Bir serada bir havuz nasıl düzgün bir şekilde organize edilir?

Serada bir havuz, özellikle orta şeritteki alanlar için önemli olan kısa bir yüzme sezonu sorununa benzersiz bir çözümdür. Bu tür enlemlerde yaz uzun sürmez ve kendi havuzunuzda yüzmenin keyfini tam anlamıyla çıkarmanıza izin vermez. Durumdan çıkmanın mükemmel bir yolu, sera yapılarıyla aynı malzemelerden yapılmış koruyucu bir pavyon inşa etmek olacaktır..

Cihaz ve inşaatın fizibilitesi

Seradaki havuz, içinde çanak bulunan yarı saydam malzemelerden yapılmış bir yapıdır. Yapı hem açık hem de kapı ve pencerelerle donatılabilir. İlk durumda, barınak, altına bir kase suya ek olarak bir rekreasyon alanının yerleştirilebileceği bir gölgelik görevi görür..

Kapalı yapılar tam teşekküllü kapılarla donatılmıştır ve ısıtma ekipmanının kurulumunu gerektirir. Bu durumda, orta derecede soğuk kışlarda özel yazlık sahipleri için çok uygun bir seçenek olan havuzun çalışması dört mevsim olabilir..

Böyle bir yapı inşa etmenin fizibilitesi hakkında konuşursak, o zaman birkaç nedenden dolayı haklı çıkar..

 • Suyun yeşillik, mekanik döküntü ve böceklerin girmesinden korunması, duvarların ve çatının varlığından kaynaklanırken, seraların havalandırılması sorununu çözen sivrisinek ağları ile pencere ve havalandırma delikleri kurmak için teknik bir olasılık vardır..
 • Havuzda yüzmek her türlü iklim koşulunda mümkündür: Yaz aylarında doğal güneş ısısının yoğunlaşması ve sera etkisi nedeniyle hava ve su ısınır, soğuk dönemlerde odaya ısıtıcılar kurulur..
 • Çatı sayesinde, yüzücüler doğrudan UV ışınlarının zararlı etkilerinden etkin bir şekilde korunur. Bu, özellikle küçük çocukları olan aileler ve güneşe uzun süre maruz kalmanın kontrendike olduğu yaşlılar için uygundur..
 • Kase temizleme ve bakım maliyetlerinde gözle görülür azalma.

Avantajlar ve dezavantajlar

Seradaki yüzme havuzlarının ekipmanı hakkında çok sayıda olumlu yorum bu tür yapıların bir takım avantajları nedeniyle.

 • Gerekli malzemelerin geniş tüketici mevcudiyeti ve kendi kendini inşa etme olasılığı. Ek olarak, montajı ekli talimatlara göre gerçekleştirilen ve kural olarak yeni başlayanlar için bile zorluklara neden olmayan koruyucu bir yapı olarak hazır bir sera kullanılabilir..
 • Düzgün ve estetik görünüm. Havuz, sitenin peyzajına organik olarak uyum sağlar ve gerçek seralar ve seralarla uyumlu bir şekilde birleştirilir. Çoğu zaman aynı malzemelerden yapılırlar, bu nedenle algı uyumsuzluğuna neden olmazlar..
 • Su ısıtma maliyetlerinde önemli azalma. İlkbahar, yaz ve sonbaharda su doğal olarak ısınır ve ek ısıtma gerektirmez..

 • Yapının agresif dış etkenlere karşı yüksek direnci, artan rüzgar yükleri için tasarlanmış ve negatif sıcaklıklara dayanıklı sera yapılarının artan mukavemetinden kaynaklanmaktadır..
 • Suyun patojenik mikroorganizmaların gelişmesinden korunması, böcekler ve solucanlar için suya erişimin kısıtlanmasının yanı sıra bitki poleni ve organik kalıntıların penetrasyonunun imkansızlığı ile açıklanmaktadır..
 • Suyun buharlaşmasında önemli bir azalma, odanın kapalı olmasından kaynaklanmaktadır ve rahat bir nem rejiminin sürdürülmesi, düzenli havalandırma olasılığından kaynaklanmaktadır..
 • Düşük sarf malzemesi maliyeti.

Yapıların dezavantajları, oldukça zahmetli bir inşaat sürecini ve açık havuzlara kıyasla inşaat maliyetlerinde bir artış içerir..

Çeşitler

Havuz örtüleri çeşitli versiyonlarda yapılabilir. En bütçe dostu, kasenin sadece bir veya iki tarafını kaplayan kanopidir. Barakalar ayrıca yan duvarları olmayan kemerli yapıları ve eğimli çatıları içerir. Bu tür yapıların avantajı, üretimlerinin basitliği ve kapı, pencere ve sürgülü sistemler kurma ihtiyacının olmamasıdır..

Ek olarak, barınak, suyun yanına şezlonglar, içecek masaları veya hamaklar yerleştirmenize izin veren kasenin boyutunu önemli ölçüde aşabilir. Tente ve kemerlerin dezavantajı, yan duvarların olmaması ve zayıf su ısıtması ve rezervuara giren mekanik döküntüler dahil olmak üzere tüm ilgili rahatsızlıklardır..

Hem geleneksel seralar şeklinde sunulan hem de bireysel bir tasarım projesine göre yapılan kapalı pavyonlar daha kullanışlı ve pratiktir. Bu tür yapılar, yuvarlak havuzların üzerine yerleştirilmiş kubbe şeklindeki pavyonları içerir. Yapıların avantajı, sıra dışı görünümleridir, bu sayede yapının peyzaj tasarımının merkezi unsuru haline gelebilir. Dezavantajlar, sac malzemeyi parçalara ayırma ihtiyacından oluşan inşaat zorluklarını içerir..

İlginç bir seçenek asimetrik pavyondur.. Bina bir yarı kemer ile temsil edilmekte ve bir yandan dikey bir duvarla sınırlandırılmaktadır. Böyle bir yapının avantajı, oldukça basit bir kurulum ve içine bir rekreasyon alanı yerleştirme yeteneğidir..

Dezavantajlar, yapının genel hacmini ve küçük alanlara kurulumun imkansızlığını içerir..

Yüksekliğe bağlı olarak, yapılar tam boydadır, tam büyümelerine izin verir ve alçak olanlar, yüksekliği 50 cm’den fazla değildir.Düşük seçenekler ayrıca gece veya mevsimlik barınak olarak da hizmet eder. Bu tür seraların çatısı sabit veya teleskopik olabilir. İkincisi en uygun olarak kabul edilir ve örneğin güneşin yokluğunda veya seranın içinde çok yüksek bir sıcaklıkta yıkananların isteği üzerine çatıyı açmanıza izin verir..

Sera havuz kaseleri de çeşitlidir: klasik kare seçeneklerine ek olarak, genellikle yuvarlak, dikdörtgen, kombine ve standart olmayan bukleler vardır. Yer seviyesine göre konumlarında çanaklar gömülü ve yüzeyseldir. Birincisi betondan yapılabilir ve en dayanıklıdır, herhangi bir derinliğe kazılırlar. İkincisi genellikle bir çerçeve branda tasarımına sahiptir ve nadiren bir buçuk metreden daha derindir..

Kurulum ipuçları

Bir sera havuzu inşa etmenin ilk adımı bir yer seçmektir. Ana gereksinim, uzun süreli gölgeleme oluşturabilecek yayılan ağaçların olmaması olmalıdır..

Eşit derecede önemli bir faktör topraktır.. En iyi seçenek, doğal su yalıtımı görevi gören ve yeraltı suyunun kasenin tabanına zarar vermesini önleyen kil ve ağır topraklar olacaktır. Yer seçildikten sonra yapının şekline karar vermeniz gerekir. Unutulmamalıdır ki standart olmayan şekilli kaseler çok etkileyici görünüyor, ancak içlerindeki filtreleme sistemi nitelikli bir hesaplama gerektiriyor. Bunun nedeni, suyun ve reaktiflerin değiştirilmesinin geleneksel şekillerdeki kaplardan çok daha sık yapılması gereken düzensiz akıştır..

İkinci adım, temizlik ekipmanı seçimi olmalıdır. Küçük ev havuzları için genellikle iki tip filtreleme sistemi kullanılır: skimmer ve taşma.

İlk durumda, filtrelere bir skimmer kullanılarak su verilir, ardından tekrar havuza girer.. Taşma sistemi kullanıldığında, su ana tanktan arıtıldığı depolama haznesine sürekli olarak dolaşır ve tekrar ana hazneye girer. Su alımı sürekli olarak yapılır ve havuzun kenarları boyunca yer alan ızgaralar kullanılarak gerçekleştirilir. Bu temizleme yöntemi öncekinden çok daha etkilidir, ancak çok fazla yatırım gerektirir ve bakımı zordur..

Bir sonraki adım, kaseyi inşa etmektir. En kolay yol, bir kabı polistiren köpük bloklardan donatmaktır. Malzemenin hafif ve son derece dayanıklı olmasına ek olarak, havayı hızla emer, iyi havalandırılır ve yüksek ısı yalıtım özelliklerine sahiptir – bu, suyun geceleri bile sıcak kalmasını sağlar..

Bir kase oluşturmak için XXL blokları uygundur. Blokların her biri, onları takviye ile sabitleyebileceğiniz derin oluklara sahiptir. Bloklar, tüm elemanları birbirine doğru bir şekilde yerleştirmenizi sağlayan geleneksel bir demir testeresi kullanılarak kolayca kesilir. Bloklarda kase oluşturma sürecinde, drenaj boruları ve filtrasyon sistemi için delikler açılması gerekir. Tüm borular ve filtreler poliüretan köpük ile yalıtılmıştır..

Kase oluşturulduktan sonra, beton çözeltiyi seyreltmeniz ve bloklar arası derzlere özellikle dikkat ederek blokların üzerine dökmeniz gerekir. Daha sonra, betonun tamamen kuruması için kase birkaç gün bırakılır, ardından çatlak olup olmadığı kontrol edilir. Görünürlerse, boşluk kenarlar boyunca delinir ve macunla işlenir. Bileşim kuruduktan sonra çatlak taze hazırlanmış betonla doldurulur ve tamamen sertleşmesi için bırakılır. Daha sonra kase su geçirmez bir filmle kaplanır veya seramik karolarla süslenir..

Son aşama köşkün inşaatı olacak. En ekonomik seçenek, şekillendirilmiş borulardan ve polikarbonattan yapılan yapıdır. Yapı, bir sera prensibine göre monte edilir ve kendi temeline sahip olabilir veya kasenin temeline dayanabilir. Temeli en az 50 cm derinliğe sahip olmalı ve beton harç takviyesi kullanılarak yapılmalıdır. Temeldeki çerçeve cıvatalarla sabitlenir ve yayların ve takviyelerin sabitlenmesi özel bağlantı elemanları kullanılarak gerçekleştirilir..

Montajdan sonra çerçeve korozyon önleyici bir bileşik ile kaplanır ve istenilen renge boyanır. Daha sonra sürgülü mekanizma kurulur, çerçeve polikarbonat ile kaplanır ve kapılar takılır..

Böyle bir yapı, yazlık manzarasının değerli bir dekorasyonu olacak ve özellikle elle yapılırsa, tüm aile için favori bir tatil yeri haline gelecektir..

Bir serada bir havuzun nasıl düzgün bir şekilde organize edileceği hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..