Bir araba satın alırken, herhangi bir araba sahibi arabası için bir “ev” düşünür. Bir garaja sahip olan bir araba tutkunu, korozyon oluşumu, holiganların eylemleri veya beklenmedik bir şekilde düşen bir ağaç dalı nedeniyle arabasının sık sık yeniden dekore edilmesinden kurtulur. Sokak depolamasının “demir at” ın yavaş bir cinayeti olarak adlandırılabilmesine ek olarak, arabayı ücretli bir otoparkta bırakarak mal sahibi güvenliğinin maliyetiyle karşı karşıyadır..

özellikler

Bir kişinin sıcak bir sermaye garajı inşa etmek için her zaman fazladan parası ve zamanı yoktur. Ayrıca, çoğu şehirde garaj toplulukları şehir dışındadır. Arabanın günlük kullanımını hesaba katarsanız, garaj kooperatifinize giden yolda ekstra harcama yapmanız gerekir. Bir garaj inşa etme maliyetini ve işçilik maliyetlerini azaltan mal sahipleri, çoğunlukla ayrı bir metal garaj inşası için seçenekler düşünüyor..

Son zamanlarda pek çok belediye başkanı kentsel alanlarda demir garaj yapımına karşı mücadele etmeye başladı. Buna rağmen, bu tür tasarımlar sürücüler arasında hala popüler.. Bu fenomen birkaç açıdan açıklanmaktadır:

 • En teşvik edici faktör inşaat maliyetleridir. Büyük bir tuğla veya blok garaj inşa etmenin maliyetleri orantısız olarak yüksektir. Metal yapının montajı çok daha ucuzdur..
 • Gelecekteki metal garajın elemanlarının üretimi için siparişin yerine getirilmesi ve montaj sahasına teslim edilmesi sadece birkaç gün sürecektir..
 • Montaj genellikle fazla zaman ve çaba gerektirmez ve özel beceriler gerektirmez..
 • Gerekirse metal garaj katlanabilir hale getirilebilir..

Herhangi bir işte olduğu gibi, metalden bir garaj inşa ederken, araç sahibi aşağıdakiler de dahil olmak üzere mevcut dezavantajları dikkate almalıdır:

 • Demir garaj neredeyse hiç ısı tutmaz. Ani sıcaklık değişimlerinde yoğuşma meydana gelebilir. Bu fenomenin sadece araba üzerinde değil, aynı zamanda yapının kendisi üzerinde de kötü bir etkisi vardır..
 • Genellikle bu tip binalarda elektrik bulunmaz. Bu dezavantaj araba tamir ve bakımını oldukça zorlaştırmaktadır. Kilitlerin donma olasılığı yüksektir. Arabayı soğuk bir odada çalıştırmak ve ısıtmak daha zordur..
 • Montaj kolaylığı, davetsiz misafirlerin araca kolayca ulaşmasını sağlayabilir.

Metal yapının yanıcı nesnelerin yanına yerleştirilmesi önerilmez. Yangın durumunda, garaja alev girme olasılığı vardır..

Listelenen kusurlara rağmen, metal bir garaj operasyonda uygun ve güvenilirdir. Kusurlara gelince, doğru düzenleme ile kolayca ortadan kaldırılırlar..

İnşaat türleri

Metal bir garajın olağandışı bir şey olmamasına rağmen, birçok araç sahibi sunulan tasarım çeşitliliği içinde kayboluyor. Başlıca ayırt edici özelliği, üretim yöntemi ve yeri ve satın almadan önceki hizmet ömrüdür.. Garaj alırken satıcının garanti, ruhsat ve tapu belgelerine dikkat etmeniz gerekmektedir..

Birkaç asistanın katılımıyla, yalnızca temel bir alet takımı (çekiç, anahtar, pense) bulunan katlanabilir bir demir garaj inşa edebilirsiniz. Mükemmel kalitede fabrika kitleri ile tüm bağlantı elemanlarının ve bileşenlerin montajı genellikle kolaydır. Ayrıca, elemanları takmak için karmaşık bir ekipman gerekli değildir. Çelik imalat şirketlerinin birçoğu mallarını montaj sahasına teslim edebilir..

Bazı durumlarda, mal sahibinin kendisi, yapının tesis bölgesinden çıkarılması için para harcamak zorundadır. Öyle ya da böyle, buradaki tek önemli dezavantaj, nakliye nedeniyle fazla tahmin edilen maliyettir..

Bazen şirket, standart kitlere ek olarak, sitenin inşaat alanını veya arabanın boyutunu dikkate alarak bireysel müşteri isteklerine göre üretim sunabilir..

Satış veya takas için bilgi portallarında kullanılmış bir fabrika veya ev yapımı versiyon bulabilirsiniz. Bu durumda avantaj, yeni örneklerin maliyetinden önemli ölçüde daha düşük olan fiyattır. Ancak, dikkate alınmalıdır ki büyüklüğü nedeniyle kendi kendine inşa edilmiş bir monolitik garaj nakliye için uygun olmayabilir. Teslimat için özel ekipman gereklidir, deformasyon riski de vardır. Ek olarak, uzun yıllar süren çalışma sürecinde, garajın parçaları küçülebilir ve bu da sökme işlemini zorlaştıracaktır..

kendi kendine inşaat

En ucuz, ancak emek yoğun seçenek, tabandan çatıya kendi başınıza bir demir garaj inşa etmektir. Kendi elinizle bir bina inşa ederken, malzemelerden önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz. Tüm inşaat seçeneklerini hesaplarsanız, inşaat malzemeleri önceden hazırlanabilir ve ardından inşaat başlatılabilir..

Kendi elleriyle bir garaj inşa ederken, arabanın sahibi, gelecekteki evinin arabası için ne olacağına kendisi karar verir. Uzun süreli bir operasyon planlanıyorsa, tüm boyutları ve parametreleri dikkate alarak önceden bir hesaplama yapmanız ve bir çizim yapmanız gerekir. Ek malzemeler satın alarak, arabanız için metalden sıcak ve rahat bir “ev” kaynağı yapabilirsiniz. İnşaat yerine ve garajın daha fazla çalışmasına bağlı olarak, hem monolitik hem de taşınabilir inşaat seçeneklerini dikkate almak faydalı olacaktır..

Katlanamayan bir garaj inşa ederken, işlevselliğine karar vermelisiniz. Bu binanın sadece bir park yeri için bir kutu mu yoksa alet dolapları ve çalışma tezgahı olan bir bina mı olduğu sahibine kalmış. Metal yapı düz bir alana kurulmalıdır, bu nedenle temelin dökülmesi gereksiz olmayacaktır.. Büyük yüklerin yapısı vermediğinden, derinden derinleştirilmesi gerekli değildir..

Önemli bir nüans, gömülü parçaların montajı ve sabitlenmesidir. Bunlar, takviye pimleri veya dişli ankrajlar olabilir. Garajın alt çevreleyen kısmı, kaynak veya diş açma ile pimlere bağlanır..

Ankrajları sadece köşelerde değil, aynı zamanda gelecekteki garajın duvarları boyunca da doğru bir şekilde hizalamak gerekir..

Bazen garaj düz bir arazide bulunur. Bu durumda, çapı 10 cm’den büyük olan borulardan yapılmış yolluklar kullanılır.Yapının içinde, zeminler bir çakıl tabakası ile kaplanmalıdır veya ahşap bir döşeme yapılmalıdır. Kötü havalarda zemin yokluğunda, örneğin siyah toprak şeklinde çıplak zemin sürücü için bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Ayrıca içeride sürekli rutubet sağlanacaktır..

Metal bir garajda yer eksikliği sorununu çözmek için çatı katı ekleyebilirsiniz. Gerçekten de, garaj, arabayı depolamaya ek olarak, apartmanda gereksiz olan teknik sıvıların, aletlerin ve eşyaların depolanmasını sağlamalıdır. Bu durumda, üstte ek bir depolama odasının bulunması, fazladan santimetre boşaltmaya yardımcı olacaktır. Ve iki katlı garaj daha renkli görünüyor.

SSS

Öyle ya da böyle, ama garajın onarılması gereken bir zaman gelir. Genellikle kusurlar çatıda görülür. Tavanda bir sızıntı tespit edilirse, araba dahil olmak üzere garajdaki tüm eşyaların güvenliği tamamen bağlı olduğundan, mümkün olan en kısa sürede ortadan kaldırmaya başlamak gerekir..

Ucuz bir seçenek, bazen “kauçuk” olarak adlandırılan su bazlı akrilik boya uygulamasıdır. Kuruduktan sonra bu malzeme, düşmanca çevresel etkileri önleyen elastik bir tabaka oluşturur..

Ek hasar bulunursa, aşağıdakiler yapılmalıdır:

 • Küçük çatlaklar ve delikler çekmeden önce sıcak reçineye batırılarak tamir edilebilir..
 • Büyük çaplı delikler, çatı malzemesi veya çuval bezi parçaları ile kapatılmıştır. Yüzey ön temizlenir ve bitüm ile kaplanır..
 • Çok büyük deliklerde, üzerine bir yama uygulanan bir çatı kaplama demiri uygulanır. Bu, yamalı alanın sarkmasını ortadan kaldırır..

Çatının elden geçirilmesi için esas olarak rulo malzemeler kullanılır. Bu tür kaplamalar oldukça dayanıklı ve esnektir. Bu şekilde onarılan bir garaj çatısı, mükemmel ısı ve nem direncine sahiptir..

Garaj duvarları ve kapıları bazen onarım gerektirir. Çoğu zaman bu, nemin yıkıcı etkisinden kaynaklanır. Kör kusurlar için hasarlı bölgeyi temizleyip astarlamak ve ardından üzerini boyamak yeterli olacaktır. Tamamen paslanmış bir alanı değiştirmek veya daha önce korozyon önleyici bir bileşikle işlem görmüş metal bir yamayı kaynaklamak daha iyidir..

Garaj duvarları ve kapıları bazen onarım gerektirir. Çoğu zaman bu, nemin yıkıcı etkisinden kaynaklanır. Kör kusurlar için hasarlı bölgeyi temizleyip astarlamak ve ardından üzerini boyamak yeterli olacaktır. Tamamen paslanmış bir alanı değiştirmek veya daha önce korozyon önleyici bir bileşikle işlem görmüş metal bir yamayı kaynaklamak daha iyidir..

Ciddi ihlalleri önlemek için, bitirme aşamasında iç astar ile duvar arasındaki boşluğu sıvı yalıtım malzemesi ile doldurmak gerekir.. Bu sadece ısı direncini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda metalin korozyona karşı korunmasını da iyileştirecektir. Garaj içinde iyi hava sirkülasyonu sağlamak da gereklidir. Normal hava değişimi ile yoğuşma görünümü pratik olarak hariç tutulur.

Zemin veya temel ne kadar sağlam olursa olsun üzerinde çatlak izleri görünebilir. Bu durumda, garajın tüm çevresine veya beton zemin alanına bir şap yapılması gerekir..

Garaj inşaatı, kapılar, kilitler ve giriş ekipmanlarının montajından sonra tamamlanmış sayılabilir. Ancak sevecen bir sürücü, arabasını dondan veya sıcak güneşten korumanın her zaman gerekli olduğunu düşünecektir. Bunun için levha polistiren köpük uygundur, çünkü kurulum sırasında daha ucuz ve daha uygundur..

Soruna en uygun çözüm, mineral yün kullanımı olabilir. Paspaslar veya yalıtım ruloları duvarlara, kapılara ve tavanlara sabitlenir. Bu aşama tamamlandıktan sonra yalıtım elemanlarının üzeri kontrplak veya ahşap levha ile kaplanır. Ayrıca garajın içini giydirdikten sonra tasarım çalışmalarına başlayabilirsiniz..

Garajda genellikle raflar ve küçük dolaplar asılır. Aydınlatma sağlanırsa armatürler sabitlenir. Son olarak garajın dışı hava koşullarına dayanıklı boya ile boyanabilir ve dış aydınlatma montajı yapılabilir..

Kendi metal garajınızı inşa etmek, yalnızca bir park yeri donatmanıza değil, aynı zamanda çilingir ve inşaat becerileri edinmenize de olanak tanır. Bu işteki en önemli şey, yeni bir şey denemekten korkmanıza gerek olmaması ve her zaman tüm hatalarınızı hesaba katmanızdır..

Faydalı ipuçları

Belki de bu öneriler göz önüne alındığında, gelecekteki garaj sahibi bazı hoş olmayan nüansları atlayabilecektir:

 • Bir işlem yaparken, bir başkasının sahipsiz garajlarını satan dolandırıcıların vakaları olduğu için çek talep etmeniz gerekir..
 • Zeminlerin eğimi her zaman çıkışa doğru olmalıdır ve zemin olarak sadece çıplak zemin kullanılması istenmez..
 • Genişletilmiş polistiren, elbette, daha ucuz ve montajı daha uygundur, ancak genellikle arabada kullanılan sıvılarla reaksiyona girebilir. Bu malzeme aynı zamanda oldukça yanıcıdır..
 • Elektrik tesisatı, kazara kopmaları ve kısa devreleri önlemek için genellikle duvar kaplamasından önce yapılır..

Hangi garaj daha iyi: demir veya tuğla?

Bir garaj satın almadan önce, bir araba tutkununun hala tüm nüansları tartması gerekiyor. Kırsal alanların sakinleri, büyük olasılıkla tuğla veya betonarme bir seçenek uygundur. Bir taş garajın inşası zaten sermaye ve güvenilir bir yapı olarak kabul edilir ve bir bina olarak yasallaştırılabilir. Odanın doğru iç ve dış kaplaması ile aracı depolamak için en uygun koşullar elde edilir. Böyle bir garajda, bir muayene çukuru, bir bodrum, yasal olarak aydınlatma ve ısı iletebilirsiniz..

Eksiklikler arasında, yalnızca yüksek satın alma veya inşaat maliyeti ve aynı inşaat alanına sahip bir araba yerleştirmek için daha küçük bir alan seçilebilir..

Kendi arsaları olmayan mal sahipleri için metal bir garaj uygundur. Metal yapılar nakliye için daha hareketlidir, demontaj ve kurulum için çok az zaman gerektirir.

Böyle bir garajı, bitirme gerektirmeyen ucuz malzemelerle yalıtabilirsiniz. Bununla birlikte, metal korozyonu önlemek için periyodik boyama gerektirir ve böyle bir yapının tasarımı daha fazla zaman alacaktır..

Her iki durumda da avantajlar ve dezavantajlar olduğu görülebilir. Demir garajlardaki kusurlar kolayca giderilir, bu da onları daha popüler hale getirir. Bütçenin büyüklüğü ve koşullar izin veriyorsa, bir tuğla binayı tercih etmek daha iyidir. Her durumda, garaj bir araba için güvenli ve rahat bir ev haline gelmelidir..

Aşağıdaki videodan kendi başınıza metal bir garaj için bir temel yapmayı öğreneceksiniz..