Garaj kapıları, binayı güneşin, yağmurun ve diğer hoş olmayan sürprizlerin kavurucu ışınlarından korur. Sadece yapıldıkları malzemede veya görünümde değil, aynı zamanda tasarım özelliklerinde de farklılık gösterebilirler. Bu nedenle, sıfırdan bir garaj inşa etmeye veya içindeki kapıyı değiştirmeye karar verirken, seçtikleri karmaşıklığı bilmeniz gerekir..

özellikler

Garaj kapısı önemli bir detaydır. Sadece konfor, hangi tasarımın tercih edileceğine değil, aynı zamanda kapıların hizmet ömrüne de bağlıdır..

İlk olarak, bir garaj yapısı seçerken, yerini ve etrafındaki boş alanın varlığını dikkate almalısınız. Örneğin, bir kır evi için bir yazlık evden daha fazla boş alan var ve bir kooperatifte kiralık bir ev için sadece rahatınızı değil, aynı zamanda yakınlarda garaj kiralayanların rahatlığını da düşünmelisiniz..

İnsanlar özgürce hareket edebilmeli ve arabayı geri koyabilmeli, bu, kapıları olan modelleri değil, tavandaki özel bölümlerde yükselen ve gizlenen sağlam bir kalkanı olan modelleri seçmeye değer olduğu anlamına geliyor..

Özel bir alanda, garaj bahçenin arkasına yerleştirilebilir veya doğrudan yola açılan bir kapı ile dışarı çıkabilir. Çok şey buna bağlı. Örneğin, açıklık doğrudan sokağa gidiyorsa, araba yollarını düzenlemeyi düşünmenize gerek yoktur ve çiti dekore ederken, sadece bir kapı ile yapabilirsiniz. Bu tek duraklı çözüm, otomobil tutkunlarına paradan ve zamandan tasarruf sağlayacaktır..

İkincisi, modern kapılar farklı malzemelerden yapılmıştır:

  • oluklu mukavva;
  • Odun;

  • metal;
  • olmak.

Elbette her şey bu kısa listeyle sınırlı değil, ustaların en sık kullandığı malzemeler de bu malzemeler. Seçimleri, kapının nihai maliyetinin ne olacağına ve üreticinin ne tür bir yapı yapacağına bağlıdır..

Artık hem hazır modelleri hem de bireysel parçaları satın alabileceğinizi de belirtmekte fayda var. İkinci durumda, bir kişi her şeyi “kendisi için” yapmak için harika bir fırsata sahip olacak: garaja girişi onun için uygun olduğu şekilde donatmak. Ancak buna acele etmemeli ve bu fırsatı yakalamamalısınız, çünkü aslında böyle bir fikir ilk bakışta göründüğü gibi çok çekici olmayabilir..

Bununla birlikte, bir kişi onarım dünyasından uzaksa, o zaman böyle karmaşık bir kurulumu hemen gerçekleştirmesi pek olası değildir..

Ancak, bu durumda, yardım için profesyonellere başvurabilirsiniz. Yapıyı sıfırdan monte edecekler ve araç sahibi sadece uygun garajını kullanmak zorunda kalacak..

Malzemeler (düzenle)

Daha önce de belirtildiği gibi, giriş yapısının hangi malzemeden yapıldığı önemlidir. Garajın ne kadar süreceği ve orada ne kadar sıcak olacağı buna bağlı. En popüler malzemelerin her birinin özellikleri hakkında daha ayrıntılı olarak konuşmaya değer..

oluklu mukavva

Çoğu zaman, garaj kapılarının üretimi için ustalar oluklu mukavva gibi malzemeler kullanır. Aynı anda birkaç önemli avantajı vardır. İlk olarak, bu malzemeden yapılmış kapılar çok dayanıklıdır. Dokunması zordur, bu da onu dış hasara karşı dirençli kılar. Yapraklar çizilmez veya buruşmaz. Aynı zamanda, bu kadar yüksek kaliteye rağmen, oluklu mukavva o kadar pahalı değil. Ve diğer malzemelerle karşılaştırıldığında tamamen ucuzdur..

Oluklu kapıların montajı kolaydır. Cihaza en azından biraz sahip olan herhangi bir kişi kurulumla başa çıkabilir. Korozyon önleyici kaplama bu yapının ömrünü uzatır. Ve üreticiler, kural olarak, birkaç yıl garanti veriyor..

Ancak bu malzemenin dezavantajları da vardır. Örneğin, korozyon önleyici katman o kadar güçlü değildir. Hasar görürse, kanatlarda hemen kurtulmak neredeyse imkansız olacak korozyon izleri görünecektir..

Odun

İkinci en popüler malzeme, garip bir şekilde, doğal ahşaptır. Oldukça ucuz. Garaj kapılarının üretimi için bir çubuk, ray, tahta ve hatta basit bir çit kullanabilirsiniz. Evet ve böyle bir yapı oluşturmak için küçük araçlara ihtiyacınız olacak.. Doğal ahşap ürünler en hızlı şekilde oluşturulur. Temel olarak, çok fazla boş zaman alan tek adım tel kafes oluşturmaktır. Ek olarak, ahşap kapılar çok güzel görünüyor çünkü zarif oymalar ve hatta dekoratif figürlerle süslenebilirler..

Bu malzemenin dezavantajları arasında kırılganlık, düşük mukavemet ve aynı düşük güvenlik seviyesi bulunur. Yangın çıkması veya kaza sonucu kıvılcım çıkması durumunda kapı tehlikeye girecek ve yanacaktır. Ayrıca, bu tür kapıların kalitesi doğrudan ahşabın kalitesine bağlıdır. Kavak gibi çok güçlü ağaç türleri kullanılmazsa, yapı oldukça kırılgandır..

metalik

Demir veya çelik kapılar sadece ahşaptan değil, aynı zamanda oluklu mukavvadan da daha güçlüdür. Ayrıca, basit metali gerçek bir sanat eserine dönüştüren dövme desenlerle süslenebildikleri için de iyidirler..

Bununla birlikte, çoğu, ısıyı çok iyi yalıtmadığı için bu malzemeyi sevmiyor..

Garajı daha sıcak hale getirmek için içeride yüksek kaliteli bir branda veya kalın bir yalıtım tabakası kullanılır. Ayrıca, metal taban bazen nihai maliyetin çok yüksek olmaması için şekillendirilmiş bir borudan ekler ile desteklenir..

Aslında, bu malzemelerin tümü aynı sayıda avantaj ve dezavantaja sahiptir. Kişinin yaşadığı yerin iklim özelliklerine uygun ve gerekli koruma kalitesini sağlayacak olanın seçilmesi tavsiye edilir.. Yalnızca fiyata odaklanamazsınız – bu durumda hoş olmayan bir sürpriz beklenebilir: kapı birkaç yıl bile sürmeyecek ve bunların değiştirilmesi birçok kat daha pahalıya mal olacak..

Boyutlar (düzenle)

Garaj için seçilen kapıda hangi boyutların olduğunu düşünmek de önemlidir. Üreticilerin kural olarak ürünlerini ayarladıkları belirli normlar vardır. Ancak bazı durumlarda, standart tasarım, garajın bulunduğu oda için çok küçük veya çok büyük olduğundan, standart olmayan bir boyut aramanız veya hatta ısmarlama bir kapı yapmanız gerekir..

Çoğu zaman, bir arabayı değil, aynı anda birkaçını veya bir arabayı bir motosiklet veya başka bir araçla birlikte saklamak için tasarlanmış odalar için ısmarlama kapılar yapılır..

Standart kapılar artık GOST 31174-2003’e göre üretilmektedir.. Tüm detaylar orada yazılıdır: genişlikten yüksekliğe. Bu nedenle, örneğin, bir kişi bir motosiklet veya küçük bir otomobil için bir garaj inşa ediyorsa, kanatların genişliği ve yüksekliği aynı olmalıdır. Daha büyük araçlar için kapı çok daha büyük seçilir: genişlik neredeyse beş metre olmalıdır.

Ancak bu tür parametreler size uymuyorsa, diğer yöne gidebilirsiniz. Gelecekteki kapıların parametrelerini hesaplamaya yardımcı olan özel bir yöntem var. Garajda kalması planlanan aracın genişliğine her iki taraftan 45 cm ekleniyor. Böylece, aracın tavana veya duvarlara dokunmadan güvenle çıkabilmesi için yeterli olan bir rezerv elde edilir..

Artık neredeyse tüm imalat şirketleri ısmarlama kapılar oluşturmaya hazır. Doğru ve bazı kuralları çiğnemeye hazır değiller. Bu nedenle, örneğin, ana çerçeve yalnızca belirli bir ağırlığa dayanabilir, çünkü daha fazlaysa, yapı basitçe dayanmayacaktır.. Kurallara göre, yük metrede on beş kilogramdan fazla olmamalıdır.. Bu nedenle kanat beş metreden yüksek ve üç metreden geniş yapılmamıştır..

Türler: artıları ve eksileri

Kapılar ayrıca tasarım özelliklerinde farklılık gösterir. Her birinin kendi avantajları ve dezavantajları olan birkaç popüler kapı türü vardır.. Seksiyonel kapılar. Bu tür inşaat çok uygundur. Hem özel hem de kooperatif garajlarına kurulurlar. Bu tür kapılar açıldığında panjur gibi katlanır ve tamamen tavanın altına girer. Bu basit panel sistemi, yerden tasarruf sağladığı için çok iyidir..

Bu tür kapılar için tavanda özel bölümler yapılmalıdır.. Kural olarak, içeriden metal contalarla desteklenirler. İçeriden, bu tür bölümler mühürlenir ve kapıyı olumsuz çevresel etkilerden korur. Özel tavan bölümlerine ek olarak, bu model ayrıca bir yay mekanizması, özel kılavuzlar ve hatta güvenlik için kablolarla destekleniyor..

Buradaki her şey, bir kişiye tam güvenlik sağlamak için tasarlanmıştır. Kapının yanlış zamanda açılmayacağından ve araç sahibine dokunmayacağından emin olabilirsiniz..

Yükselen kanopinin kendisi farklı malzemelerden oluşabilir. Sandviç paneller en yaygın olarak kullanılır ve alt kısmı dayanıklı ahşaptan yapılmıştır..

Bu tür kapıların bireysel bölümleri hem kapalı hem de açık devrelere sahip olabilir. İkinci seçenek daha popüler. Gerçek şu ki, açık döngü kapıları “soğuk köprü” olarak adlandırılanlarla tamamlanmıyor. Tek tek panelleri yalnızca poliüretan köpük bağlar. Ama bu aynı zamanda bir dezavantajdır. Mesele şu ki, köpük o kadar güçlü değil. Bu tasarımdaki kılavuzlar genellikle dayanıklı galvanizli çelikten yapılır. Malzemenin kalınlığı iki milimetreyi geçmemelidir. Ayrıca paneller ayrıca kontrplak veya hatta ahşapla kaplanmıştır. Şu gerçeği belirtmekte fayda var seksiyonel kapılar pencerelerle donatılabilir.

Bu tür kapılar iki ana tipe ayrılır:

  • tavan;
  • yanal.

Hangi tasarımın uygulanmasının daha kolay olduğunu söylemek zor. Tavanlar yatay olarak birleştirilmiş bölümlerden oluşur. Normal şekilde katlanmaları ve açılmaları için üstte yaklaşık 10-20 santimetre boşluk bırakılmalıdır. Yan kapı dikey bölümlerden oluşur. Ayrıca bir boşluk var ve duvara yakın olması gerekiyor..

İyi bir kesit seçeneği, kapıların garajın yanında boş yer kaplamadan açılmasıdır. Ayrıca, kötü hava koşullarından güvenilir bir şekilde korunurlar. Ancak bu tasarımın belirli bir dezavantajı da var: bu tip standart kapıların genişliği iki ila üç metreyi geçmez, bu nedenle sadece bir araba için standart garajlar için kullanılırlar..

İstatistiklere göre, bu tür inşaat sürücüler arasında en popüler olanıdır ve özel garajların yarısından fazlası bu tür kapılarla tamamlanmaktadır..

geri tepme modelleri

Bu tür bir yapıya başka bir şekilde “kayma” da denir. İnşaatlar hem hazır hem de ev yapımıdır. Aslında, önceki kapı tipine belli belirsiz benziyorlar. Yalnızca, kesit seçeneklerinden farklı olarak, geri alma seçenekleri, herhangi bir malzemeden yapılmış yoğun bir tuvaldir. Bu sağlam levha, sağlam malzemeden yapılmış kılavuz raylara monte edilmiştir..

Bu raylar altta ve üstte veya yanlarda bulunur. Kural olarak, bu kapılar bir elektrikli tahrik ile birlikte gelir. Bu uygundur çünkü yapıyı arabadan çıkmadan uzun bir mesafede açabilirsiniz..

Bu tür elemanları oluşturmak için, üstte ahşap veya emaye ile bitmiş yoğun bir profil kullanılır.. Masif levhanın yüzeyinde kapının açılıp kapanmasını engellememesi için dekoratif detaylar olmamalıdır.. Bu tasarım ucuz değil. Fiyat, karmaşık bir mekanizma ve aksesuarlar tarafından belirlenir. Ancak, rahat koşulları gerçek değerinde takdir ederseniz, böyle bir satın alma işlemi için para harcayabilirsiniz..

Kaldırma ve döndürme

Up-ve-over tasarım seçeneklerinin seksiyonel kapılarla çok ortak noktası vardır. Ancak hala farklılıklar ve önemli olanlar var. Dıştan, tanınmaları kolaydır: ayrı bölümlerden oluşan bir “akordeon” gibi görünürler. Bir lastik conta, tüm bu bölümleri ayırır. Tipik olarak, bir kapı, birbirine kaynaklanmış yaklaşık üç parçadan oluşur. Hepsi belirli bir açıyla katlanır. Köşeler genellikle 180 veya 90 derecedir..

Bu tür kapıların katlanabilmesi için biraz daha fazla alana ihtiyaç vardır, çünkü katlama sistemi kesit modellerde mevcut olandan biraz farklıdır. Bu tam teşekküllü yapının orta elemanları, kenarlarda bulunanların üzerine bindirilmiştir. Sonra dönüyorlar ve bir arabanın girebileceği bir açıklık beliriyor. Bu tür kaynaklı parçaların bulunduğu menteşeli kapılar kötüdür, çünkü uygun şekilde korunmazlarsa hızlı bir şekilde arızalanırlar..

Salıncak seçenekleri

Sürgülü veya açılır kapılar, tek kanatlı veya çift kanatlı olabilir. Önceki üç seçenekten çarpıcı biçimde farklıdırlar. Adından da anlaşılacağı gibi, kapılar basitçe dışa doğru açılır ve bir arabanın girebileceği bir açıklık açar. Aslında basit kapılara benziyorlar. Garaj, avlunun iç bölgesinde bulunuyorsa ve dışarıya bir açıklıkla çıkmıyorsa, böyle bir yapı uygun olabilir..

Kanatlı kapılar, oluklu mukavva, metal ve hatta düz ahşap olsun, hemen hemen her malzemeden yapılabilir. Odadaki ısının daha fazla korunması ve korunması için kapılar, genleşmiş polistiren veya bu amaca uygun başka bir malzeme ile yalıtılmıştır..

Bu tür kapıların montajı, sıradan bir insanın bile yapabileceği en basit iştir.. Ek olarak, bu seçenek, seksiyonel kapılar veya panjurlar kurmaktan birkaç kat daha ucuza mal olacaktır..

Bu arada, garaj standart olmayan bir boyuttaysa, bu tür kapılar kesinlikle yükseklik kısıtlaması olmaması nedeniyle de uygundur..

Ama burada da dezavantajlar var.. Kapıları tamamen açmak için çok fazla boş alan gerekiyor. Bu nedenle, böyle bir garajın yanına ne çiçek tarhları ne de herhangi bir dekoratif eşya monte edilemez. Ek olarak, çok fazla kar yağarsa, garajdan ayrılmadan önce alanı tamamen temizlemeniz gerekir. Salıncak kapıları oldukça basit ve hatta ilkel bir tasarımdır. Ancak aynı zamanda biraz “modernize edilebilir”. Örneğin, özel bir tahrik ile desteklenebilirler. Yapının kullanımını kolaylaştırır.

Ek olarak, dekoratif kaplamalar, dövme desenler veya bir çeşit ekler ile süslenebilirler. Tüm bu süslemeler organik görünüyor ve hiçbir şekilde kapının açılmasını engellemiyor..

Garaj kapıları

Bir başka ilginç ve pratik tasarım, kepenktir. Böyle bir sistem, yanlarında makaralı tam teşekküllü bir tuval gibi görünüyor. Bu silindirler sayesinde ağır kapılar yukarı ve aşağı kaldırılabilir. Tekerlekler, duvara veya tavana gizlenmiş güçlü klipsler tutar. Bazı durumlarda tasarım, ağır kapıları kaldırma işlemini büyük ölçüde kolaylaştıran özel yaylarla tamamlanmaktadır..

Bu tür kapılar dayanıklı çelikten yapılmıştır. Özel kaplamalarla desteklenir ve yalıtılır. Ayrıca kapıya bakan olarak çelik veya emaye kullanılır. Bütün bu yapı sağlam bir çerçeve üzerinde tutulur. Kural olarak, ahşap veya güçlü çelik gibi malzemelerden yapılır. Kapının büyük bir ağırlığına bile dayanabiliyor. Bu tür yapı, özel boyutlu garajlar için uygun değildir.. İki araba için tasarlanmış bir oda için bile, bir kişinin başka bir seçenek bulması gerekecek..

Standart panjur boyutları yalnızca geleneksel garajlar için uygundur. Ek olarak, kapılar, döner kapılardan daha pratik olsa da, dönüşüm için hala biraz daha fazla alana ihtiyaç duyduklarını hatırlamakta fayda var..

Bu modelin aslında tek bir dezavantajı var.. Bir sürücü kapıya biraz bile zarar verirse, ayrı bir parçasını değil, tüm yapıyı bir bütün olarak değiştirmek zorunda kalacaktır.. Bu sadece uygunsuz değil, aynı zamanda tamamen israftır. Ayrıca bitmiş yapının hiçbir şekilde yalıtılamayacağını hatırlamakta fayda var. Bu nedenle, bir kişi son derece sert bir iklime sahip bir bölgede yaşıyorsa, böyle bir yapıyı reddetmesi onun için daha iyidir..

Garaj kapısı seçiminin oldukça büyük olduğunu belirtmekte fayda var.. Tasarım sadece fiyatına uygun olmamalı, kalitesiyle de uyumlu olmalıdır.. Modern bir garaj için katlanır kapılar uygundur ve daha geleneksel bir garaj için güçlü menteşeleri tutan kanatlı kapılar.

Seçilen tasarımın özelliklerinden bağımsız olarak, modeli her zaman çok daha pratik hale getirebilirsiniz, örneğin bir kontrol sistemi ile tamamlayabilirsiniz. Daha sonra küçük bir uzaktan kumanda kullanılarak evden çıkmadan kapı açılabilir. Böylece her açıdan insana yakışacak pratik ve kullanışlı bir tasarım elde edebilirsiniz..

Üreticiler

Birçok alıcı, pratikte hiçbir şeyin üreticiye bağlı olmadığına ve marka isimlerinin güzel sözler için fazla ödeme olduğuna inanıyor. Ama aslında, farklı üreticiler farklı malzemeler ve çalışma teknikleri kullanır. Bu nedenle çoğu alıcı, ürünü kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacak güvenilir ve güvenilir üreticilerle iletişim kurmayı tercih ediyor..

Amerika ve Avrupa

Amerikan ağ geçidi şirketleri arasında en iyi incelemeler Clopay. Avrupa’da, Almanya ve Finlandiya popüler üretim ülkeleri olarak kabul edilir. Alman markaları arasında Novoferm, ve Finler arasında – Mesvak. Almanların İsveçlilerle işbirliği, şöyle bir marka verdi: Normstahl.

Rusya

Yerli üretim de durmuyor ve hızla gelişiyor. Zamanla, yabancı markalarla gerçek rekabet edebilecek daha fazla şirket ortaya çıkıyor. Artık firma, kullanıcılar tarafından güvenilmektedir. kapıcı, çok yüksek bir kalite standardına sahip olan.

Belarus

Belaruslu üreticiler de görevlerinde başarılılar. Bu ülke pazarında lider firmalardan biri olan şirket Alutech. Bir Alman markasıyla işbirliği yapıyor Günter. Bu işbirliği sayesinde, alıcılara aynı zamanda bütün bir kır evi gibi durmayan yüksek kaliteli kapılar sağlanmaktadır..

Ortak yapım. Ayrıca bazı şirketler, örneğin, Akım tam teşekküllü yapılar değil, sadece bireysel parçalar üretirler. Bu, farklı üreticilerin bileşenlerini bir araya getirebileceğiniz ve kendi şaheserinizi yaratabileceğiniz anlamına gelir. Bu yöntem birçok usta tarafından seçildi, çünkü bu şekilde önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz. Her markanın pahalı ve ucuz parçaları vardır.

Alıcının görevi, hem kalite hem de fiyat açısından kendisine mümkün olduğunca uyan bileşenleri bulmaktır..

Seçim İpuçları

Bu bilgi, kapıyı kurmanın özellikleri hakkında hiçbir şey bilmeyen yeni başlayanların bile kendileri için bir şeyleri açıklığa kavuşturabilmeleri için yeterli olmalıdır. Tasarım türleri ve özellikleri hakkındaki bu hikaye, faydalı ipuçları ve pratik önerilerle desteklenecektir. Onlara aşina olduktan sonra, ilk kez bir kişi için ideal olan ve aynı zamanda birkaç hafta sonra satın almada hayal kırıklığına uğramayan bir garaj kapısı bulabilirsiniz..

Kalite ve güvenlik

Öncelikle kaliteye dikkat etmeniz gerekiyor. Bu aynı zamanda kapının tabanı, menteşeler ve yalıtım için de geçerlidir. Kapılar, aracı kötü hava ve soğuk koşullardan korumak için kullanılır, bu nedenle nem ve mekanik hasarlardan iyi korunmaları gerekir.. Böyle bir tasarım hem araç hem de araç sahibinin kendisi için güvenli olmalıdır..

Satın alınan kapıların hizmet ömrü, kaplamayı üzerinde korozyon izlerinin ortaya çıkmasından korumak için hangi araçların kullanıldığına doğrudan bağlıdır. Mümkünse, satıcıya hangi galvanizleme yönteminin kullanıldığını ve hangi yollarla yapıldığını sormalısınız. Farklı polimerlerin farklı etkileri vardır ve bunlarla kaplanan kapıların kullanım ömürleri de farklıdır..

Ancak sadece kapı kaplamasına değil, pano düzenine de dikkat edilmelidir. Kapıyı yalıtmak için bazı ek maddeler kullanılmışsa, bu dolgu maddesinin güvenliği gibi bir anı da netleştirmek zorunludur.. Yanıcı olmamalıdır, aksi takdirde yapının tamamen güvenli olduğundan emin olamazsınız..

Ancak dolguyu tamamen çıkarmamalısınız. Bir kapı oluştururken, çok sık kullanılır. Ayrıca, kış mevsiminde, araba donabilir veya çok güçlü donların etkisi altında kapı kırılır..

Yüksek kaliteli dolgu, kapının birkaç yıl aktif kullanımından sonra bile odanın sıcak olacağını garanti eder. Kural olarak, üreticiler yapının güvenliği için ek bir garanti bile verir. Yaklaşık on yıl sürebilir. Garanti yoksa ve kapı şüpheli bir şekilde ucuzsa, yapı birkaç sezon sonra deforme olabilir veya kapı olması gerektiği gibi çalışmayı durduracaktır..

Garajınızı ayrıca yalıtmanız gerekirse, özel bir polimer kullanabilirsiniz. Kesit derzleri arasına ve olası tüm yuvalara yerleştirilir. Tipik olarak, bu yuvalar, ne tür bir yapıya bağlı olarak üstte veya yanlardadır. Polimer ile sızdırmazlık, odaların sıcak olmasını ve içindeki arabaların kesinlikle güvenli olmasını sağlar..

Kuvvet

Profesyonellerin satıcılarla kontrol etmeyi önerdiği bir diğer nokta, panellerin içinde özel metal plakaların bulunmasıdır. Yalıtım gibi, çok önemli bir rol oynarlar. Yoğun metal plakalar, kapıyı çok daha dayanıklı ve güvenilir hale getirir. Bu tür yapılar, mekanik hasardan veya hırsızlık tehdidinden korkmazlar..

Bu arada, bu parametre hakkında daha ayrıntılı olarak konuşmaya değer. Tam tersine inanmak isteseniz de, bilgisayar korsanlığına karşı yüzde yüz koruma yoktur. Ancak böyle bir ideale yaklaşmak oldukça mümkündür. Bunu yapmak için, güvenlik servisi veya polis gelene kadar düşman saldırılarına dayanabilecek çok güçlü bir kapıya ve garaj sahibine istenmeyen bir özel bölge istilasını bildirebilecek iyi bir alarm sistemine ihtiyacınız olacak..

Güvenlik

Kapının sadece aracı korumakla kalmayıp aynı zamanda araç sahibi için tamamen güvenli olması gerektiğini bilmek de önemlidir. Kural olarak, aşağı doğru hareket eden sağlam bir metal kalkandan oluşan yapılar çok ağırdır. Bu nedenle, bir kişi açıklıktan geçtiği veya araba ile dışarı çıktığı anda, en ufak bir olasılığın bile keskin bir şekilde düşmesine izin verilmemelidir..

Özel kilitleme cihazları, burulma yaylarının kazara kırılmasını veya bağlantı elemanlarının kırılmasını önler. İstemediğiniz anda kapının düşmeyeceğinin garantisini veriyorlar..

Başka bir sıkıntı, kapının kapanırken bir sürücünün parmaklarını sıkıştırması durumudur. Ancak bundan bile kaçınmak oldukça mümkündür: pürüzsüz bir kavşak geçişi olan bir kapı seçmek yeterlidir. Daha yavaş kapanırlar ve kişi kendine zarar verme riskini almaz..

Tasarım

Ayrıca kapının görünümü hakkında konuşmaya değer. Tipik olarak, bir garaj, yükselen bir kalkanın arkasına gizlenmiş, dikkat çekmeyen bir yapıdır. Sağlam bir çelik veya metal sacdan yapılmış tek renkli bir kapı, kendisine fazla dikkat çekmemelidir. Yüzeylerinde dekoratif detayların olmaması, garajlardaki yapıların genellikle bir “akordeon” şeklinde yükselmesi veya katlanması gerçeğinden de kaynaklanmaktadır..

Bu tür yüzeylerde herhangi bir dövme eleman veya diğer hacimsel detaylar varsa, bunlar düzgün bir yüzeye yapışacak ve kapının normal kapanmasını engelleyecektir..

Ancak, hiçbir şey sürücünün garaja döner kapılar koymasını engellemez. Burada onları istediğiniz gibi dekore edebilirsiniz. Örneğin, ahşap bir yapı koyarsanız, dekoratif oymalar ile süslenebilir. Metal kapılar veya oluklu mukavvadan yapılmış ürünler, zarif dövme uçlarla süslenecektir. Hem kenarlarda hem de kapının ortasına yerleştirilebilirler. Her şey araba sahibinin garajını nasıl görmek istediğine bağlı..

Resimlerle süslenmiş büyük garaj kapıları da ilginç görünüyor. Özel bir sprey kutusu veya hatta sıradan bir boya kullanarak, yüzeylerini soyut desenlerle boyayabilir veya üzerinde bir tür tam teşekküllü çizim tasvir edebilirsiniz..

Bu grafiti genç araba meraklılarına hitap edecek. Ve klasik tarzın hayranları kendilerini daha basit bir şeyle sınırlamalı, örneğin, kapının kenarları boyunca ince desenler çizmelidir. Zaten bu, tasarımlara bireysellik kazandırmak ve onları daha sıradışı hale getirmek için yeterli olacaktır..

Tasarım özellikleri genellikle sadece ne tür bir yapının seçildiğini değil, aynı zamanda sitenin hangi tarzda dekore edildiğini de belirler. Bu nedenle, örneğin, modern tarzda bir kulübenin yanında, örneğin seksiyonel veya üstten açılan kapılar gibi basit düz kapılar iyi görünecek. Ancak antik tarzda stilize edilmiş banliyö bölgesi, ahşap salıncak yapılarıyla tamamlanan kirişlerden yapılmış bir garajı süsleyecek..

Genel olarak, birçok kapı türü vardır. Her tasarımın kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Satıcılar aksini nasıl söylerse söylesin, tamamen mükemmel seçenekler yoktur.. Aracın güvenilir bir koruma altında olması için her zaman kalitesinden görünümüne kadar tüm parametrelere uygun modeli seçmeniz gerekiyor..

şunu da hatırlamakta fayda var daha iyi, daha pahalı anlamına gelmez ve iyi bir kapı her zaman makul olmayan bir şekilde pahalıya mal olmaz. Her zaman bir uzlaşma bulabilirsiniz. Örneğin, yerli bir üreticiden bir kapı satın alın veya farklı üreticilerin bileşenlerini birleştirerek kendiniz monte edin..

Kaliteden ödün vermenize gerek yok, sadece en iyi seçeneği bulmanız gerekiyor. Sonuçta, garaj kapıları birden fazla sezon için satın alınıyor, bu da seçimlerinin ciddiye alınması gerektiği anlamına geliyor. Sadece bu durumda para boşa gitmeyecektir..

Kendi elinizle bir garaj kapısı nasıl yapılır, sonraki videoya bakın.