Her araç sahibi aracını en iyi durumda tutmak ister. Bu, makinenin optimum koşullarda olmasını gerektirir..

Bazı garaj sahipleri, içinde bir havalandırma sisteminin varlığı konusunda şüphecidir. Yavaş hava değişiminin araca zarar vermesine dikkat etmezler. Yetersiz havalandırma nedeniyle araç hızla paslanır ve çöker. Tüm garajlar iyi havalandırma ile donatılmadığından, bu yazıda bunu nasıl yapacağınıza bakacağız..

özellikler

Görev, garajda bağımsız olarak bir havalandırma sistemi kurmaksa, elbette, bunun nasıl yapıldığına dair bir fikri varsa, herhangi bir araç sahibi bununla başa çıkabilir.. Optimum hava değişimi yaratmanın birkaç yolu vardır:

 • zorunlu sistem;
 • kombine;
 • doğal.

Son seçenek, minimum maliyetlerle karakterizedir. Zorla çıkarma, ısıtılan odalarda optimal olacaktır. Bu gereklidir çünkü garajın içindeki ve dışındaki sıcaklıklar arasındaki fark oldukça büyük olacaktır. Bu, belirli bir süre içinde inşa edilen havalandırma sisteminin mümkün olduğunca verimli olması gerektiğini belirtir. Uygun havalandırma oluşturmak için, yapımı için ayrıntılı bir şema geliştirmek gerekir..

İşin doğru bir şekilde yürütülmesi için, garajda havalandırma oluştururken tüm detayları dikkate alacak bir plan kesinlikle gereklidir..

Birçok araç sahibi bunun neden gerekli olduğunu anlamıyor. Aslında havalandırma birçok noktayı etkiler ve birçok sorunu çözebilir.. Söz konusu sistem birkaç nedenden dolayı gereklidir:

 • Aracı korumak için. Herhangi bir araç sahibinin endişelenmesi gereken şey budur. Makine yüksek nemli bir odaya yerleştirilirse metal elemanlar paslanır. Her şeyden önce, açılan tüm unsurlar zarar görecektir. Yani kapılar, bagaj ve kaput paslanmaya başlayacaktır. Ek olarak, nemin varlığı bir araçtaki mekanik ve elektronik aksamın işleyişini olumsuz yönde etkileyecektir..
 • Garajın kendisini korumak için. Garajı inşa etmek için kullanılan malzemeler de nemi tolere etmez. Binanın metalden yapılmış direkleri zamanla bozulacak ve ahşap elemanlar çürümeye başlayacaktır. Beton ve diğer yapışkan kaplamalar küf tarafından yenilecektir..
 • insanları korumak için. Garajda yetersiz havalandırma varsa, yakıt ve yağlayıcıların buharlarının gidecek hiçbir yeri olmayacak, bu nedenle yavaş yavaş garajda birikeceklerdir. Burayı ziyaret eden bir kişi toksik etkilere maruz kalacaktır. Bazı durumlarda baş ağrısı ve hatta zehirlenme görülebilir..

 • Mevcut bir muayene çukuru/bodrumunda havalandırmanın bulunmasının önemi göz ardı edilemez.. Kokuları ve nemi gidermek için orada gereklidir. Bu bodrum kendi bireysel havalandırma sistemi ile donatılmalıdır..
 • Optimum nemin korunması. Kış mevsiminde kar ve buzun araba ile birlikte garaja girdiği unutulmamalıdır. İç mekanlar dış mekanlardan daha sıcaktır, bu nedenle erir ve su buharına dönüşürler. Sonuç olarak, odadaki nem önemli ölçüde artar, bu da araba için kötüdür..
 • Yağmurda veya karda araba sürdüyseniz, o zaman vücudun kurumaya ihtiyacı var. Bu prosedür ventilasyon yoluyla gerçekleştirilebilir..

Havalandırma sistemi duvarlardan ve tavandan yoğuşmayı giderebilir ve ayrıca muayene çukurunu kurutabilir..

Nemin herhangi bir yapı malzemesini tahrip edebileceğini unutmayın, bu nedenle garaj iyice havalandırılmazsa uzun sürmez..

Birincil gereksinimler

Hava değişim sisteminin doğru çalışmasını organize etmek için devre, hava değişimi hacmini ve mevsimsel sıcaklık farklarını hesaba katmalıdır.. Havalandırma sistemi aşağıdaki kriterlere bağlıdır:

 • Garajın içindeki ve dışındaki sıcaklık arasındaki fark. Garajdaki sıcaklık biraz daha yüksek olmalıdır. Bu durumda, içeride yoğunlaşan daha yoğun havayı değiştirmek için sokaktan gelen hava, inşa edilmiş kanaldan garaja girebilecektir..
 • Girişin dikey pozisyonundaki fark basıncı ve egzozdaki basınç. Fark mutlaka 3 m’den fazla olmalıdır.
 • Hareketli hava basıncı. Yapının daha rüzgarlı tarafında, arttırılmış bir basınç ayarlanmalı ve rüzgaraltı tarafında, azaltılmış bir basınç ayarlanmalıdır. Besleme kanalı rüzgar yönünün hakim olduğu tarafa kurulmalıdır..

Bu kriterler göz ardı edilirse davlumbaz etkili olmayacaktır. Kışın, garajın içindeki sıcaklığı dışarıdan daha yüksek ayarlamak gerekir, ancak hava kanallarının açılma derecesini düzenleyerek hava değişimini azaltır. Yaz aylarında, hava kanallarını tamamen açarak tam tersini yapmanız gerekir..

Havalandırma deliklerinin hesaplanması

Garajda havalandırma kurulumuna devam etmeden önce, optimum delik çapını belirlemek için bir hesaplama gereklidir.. Bu hesaplama en popüler iki yolla yapılabilir:

 • İlk yöntemde, odanın metrekaresine 15 milimetre boru çapının olduğu bir oran kullanmak gerekir..
 • İkinci yöntem, tüm deliklerin alanını toplarken, odanın toplam alanının% 0,3’ünü oluşturmasını sağlar. Bu formül genellikle tek kanallı mekanik tip bir sistem kurarken kullanılır..

Rusya’da normlar, odaya bir saat içinde en az 180 m3 temiz hava girmesi gerektiğini şart koşuyor.. Yurtdışında ise bu rakam 2 kat daha fazla. Garajınızda kurulan havalandırmanın bu gereksinimleri karşılaması ve bunun için boruların yeterli çapta olması gerekir..

Montaj

Taşıyıcı elemanlar monte edildiğinde duvarlarda ve bodrumda gerekli deliklerin yapılması gerektiğinden, tasarım aşamasında bile havalandırma sisteminin tasarımının geliştirilmesi gerekir. Kat sayısını, yerleştirme için araç sayısını, sobayı, elektrikli süpürgeyi, bir veya daha fazla odanın yüksekliğini ve alanını dikkate almak önemlidir. Bu aşamada, yapının sahibi, ana görevi ile başa çıkabilecek bir havalandırma sistemi düzenleme yöntemiyle ilgili bir seçim yapmalıdır..

Bugüne kadar, aşağıdaki türler bilinmektedir:

 • Hava kütlelerinin hareketinin aerodinamik kurallarına göre zorlama olmadan gerçekleştirilmesi gerçeğine dayanan doğal.
 • Doğal bir havalandırma sisteminin çalışma prensibinin ve hava hareketini uyarmak için mekanik cihazların aynı anda mevcut olduğu kombine.
 • Hava kütlesinin içeri ve dışarı akışını oluşturan çeşitli kurulumların olduğu mekanik havalandırma.

Sunulan havalandırma türlerinin her biri, bir veya iki kanalın kullanılmasını sağlar. Uyarıcı hava hareketi fanlar vasıtasıyla yapıldığında tek kanal yeterlidir..

Çalışmada, çapı odada yoğunlaşan hacme, havaya veya odanın alanına göre hesaplanması gereken çeşitli boru türleri kullanılabilir. Daha önce, kanal oluşturmak için kullanılacak olan boru çapını hesaplamak için en popüler yöntemlerden ikisi sunuldu. Orada, odanın metrekaresi başına borularda en uygun oranın 15 mm çapında olduğu belirtildi..

Bu yöntemi kullanırsanız, 10 metrekarelik bir garajda 150 milimetre çapında bir boru kullanmanız gerekecektir. Ev yapımı havalandırma sistemi genellikle kaynakla monte edilir.

Daha önce bahsedilen ikinci yöntem de etkilidir, ancak daha az kullanılır. Bu hesaplama yöntemlerinin her ikisi de bir havalandırma sistemi oluşturmak ve boyamak için en uygun boru çapını belirlemenize olanak tanır. Kişisel tercihinize göre aralarından seçim yapın. Ardından, türüne bağlı olarak bir havalandırma sisteminin nasıl kurulacağını ele alacağız..

Doğal hava değişimi

Çalışmaya başlamadan önce, daha önce bahsedilen kanal deliğinin çapını hesaplamak gerekir, ancak bu durumda farklı bir yöntem kullanacağız. Bu durumda, odanın alanının bir metrekaresi, hava kanalı bölümünün bir buçuk santimetresini oluşturur. 20 metrekarelik bir garaj kullandığımız görsel bir örnek düşünün. Bu değer 1.5 santimetre ile çarpılmalıdır, burada 30 cm değerini alırız. Kanal açıklığının kesiti bu şekilde olmalıdır..

Daha sonra boruların kolayca girebileceği dikkate alınarak duvarlarda özel delikler açmak gerekir. Böylece doğal bir havalandırma sisteminin kurulumu yavaş yavaş gerçekleştirilir. Delikler oluşturmak için, tavanda deliklerin delindiği bir zımba kullanılır. Girinti 20 cm’den fazla olmamalıdır.Duvarlar köpük bloklardan yapılmışsa, bu çalışma sürecinde herhangi bir zorluk yaşamayacaksınız..

Ortaya çıkan deliğe plastik veya başka borular sokmak gerekir. Havalandırma oluşturmak için demir kullanılıyorsa, bu durumda delikler basitçe delinir..

Hava kütlelerinin girişi oluşturmak için odanın duvarlarında delikler açılır. Boru açıklığına monte edilmeleri için çapları optimal olmalıdır. Bu, odaya temiz havanın gireceği besleme sistemimiz olacaktır. Aynı şekilde egzoz kanalı sistemi de yapılmalıdır.. Karşı duvara bir delik açmanız gerekecek, ancak bunu çatıya mümkün olduğunca yakın yerleştirin..

Bunun için aynı araçlar kullanılır. Borular çatıya yönlendirilmelidir. Sonuç olarak, garajda doğal bir havalandırma sisteminiz var..

Lütfen egzoz sistemi ne kadar yüksekte bulunursa o kadar iyi olduğunu unutmayın, ancak en uygun seçeneklere bağlı kalmak en iyisidir. Çatının üzerine dikilen dirseğin yarım metre uzunluğunda olması gerektiğine inanılıyor. Sadece bu durumda egzoz sistemi doğru kabul edilecektir. Borular ve hazne arasında oluşan boşluklar bir sızdırmazlık maddesi ile kapatılmalıdır..

Başlığı bir ızgara ile desteklemek en iyisidir, çünkü bu, odanın çeşitli kemirgenlerden çitle çevrilmesine izin verecektir. Tüm sistem bir büküm ile gerçekleştirilmelidir.

Mekanik

Mekanik tip havalandırma sisteminin avantajı, doğal faktörlerden bağımsız olmasıdır.. Böyle büyük bir avantaja rağmen, tasarımın aşağıdakiler gibi bazı dezavantajları vardır:

 • sistem elektrik arzına bağlıdır;
 • cihaz satın almak çok pahalı bir iştir.

Bu durumda hava hacminin içeri ve dışarı akışı özel olarak kurulmuş fanlar vasıtasıyla gerçekleştirilir. Garajlarda kullanılan mekanik havalandırma sistemleri de belirli tiplere ayrılabilir.. Onları daha ayrıntılı olarak ele alalım:

 • Modüler sistemler, bir tedarik ve egzoz kompleksinin oluşturulacağı yerde, temiz hava temini ve kirli atmosferin uzaklaştırılmasının sağlandığı birkaç bağımsız ünite kullanılır. Bu tür modüller bağımsızlık ile karakterize edilir ve ortak çalışmaları için kontrol sensörleri gereklidir..

 • monoblok sistem, burada her ünite tam bir mekanik havalandırma cihazı olarak görev yapar. Bu durumda, aynı anda giriş ve çıkış gerçekleştirir. Böyle bir sistemin dezavantajı, oldukça fazla miktarda elektrik tüketmesidir. En ekonomik seçenek, geri kazanım plakalarıyla donatılmış modeller gibi görünüyor. Besleme havasını ısıtmak için elektrik maliyetini azaltacaklar..

Mekanik havalandırmanın düzenlenmesi için ikinci seçeneğin daha basit bir kurulum süreci ile karakterize edildiğine dikkat edilmelidir. Burada odanın duvarında sadece bir delik hazırlamanız gerekiyor. Ancak, işlemi gerçekleştirmek için birkaç modülün kullanıldığı ilk seçenekte performans daha yüksektir. Bu durumda garaja dışarıdan giren taze hava filtrasyon aşamasından geçer ve kışın da ısınır..

Hava beslemesi, zemine veya zemine mümkün olduğunca yakın bir yerde duvarlarda açılan deliklerden kanallardan gerçekleştirilir. Bu delikler muayene çukurunda da mevcuttur. Egzoz havası, yeterince güçlü bir fanın kurulu olduğu egzoz borusundan boşaltılır..

Birkaç arabayı depolamaya odaklanan büyük garajlarla uğraşırken, davlumbaz en iyi şekilde hava kanalları ve kanalizasyon boruları ve kanal havalandırma ünitesi kullanılarak yapılır. Isıtma havalandırması güvenilir havalandırma sağlamalıdır.

Kombine sistem

Doğal havalandırma varlığında, bu sistemi organize etmenin zorunlu yöntemi kullanılarak desteklenebilir. Böyle bir ilave ile mevcut davlumbazın verimi arttırılarak hava şartlarından bağımsız olarak çalışacaktır. Ek donanım, yalnızca bir fanın kurulumundan oluşur.

Dış atmosfere bağlı olarak açılacak olan fanlı ısıtıcıları tercih etmenizi öneririz. Garajda besleme ve egzoz havalandırması oluşturmak için en iyi seçenek budur..

Bu durumda, besleme havalandırmasının pratik olarak doğaldan farklı olmadığı, ancak bu durumda, hava akışını garanti eden periyodik olarak açılacak bir fan ile donatıldığına dikkat edilmelidir. Oldukça ekonomik çalışan basit bir cihazdır. İhtiyaç duyulan tek şey sistemde doğru konumlandırmadır. Kural olarak, kurulum hava manifoldunun yalıtılmış alanında gerçekleştirilir. bu not alınmalı besleme havası sistemi nadiren arızalanır.

Bir ısı fanı takabilirsiniz:

 • doğrudan duvara;
 • başka bir yöntemle.

Fan rölanti modundayken, odadaki havayı hareket ettirerek uygun rüzgar yönünde dönecektir. Sadece rüzgar olmadığında devreye giren ekonomik ancak yüksek verimli bir havalandırma sistemidir. Rüzgar varlığında mükemmel durumda olacaktır, ancak tedarik sistemi doğal olarak çalışacaktır..

Bu durumda, kendi ellerinizle yapılan veya satın alınan bir rüzgar gülünün kullanılabileceği rüzgar gülünü bilmeniz gerekir. Bu cihaz size rüzgarın yönünü bildirecek.

Yapılan deliklerin tam olarak tasarlandığından emin olun. Tüm göstergelerin önceden geliştirilmiş bir şemaya uygun olması gerektiğinden, burada yaklaşık kesintiler yapmak mümkün değildir. Boruları monte etmek için tam yeri seçmek malzeme maliyetlerinden tasarruf etmenizi sağlayabilir..

Kombine sistemin çok sayıda avantajına rağmen, birçok garaj sahibi bir takım dezavantajlar belirledi:

 • termo-fanı açıp kapatmaları zor;
 • odaya giren hava arıtma işleminden geçmez;
 • sistemi yalıtmak önemlidir.

İpuçları & Hileler

Garajınız ne olursa olsun, odada uygun bir mikro iklim yaratmada önemli bir rol oynadığı için içinde bir havalandırma sistemi olmalıdır. Bu, aracınızın güvenliğini doğrudan etkiler, bu yüzden bu anı düşünmek çok önemlidir. Garajda etkili bir havalandırma sistemi yoğun değilse, zamanla aracınızın durumunu olumsuz yönde etkileyecek yoğuşma varlığını fark etmeye başlayacağınızı unutmayın..

Aşağıdaki noktalara dikkat edin:

 • Garajda kendi elinizle bir havalandırma sistemi oluşturmak için özel becerilere ihtiyacınız yoktur, ancak bu işi yaptıktan sonra odada uygun bir atmosfer yaratabilirsiniz. Aracı sadece pas ve arızadan korumakla kalmayacak, aynı zamanda garajda zehirli maddelerin birikmesini de engellemiş olacaksınız. Bu tür herhangi bir yapının iyi bir havalandırmaya sahip olması gerektiğini düşünmek önemlidir..
 • Kışın garajdaki sıcaklığın +5 santigrat derecenin altına düşmediğinden emin olun..

 • Bir bütün olarak odanın mikro iklimi üzerinde olumlu bir etkisi olacak olan tedarik havalandırmasının organizasyonuna dikkat etmek zorunludur..
 • Gelecekteki bir havalandırma sisteminin şemasını geliştirirken, odanın hacmini hesaba katmak son derece önemlidir..

Garajınızın bir bodrum katı veya bir muayene çukuru varsa, orada da iyi bir hava sirkülasyonu düzenlenmesi gerektiğini unutmayın..

 • Belirli bir havalandırma sisteminin seçimi, değiştirilecek hava miktarından etkilenebilir. Garajda genellikle ne yaptığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin bir boyahane olarak siparişleri yerine getirmek için bu odaya ihtiyacınız varsa, bu durumda doğal havalandırma yeterli olmayacaktır, bu nedenle farklı bir havalandırma sistemi seçmeniz gerekecektir..

Etkin olmayan havalandırmanın arabanız, garajınız ve insan sağlığı için bir tehlike oluşturduğunu zaten belirledik. Bu nedenle düzgün çalışması önemlidir.. Yüksek verim elde etmek için aşağıdaki önemli noktalara dikkat etmek gerekir:

 • İyi çekiş kaputta yoğunlaşmalıdır, bu nedenle genellikle garajın en yüksek noktasına yerleştirilir..
 • Borunun yeterince yüksek bir yüksekliğe sahip olması gerekir.
 • Çıkış borusu nem girişinden korunmalıdır. Bunun için metal veya diğer dayanıklı malzemeden, yağmur ve diğer yağışların içeri girmesini önleyen özel bir mantar oluşturulur..
 • Davlumbaz rüzgara doğru yönlendirilmesi gerektiğinden, hakim olan hava akışına dikkat ettiğinizden emin olun..

Daha önce belirtildiği gibi, bir izleme deliği varsa, içinde uygun havalandırma da düzenlenmelidir. Bu yüzden bu tür çalışmalara dikkat etmek önemlidir.. Aşağıdaki algoritmaya göre muayene çukurunda havalandırma gerçekleştirebilirsiniz:

 • onarım çukurunun besleme borusunun kenarlarında hafifçe açılması gerekir, 15 santimetre genişliğinde bir boşluk bırakmak gerekir;
 • mahzeni kaplayan levhalar arasında 10 santimetre boşluk bırakmak da gereklidir;
 • kaputun karşısında küçük bir boşluk bırakılmalıdır;
 • giriş açıklığının egzozdan 2 kat daha büyük olması gerekir.

Dikkat olmak! Hiçbir durumda araç, muayene çukurundan çıkan akışın yoğun olduğu alana park edilmemelidir.. Bu alan en agresif ve nemli ortamı içerir ve bu da arabanın dibinin basitçe çürümeye başlamasına neden olur. Herhangi bir araç sahibi, aracı için endişelenmeli, bu nedenle bu tür nüansları dikkate almalıdır..

Aracınız için en iyi depolama koşullarını düzenlemenin en iyi yollarını bilmek, aracınızın ömrünü önemli ölçüde uzatabilir..

Bunun sadece aracınızın mümkün olduğu kadar uzun süre dayanması için değil, aynı zamanda güvenliğiniz için de gerekli olduğunu unutmayın. Sadece çalışan bir arabada rahat ve güvende hissedeceksiniz.

İyi bir hava değişimi yaratmak için en iyi seçeneği seçmek son derece önemlidir. Birçok garaj sahibi, güvenilirliğini, verimliliğini ve çok yönlülüğünü dikkate alarak kombine havalandırma düzenleme yöntemini tercih eder. Kombine sistem, mevsim ve hava koşullarından bağımsız olarak ucuz ve kullanışlı iyi bir sonuç elde etmenizi sağlarken, böyle bir sistem büyük miktarda elektriğe ihtiyaç duymaz..

Garajda havalandırmanın nasıl yapılacağı hakkında bilgi için bir sonraki videoya bakın..