Odun yakan garaj fırınları: çeşitleri ve üretim özellikleri

Garajlarda ve garaj kooperatiflerinde genellikle merkezi ısıtma sistemi yoktur. Bir yandan, böyle bir durum kabul edilebilir bir seçenek gibi görünüyor, çünkü hizmet tarifeleri sürekli artıyor. Ancak, onarımlar için garajların ısıtılması gerekir..

Her mal sahibi bağımsız olarak durumdan bir çıkış yolu bulur. Isıtma sobaları çoğunlukla elle yapılır – ucuz ve etkilidir. Bu tür üniteler kısa sürede garaj odasını kabul edilebilir bir sıcaklığa ısıtabilir..

özellikler

Kış aylarında araba tamiri üzerinde çok fazla iş birikirse, soğuk bir garajda uzun süre kalmak neredeyse imkansızdır. Geleneksel olarak, garajların en sık soba ile ısıtılması – kullanımı kolay olan “göbekli soba”.

Aşağıdaki gibi yapılır: çelik bir namluda delikler kesilir, borular ve bunlara karşılık gelen bağlantı parçaları kaynaklanır. Bu tür tasarımlarda, gövdenin yapılmasına gerek olmaması önemlidir, zaten hazırdır, sadece küçük iyileştirmeler uygulamak için kalır..

Soba ile ısıtma – “göbekli soba” oldukça kabul edilebilir: hızla ısınır ve ısı verir. Soba montajı ile ilgili ana çalışma kapsamı, aslında küçük bir kaynak makinesi yardımıyla yapılabilir..

Bazen tuğla fırınlar garajlarda istiflenir, ancak çok yer kaplarlar ve odayı çok hızlı ısıtmazlar. Bu nedenle, odun sobası en çok kullanılır. İsim oldukça keyfi, çünkü hemen hemen her yanıcı malzeme bu tür yapılara yerleştirilebilir..

Avantajlar ve dezavantajlar

Garajdaki sobaların avantajları:

 • hızlı ısıtma
 • yanma için malzemenin çok yönlülüğü.

Bu iki belirleyici faktör, göbekli sobaların sürücüler arasında “avuç içi” popülaritesini korumasını sağlar. Eksikliklerden, bu tür birimlerdeki malzemenin hızla yandığını ve sobanın kısa sürede soğuduğunu hatırlayabiliriz..

Bugüne kadar, ısının çok hızlı buharlaşmadığı yeni nesil “burzhueka” ortaya çıktı: propan için 50 litrelik bir silindir kullanırsanız, böyle bir cihaz uzun süre etkili bir şekilde çalışabilir. Bu, odayı güvenilir bir şekilde ısıtmanızı sağlar.

Çalışmak için sobalar ayrı duruyor. Burada sorular ortaya çıkıyor, çünkü madencilikte ağır metaller var ve bu maddeler hiçbir durumda insan vücuduna girmemelidir. Bu tür sobalara güçlü çekiş sağlanmalı, mümkün olduğunca sıkı yapılmalıdır..

“Göbekli sobalar” da çeşitli sıkıntılar zamanlarında popüler oldu: Rusya’daki İç Savaş sırasında, Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında. Bu tür gerçekler, “sobaların” pratik öneme sahip olduğunu göstermektedir..

Anahtar Gereksinimler

Bu tür sobaların üretimi için en iyi malzeme gaz tüpleridir, üzerinde kaynak yapılabilen kalın metal duvarlara sahiptirler.. Duvar kalınlığı 3 mm’den ince olmamalıdır (5 mm en iyisidir). Bu önemli bir güvenlik gereksinimidir..

Tasarım gereği “soba” yatay ve dikey olabilir. Uzun yakacak odun en iyi yatay soba için kullanılır – bu bağlamda yatay “soba” daha işlevseldir.

Fırın türleri

Herhangi bir tuğla odun sobası gerçekten bir su devresi ile sağlanabilir. Kabın içine bir yanma odası yerleştirmek mümkündür, ayrıca su ısı eşanjörünün bacasından çıkmadan önce monte edilebilir..

Isı eşanjörleri şunlar olabilir:

 • bir bobin şeklinde;
 • borulardan oluşur;
 • yerleşik kapasiteler;
 • konveksiyon – fırının duvarına bağlı;
 • baca yakınına monte edilmiş.

Butakov’un kazanlı ve su devreli fırını

Avantajlar:

 • borular fırın gövdesi boyunca bulunur;
 • aktif ısı değişimi gerçekleşir;
 • su devresi yanma işleminden bağımsızdır.

Konveksiyon tipi, neredeyse tüm odun sobalarında bulunur. Bu seçenek en rasyoneldir, doğal su sirkülasyonu gerektirir..

Konveksiyon ısıtma sistemi Kanada’da icat edildi. Modeller, kısa sürede ısınan ve odaya sıcak hava akışı sağlayan mobil konveksiyonlu fırınlardır. Bazen içlerinde, odanın daha da hızlı ısınmasına katkıda bulunan bir fan vardır..

Garaj fırını, içine dikey bir boru yerleştirilmiş içi boş bir metal silindirdir. Hava aşağıdan gelir ve kasanın içinde ısınarak yükselir. Böylece garajda soğuk ve sıcak hava kütlelerinin sürekli sirkülasyonu vardır..

kendin nasıl yapılır?

Uzun süre yanan bir sobayı kendi başınıza tasarlamak zor değil., kullanabilmeniz gerekir:

 • kompakt kaynak makinesi;
 • türbin;
 • elektrikli matkap.

Çalışmaya başlamak için ürünün detaylı bir çizimini yapmanız önerilir..

İş, iki küçük kapının kesilmesiyle başlar: biri yakacak odun için, diğeri külü çıkarmak için. Kesilen demir parçaları “kapı” görevi görecek – onları atmanız önerilmez. Takviyenin 10 mm’de kaynaklanacağı bir yer belirtilmiştir, kurulum adımı yaklaşık 2,5 cm’dir..

Alttan kaynak yapılır (yoksa), baca için kapakta bir delik açılır. Daha sonra bir metal şerit eklenir (yaklaşık 60 mm). Branşman borusunun bölümünü standart hale getirmek en mantıklısıdır: o zaman bir baca yerleştirmek mümkün olacaktır. Kapılara menteşeler ve bir kilit takılıdır. Doğru yapılırsa, boşluklar minimum olacaktır. (onları bir dolgu macunu ile tedavi etmemek bile mümkündür).

Geleneksel olarak, öyle oldu ki garaj sobaları sızdırıyor. Boşluklar çok büyükse, 1 cm genişliğinde bir şerit kesin ve dikiş boyunca kaynak yapın. Daha sonra baca monte edilir, bundan sonra işe başlamak mantıklıdır..

Yatay sobalar benzer şekilde yapılır. Yatay bir ocakta kül kutusu en alta yerleştirilir. Köşeleri kullanarak bir çelik sacdan yapabilirsiniz. Bir tuğla fırını katlayabilirsiniz, ancak çok fazla yer kaplayacaktır..

Ancak metal sobalar iyidir çünkü birkaç dakika içinde ısınırlar ve etkili bir şekilde ısı verirler..

Bir “göbekli soba” ile uğraşan herkes çok iyi bilir: sobanın gövdesi genellikle kızarır. Çok rahat değil ve bazen güvensiz. Hava akışını ve ısıtmayı daha verimli hale getirmek için özel tasarımlar icat edildi..

Üst kısımda, bacayı sabitlemek için bir branşman borusu sabitlenmiştir (bunu yapmak için, gerekli bölümden küçük bir boru parçasının kaynaklanması önerilir). Montaj gerçekleştikten sonra içindeki metal çıkartılır..

Bacakları unutmamak önemlidir (zemin ile silindir arasında bir boşluk olması için): boru artıklarından veya köşelerinden yapılması en kolay olanıdır. Daha fazla stabilite için metal kareler bacaklara kaynaklanmıştır.

Daha sonra kapı kurulur. Üfleyici, menteşelerin ve kilidin kaynaklandığı bir metal parçasından yapılmıştır. Küçük çatlakların varlığı bir nimettir, içlerinden oksijen girer ve bu da daha iyi çekişe katkıda bulunur..

Kapıları açıklıktan biraz daha büyük yapmak daha akıllıca olacaktır – o zaman daha yüksek bir sıkılık gözlemlenecektir..

Soru, küçük bir mühendislik hilesi yardımıyla çözülebilir: iki farklı kesitli varil alınır ve biri diğerine yerleştirilir. Ortaya çıkan boşluk, tohumlanmış kumla karıştırılan ince çakıl ile doldurulur. Böylece, iç namlu bir ateş kutusu ve dış namlu doğaçlama bir gövdedir..

Bu tasarımın avantajı, daha büyük olması ve daha uzun ısınmasıdır, ancak daha uzun süre ısı verecektir..

Aynı gaz silindirleri daha uzun yanan bir fırın yapmak için kullanılabilir. Tasarımın adı “Bubafonya”, birkaç yıl önce ortaya çıktı. Fırına sadece odun parçaları değil, aynı zamanda talaş, kağıt ve diğer yanıcı maddeler de konur..

Genellikle su ısıtmasını da bağlarlar ve boruları garajın duvarları boyunca yerleştirirler. Böyle bir tasarım daha karmaşık ve pahalı olacaktır, ancak kışın garajda günlük onarımlar yapılırsa, o zaman çok arzu edilir..

Böyle bir sistemin çalışma prensibi, yanıcı maddelerin yananların üzerine yerleştirilmesidir. Sonuç olarak, yanma işlemi o kadar hızlı değildir ve ısı transferi daha rasyonel bir şekilde gerçekleşir, zamanla önemli ölçüde gerilir..

Tasarım, standart bir odayı ortalama parametrelerle ısıtmak için yeterince etkilidir: fırın sıradan bir yuvarlak şekle sahiptir, gövde silindiriktir, tabanın kapağı yoktur. Bütün mesele, hareketli ünitenin cihazında yatmaktadır. Genel tabirle, genellikle “kargo” olarak adlandırılır..

Bu kısım yanma bölgesine oksijen sağlar. Şeklinde bir daireye benziyor, ona bir boru bağlı. Bu daireye bağlı köşeler var. Böylece, yanmayı sürdürmek için gerekli havanın meydana geldiği doğaçlama hava kanalları oluşturulur. Baca borusu muhafazanın üstüne monte edilmiştir. Yatay kısım 35 cm’yi geçmez.

Borunun daha yüksek yapılması tavsiye edilir: 2,5 metre yükseklikten. Böylece tam yanma için normal bir çekim gerekli olacaktır..

Yanıcı malzemeleri hazırladıktan sonra bir “şarj” yapılır ve ateşlenir. Boruya bir kapak takılır ve yanma işlemini sağlayan borudan oksijen girer..

Bubafonya da benzer bir senaryoya göre çalışıyor. Yükün boyutu, vücudun boyutundan daha düşüktür. Yanma ürünleri odaya özel bir boşluktan girer. Bu bölgede fırının içeriği tutuşur, bir yanma işlemi gerçekleşir. Fırının sızdırmaz hale getirilmesi önerilmez – mevcut boşluklar daha fazla çekiş sağlar.

Fırının içeriği, yanan, alçalıp düşecek ve avantajı şudur:

 • süreç o kadar hızlı değil;
 • her şey iz bırakmadan yanar;
 • fırın ısıyı eşit olarak veriyor.

Böyle bir birim yapmak için uygun malzemelere ihtiyacınız var. Genellikle bunun için propanın depolandığı 50 litrelik silindirler kullanılır. Bir boru gereklidir (60 cm’ye kadar kesitli ve yüksekliği iki buçuk metreye ulaşabilir).

Ayrıca ihtiyacınız olacak:

 • 80-95 mm kesitli, yaklaşık 2 metre uzunluğunda içi boş boru;
 • 4 santimetreden biraz fazla uzunlukta, 122-155 mm kesitli içi boş bir boru;
 • 3 mm veya daha fazla kalınlığa sahip metal sac (bir yük veya hava kanalı için bir daire kesilmelidir);
 • metal segment (genişlik – 3 cm, kalınlık – 3 mm).

Silindir içten iyice yıkanır, kapak kesilir. Kesilen noktalar eşitlenir ve işlenir. Musluk çıkarılır – görünen delikten bir boru çıkar. Tasarımla ilgili iyi olan şey, %100 sızdırmazlığın gerekli olmamasıdır..

Çevresine, kenarı hafifçe çıkıntı yapması gereken, kapağın gövdeye yapışmasını sağlayacak bir metal şerit kaynak yapılır. Daha sonra, “8” takviyesinden yapılabilecek kulplar monte edilir. Daha sonra tüm bileşenler, diğer “burzhueka” türleri ile aynı prensibe göre monte edilir..

Yardımcı ipuçları

Elektrikli ısıtma cihazının kullanılması, optimum gücü seçmenize izin verir, ancak maddi malzeme kaynaklarına mal olacaktır. Elektrikli soba ile çalışmak daha fazla önlem gerektirir: kanun bu.

Bir gaz kazanı, bir garajı ısıtmak için en etkili çözümlerden biridir. Ne yazık ki, herkesin gaz şebekesine erişimi yok. Uzmanların katılımı olmadan, bu tür ekipmanı kendi başınıza kurmak yasaktır..

Katı yakıtları yakabilen sobalar, bir garaj için en iyi seçenektir. Atık motor yağını yakabilen fırınları kendiniz yapmak kolaydır.

Fırının yapılması tavsiye edilir:

 • 30 kg’dan ağır değil;
 • 15 litreye kadar;
 • parametrelerle: 0.8×0.6×0.4 m.

Bu tür birimler, garaj alanını ısıtmak için en uygun tasarımlardır..

Bir borudan odun sobası nasıl yapılacağı hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..