Günümüzde birçok çiftçi ve arka bahçe sahibi, normal tavuklar yerine piliç yetiştirmeyi tercih ediyor. Bu kuşlar iddiasızdır, çok hızlı büyürler, yüksek düzeyde üretkenliğe sahiptirler.. Broyler yetiştiriciliğinin önemli bir nüansı, uygun şekilde inşa edilmiş bir kümestir.. Yapımı için uzmanları davet edebilirsiniz..

Ancak, çoğu çiftçi tesisi kendileri inşa ediyor. Binanın yüksek kalitede olması için bir dizi nüansı dikkate almanız gerekir..

Birincil gereksinimler

Büyüyen piliçleri ilk yetiştiren insanlar, onlar için ahırda bir tavuk kümesi düzenler. Ve bu binanın ön onarımdan geçtiği bir gerçek değil. Bir odanın içindeki sıcaklık farklılıkları bile büyük problemler yaratabilir..

Bu nedenle, tavuk kümesleri inşa ederken bir takım gereksinimlere uymak gerekir:

 • piliç kümesi doğal ve yapay aydınlatmaya sahip olmalıdır;
 • zemin rahat, hatta yumuşak olmalıdır;
 • broiler tavuk kümesinde kafes yerleştirmek için yerler olmalıdır;
 • piliç muhafazasının içi sıcak olmalıdır;
 • diğer konaklama yerleri gibi, tavuk kümesi de havalandırılmalıdır, ancak içinde taslaklara izin verilmemelidir..

Bu nedenle etlik piliçleri ahıra koymadan önce sıraya koymak gerekir ancak ayrı bir tavuk kümesi inşa etmek en iyisidir. Aynı zamanda, doğru çalışması için tüm gereksinimleri dikkate alın. Ve her şeyden önce aydınlatma hakkında konuşuyoruz.

İdeal olarak, kullanmalısınız LED lamba. Alanı ek olarak ısıtan orta derecede yumuşatılmış bir ışık verirler. 2,5 m tavuk kümesi yüksekliği ile her 5 metrekareye bir adet LED cihazı konulmalıdır.. Elektrominesans lambaların takılması yasaktır, basit bir ifadeyle, enerji tasarruflu ampuller. İnsan gözüyle algılanmasa da çok sık titreşirler ve bu da kuşların sağlığını olumsuz etkiler..

Böyle bir maruziyetten piliçler sinirlenir, agresifleşir, iştahları kaybolur..

Etlik piliç barınağı için ikinci önemli gereksinim, sıcaklık ve nem. Konforlu sıcaklık, kümes hayvanları için maksimum kilo alımını garanti eder ve mükemmel sağlıklarına katkıda bulunur. Büyüyen piliç tavuklarının her aşamasında, gerekli sıcaklığın açıkça korunması gerektiğine dikkat edilmelidir..

 1. Yaşamın ilk haftasında civcivler maksimum sıcaklığa ihtiyaç duyar. Habitatlarındaki sıcaklığın 30 derece olması gerekir..
 2. İki haftalık civcivler için rahat sıcaklık rejimi biraz daha düşük, yaklaşık 26-28 derece olur..
 3. Üç haftalık piliçler için kabul edilebilir sıcaklık 21-23 derece arasındadır..
 4. Aylık civcivler 20 dereceyi tercih eder.

Piliç yetiştirirken sıcaklık göstergelerine ek olarak, izlemek önemlidir nem. Kuşlarda hava değişiminin bozulması durumunda bağışıklık azalır, solunum organlarında problemler ortaya çıkar..

Genel kabul görmüş standartlara göre bu kuş türü için ideal hava nemi %60’tır..

Yumurtlayan tavuklarla aynı kümeste tutmak mümkün mü?

Etlik piliçler, katmanlarla aynı evde kolayca geçinirler.. Ancak her tür için ayrı yemliklerle ayrı yaşam köşeleri yapılmalıdır. Broiler yemi tavukları beslemek için uygun değildir ve bunun tersi de geçerlidir. Piliçler pasifken, katmanlar doğası gereği aktiftir..

Ortaya çıkabilecek bir diğer sorun ise kuş çatışmaları. Horozlar da kümeste yaşıyorsa, sakin bir arada yaşama çalışmayacaktır. Bir piliç tavuğunun yaşamındaki herhangi bir güçlük veya müdahale, kuşta kilo alımına yansıyan strese yol açar.. Erkekleri ayrı tutmanız ve yumurtalar ile piliçler arasında bir ağ bölmeniz olması tavsiye edilir..

Yapı

Birkaç bin piliç için bir tavuk kümesi inşa etmeye gelince, çiftlik sahipleri yüksek nitelikli uzmanlara yöneliyor. Küçük bir arsanın sahibi etlik piliç yetiştirmeye karar verirse, kendi elleriyle bir tavuk kümesi inşa eder..

Ülkede bir kuş evi inşa ederken, karmaşık bir yapı kurmaya gerek yoktur.. Minimum kareye sahip basit bir bina ile geçinmek yeterlidir..

Ana şey, inşaat konusuna doğru bir şekilde yaklaşmak ve inşaat teknolojisini ihlal etmemek. Aksi takdirde, tavuk kümesi yaşanmaz hale gelecektir..

Bazen etlik piliçlerin ilk satın alınması anlık bir karardır. Geçici bir barınak olarak, dışarıda tutulabilen ve geceleri eve getirilebilen, bütçeye uygun taşınabilir bir mini kümes hayvanı evi satın alabilirsiniz. Bu arada kuşlar geçici kulübede toplanıyor, inşaata başlamalısın.

Evde bir tavuk kümesi kurarken, deneyimli inşaatçılardan birkaç ipucuna dikkat etmeniz gerekir;

 • tavuk kümesi, kötü hava koşullarından korunmayı garanti eden güvenli bir bina olmalıdır;
 • malzemeler yanmaz ve çevre dostu olmalıdır;
 • tavuk kümesinin ısı yalıtımı ve havalandırması olmalıdır;
 • bina sitenin yüksek bir noktasında bulunmalıdır.

Prensip olarak, yaz için doğaçlama alet ve malzemelerden geçici bir kalem yapabilir ve sonbaharda yüksek kaliteli bir tavuk kümesi oluşturabilirsiniz..

Koltuk seçimi

Tavuk kümesi için yer ararken özel bir titizlik göstermek önemlidir.. Her karkasın kuş sağlığı ve büyümesi bu faktöre bağlıdır..

 1. Kuzey tarafında, bina dışarı esen soğuk rüzgardan sıkıca kapatılmalıdır. Sitedeki ağaçlar veya diğer bina türleri engel olabilir.
 2. Güney tarafında boş alan olmalı.
 3. Tavuk kümesi bir tepeye yerleştirilmelidir. Alçak yerlerde, yeraltı suyundan yüksek düzeyde nem görülebilir ve bu, piliçler için büyük bir tehdittir, çünkü soğuk ve nem iyi bir altlıkla bile hissedilecektir..
 4. Tavuk kümesi, yoldan ve anayoldan uzakta, sakin bir alana kurulmalıdır. Yabancı sesler piliçleri korkutarak stresli bir duruma neden olur, bu yüzden kuş iyi kilo almaz.

Çizimler ve hesaplama

Bir tavuk kümesinin yapımına geçmeden önce yapılması gerekenler hesaplamalar, yapının gerekli boyutunu hesaplamanıza izin verir. İlk önce 1 metrekareyi hatırlamanız gerekir. m alan 3 piliç barındırır. Buna göre 10 piliç için 2×2 m boyutlarında bir binaya ihtiyaç vardır. 20 piliç için 2,5×3 m boyutlarında bir kümes kurmak daha iyidir. 100 tavuk, 6×6 m boyutlarında bir binanın yapımını içerir..

Ölçüler belirlendikten sonra, gelecekteki kuş barınağının bir çizimini yapmak gerekiyor. Yapının boyutlarını kaydetmek, duvarların yüksekliğini ve uzunluğunu belirtmek, pencereleri ve kapıyı işaretlemek gerekir..

Anlaşıldığı üzere, tavuk kümesinin büyüklüğü tamamen yetiştirilen kümes hayvanı sayısına bağlıdır..

şimdi gerekli tavuk kümesinin iç düzeninin bir çizimini çizin. Modern kümes hayvanları çiftçileri, etlik piliçleri kademeli kafeslerde yetiştirmeyi tercih ediyor. Kullanım kolaylığı için kafesler 3 kademeli olarak yerleştirilmiştir. Her birinin yüksekliği 50 cm’dir.Katmanlar arasında her zaman kir, döküntü ve pisliklerin bulunduğu bir palet vardır. Üst katın paletinden tavana kadar olan mesafe en az 80 cm olmalıdır, bu boşluğa yapay aydınlatma ekipmanı yerleştirilecektir. Alt palet ile zemin kaplaması arasındaki mesafe 50 cm olmalıdır, bu rutubet oluşumunu önleyecektir. Genel olarak binanın yerden tavana yüksekliği 2,8-3 m arasında değişmektedir..

Araçlar ve malzemeler

Bugün, herhangi bir inşaat işi çok para gerektiriyor. Ancak bir tavuk kümesinin yapımına akıllıca yaklaşırsanız, birkaç ay içinde tüm masrafları telafi etmek mümkün olacaktır. Ve inşaat işine başlamadan önce bazı araç ve gereçler hazırlamanız gerekir..

Her şeyden önce, araçları hazırlamanız gerekir:

 • rulet;
 • seviye;
 • mala ve çekül hattı;
 • çekiç;
 • demir testeresi;
 • bıçak ve çivi.

Satın almanız gereken malzemelerden:

 • çimento;
 • kum;
 • kırılmış taş;
 • kül blokları veya tuğlaları;
 • Barlar;
 • yalıtım;
 • çatı malzemesi;
 • metal profil.

İstek listesine ekle poliüretan köpük. Onun yardımıyla, bir taslak yatağı haline gelebilecek yerleri kapatmak mümkün olacak..

Duvarları inşa ederken genellikle kullanırlar kontrplak, tuğla veya ahşap. Temeli kaldırmak için çimento, kum ve kırma taş kullanılır. Çatının düzenlenmesi için çatı malzemesi ve arduvaz gereklidir. İnşaat alanındaki uzmanlar, tavuk kümesi için kaplama malzemeleri olarak izoplast, alçıpan ve sunta kullanılmasını önermemektedir.. Bu malzemeler kendi içlerinde nemi biriktirirler, bu nedenle hızla yok olurlar. Ayrıca kuş sağlığına zarar verebilecek zehirli maddeler yaydıkları için çevre dostu değildirler..

Polikarbonattan bir tavuk kümesi yapabilirsiniz, ardından pencere yapma ihtiyacı kendiliğinden ortadan kalkar. Şeffaf malzeme güneş ışınlarını içeri alarak tavukların rahat etmesini sağlar.

Talimatlar

Tavuk kümesi için bir yer seçip gerekli araç ve malzemeleri hazırladıktan sonra inşaata başlayabilirsiniz.. Çiftçi, tavuk kümesinin yaz mevsiminde yapılması gerektiğini unutmamalıdır.. Ancak en önemli şey, deneyimli inşaatçıların tavsiyelerine rehberlik etmektir, aksi takdirde, inşa edilen konutun kuş için uygun olmayacağı için hatalar yapılacaktır..

İnşaat her zaman bir temelle ve duvarları yükseltmekle başlar. Her şeyden önce, 20 cm derinliğinde bir taban kazmanız, ardından kalıbı bir araya getirmeniz ve çimento harcı dökmeniz gerekir. Temel sağlamlaştıktan sonra tuğla döşeme başlar. Bir tuğla duvarı kaldırırken, kapı ve pencere açıklıklarının konumu göz ardı edilemez. Bu elemanların güney tarafında yer alması arzu edilir..

Duvarları yükselttikten sonra devam etmeniz gerekiyor çatı montajı. Kirişler yapının çevresine sabitlenmelidir. Bir tarafa eğimli bir eğim sağlayan küçük raflar koyun. Ardından, birbirinden yaklaşık 70-80 cm mesafede enine çubuklar yerleştirilir. Daha sonra, ahşap levhalarla kaplama yapılır, üstüne çatı malzemesi serilir, çivilerle sabitlenir ve üstüne arduvaz döşenir..

Tavuk kümesi içi zemin kaplaması kafeslerinde oturan kuşların ağırlığına dayanmalıdır. Çoğu durumda, zemin üzerine muşamba döşenen veya ahşap levhaların döşendiği betonla doldurulur. Bu yapı, kuşlar için kışlık bir konuttur. Yaz dönemi için yapılması tercih edilir. ek kuşhane Kuşun bahçede yürüyebilmesi ve temiz hava soluyabilmesi için örgü duvarlar ve tavan ile.

Bu durumda, çiftçinin kuşhane ne kadar küçükse o kadar iyi olduğunu hatırlaması gerekir. Kuşun minimum hareketi, ağırlığında istikrarlı bir artış sağlar. Piliçler aktiviteden kilo verir.

bir soruya kışlık tavuk kümesini ısıtmak Çiftçinin çok titiz olması gerekiyor. Çatı ve duvarlar arasındaki mesafeler ve boşluklar köpüklenmelidir. Böylece dış ortamdaki soğuk havanın kuş evine girmesini önlemek mümkün olacaktır. Ana yalıtım olarak polistiren kullanmak en iyisidir. Ancak kuşların ulaşamayacağı şekilde kurmanız gerekir. Köpüğün ne kadar tehlikeli olduğunu anlayan çiftçiler, tavuk kümesini binanın dışından kaplar. Yalıtımın çökmemesi için üstüne ek bir koruyucu tabaka uygulanır..

Elektrik işini bir profesyonele emanet etmek daha iyidir. Aksi takdirde, bilmeyen bir kişi kabloları kapatabilir ve tamamen yangına neden olabilir..

İçeride nasıl düzenlenir?

Daha önce de belirtildiği gibi, tavuk kümesinin içini düzenlemek için başlangıçta gereklidir. doğru aydınlatmayı donatmak. Piliçler hem doğal hem de yapay ışığa ihtiyaç duyar. Doğal güneş ışığının içeri girmesi için tavuk kümesinde birkaç küçük pencere yapmak yeterlidir. Akşam aydınlatması için aydınlatma armatürleri kuruldu.

Tavuk kümesinin iç donanımının önemli bir kısmı havalandırmadır. Düzenli hava sirkülasyonu meydana geldiği için herhangi bir oda bu sisteme sahip olmalıdır..

Çiftlik, sert kışları olan bir bölgede bulunuyorsa, dikkate almanız gerekir. ek ısıtma sistemi. 10 metrekareden fazla bir tavuk kümesi için. m özel bir cihaz satın almaya değer – konvektör. Odayı gerekli sıcaklığa ısıtacak ve koruyacaktır. Ve kapının çatlaklarından çıkan ısı kaybını en aza indirmek için, kapı kanadının kendisini lastik bant veya köpük plakalarla kaplamak gerekir..

Tavuk kümesinin iç dekorasyonu, duvarların ve tavanın badanalanmasını içerir.. Pencerelere bir ağ yerleştirilmelidir, aynısı havalandırma kanallarına da yerleştirilebilir..

     Kışları ılık geçen bölgelerde etlik piliçlerin altlık bakımı yapılır.. Yatak olarak talaş veya saman kullanılabilir. Ayrıca tavuk kümesinde, yiyecek için birkaç içici ve besleyici kurmak gerekir. Kümeste rahat koşullar yaratmak için kül, kuru kil ve kum içeren bir kutu yerleştirilir. Tavuklar bu karışımdaki tüyleri temizlemekten çok mutlu olurlar..

     Bir çiftçi etlik piliç kafeslerini kullanmaya karar verirse, raflar, ağ yapılarının üzerinde duracağı. Her kafesin kendi içme kabı ve besleyicisi olmalıdır. Bu durumda, suluklar tek bir otomatik su besleme sistemi ile birleştirilmelidir..

     Gerekirse, civcivleri ısıtmanıza izin verecek bir kuluçka makinesinin yanı sıra bir kuluçka makinesi için küçük bir yer ayırmanız gerekecektir..

     Piliçler için bir tavuk kümesinin nasıl kurulacağı hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..