksek olmamalı, aynı zamanda tavana kafanızla dokunmadan üst rafa oturabilmeniz için yeterli olmalıdır..
 • Buhar odasındaki ısı kaybını azaltmak için eşiği yüksek ve çerçevesi düşük bir kapı takın. Güvenlik nedeniyle buhar odasının kapısı kendi kendine açılmalıdır..

 • Dış duvar 30 cm’den az olmamalıdır, aksi takdirde sıcak hava odadan hızla çıkacak ve buhar odası hızla soğuyacaktır..
 • Saunada pencereler bir zorunluluktur. Buhar odasında pencere açıklıkları olmayabilir, ancak bunlar ek yangın çıkışları olduğu için diğer odalarda olmalıdır. Ve pencereleri batı tarafına getirmek en mantıklısıdır, çünkü kural olarak, banyo akşamları ısıtılır ve şu anda odaya maksimum güneş ışığı girecektir..
 • Hamamın kapıları güney tarafına kurulmalıdır, bu durumda rüzgârla oluşan kar yığınları girişi engellemeyecek ve kar çok daha hızlı eriyecektir..
 • Banyoda cereyan olmamalıdır. Böyle kötü düşünülmüş bir detay, banyonun tüm izlenimini mahvedebilir. Bu nedenle kapıları tüm geçiş odalarına dik olarak yerleştirmeyin..
 • Hazır bir çerçeve banyosu sipariş ederseniz, önemli miktarda zaman ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Uzmanlar size uygun bir proje oluşturacak veya hazır standart bir çözüm sunacaktır..

Seçilen tasarım projesine göre hamam imalatçının yerinde yapılıp demonte olarak tarafınıza teslim edilecektir. Bir kurucu gibi tüm öğeleri toplamanız yeterlidir..

 • Saunanızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, buhar odasının duvarlarından birine bir tuz paneli kurun. Bildiğiniz gibi deniz tuzu, deniz kıyılarından uzakta yaşayan insanlar için çok gerekli olan birçok faydalı elemente sahiptir. Ve bir tuz paneli ile buhar odasını ziyaret ederek, yararlı mikro elementlerin eksikliğini yavaş yavaş telafi edeceksiniz. Ayrıca, bu durum biraz büyülü ve kesinlikle kesinlikle olağandışı görünüyor..
 • Ahşap bir banyo inşa ederken, ahşabın, periyodik bakım gerektiren kaprisli bir malzeme olduğunu unutmayın. Hamamın orijinal özelliklerini kaybetmemesi ve görünümünü kaybetmemesi için ahşap yüzeyin özel çözeltiler, yangın geciktiriciler ile işlemden geçirilmesi ve boya ve verniklerle kaplanması gerekir. Ve koruyucu katmanlar periyodik yenileme gerektirir.
 • Bütçe banyosu ancak tam teşekküllü kanalizasyon ve su temin sistemi terk edildiğinde mümkündür. Bu nedenle, paradan tasarruf etmek istiyorsanız, banyoya bir hortumla su sağlama sistemini düşünün ve zeminin dökülmesini sağlayın..

güzel örnekler

Bir yazlık kulübede güzel bir hamam, basit bir gri bina değil, işlevsel ve lüks bir peyzaj tasarımı unsuru olabilir..

Çoğu zaman, köşede bir buhar odasında sobalı bir soba kurulur.. Ancak büyük bir şirket için bir hamam inşa etmeyi planlıyorsanız, buhar odasının orta kısmına bir kazan yerleştirmeyi düşünebilirsiniz. Sobanın bu versiyonu, buhar seviyesini ve nemi yükseltmek için taşlara sıcak su koymanın geleneksel olduğu ıslak buharlı banyolar için uygun değildir. Ve yangın güvenliği amacıyla, kazanı ayrıca koruyucu bir çerçeve ile ahşap elemanlardan korumaya değer. Ayrıca sizi ve misafirlerinizi yanlışlıkla sıcak taşlara dokunmaktan koruyacaktır..

Klasik rustik tarzda bir hamam inşa etmeyi planlıyorsanız, ancak modern bir duşakabini iç mekana nasıl yerleştireceğinizi bilmiyorsanız, ahşap bir kutuda bir duş odası düzenlemek için bu seçeneği düşünebilirsiniz..

Küçük yazlık ev sahipleri de tam teşekküllü bir banyoyu karşılayabilir. Ve mobil bir buhar odası mükemmel bir alternatif olabilir. Küçük bir tasarıma sahiptir ve iç mekan, tam teşekküllü bir sabit banyodan farklı değildir. İçeride sadece buhar odası ve duş alanı var. Ancak böyle bir banyo sadece küçük bir banliyö bölgesinde vazgeçilmez olmayacak. Ayrıca her yerde kullanılabilir: seyahatlerde, keşif gezilerinde veya şantiyelerde..

Lavabo duvarları dekoratif veya doğal taş ile dekore edilebilir..

Son zamanlarda havuzlu bir banyo lüks bir eşya değil. Tam teşekküllü bir havuzu hem açık alanda hem de aynı çatı altında sauna ile donatabilirsiniz. Hırdavatçılarda 1 metre derinliğinde hazır kaseler satın alabilirsiniz – böyle bir havuz büyük bir şirket için bile yeterli olacaktır. Ve bitmiş yapıya daha çekici bir görünüm kazandırmak için kasenin iç duvarları seramik karolarla kaplanabilir..

Ek aydınlatma özel bir ruh hali yaratacak.

Havuzlu oda sauna ile aynı çatı altında bulunuyorsa, bu alanı geçiş alanı yapmak daha iyidir. Bu durumda havuza üç odadan erişilebilir: dinlenme alanından, buhar odasından ve duştan..

Ancak tam teşekküllü bir havuz için ek alan ayırmak mümkün değilse, soğuk su içeren küçük bir jakuzili havuz veya hidromasajlı bir jakuzi kurabilirsiniz..

Havuza ek olarak, sauna ile aynı çatı altında barbekü veya şömineli bir teras olabilir – bu misafirperver ev sahipleri için harika bir seçenektir. Bu durumda, banyonun içinde bir dinlenme odası düzenlemeyi düşünmeniz gerekmez. Ve hamamın yanındaki açık teras, bahçe çardağının yerini alacak. Açık havada sadece barbekü yapmakla kalmaz, aynı zamanda sıcak çay ve kokulu nargile keyfi yapabilir, bir hamakta güneşlenebilir veya bilardo oynayabilirsiniz. Arkadaşlarınız ve aileniz her zaman böyle bir banyoya geri dönecektir..

Bir sonraki videoda, bir kuruş için kendi ellerinizle inşa edilmiş, mobil, çabuk bozulabilen bir parka genel bir bakış bulacaksınız..