Garaj için alarm: ana tipler ve özellikleri

Herhangi bir özel mülkün her sahibi, en az bir kez, mülklerini davetsiz misafirlerden nasıl koruyacağını merak etti. Bu sorunun aciliyeti, bir düzineden fazla soygun ve hırsızlık vakası tarafından doğrulanmaktadır. Özellikle garaj ise sürekli aynı yerde olmak her zaman mümkün değildir ve güvenlik görevlisi kiralamak oldukça maliyetlidir. Böyle bir durumda, bir alarm çok kullanışlı bir cihaz olacaktır, bu sayede sadece hırsızlara zamanında cevap vermek mümkün olmayacak, aynı zamanda iyi bir bütçe tasarrufu sağlayacaktır..

özellikler

Garajların güvenlik şirketlerinin çalışanları tarafından sürekli izlendiği özel yerler vardır, ancak özel güvenliğin bir tür olayı fark etmediği durumlar ortaya çıkar. Bunda insan faktörü büyük rol oynamaktadır.. Elektrik alarmlarını kullanırken garajınızın, yazlık evinizin veya evinizin güvenliği neredeyse %100 sağlanacaktır..

Mülkünüzde şüpheli hareketler olması durumunda, güvenlik sistemi güvenlik konsoluna bir alarm sinyali gönderecek, ardından olay mahalline bir ekip gidecek ve bu sayede mülkünüzde yasa dışı hareketler önlenecektir..

Hırsızlar garajınıza çeşitli şekillerde girebilir, bu nedenle garajı her türlü izinsiz girişten korumanız gerekir, bunun için tüm bileşenlere sahip olması gereken tam teşekküllü bir otonom GSM alarm sistemi kurmanız gerekir..

Bunlar şunları içerir:

 • Ana panel GSM modülü ile – alarmın çalıştığı ve bilgilerin güvenlik konsoluna veya telefona gönderildiği tüm sistemin bir tür merkezi. Panel gözlerden uzak bir yerde tenha bir yere yerleştirilmelidir..
 • Açılış sensörleri, üzerine monte edildikleri kapı, pencere veya kapılar açıldığında tetiklenen.
 • Ses ve titreşim sensörleri – işitilebilirliğin en iyi olduğu yerlere kurulmaları gerekir. Duvarlar veya çatılar kırıldığında oluşan yüksek sesler veya titreşimler olduğunda bir alarm tetiklenir.

 • Hareket sensörleri – onları garajın tüm çevresine yerleştirmek gerekir, böylece her site ve en önemlisi giriş kendi görüş alanı içinde olur. Herhangi bir hareket göründüğünde sinyal tetiklenir.
 • Bazı durumlarda siren takabilirsin, Alarm sisteminiz bir güvenlik şirketine bağlı değilse. Siren, ses yardımıyla bir hırsızı korkutabilen ve yanından geçen insanların dikkatini çekebilen bir cihazdır..
 • Ayrıca yükleyebilirsiniz mikrofon, soygun mahallinden daha doğru bilgi almak için kullanılacak.
 • Hırsız alarmlarına ek olarak bir yangın alarmı kurabilirsiniz (sensör) garajınızda yangın çıkmasını önlemeye yardımcı olacak.

Görüntüleme

  Tüm garaj alarmları, farklı özelliklere karşılık gelen tiplere ayrılmıştır..

  Yazılım etkileşimi:

  • merkezileştirilmiş – uyarı sinyalinin merkezi sistemle etkileşime girdiği bir tür mekanik sinyalleşme. İlk olarak, bilgi işlendiği merkezi izleme istasyonuna gider ve ancak o zaman bir alarm sinyali verilir. Temel olarak, bu tip büyük ölçüde insan faktörlerine bağlıdır, bu nedenle her zaman zamanında müdahaleyi garanti edemez..
  • özerk – dış kontrol olmadan çalışan ve bir alarm sinyalinin iletilmesine kendisi karar veren bir alarm sistemi. Otonom sinyalleşmenin birçok avantajı vardır. İlk olarak, yanıt süresi azalır – alarm hakkındaki bilgiler çok daha hızlı gelir, bu nedenle korumanın daha hızlı tepki vermesi için zamanı olur. İkincisi, ek kişilerin (operatörlerin) çalışmasını gerektirmediğinden, böyle bir alarmı sürdürmenin maliyeti azalır..

  Ayrıca, bu türün yönetiminin oldukça basit olduğu belirtilebilir..

  Otonom alarmlar ayrıca bilgi aktarım yöntemine göre de ayrılır:

  • kablolu – bilgi iletmek için kablo kullanan basit bir alarm sistemi. Bu sistemin birçok dezavantajı vardır. En önemli dezavantajları elektriğe bağımlılık ve kablonun zarar görme olasılığıdır. Bu hasardan sonra alarm çalışmayı durdurur ve eski haline dönmesi çok zaman alır. Ayrıca, kablo bazı yerlerde yüzey boyunca uzandığından, bir hırsızın böyle bir alarmı fark etmesi daha kolaydır..
  • Kablosuz – İletimde hiçbir kablonun kullanılmadığı sinyalizasyon. Bu tasarımın dezavantajları, daha ucuz bir kurulumla telafi edilen yüksek ekipman maliyeti ve alarmın pillere veya akümülatörlere bağımlılığıdır..

  Ayrıca alarmlar işlevlerine göre bölünebilir:

  • Güvenlik – bir hareket sensörü tarafından mülkünüze yasadışı girişi tespit etmek için gerekli alarm. Bu sisteme dahil olan sensörlere bağlı olarak da ses ve ışık alt tiplerine ayrılır. Bazen bu iki alt tip bir arada birleştirilir..
  • İtfaiye – zamanında uyarı için bir yangın algılandığında sinyal veren bir uyarı sistemi.

  Böyle bir sensör, duman hızının ihlaline tepki verir.

  Sensör bağlantı şemaları

  Tüm sensörlerin kurulumundaki sorunu çözmek için basit bir şema seçeneğine başvurabilirsiniz:

  • Anında yanıt için açma sensörü kapının hemen yanına kurulmalıdır..
  • Hareket sensörleri, her metrenin sensörlerden birinin görüş alanına düşmesi için garajın karşı köşelerine yerleştirilmelidir..
  • Cihazın ana paneli garajın herhangi bir yerine gizlenebilir, ancak fark edilmemesi için tüm sistemin ana bileşenidir, çünkü bu panelin mülk sahibi ile geri bildirimi vardır..

  Cep telefonunun SIM kartını alarma bağlarsanız, ana ünite bir mesaj yönlendirici görevi görür..

  • Ses ve titreşim sensörleri, daha fazla verimlilik için garajın girişine ve sonuna yakın bir yere yerleştirilmelidir..
  • Siren girişe yakın olmalı ki geçenler duyabilsin.
  • Mikrofon, iyi işitilebilirlik ile herhangi bir yere kurulabilir.
  • Yangın dedektörü için en iyi yer arabanın üstüdür..

  Bazı durumlarda, bir alarm simülatörü kullanmak mümkündür, ancak bu seçenek yüzde yüz güvenliği garanti edemez, çünkü her hırsız buna yol açamaz..

  Nasıl kurulur?

  Artık herhangi bir alarm türünün tam kurulumu çok paraya mal oluyor, bu nedenle GSM alarmlarıyla çalışma konusunda en azından minimum beceriye sahipseniz, kendi ellerinizle bir alarm sistemi yapmak ve kurmak çok daha karlı olacaktır..

  Bu süreç birkaç aşamada gerçekleşir:

  • önce top şeklindeki elemanı hareket sensöründen çıkarmanız gerekir;
  • daha sonra metal perçinleri iterek tahtayı çıkarmanız gerekir;
  • daha sonra röleyi, sireni ve pilleri sensöre bağlamanız gerekir;
  • sonraki adım, sireni ve üniteyi yukarıdaki şemaya göre kurmak olacaktır;
  • kablolu bir alarm kurmaya karar verirseniz, ekstra kabloların dışarı çıkmaması ve bir alarmın varlığını vermemesi için bir yeraltı kablosu yapmanız gerekecektir;
  • sonunda, tüm sensörleri hassasiyet ve diğer parametrelerde yapılandırmak gerekir..

  Sistem sinyal kaybetmeye başlarsa, maksimum üretkenlik elde etmek için ana panel tarafından yayılan sinyali yükseltebilirsiniz. Bunu yapmak için, sinyali yükseltmek için daha hızlı sinyal iletimine katkıda bulunacak özel bir tel takmanız gerekir..

  Güvenlik resmini bir veya daha fazla kamera kurarak da tamamlayabilirsiniz., cihazınıza veya güvenlik konsolunuza da bağlanması gereken.

  Böyle olmadığında, pille çalışan bir araba kaydedici, bir çekim cihazı olarak uyarlanabilir..

  İpuçları & Hileler

  Garajlar için alarm sistemlerinin kurulumu veya kullanımı ile ilgili birçok nüans vardır. Bilgileri, cihazı kurarken hatalardan kaçınmaya yardımcı olacaktır.. İşte buradalar:

  • Alarmı kurmadan önce, çok az cihaz düşük sıcaklıklara dayanabileceğinden, garajı en azından minimum düzeyde yalıtmanız gerekecektir..
  • Arabayı hiçbir sensöre müdahale etmeyecek şekilde yerleştirmeniz gerekecek çünkü sistemin tam olarak çalışabilmesi için her birinin çalışır durumda olması gerekiyor..
  • Her bir bileşenin satın alınması, daha önce tüm unsurlara aşina olarak gerçekleştirilmelidir. Tüm sistemin doğru çalışabilmesi için her bir sensör, alarm veya kontrol panelinin kaliteli, çok fonksiyonlu ve en önemlisi güvenilir olması gerekir.. Ucuz ekipmanın her zaman yüksek kalitede olmadığını unutmayın..

  • Mülkünüzde olup bitenlerden her zaman haberdar olmak için, SIM kartınızı GSM modülüne takılı SIM karta bağlamanız ve olup bitenlerle ilgili tüm bilgileri cep telefonunuzdan almanız önerilir..
  • Garajınızın yerini unutmayınız ve olayın sinyalinin derhal ve en iyi kalitede gelmesi için böyle bir düzenlemenin tüm özelliklerini dikkate alınız..

  • İhtiyacınız olan alarm türünü seçerken, her birinin özelliklerini ve özelliklerini dikkate almalısınız..
  • Alarm sistemi herhangi bir güvenlik sistemine bağlıysa, garajınızdaki bir alarm sırasında iletişim kurulabilecek tüm korumaların numaralarını bilmekte fayda var..
  • Mümkünse, bölgenin tüm alanını tam olarak gözlemlemek için video kameralar kurmaya değer..

  Standart bir alarm sistemi aşağıdaki teknik özellikleri karşılamalıdır:

  • en önemli şey, elbette, tehlikeli bir durumun zamanında belirlenmesidir;
  • SMS uyarılarının ve/veya uyarılarının güvenlik konsoluna anında gönderilmesi;
  • sıcaklık rejiminin ihlalinin zamanında bildirilmesi (özel bir sensör varsa);
  • alarmın uzaktan çıkarılması / takılması;
  • özel tuşlar kullanarak alarmın kaldırılması / takılması.

  Üreticiler

  Şu anda piyasada çok sayıda alarm üreticisi var, bu nedenle sıradan bir kullanıcının bu devasa çeşitliliği anlaması oldukça zor. Alıcıların hak ettiği sevgi, alarm sistemi tarafından kullanılır. Hırsız alarmı. Özellikleri: alarm seti bir sinyal cihazı, bir panel, iki kontrol paneli içerir. Bu üreticinin bir özelliği, tüm hareket sensörlerinin ve bir sirenin zaten alarmın gövdesine dahil edilmiş olmasıdır. Kasa duvara özel bir delikten takılır, panelin altına 4 adet pil takılır..

  Hareket sensörü 6 metreye kadar bir yarıçapta çalışır.

  Alarmın özü, sensör herhangi bir hareket algıladıktan sonra yüksek sesli bir alarmın tetiklenmesidir. Bu ses tüm istenmeyen ziyaretçileri korkutup kaçırabilir..

  Cihazın artıları:

  1. Nesnenin herhangi bir noktasına tamamen sakin bir şekilde yerleştirmenize izin veren telleri yoktur;
  2. Çok kolay kullanım ve kurulum;
  3. Küçük boyutlu;
  4. Yüksek siren sesi;
  5. Her birinin verimliliğini artıran bir tesiste birden fazla alarm kurma yeteneği.

  Çok sayıda avantaja sahip olan böyle bir alarm, garajınıza kurulum için mükemmel bir seçenek olacaktır..

  Bugün, bir GSM alarm sistemi, mülkünüzü, özellikle de garajınızı korumanın en iyi yollarından biridir. Böyle bir sistemin çok sayıda avantajı vardır ve olay hakkında size hızlı bir bilgi mesajını garanti edebilir.. Şu anda çok sayıda üretici ve alarm türü var, ancak doğru olanı ancak her türün özelliklerini okuduktan sonra seçebilirsiniz.. Ancak ne tür bir alarm satın alırsanız alın, güvenlikten tasarruf edemeyeceğinizi unutmayın, binayı korumak için yalnızca yüksek kaliteli cihazlar satın almanız gerekir..

  Yüksek kaliteli ve pahalı bir alarm, zor bir durumda sizi yarı yolda bırakabilecek daha ucuz bir analogdan çok daha hızlı sonuç verir..

  Aşağıdaki videoyu biraz izleyerek kendi elinizle bir garaj için en basit alarmı nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz..