Cam seralar: Bunlar nedir ve kendiniz nasıl yapılır?

Bahçecilik, ürünlerin maliyetindeki yıllık artışın arka planına karşı çok alakalı bir fikirdir. Ancak çiftçilerin yolu kolay değildir ve önünde çeşitli engeller vardır. Yüksek kaliteli bir cam sera, makul olarak çok ciddi bir sorun olarak kabul edilen sıcaklık değişiklikleri sorununu neredeyse tamamen çözer..

Özellikler ve amaç

Herhangi bir seranın özü bir hava örtüsüdür. Aynı zamanda bir seradan farklı olarak sağlam bir sabit konum ve/veya temel sağlanmaz..

Seraları ve seraları düzenlemek için cam kullanımı 17. yüzyılda başladı; o zaman Fransa’da böyle bir yapı çok pahalıydı ve sadece birkaçı bunu karşılayabilirdi. Ancak cam ürünlerinin devasa endüstriyel üretimi bu durumu kökten tersine çevirmeyi mümkün kıldı..

Bugün seralarda:

 • fide yetiştirmek;
 • tohumlardan elde edilen bitkilerin yetiştirilmesi;
 • bahçe aletlerini saklamak;
 • kök kesimler;
 • nispeten küçük termofilik ürünler yetiştirmek;
 • kraliçe hücrelerini depolamak;
 • açık toprağa son transferden önce ekinleri sertleştirin.

Cam seraların avantajları ve dezavantajları

İlk olarak, tasarımın artılarını düşünün.

 • Seralarda yaygın olarak kullanılan malzemeler arasında en şeffaf olanı camdır. Bu, doğal aydınlatmanın yüksek verimliliğini sağlar. Bu nedenle sera sahipleri enerjiden tasarruf edebilirler..
 • Çok iyi bir özellik, kimyasal ve biyolojik eylemsizliktir. Cam yapılar kemirgenler ve böcekler için ilgi çekici değildir, aynı zamanda hymenoptera için aşılmaz bir bariyerdir..
 • Cam çürümez, paslanma yapmaz. En sıcak veya en soğuk günlerde, kuraklığın veya sürekli yağmurların ortasında bile, bahçıvanlar onun güvenliği konusunda endişelenmeyebilir..
 • Pestisitler ve diğer zararlı maddeler cam duvarlardan geçmez.
 • Mükemmel çevresel nitelikler, herhangi bir meteorolojik koşulda geometrik şeklin korunması, uzun hizmet – bunlar camın bariz avantajlarıdır. Ek olarak, onunla ilgilenmek oldukça kolaydır ve kapıları açmadan içeride neler olup bittiğini gözlemleme yeteneği son derece yararlı olabilir..

Ancak bahçıvanlar, cam seraların da ciddi dezavantajları olduğunu hesaba katmalıdır..

 • Dolayısıyla çok kırılgandır. Kürek, tırmık veya çapa ile dikkatsiz hareket, yanlışlıkla düşme, donuk evcil hayvanlar ve kuşlar, hatta basit dolu veya kar kütlesi yapıyı bozabilir. Çözüm, ekstra güçlü cam türlerinin kullanılması olarak düşünülebilir, ancak bunlar oldukça pahalıdır. Daha da kötüsü, kırık cam insanlar için tehlikelidir..
 • Ama bütün olduğu zaman bile, düşünmek için sebepler var. Bu nedenle, artan termal iletkenlik her zaman bir avantaj değildir. Tabii ki, güneş ışığının yüksek verimliliği çiftçileri memnun eder, ta ki hızlı ısınma ile birlikte hızlı soğumanın ekimleri tehdit ettiğini anlayana kadar. Ve kışın cam seraları ısıtmak, sadece önemli ısı kayıpları nedeniyle çok zordur. İki ve üç kat cam, ek yalıtım yapıları ile çift camlı pencerelere kısmen yardımcı olun, ancak kötü olan şey, tüm bunların maliyetleri artırmasıdır..
 • Cam, arka bahçe endüstrisinde yaygın olarak kullanılan diğer malzemelerden daha ağırdır. Bu nedenle mutlaka sağlam, iyi hesaplanmış bir temel hazırlamanız gerekecektir. Bu da işin maliyetini karmaşıklaştırır ve artırır..
 • Ultraviyole radyasyonun cam tarafından tutulması ve iletilmesinin özellikleri, çeşitli bitkilerin gelişimi üzerinde kötü bir etkiye sahiptir. Filmin altında biraz daha iyi ve daha hızlı gelişmelerine şaşmamalı..

Malzeme seçimi

Uzun süre cam levha kullanmaya ve çerçeveleri kendi ellerinizle dikkatlice hazırlamaya gerek yoktur. Ama bazıları hala sadece bunu yapıyor. Hazır cam levhaları alıp çerçevelere kendiniz yerleştirerek çok tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca, kullanılan malzemenin kullanımı yapının hizmet ömrüne yansımamaktadır. Diğer bir seçenek ise nispeten ucuz olan ve birçok yerde ücretsiz olarak temin edilebilen eski ahşap çerçeveleri kullanmaktır..

Daha gelişmiş bir tasarım, alüminyum elemanların camla birlikte kullanıldığı bir seradır. “Kanatlı metal” işinde hafif ve iyidir, agresif faktörlere iyi dayanır.

Alüminyum kullanmanın iki yolu vardır: prefabrik bir profile cam yerleştirmek (yapıyı havalandırma delikleriyle donatmanız gerekecektir) veya havalandırmalı yanları olan bir kayar yapı. Bazen plastik pencereler de kullanırlar. Ev yapımı ürünlerden çok daha kullanışlıdırlar, ancak oldukça pahalıdırlar..

Metal çerçeveli bir sera bulmak çok nadirdir.. Bu çerçeve boyalı veya çinko kaplı elemanlar kullanılmaktadır. Camın böyle bir çerçeveye girmesi problemlere neden olabilir. Tabana kolayca takılan ek ahşap çerçeveler, zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olur. Zaten çerçevelere cam yerleştirmek çok kolay ve zarif..

Boyutlar ve şekiller

Cam seraların boyutları ayrı ayrı belirlenir. Ancak geometrileri oldukça açıktır ve şablonlara göre oluşturulmuştur. Sonuçta, camın bükülmesi pahalıdır ve bireysel bir şema hazırlamak daha da pahalıdır. Tasarımların büyük çoğunluğu dikdörtgenler veya çokyüzlülerdir..

Tipik bir çatının bir veya iki eğimi vardır, çok daha az sıklıkla dört, beş veya daha fazla kenarı olan bir piramit çatı kullanılır.

Kendin nasıl yapılır?

Evde, genellikle vermek için çift camlı pencerelere dayalı kombine tipte seralar yapmaya çalışırlar. Bu amaçla, camdan sonra kafa bantlarının sarıldığı 50×50 veya 100×100 mm kesitli bir çubuktan bir çerçeve oluşturulur. Çatı bu döşemenin üstüne monte edilmiştir. Çoğu durumda, kafes kirişleri yapmak için metal kullanılır. Çatı için polikarbonat veya organik cam alın.

Çeşitli kaynaklarda verilen çizimler görevinize göre uyarlanmalıdır.. Sonuçta her yerde boyutlar farklı, koşullar da farklı. Bu nedenle, hazır önerileri körü körüne takip ederek bir takım problemlerle karşılaşabilirsiniz. İşlerini mümkün olduğunca basitleştirmek isteyenler için en uygun olanı ahşap bir çerçevedir. Mümkün olduğunca güçlü hale getirmek ve gelecek yüklere doğru bir şekilde dayanmak için, maksimum 10×10 cm kesitli bir kiriş alınması tavsiye edilir..

Bir seranın temel ile donatılmasına karar verilirse, zemin seviyesinde oluşturulur. Ancak kışın işletilecek binaların tabanlarının yüksek olması gerekir. Açıklığın kendisi (eksi çerçeve kirişi) 80-110 cm olurken, 90-120 cm yükseltilmesi tavsiye edilir.Bu verilere göre, yapının toplam uzunluğunu ve genişliğini hesaplamak kolaydır..

Cam tavan en az 15 derece eğilmelidir. Kirişlerde, esas olarak 5×5 cm kesitli bir kiriş vardır, çatının tam eğimi, rüzgar, kar ve yağmurdan kaynaklanan toplam yükler dikkate alınarak her durumda ayrı ayrı hesaplanır. Profesyoneller, havalandırma deliklerinin veya diğer hava geçişlerinin alanını hesaplamaya dikkat etmenizi önerir. En iyi traversler, sokak havasının ısınmasını izleyen otomasyonla tasarlanmıştır..

Tam teşekküllü bir cam sera hazırlarken, önce siteyi daha önce çizilen çizimlere göre işaretleyin. Üst toprak tabakası 30 cm derinliğinde çıkarılmalıdır. Kesinlikle çevre içinde, toprağa 0,7 m kadar inen bir çukur kazılır, tabanı düzleştirdikten sonra, 0,2 m kırma taş ve aynı miktarda kum dökülür, sıkıştırılır ve jeolojik tekstillerle kaplanır. Daha sonra 0,8-1,2 cm kesitli oluklu çelik çubuklardan özel bir çerçeve yerleştirilir, örgü teli bu çubukların birbirine bağlanmasına yardımcı olur..

Ardından, ahşap paneller aldıkları kalıp kurulumunun sırası geliyor.. Paralel duvarlar arasındaki mesafe 30 cm’ye eşit tutulur, kenarların kenarlarını yüzeyden 10-30 cm yükseltir, bundan sonra yapının geometrik doğruluğu kontrol edilir ve ancak o zaman her şey çubuklarla birlikte çekilir. Dışarıda, destekleyici eğimler kullanılmalıdır, aksi takdirde kalıp, sertleşen betonun basıncıyla sıkışacaktır. Dökülen harç tesviye edilir ve bir ay boyunca tek bir yerde bırakılır, daha sonra bodrum katının tamamlanması çimento blokları veya tuğlalarla yapılır..

Ardından, çinko tabakalı çelik köşeler kullanılarak birlikte çekilen alt çember yerleştirilir. Bu köşeleri kendinden kılavuzlu vidalarla tutmak en uygunudur. Çevreyi işaretledikten sonra dikey sıranın direkleri yerleştirilir ve tekrar benzer köşelerle sabitlenir. Sonra üst kafalar bağlanır. Kiriş kompleksinin zemine monte edilmesi ve kaldırıldıktan sonra, şişen toprağın olası hareketlerini telafi etmek için bir kızağa sabitlemek için tavsiye edilir..

Camı takmadan önce çerçeve antiseptik bileşiklerle emprenye edilmelidir. Yetenekleri her zaman yeterli değildir. Ancak amatör inşaatçıların emrinde, sönmüş kireç gibi güçlü bir araç var..

Kirişlerin alt katı boyunca çatı, çubuklarla desteklenir, onları da sırtın altına koymaya değer. Kirişlerin üzerine 0,7-1 cm rezerv ile cam uygulamanız gerekir, boşluk bir dolgu macunu ile kapatılır. Bu nedenle, buzlu rüzgarın sızmasıyla ilgili korkular yersizdir..

Korumayı arttırmak için, bazı ustalar kendinden kılavuzlu vidalarla sabitlemeyi tavsiye etmesine rağmen, dolgu macunu tabakasının üzerine bir çubuk çivilenir.. Daha sonra galvanizli bir sac alırlar ve uzunlamasına bükülmüş 20-30 cm uzunluğunda bir şerit keserler. Cam eklemi iyice sızdırmaz hale getirdikten sonra, tutkal üzerine yerleştirilmiş böyle bir köşe ile kaplanır. Herhangi bir iç açıklık, bir tür çerçevenin ortaya çıkması için bir ray ile desteklenir. Artık cam takabilir ve cam çıtaları ile yapıştırabilirsiniz..

Öneriler

 • Camın tıkırdamasını önlemek için silikon conta gereklidir. Bu, basıncı garanti etmenin ve aynı zamanda cereyan oluşumunu ortadan kaldırmanın en iyi yoludur..
 • Pahalı zırhlı cam satın almak yerine, onu sıradan bir şeffaf filme yapıştırabilirsiniz. Ardından, güçlü bir darbe ile bile onarımı belirli bir süre erteleyebilirsiniz..
 • Düşük kaliteli ve reddedilen cam satın almaktan kaçınmalısınız: güvenilirliği çok düşük. Bölgeniz için bina kodlarını önceden incelemeniz önerilir..
 • Tropikal bitkileri kışın yetiştirmeyi planlıyorsanız üçlü cam kullanmalısınız. Sınırlı ışık iletimi ile ilgili endişeler boşuna. Aksine, durum tam tersidir: bazen karartma çok zayıftır. Ancak sebze yetiştirmek için ışık akısını en aza indiren gözlükleri seçmeye değer..

Bazı durumlarda, ısıyı yansıtan bir katmana sahip çift cam kullanarak, pahalı üçlü tasarımı terk edebilir ve biraz tasarruf edebilirsiniz..

Eski pencerelerden bir güneş vejeteryanının (sera) nasıl oluşturulacağı hakkında bilgi için sonraki videoya bakın.