Bir sera

Katlanabilir seraların birçok avantajı vardır – kullanışlı, dayanıklı ve kurulumu kolaydır. Kompakt sera “Khlebnitsa”, özellikle site küçükse geçerlidir. Genel gereksinimleri dikkate alarak ve inşaatın inceliklerini bilerek, kesin bir çizime göre polikarbonat ve polipropilen borulardan kendi başınıza bir yapı inşa edebilirsiniz..

Nedir?

Bu tür seranın kendine has özellikleri vardır – yapı üç ana unsurdan oluşur: iki kanatlı yarım ve bir temel. Genel olarak, yapı yarım daire biçimli bir kemer gibi görünüyor, çok temiz ve estetik, bu nedenle sera, arka bahçe bölgesinin genel manzarasını ihlal etmiyor..

Menteşeli cihazlar sayesinde duvarlar açılır – bu, mahsul yetiştirmek için belirli bir mikro ortam oluşturmak için gereklidir.. Çerçevenin altında menteşeli tek taraflı bir sera daha yaygın olarak kullanılır. Seranın bu ismi alması boşuna değildir, çünkü çalışma prensibi ekmek kutusunun kapağını açmaya benzer – yapının yarım daire şeklindeki duvarı da aynı hareketle kaldırılır..

Çerçeve, kural olarak, metal veya metal-plastik profillerden yapılmıştır ve çerçeveye yerleştirmek için yoğun bir film veya polikarbonat kullanılır..

Fabrika sera modelleri sınırlı ölçülere sahiptir. Çoğu durumda, binanın genişliği iki metreden fazla değildir, uzunluk 2 ila 4 metre arasında değişir ve yükseklik 0,5 ila 1,5 metre arasında değişir..

Hazır seraların bazı özellikleri vardır:

 • yere daldırılması gereken bacaklarla donatılmıştır;
 • vakıf üzerinde ve onsuz kenarlıklı seçenekler var;
 • yapı bir veya iki kanatla açılır;
 • bazı modellerde alt çerçeve yoktur.

Kendi elinizle bir sera oluştururken, kendi tasarım şemanızı kullanarak farklı bir malzeme ve boyut seçmek her zaman mümkündür. Doğru, profesyoneller kaplama için bir film değil, daha güçlü ve daha dayanıklı olan ve ayrıca daha hızlı kurulan polikarbonat kullanmanızı önerir..

Bir seranın avantajları ve dezavantajları

Bu tür bir serayı seçerken, artıları ve eksileri hakkında önceden bilgi almalısınız.. Bu tasarımın birkaç avantajı var:

 • sera hafiftir ve hızlı bir şekilde demonte edilir, eğer sağlam bir temel olmadan yapılırsa, istenirse bölge etrafında hareket ettirilebilir;
 • kompakt bir yapıdır, bu nedenle küçük bir alana yerleştirmek veya geniş bir alana birkaç sera kurmak uygundur;
 • “Ekmek kutusu” küçük bir yüksekliğe sahiptir ve bu nedenle, özellikle toprağa gömülü bacakları varsa, kuvvetli rüzgarlar bile ondan korkmaz;
 • bir polikarbonat kaplama seçilirse, kar da bir sorun olmayacaktır, bu hücresel malzemenin petek dokusu, ek olarak, zararlı ultraviyole ışınlarından korurken ekili bitkilere dağınık aydınlatma sağlar;
 • seranın dışarıdan küçük görünmesine rağmen, ekim için kullanılabilir alanı oldukça geniştir;
 • açılan kapılar yapının havalandırılmasını, bitkilere tam erişime sahip herhangi bir tarım çalışmasının yapılmasını mümkün kılar.

Olumlu yanı, kendi elinizle bir sera yapabilmeniz, kurulumunun basit olması ve geleneksel aletler kullanılarak yapılmasıdır. Gerekirse, tamir edilebilir ve değiştirilebilir.

Ancak yapının hala bazı dezavantajları var:

 • menteşe tertibatı, periyodik muayene ve yağlama gerektirir;
 • mekanizmanın çalışması sırasında hoş olmayan bir gıcırtı görülebilir;
 • sera temele veya zemine sabitlenmemişse, güçlü bir rüzgar yapıyı yerinden edebilir;
 • büyük bir yapı inşa ederken, kurulum için 2-3 kişiye ihtiyaç duyulacaktır;
 • seradaki yüksekliğin düşük olması nedeniyle, sadece alçak bitkiler yetiştirilebilir; tırmanıcı mahsuller için olduğu kadar yüksek gövdeli ve dallı olanlar için daha yüksek ve daha geniş binalara ihtiyaç vardır..

Sera “Khlebnitsa”, bahçe çileği, her türlü salata yetiştirmek için kullanılabilir; pancar ve havuç gibi sebzeler, otlar – dereotu, yeşil soğan, maydanoz.

Kışın, yapı ısıtılırsa, tüm soğuk dönem boyunca taze yeşillikler yetiştirebilirsiniz, ancak bu özellikle ülkemizin güney bölgeleri için uygundur..

Hazırlık çalışmaları

Tabii ki, her şeyden önce, yapının tüm unsurlarının tam boyutlarını gösteren, yetkin bir şekilde hazırlanmış çizimlere ihtiyacınız var. Yaz sakinleri için standart ölçülerde küçük bir kompakt sera uygundur – 1 metre yüksekliğinde ve 2-4 metre uzunluğunda. Tek kanatlı bir sera yaklaşık 1,5 metre genişlik sağlar, iki taraflı açıklık en az iki metre olmalıdır..

Polikarbonat levhaların belirli boyutları olduğundan, doğru ön işaretleme özellikle önemlidir. – 210×300 cm (600, 1200 cm), bu nedenle şema oluşturulduktan sonra kaplama malzemesinin boyutlarına göre ayarlanması gerekecektir. Kurulum yerine önceden karar vermelisiniz – binayı yaşam alanlarından, çitlerden ve yetiştirilen ürünler için gerekli ışığı kapatacak büyük ağaçlardan uzağa kurmanız tavsiye edilir..

Sera güneye veya kuzeye geniş kenarlarla yerleştirilmişse en iyi seçenek.

Bu durumda, belirlenmiş kurallara uymak önemlidir:

 • konut binalarına 5 metre mesafe bırakılmalıdır;
 • saunaya (banyo) – 8-10 metre;
 • otonom bir kanalizasyon sistemine (havalandırma, septik tesisat) – 25 metre.

Önemli gereksinimlerden biri şantiyede düz zemindir. Bina seviyesini kullanarak kontrol edebilirsiniz..

Sera kurulumu

İnşaat için gerekli malzeme ve aletler önceden hazırlanmalıdır..

İş için ihtiyacınız olacak:

 • tuğla, ahşap plakalar veya kirişler, metal ve hatta traverslerden yapılabilen bir temel;
 • polikarbonat kumaş;
 • çerçevenin yapımı için – galvanizli veya polipropilen borular;
 • bağlantı elemanları (termo rondelalar, braketler, paslanmaz çelik vidalar);
 • menteşeler;
 • iskeleti monte etmek için – öğütücü, matkap, kaynak ekipmanı, çekiç, inşaat bıçağı, boru bükücü.

Ahşabı kullanmadan önce, koruyucu, mantar önleyici maddeler dahil olmak üzere ön işleme tabi tutulmalıdır..

Önce temel atılır. Kalıcı bir yere dikilecek olan sera için önce yatakların sınırları işaretlenir, daha sonra 20-30 cm genişliğinde ve 50 cm derinliğinde bir hendek kazılmalıdır. Altta bir tabaka ile kırma taş dökülür. 10-15 cm.Bütün alana bir tuğla döşenir veya içine beton karışımının döküldüğü bir modül ahşap kalıp yapılır..

Temel için portatif bir model oluştururken, 150×150 mm’lik kirişler kullanılır – çevre etrafına yerleştirilirler, 10 cm yere daldırılırlar, köşeler cıvatalarla sabitlenir.

İnşaat aşamalarını listeliyoruz.

 • Bir çerçeve yapmak için bir boru bükücüye ihtiyacınız olacak – profilleri bükmek için özel bir makine. Çerçevenin kenarları için iki yaya ve kaldırma parçası için iki parçaya ihtiyacınız olacak, yayların uzunluğu 1 metredir, merkez kenarlarda bir işaretleyici ile işaretlenmelidir..
 • Montaja alt çerçeveden başlarlar – bunun için 4 ve 1 metre uzunluğundaki profil borular köşelere kaynak yapılmalı, ardından dikişler temizlenmelidir. Yan parçalar da çerçeveye kaynaklanarak orta kısımları işaretlenmiştir..
 • Daha sonra, uç parçalar yanlara ve alt çerçeveye kaynaklanmalı ve dışta menteşeler için delikler açılmalıdır..
 • Yapının tepesindeki tüm işaretli noktalarda dört metrelik bir boru kaynaklanmıştır. Daha sonra, seranın hareketli kısmının yan yayları, enine şeritleri kaynaklanır..

 • Diğer eylemler, menteşeyi kullanarak duvarın açılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Eksenel şeritleri yükselen duvara kaynaklamak ve ardından bunları 45 derecelik bir açıyla kesmek ve birbirine lehimlemek gerekir. Menteşeler için delikler de iç taraflarında yapılır. Artık uçlara takılabilirler ve kaldırma kısmı asılabilir. İskelet boyanmalı.
 • Bunu polikarbonat levhanın kesilmesi ve ayarlanması takip eder – her kör ve hareketli taraf için bir levhaya ve yan parçalar için 4 parçaya ihtiyacınız olacaktır. Yapıyı temel üzerine monte etmek, tuğla veya beton üzerine kendinden kılavuzlu vidalarla sabitlemek ve metal braketler kullanarak ağaca sabitlemek için kalır..

Polikarbonatı düz ve sağlam bir yüzeyde bir bıçak veya açılı taşlama ile kesmek daha iyidir. Montajdan sonra tüm boşluklar yapıştırılmalı ve alüminyum profillerle kapatılmalıdır..

Yardımcı ipuçları

Kendi kendini kurarken, bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekir:

 • Toprağın doğal ısınmasını sağlamak için, seranın tabanının çim, yaprak ve gübre ile kaplanması tavsiye edilir – tartışma sırasında organik madde ısıyı serbest bırakacaktır;
 • duvar kaldırıldığında kanatları sabitleyecek bir ahşap desteği önceden yapmak gerekir;
 • sıcak bir mikro iklim, UV korumalı polikarbonat oluşturacaktır;
 • Kaplama malzemesinden kiri ve tozu otomatik olarak temizlemek için, çerçevenin açılmayan tarafının üst kısmına üzerine fırçalı ince bir tahta takabilirsiniz;
 • kaynak yapmadan önce, tüm parametreleri seviye ile kontrol etmeniz gerekir – bu şekilde bir sera inşa ederken hatalardan kaçınabilirsiniz..

Bir sera “Khlebnitsa” oluştururken, inşaat maliyetinin hesaplanması da dahil olmak üzere tüm hesaplamaları önceden yapmak önemlidir. Ortalama olarak, bu tür fabrika yapımı yapılar, boyutlarına bağlı olarak 4 ila 8 bin ruble arasında bir fiyata sahip olabilir..

Belki bazı durumlarda, özellikle inşaat konusunda gerekli deneyim ve beceriye sahip değilseniz, hazır bir yapı satın almak faydalıdır..

Nasıl yapılır "ekmek sepeti" profil borusundan ve polikarbonattan kendiniz yapın, sonraki videoya bakın.