Metal bir garajı yalıtıyoruz

Metal garaj kışın çok soğuktur. Sonuç olarak, arabayı çalıştırmak zordur ve odadaki düşük sıcaklık nedeniyle onarım çalışmaları tamamen imkansızdır. Metal bir garajı yalıtmanın farklı yolları vardır, ancak bilinen tüm malzemeler bunun için uygun değildir. Bir ısıtıcı seçerken, garaj yapısına kurulumun ne tür bir yük vereceğini ve iç alanın kaç santimetre azalacağını düşünmek önemlidir..

Yalıtım türleri

Bir garajı yalıtma işlemi, seçilen ısı yalıtım malzemesine bağlıdır. Bir yerde kurulum, tornalama ve bitirme için ek maliyetler içerir, bazı durumlarda yalıtım sadece duvarlara uygulanır. Garaj demir olduğu için güneşte ısınır ve yoğuşmayı iyi toplar. Bu nedenle, malzemeler neme en dayanıklı olarak seçilmelidir..

Örneğin, mineral yün bu durumda uygun değildir. Çürümeye başlayacak ve yalıtımın çok yakında değiştirilmesi gerekecek..

Bir demir garaj için, aşağıdaki malzemeler yalıtım olarak mükemmeldir:

  • ekstrüde polistiren köpük levhalar, polistiren veya köpük izolasyonu;
  • poliüretan köpük;
  • ısı yalıtımlı boya (örneğin, “Astratek”).

strafor dayanıklıdır, neme karşı dayanıklıdır, yalıtılması ucuzdur, ancak yanıcılığı yüksektir. Penoplex bunun bir çeşididir. İki kat daha pahalıdır, ancak duvarların kalınlığı önemliyse levhalar daha incedir ve ayrıca ek su yalıtımı gerektirmez. Penoplex levhalar, zemini bile yalıtabilir ve üzerinde beton bir şap oluşturur..

Penoizol esasen aynı penoplex, sadece bir silindirde. İki kat daha pahalıdır ve özel ekipman gerektirir. Poliüretan köpük gibi köpük şeklinde duvarlara uygulanır. Poliüretan köpük (PPU) daha pahalıdır, ancak dikiş yoktur. Çevre dostu, yanmaz.

Dezavantajları arasında köpük püskürtme ekipmanına duyulan ihtiyaç ve güneş ışığına karşı savunmasızlık yer alır..

Isı yalıtımlı boyalar aynı zamanda son kat oldukları için ek duvar perdahı gerektirmezler. Donmaya karşı dayanıklıdırlar, nemden korkmazlar, çabuk uygulanırlar. 1 mm’lik bir boya tabakası, 5 cm’lik mineral yünün yerini alabilir. Gerekli ısı yalıtımını oluşturmak için iki kat uygulamak yeterlidir. Bu tür malzeme çok pahalıdır, ancak dahili kullanılabilir alan kaplamaz..

Sadece duvarları ve tavanı değil, aynı zamanda zemini de yalıtmak gerekir. Bu, ısının% 20’sinin ayrılmasından geçer..

Demir garajların yalıtımı sadece içeriden yapılır..

Penoplex ve polistiren

Yalıtımdan önce yüzey hazırlanmalıdır. Soyulan boyayı ve pası çıkarın. Korozyona karşı korumak için duvarların ve tavanların boyanması tavsiye edilir. Renk ve boya seçimi önemli değil, yine de cilt altında görünmeyecek. Bu nedenle, paradan tasarruf edebilir ve ucuz bir şey satın alabilirsiniz. Garaj galvanizli bir profilden yapılmışsa, hiçbir şey yapılmasına gerek yoktur..

Bölgede soğuk kışlar varsa, köpüğün kalınlığı en az 10 cm, köpük – 6-7 cm olmalıdır.. Daha ince bir tabaka gerekli ısı yalıtımını sağlamayacaktır. Malzeme, örneğin sıvı çiviler gibi inşaat tutkalı ile duvarlara ve tavanlara yapıştırılır. Poliüretan köpüğe de yapıştırılabilir. Bir saat içinde genişleyecektir, bu nedenle plakalar periyodik olarak duvarlara bastırılmalıdır. Tüm çatlaklar poliüretan köpük ile kapatılmıştır. Isı yalıtım özelliklerini arttırmak için levhalara folyo yapıştırılabilir..

Köpük iki katman ise, bunlardan biri çift taraflı folyo kaplı izolon ile değiştirilebilir..

Ardından, bir sandık yapmanız gerekir. Garajın mevcut metal çerçevesi çerçeve olarak kullanılabilir. Torna, 25-30 cm’lik artışlarla ahşaptan yapılmıştır, galvanizli bir profil kullanabilirsiniz, ancak o zaman daha pahalı olacaktır. Hiçbir durumda yalıtım kasanın arkasına yapışmamalıdır. Son kat olarak astar, kontrplak, neme dayanıklı alçıpan, OSB panelleri veya plastik kaplama kullanabilirsiniz. Kapı ve kapı, duvarlarla aynı şekilde yalıtılmıştır..

poliüretan köpük

Garajın duvarlarının yüzeyi de hazırlanmalı, yağ lekelerine özellikle dikkat edilmelidir – olmamalıdır. Garajdaki hava sıcaklığı en az 10 santigrat derece olmalıdır. Hem duvarlar hem de tavan yalıtımlıdır. Poliüretan köpük, boyama işlemini biraz anımsatan, basınç altında özel ekipman kullanılarak püskürtülür. Bileşenler karıştırılır ve çıkışta köpüğün oluşmasına neden olan reaksiyonu verir. Malzeme çok çabuk sertleşir. Poliüretan köpük ve penoplex arasındaki fark şudur: yapıya ek sağlamlık verir, yapıştırıcı gerekmez. Oluşturulan köpüğün kalınlığı 3-4 cm olmalıdır, karşılaştırma için bu, 5 cm mineral yünün yerini alır..

Poliüretan köpüğün bir diğer avantajı da kasa gerektirmemesidir. Üstünü boya veya sıva ile kaplayabilirsiniz. Poliüretan köpüğün yüksek maliyeti, duvarların kalınlığından ve yapı üzerindeki yükten bahsetmeden, yapıştırıcı, tornalama ve kaplama malzemesindeki tasarruflarla dengelenir..

Güneş ışınları onu yıkıcı bir şekilde etkilediği için PU köpüğü astarsız bırakmak imkansızdır..

Astratek boyalar

Astarek boya, fırça veya püskürtme ile uygulanabilen bir mastiktir. Kuruduktan sonra elastik bir kaplama oluşur. Boya aynı anda ısıtıcı görevi görür, su yalıtımı için kullanılır, korozyon önleyici özelliklere sahiptir..

Kabuk garajlar için harika bir seçenek. Örneğin, oluklu malzemeyi plakalarla yalıtmak oldukça zordur, ek bir çerçeve gereklidir. Bütün bunlar, kullanılabilir inşaat alanından daha fazlasını alacaktır. Isı yalıtım boyası uygulama süreci, geleneksel boya ile aynıdır. Yüzey hazırlanmalıdır. 1 mm’lik bir tabaka halinde uygulayın, ikinci tabaka ancak bir öncekinin tamamen kurumasından sonra. Yalıtım için iki kat yeterlidir. Boya duvarlara, tavanlara ve kapılara uygulanabilir. Binanın yapısına herhangi bir ek yük uygulamaz..

1 metrekare başına malzeme tüketimi m 0,5 litre boyadır. Maliyeti nedeniyle, garajı yalıtmanın toplam maliyeti önemli olacaktır. Ancak dışarıdan yardıma başvurmadan, kendi ellerinizle içeriden yalıtabilirsiniz. Tüm işler hızlı bir şekilde gerçekleştirilir, toplam alan hacmi azalmaz. Yapıştırıcı, torna ve kaplama gibi diğer yapı malzemelerinden tasarruf. Boyanın kendisi son kattır.

Nemden korkmuyor, duvarlar yıkanabilir ve raflar takılabilir. Astratek boya, bir garajı sadece içeriden değil, aynı zamanda diğer yalıtım türlerinin övünemeyeceği dışarıdan da yalıtmak için kullanılabilir..

Bodrum yalıtımı

Bazı garajlarda bodrum, kiler veya seyir çukuru bulunur. Onları da izole etmek doğru olacaktır. Sınırlı alan nedeniyle, mineral yün veya köpük kullanılması sakıncalıdır. Bu nedenle, ek yapıların inşasını gerektiren bu tür malzemelere dikkat etmeye değer. Örneğin, duvarlar poliüretan köpük ve boya “Astratek” ile yalıtılabilir. Bu malzemeler, bu tür tesislerde çok önemli olan ek su yalıtımı gerektirmez. Ancak PPU’nun boyanması gerekecek.

Başka bir seçenek sıcak sıvadır. Bu, genişletilmiş vermikülit veya genişletilmiş polistiren granülleridir. Bu yalıtım aynı zamanda bir son kat kaplamadır, ancak duvarların önceden sıvanmış olması gerekir. Genişletilmiş kil, 5 ila 20 mm’lik bir kesir ile zemine dökülebilir. Daha büyük sürüm küçülecek. Kaplamanın kalınlığı yaklaşık 10 cm olmalıdır..

Ayrıca zemini kırma taş (10 cm) ile doldurabilir, üstüne kum (yumuşak tabaka) ve üstüne bitüm dökebilirsiniz..

Zemin yalıtımı

Zemin toprak ise, yalıtılabilir. Bunu yapmak için, üst toprak tabakasını 15 cm çıkarmak gerekir, ardından bir kat kum veya genişletilmiş kil ekleyin. Bu, drenaj için gereklidir, böylece yalıtım altında nem birikmez, aynı zamanda yüzeyi düzleştirir..

Ardından, köpük plakalar döşenir. Yeterli kalınlık 5 cm’dir.Bu malzeme için ek su yalıtımı gerekmez. Daha sonra, 3-4 cm kalınlığında yalıtım üzerine kum dökülür Yapının üstüne, 1 cm’lik iki kat halinde takviyeden yapılmış bir çerçeve monte etmek gerekir, şap için gereklidir. Çimento harcı ile örtün ve kurumaya bırakın.

Şap yerine bir dil ve oluk tahtası koyabilirsiniz. Bunu yapmak için, drenaj üzerine 30-40 cm’lik bir adımla ahşap kütükler serilir, aralarında genleşmiş polistiren veya polistiren bulunur. Tüm çatlaklar köpükle kapatılmalıdır. Panoları yukarıdan kütüklere takın. Son kat olarak muşamba koyabilirsiniz. Garajın herhangi bir yalıtımına zeminden başlamak daha iyidir..

Aksi takdirde tüm işleri duvar dekorasyonuna zarar vermeden yapmak sorunlu ve zahmetli olacaktır..

Dış yalıtım

Çoğu zaman, metal garajlar içeriden yalıtılır, ancak alan izin veriyorsa, tüm işleri dışarıda yapabilirsiniz. Bu, özellikle garaj küçükse yerden tasarruf sağlayacaktır..

Garajın etrafına torna tezgahı için bir çerçeve dikiliyor. İzolasyon olarak polistiren veya penoplex kullanılır. Dikişler poliüretan köpük ile kapatılmıştır. Dış cephe kaplama olarak kullanılır. Çatıda bir veya iki eğimli bir kiriş sistemi varsa, o zaman:

  • geniş bir basamakla, kirişler arasında mineral yün ile yalıtın ve üstte su yalıtımı ile kaplayın;
  • sık bir adımla – yalıtımı kirişlerin altına yerleştirin;
  • bir çatı katının varlığında zemini genişletilmiş kil ile kaplayın.

Çatı düz ise, dış cephe ısı yalıtım boyası ile kaplanabilir veya tavan içeriden yalıtılabilir..

Yalıtım yöntemi, garajın alanı ve konumu ile sahibinin finansal yeteneklerine göre seçilir..

Tahmini hesaplarken, öngörülemeyen bir olay için malzeme tedariği olması için tüm maliyetler %10 oranında artırılmalıdır..

Bir garaj nasıl yalıtılır, aşağıya bakın..