Bugün, birçok banliyö bölgesinde tavuk kümesleri bulunabilir. İnşaatta, ilk bakışta göründüğü kadar karmaşık değiller.. Bu yazıda kendi ellerinizle 5 tavuk için küçük bir tavuk kümesi nasıl yapabileceğinizi öğreneceğiz..

Birincil gereksinimler

Tavuk kümesi yapımı için herhangi bir gereklilik olmadığını düşünmeyin. Aslında burada da inşaatçı, inşaatın güvenilir ve kaliteli olması için bir dizi önemli nüansı hesaba katmalıdır.. 5 kuş için bir mini tavuk kümesinin inşası için tüm temel gereksinimleri göz önünde bulundurun.

 • Yıl boyunca çalışacak şekilde tasarlanmış bina, sadece yüksek kaliteli, pratik malzemelerden yapılmış olmalıdır, odaları sıcak tutmak için.

 • Temel dökmek için genellikle ayrıca çatı kaplama malzemesi ile kaplanması gereken yüksek kaliteli beton kullanın. Kümes duvarlarında zararlı küf oluşumunu önlemek için bu tür eylemler gereklidir..

 • Binayı daha kullanışlı hale getirmek için, duvarların iç yüzeyleri kontrplak levhalarla kaplanmıştır. Daha sonra, kontrplak, tehlikeli zararlılardan çeşitli işlemlere tabi tutmak çok daha kolaydır..

 • 5 tavuk için bir büyük kuş kafesi yapılır metal ağ. Bu süreç o kadar karmaşık değil, kendi başınıza kolayca uygulanabilir..

 • Tavukların herhangi bir mevsimde iyi yumurta üretimi gösterebilmesi için, bir kişinin dikkatlice düşünmesi gerekir. aydınlatma Binanın içinde. Arka ışık her zaman kuş yemliklerinin üzerine sabitlenir. Gücü 50-60 W olan floresan ampullerin kullanılmasına izin verilir..

 • En önemli gereksinimlerden biri, iyi yürütülen havalandırma sistemi. 5 kuş için bir pencere ve bir kapı yeterli olacaktır. Ancak böyle bir performans sadece yaz sezonu için daha uygundur. Kışın, kapı ve pencere açık bırakılamaz, bu nedenle bir kişinin çatıya erişimi olan güvenilir bir havalandırma borusu monte etmesi gerekir. Öte yandan, katların üzerinde bir giriş deliği hazırlanır. Ortaya çıkan tasarım, yalnızca doğal istekler sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda tavuk kümesindeki fazla nemi de alacaktır..

Yapı yukarıdaki gereksinimlerin tümünü karşılarsa, çok uzun sürecek ve tavuklar içinde yeterince rahat olacak, bu da sağlıkları ve yumurta üretimi üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır..

Bir yer seçmek

Ülkede veya köyde iyi bir tavuk kümesinin inşası için ideal yeri doğru seçmek çok önemlidir. Bu, böyle bir ek binanın yapımındaki en önemli aşamalardan biridir.. Gelecekteki küçük tavuk kümesi için en uygun yeri ararken, birkaç faktör üzerine inşa edilmesi önerilir..

 1. Kümes hayvanlarının refahı büyük ölçüde gündüz saatlerinin uzunluğuna bağlı olduğundan, yer iyi aydınlatılmalıdır..
 2. Daha yüksek kotlarda bulunan yerleri seçmeniz önerilir. Tavuk kümesi alçak bir yüksekliğe yerleştirilmişse, bu, iç alanının çok daha iyi havalandırılmasını sağlayacaktır. Ayrıca bu tür alanlarda yağış birikmez..
 3. Tavukların gelecekteki yapıya giriş yönünü dikkate almak da önemlidir. Girişi güney tarafında donatmak en iyisidir, çünkü burada güneş ışınları her mevsim odayı ve zemini eşit şekilde ısıtacaktır..

Hazırlık

İnşaat için ideal bir yer bulduktan sonra hazırlık faaliyetlerine devam edebilirsiniz. Hiçbir durumda ihmal edilmemelidir.. Sahiplerin 5 tavuk için küçük bir tavuk kümesinin yapımına nasıl hazırlanmaları gerektiğini ayrıntılı olarak ele alalım..

Çizimler ve boyutlar

5 tavuk için gerçekten güvenilir ve kaliteli bir tavuk kümesi inşa etmek, İlk önce gelecekteki yapının tüm boyutsal parametrelerini gösteren ayrıntılı çizimler yapmak önemlidir.. Eldeki ayrıntılı bir tasarımla, hata yapmadan bir müştemilat yapmak çok daha kolay olacaktır..

Gelecekteki binanın çizimi çok doğru olmalıdır.. Diyagram, gerekli tüm işaretleri, tüneklerin yeri için noktaları ve diğer bileşenleri içermelidir. 1 tavuk genellikle levrek alanının dörtte birini oluşturur. Bu hesaplamaya dayanarak, gelecekteki kuş tüneklerinin uzunluğunu hesaplayabilirsiniz. Levrek çapının kalınlığı en az 4-6 cm olmalıdır..

Çizimler her zaman tünek yerinin tam olarak nerede olacağını gösterir..

Genellikle kümes hayvanlarının daha sıcak ve daha rahat olacağı uzak köşeye yerleştirilir. Kümesteki zeminin yüksekliği 50 ila 80 cm ve duvardan – 25-40 cm olmalıdır, yuvalar da çizimlerde her zaman işaretlenmiştir. Zeminden 40 cm yükseğe kurulmalıdırlar. Bir yuvanın boyutsal parametreleri – 30x30x40 cm.

Binanın alanı doğrudan orada tutulması planlanan kuş sayısına bağlıdır.. 5 tavuk için 3 metrekarelik inşaat oldukça yeterli. m Küçük bir kümes, kompakt olacak ve inşaatta sorunsuz olacak. Küçük bir bina olabilir taşınabilir, gerektiğinde bir yerden başka bir yere taşınabilmesi için. Sabit tavuk kümesleri mobil tasarımlardan farklı olarak çok küçük yapmamak daha iyidir.

Bu, özellikle sahipleri tavuk sayısını daha da artırmayı planladığında geçerlidir..

Araçlar ve malzemeler

5 kuş için iyi bir kümes inşa etmek için aşağıdaki malzemeleri hazırlamanız gerekecek:

 • 4×4 cm kesitli çerçeve kirişi;
 • rendelenmiş tahtalar;
 • gelecekteki yapının kaplama duvarları için levhalar (talaş seçenekleri uygundur);
 • arduvaz, oluklu mukavva veya çatı kiremitleri;
 • pencere camı;
 • kapı ve pencere mandalları, menteşeler;
 • plastik veya metalden yapılmış muhafaza çitleri için ağ.

Burada doğru araçlar olmadan yapamazsınız, yani:

 • demir testereler;
 • ahşapla çalışmak için testereler;
 • matkap tornavida.

Tavuk kümeslerinin inşası için planlar

Elle 5 kuş için küçük bir kümes yapılabilir. Yaz ve kış binalarının imalatı bazı nüanslarda farklılık gösterir.. Farklı mevsimlerde çalışması amaçlanan tavuk kümeslerinin inşası için planları anlayacağız..

Yaz mevsimi

Yaz seçeneğiyle başlayalım. Bakalım nasıl kuracağız.

 1. 2×2 m boyutlarında ve 1,8 m yüksekliğinde bir tavuk kümesi inşa etmek için sütunlu bir temel oluşturabilirsiniz. Çiviler veya metal çubuklar, çevresi boyunca dövülmelidir. İplik, ideal yataylığı ölçerek mandallar arasında gerilir.
 2. Çivilerin topraktan 20 cm yüksekte sağlam iplerle örtülmesi gerekir. Sonra işaretleme hazır..
 3. Ayrıca, verimli toprak tabakası kaldırılır. Köşelerde 50 cm genişliğinde ve 60 cm derinliğinde 8 adet delik açılmıştır..
 4. Deliklerin her birinin tabanı, kum ve çakıl karışımı ile kaplanmalıdır..
 5. Daha sonra, birkaç tuğla döşenir ve üzerine bir çimento karışımı ile dökülür..
 6. Sonra 2 tuğla daha koydular. Kaldırım taşı ip seviyesine kadar uzanır.
 7. Bitmiş direkler bitüm veya mastik ile kaplanmıştır. Sütunlar arasındaki boşluklar toprakla kaplıdır. İnşaat karışımı yaklaşık 7 gün içinde tutulacak.
 8. Küçük bir tavuk kümesi için, üstüne kereste ızgarası olan sadece 3 sütun inşa edebilirsiniz..

Bitmiş temel bir ay bırakılır ve ardından duvarların yapımına geçilir..

 1. Duvarları çerçevelemek ve ahşap zemine inşa etmek daha iyidir. Her duvar ayrı ayrı inşa edilmiştir..
 2. Duvarlar bozulmadan yıkılır. Yumurta toplamak için pencereler ve kutular için açıklıklar bırakmak gerekir..
 3. Çerçevenin yapımından sonra çatıya gitmelisiniz. Onu üçgen yapmak daha iyi. Kiriş bacaklarından ve sandıktan yapıyorlar.
 4. Ayrıca, çatının tabanı, örneğin OSB panoları gibi uygun malzemelerle kaplanmıştır..
 5. Farklı elemanlar arasındaki boşluklar yalıtılmıştır. Yalıtımın üzerine bir buhar bariyeri döşenir ve ardından kontrplak kaplama yapılır..
 6. Zemin, 50 mm kalınlığında levhalardan yapılmıştır. Onları 2 katman halinde yerleştirin.
 7. Tavukların eğimli bir rampa boyunca geçişi için yarı kesilmiş dikdörtgen oluklar.

Kış

Kış müştemilat daha yalıtımlı inşa et. Böyle bir binanın pencereleri güneye bakmalıdır. Yapının içindeki sıcaklık en az +12 derece olmalıdır.. Duvarların sadece yüksek kaliteli ahşaptan yapılması tavsiye edilir.. Küçük bir antre yapılması tavsiye edilir..

Ayrıca kızılötesi ısıtıcılar da kurabilirsiniz. Film kaplamalı panellerin montajına izin verilir.

Kışlık tavuk kümesi kurarken bu kurallara uymalısınız..

 1. İki katmanlı bir çatı inşa edilmesi tavsiye edilir..
 2. Duvar yapıları ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmalıdır..
 3. Kütüklerden yapılmış bir bina gömülmelidir. Zeminler yatak takımları ile tamamlanmaktadır..
 4. Pencere yapılarına yardımcı çerçeveler yerleştirilir.
 5. Tavan arası varsa, talaş veya samanla kaplıdır..

Tavuk kümesinin iç düzeni

5 kuş için tavuk kümesinin iç alanını nasıl donatacağımızı anlayacağız..

 1. İçeride yuvalar, içiciler, tünekler ve besleyiciler kurmanız gerekiyor. Kül doldurmak için tepsiler koyabilirsiniz.
 2. Tüneller yerden 1-1.2 m yüksekliğe yerleştirilmelidir. Kuşlar çok kötü uçarsa, tüneklerin indirilmesine izin verilir..
 3. Yuva, bir raf veya harici bir yapı şeklinde inşa edilebilir..
 4. Besleyicileri, kuşun pençeleriyle onlara tırmanamayacağı şekilde yerleştirmek daha iyidir. Kuru ve yaş mama için ayrı kaplar olmalıdır..
 5. Suyun temiz olması için içme kapları kapalı tutulmalıdır. Bir meme başı içme sistemi inşa edebilirsiniz..
 6. Zemin 20 cm yüksekliğinde bir mat ile kaplanmıştır..
 7. Tavuk kümesinin tüm alanına dağıtılacak yeterli ancak orta derecede aydınlatma sağlamak gerekir..

Isınma ve yürüyüş

Yumurtlayan tavuklar için bir ev kurarken, yeterince sıcak olduğundan emin olmak önemlidir.. Bir yazlık evde bir tavuk kümesini nasıl yalıtabileceğinizi düşünün.

 1. Hem zemini hem de duvarları yalıtmak gerekir. Minimum termal iletkenliğe sahip malzemeler kullanılır.
 2. Çift pencere yapıları veya üçlü camlı pencereler takın. Kapı kanatları da güvenilir bir şekilde yalıtılmıştır.
 3. Gerekirse, kümeste bir çıkış monte edilir. Sabit düşük sıcaklık koşullarında faydalı olacaktır. Odada bir priz varsa, ısıtma sistemini buna bağlamak mümkün olacaktır..

Sadece önemli olduğu ortaya çıktı tavuk kümesini ısıtmak, ama aynı zamanda kümes hayvanları için bir yer. Kümes yanında tavukların yürüyebileceği küçük bir avluya ihtiyaç vardır. Hareketlilik ve temiz hava, kuşların yumurta üretim düzeyini olumlu yönde etkiler..

Yürüyüş alanı onları metal bir çitle çevirdiğinizden ve yırtıcı hayvanların ve kuşların saldırılarından güçlü bir ağla kapattığınızdan emin olun. Yeşillik çitle çevrili alanda iyi yetişirse, orada bırakılması gerekir, koparılmaz..

Bu şekilde kuşlar ek besleyici yiyecekler ve vitaminler alacaklardır..

Yararlı ipuçları ve püf noktaları

      5 kuş için bir “ev” inşası ve düzenlenmesi için bazı önerilerle tanışalım.

      1. Kümeste havalandırma yapmak için aynı çapta boruların kullanılması tavsiye edilir. Kesintisiz damperlerle korunmalıdırlar. Bu, kritik bir anda havalandırmayı kapatmak için gereklidir..
      2. Evi aydınlatmak için kırmızı spektrumda ışık yayan lambaları kullanmak en iyisidir. Lambaların kuşlar için yiyecekleri iyi aydınlatması için onları yemliklere daha yakın monte etmeniz önerilir. Kırmızı ışınlar havayı kurutmaz, aşırı ısıtmaz.
      3. Gelecekteki inşaatın temelinde, inşaat aşamasında bile, kuş atıklarını toplamak için paletlerden bir yapı inşa edebilirsiniz..
      4. 5 kuş için standart bir kare tavuk kümesi yapmak hiç gerekli değildir. Üçgen bir ev de çok uygun olabilir. Çoğu zaman, bu şeklin yapıları mobil hale getirilir..
      5. Kanatlı rögarının güney tarafına kurulması tavsiye edilir. Bu parçanın en küçük genişliği 30 cm, yüksekliği 40 cm’dir.Rögar yapının girişinde kapı kanadı hizasında yapılabilir. Bu durumda, kapının alt yarısındaki elemanı kesmek gerekecektir..
      6. Yukarıdaki çalışma aşamalarından herhangi birini ihmal etmeden 5 kuş için bir tavuk kümesi aşamalar halinde inşa edilmelidir. Birçok kişi ayrıntılı diyagramlar ve çizimler olmadan yapmaya karar verir, ancak bu çok büyük bir hatadır. Sorunların ve tutarsızlıkların çoğu, tam olarak gelecekteki ek bina için ayrıntılı bir tasarımın olmamasından kaynaklanmaktadır..
      7. Hasar, çürüme, küf ve diğer kusurlar olmadan inşaat için yalnızca yüksek kaliteli malzemeler kullanın.

      Bir tavuk kümesi oluşturmaya ilişkin ipuçları için aşağıya bakın..