Rusya’da tarımsal ürünlerin yetiştirilmesine her zaman belirli bir risk payı eşlik etmiştir. Suçlu, ülkenin çoğu bölgesindeki serin iklimdir. Seralar, yıl boyunca çevre dostu ürünler yetiştirmeyi mümkün kılar.

Yapıcı anlamda, bunu yapmak zor değil, ancak tüm beklentileri karşılayacak kabul edilebilir bir seçenek bulmak önemlidir..

Boyutları ne etkiler??

Böyle bir nesneyi inşa etmek için, yerleştirileceği alanın boyutlarını dikkate alarak bir çizim yapmak gerekir..

İşin başlangıcı, bilgi toplama ve standart çizimlere aşinalık ile başlar.. Nesnenin hangi malzemeden yapılacağı çok önemlidir. Son yıllarda, seralar ve sıcak yataklar polikarbonat ile kaplanmaya, kendi rasyonel taneleri olan PVC levhalarla yalıtılmaya başlandı..

Seranın boyutları çok farklı olabilir, ancak çoğu zaman 3×6 metre parametreli yapılar vardır. Bunlar özel haneler için uygun kompakt seralardır. 8 metre uzunluğundaki seralar da popülerdir..

En popüler formatlar:

 • 3×4;
 • 4×6;
 • 6×3.

Fidan yetiştirmek için vazgeçilmez olan uzun süreli mini sera “Salyangoz” büyük talep görüyor. Fideler farklı yataklarda yetiştirildiğinde son derece talep gören bu yapı sitede kolayca hareket ettirilebilir. Böyle bir yapının uzunluğu sadece 2,1 metre, genişliği 1,1 metredir. Maksimum yükseklik 86 cm’ye ulaşır, fidelere ek olarak, içinde küçük bitkiler yetiştirmek iyidir. Sera yarım saat içinde monte edilir.

Destekleyici yapılar, montajı kolay borulardır. Ana kaplama polikarbonat levhalardır..

“Salyangoz” mini serasının temeli için genellikle sıradan kütükler veya tuğlalar kullanılır..

Bu tür bir yapının avantajları:

 • montaj kolaylığı;
 • hareketlilik;
 • küçük fiyat;
 • operasyonda basitlik.

Doğru çalışma ile böyle bir sera kışın da kullanılabilir. “Limon” adı verilen seralar da popülerdir. Boyutları 6×3 metredir, tasarım olarak “Salyangoz” a çok benzerler..

Sera “ekmek kutusu” genellikle kişisel arazilerde bulunur. Fidan yetiştirmek için idealdir çünkü ortam sıcaklığı izin verirse kapıları açılabilir..

Kemerli seranın beşik çatısı vardır.. Rusya’da en sık bulunan kişidir, bu yüzden klasik olarak adlandırılabilir. Genellikle bu tür yapılar 50’ye 10 metredir..

Ayrıca, hava değişim sisteminin iyi düşünüldüğü Mitlider seraları da sıklıkla bulunur. Tek perdeli seralar, özellikle bir evin veya çitin bitişiğindeki yerlerde, kişisel arazilere kurulur. Bu tür yapıların tasarımları basit ve etkilidir..

Evin yanına böyle bir nesne takılırsa, yalıtım ve ısı iletişimi maliyetleri gözle görülür şekilde azalır. Ayrıca, ev sahibi olmanın kendisi de kuzey rüzgarlarından güvenilir bir koruma olabilir..

Çadır seraları, sadece büyük boyutlarda aynı “ekmek kutusu” türüdür.. Yarım küre bir yapının montajı oldukça zahmetli bir iştir, ancak bu durumda böyle bir yapı, hem kar hem de rüzgarın önemli bir yüküne dayanmasına izin veren artan bir güvenlik marjına sahiptir..

Kubbeli seradaki aydınlatma katsayısı en önemli olduğu için aydınlatma sorunu da olumlu bir şekilde çözüldü. Estetik açıdan çekici görünüm de önemlidir – bu tür seralar, genellikle 100 metrekarelik bir alana ulaşan herhangi bir arazi mülkiyetinin orijinal bir dekorasyonu olabilir. metre.

Randevu

Tüm seralar, tüm yıl boyunca içlerinde bitki yetiştirmenize izin veren şeffaf bir çatıya sahiptir. Ayrıca çerçeveli ve çerçevesiz olabilirler..

İlk tip daha dayanıklı ve dayanıklıdır, bu nedenle oldukça sık bulunabilir..

Ayrıca seralar şunlar olabilir:

 • sebze;
 • fide;
 • çiçek.

Film seralar genellikle fide yetiştirmek için kullanılır ve daha sonra açık toprağa ekilir. İkincisinde, fidelerin güçlendirilmesi garanti edilebilir (sertleştirme de denir).

Sertleşme olur:

 • hava;
 • sıcaklık;
 • ışık.

Seralar yapıldıkları malzemeye göre farklılık gösterirler. Uzun bir süre, başarılı bir şekilde polikarbonat ile değiştirilen cam seralar kullanıldı..

Formlar

Seranın şekli büyük ölçüde içlerinde yetiştirilen bitkilerin türüne bağlıdır..

Olabilirler:

 • silindirik (örneğin, bir sera “biber çalkalayıcı”);
 • yarım daire;
 • üçgen (veya üçgen) çatılı uzun dikdörtgen.

Klasik sera tipi (kubbe tipi hariç) aşağıdaki dislokasyona sahiptir: kenarlar boyunca çeşitli tarımsal ürünler büyür, merkezde geçiş için bir yol vardır. Bu form, bu tür tesislerin uzun süreli işletilmesi sonucunda gelişmiştir..

Yapının genişliği aşağıdaki parametrelerden oluşur:

 • iz genişliği;
 • yatakların uzunluğu;
 • duvar kalınlığı.

Kural olarak, kişisel arazilerde 6 metre genişliğinde seralar oldukça nadirdir. Yapının yüksekliği, yapının yüksekliğini artırmanıza izin veren bodrum hariç, iki metreden fazla olamaz..

Diğer sera türleri çok farklı yüksekliklerde olabilir, herhangi bir kısıtlama yoktur.. Seralar “ekmek kutuları” veya “salyangozlar” büyük boyutlarıyla öne çıkmazlar, ancak odaya girmeden doğrudan sokaktan malzeme ile çalışmayı mümkün kılarlar. Yükseklikte, bu tür yapılar bir kişinin boyundan daha fazla değildir. “Ekmek bidonlarında” geçiş yolları bile sağlanmamıştır, bu da ek bir alan tasarrufu sağlar. Gördüğünüz gibi, seraların teknik özellikleri ve tasarımı tamamen içinde hangi bitkilerin büyüdüğüne bağlıdır. Endüstriyel seralar devasa boyutlarda olabilir, her gün dükkanlara tedarik edilen sebze, meyve yetiştirirler..

Teknik düzenleme

Bir sera oluşturma çalışması aşağıdaki adımları içerir:

 • yapının bulunacağı yer belirlenir;
 • yapının şekli belirlenir;
 • temelin ne olacağına karar verildi.

İnşaat sırasında aşağıdaki kriterlerle çalışırlar:

 • doğal ışığın dağılımı ve yoğunluğu;
 • en yakın binadan gölgeleme olup olmadığı (günün saatine göre değişir).

İdeal olarak, serada günde en az sekiz saat boyunca doğal ışık bulunur. Söylemeye gerek yok, yapı düz bir alan üzerinde olmalıdır. Bir eğim varsa, düzlemi oluşturmak için ek malzeme maliyetleri gerekecektir. Uzatılmış duvarlar genellikle kuzey ve güney yönünde bulunur, yapının uçları kural olarak doğu ve batıya bakar. Seranın kuzey rüzgarı tarafından üflenmemesi önemlidir, aksi takdirde soğuk mevsimde ısıtmak için çok daha fazla para harcanacaktır. Ayrıca, sıcaklığın geleneksel olarak belirgin şekilde daha düşük olduğu ve bitkilerin büyümesini kaçınılmaz olarak etkileyecek olan turbalıklarda sera yapılması önerilmez..

Çoğu zaman, sera çerçeveleri metal veya ahşaptan yapılır.. Ahşap daha ucuzdur, ancak çürümeye eğilimlidir. Malzemenin hizmet ömrünü birkaç kez artırabilen modern astarlar vardır. Aynı zamanda mantar ve diğer zararlıların etkilerine karşı etkili bir şekilde koruma sağlayabilirler..

Seranın atmosferi neme doyurulur, bu nedenle ahşap ünitelerin ve elemanların astarlanması son derece alakalı bir konudur. Metal ayrıca korozyona karşı koruma gerektirir, özel bir astar ile boyanmalıdır..

Son yıllarda PVC profillerin kullanımı giderek artmaktadır. Mukavemet açısından, bu tür düğümler hiçbir şekilde geleneksel ahşap veya metalden daha düşük değildir. Ancak burada yapıların kar etkisi altında eğilip deforme olmamasına dikkat etmelisiniz. PVC malzemelerden yapılmış yapılar, çelikten daha düşük mukavemetli olmayabilir, ancak montajı oldukça zordur. Sadece büyük deneyime sahip bir usta böyle bir işi yapabilir..

Sera uzunsa, çoğu zaman bir şerit temel yapılır.. Yeraltı suyunun yüzeye yakın olduğu alanlarda temeller genellikle kazık üzerine yapılır. Mukavemet ve dayanıklılık açısından, şerit temellerden daha düşük değildirler. Kazığın garantili hizmet ömrü en az 50 yıldır..

Sera 6 metreden uzunsa, kural olarak 1,6-2 metre boyutunda ve 0,76-0,95 metre genişliğinde iki kapı yapılır. Serada (güney tarafında yer alan) havalandırma açıklıkları ve pencereler bulunmaktadır. Yapının boyutuna bağlı olarak, tüm uzunluk boyunca uyumlu bir şekilde dağılan belirli parametrelerden yapılırlar. Bitkilerin büyüme dinamikleri, büyük ölçüde ne tür bir havalandırma sisteminin olacağına bağlıdır..

Standart teknoloji, seranın sırtındaki en yüksek noktanın yan duvarlara belirli bir orana sahip olduğunu varsayar.. Sırt yaklaşık 2,3 cm yüksekliğinde ve yan duvar 1,65 metre yüksekliğindedir. Böylece 1.4’lük bir katsayı elde edilir. Yetiştiricilerin yaptığı standart sera boyutları, 60 cm’nin katları olan uzunluklardır..

En baştan, rafa kaç tane fideli palet yerleştirilmesinin planlandığını anlamak önemlidir. Ancak o zaman yapının uzunluğunu nihayet belirlemek mümkün olacaktır..

Tipik bir palet 28,1 x 53,1 cm boyutlarındadır, bu da rafın parametresinin bu rakamlarla ilişkili olduğu anlamına gelir. Ayrıca raf ne kadar küçükse, odada o kadar parlak olacağı da unutulmamalıdır. Bu gerçek bazen son derece önemlidir. Seralar genellikle genişliği 85 cm olan çift çerçevelerden yapılır..

Kesin parametreler şunlardır:

 • uzunluk – 6.04 metre;
 • uçların kalınlığı – 10 cm;
 • cam tavan – 7,54 cm.

Her şeyi bir araya getirirseniz, seranın uzunluğunun yaklaşık altı metre olduğu ortaya çıkıyor. Paneller arasındaki çubuklar 152 x 52 mm kalınlığında olup, paneller birbirine yakından bağlıdır. Bu tasarım çok pratiktir, sadece metal bağlantı elemanlarının cama bağlanmaması önemlidir, bu nedenle contalar damper kauçuktan yapılmalıdır..

İmalat malzemeleri

Daha yakın zamanlarda, seralar cam ve PVC filmden yapılmıştır. Bu malzemelerin her ikisinin de dezavantajları vardır. Cam çok kırılgandır ve polietilen uzun hizmet ömrüne dayanmaz. Seraların yapımında ana malzeme olarak hücresel polikarbonat giderek daha fazla kullanılmaktadır..

Polikarbonatın üst tabakası, malzemeyi herhangi bir hasardan etkili bir şekilde koruyabilen bir UV filmine sahiptir.. Orta katman, levhaları daha sert ve aynı zamanda hafif yapan birçok petekten oluşur. Alt katman, tabakaları daha güçlü ve daha yapılandırılmış hale getirir. Bu tür malzemenin standart uzunluğu 6 metre ve genişliği 2.12 metredir..

Sera en az altı yıl dayanabilir, duvarlardaki yük minimumdur ve levhalar hafiftir. Aynı zamanda hücresel yapı, malzemenin mükemmel ısı iletkenliğine sahip olmasını sağlar ve hava en iyi ısı yalıtkanlarından biridir..

Seçim İpuçları

Seranın optimal büyüklüğü, sadece ev sahipliği için tahsis edilen arazinin büyüklüğü ile değil, aynı zamanda seçilmesi ve yetiştirilmesi planlanan mahsuller tarafından da belirlenir. Standart sera tasarımları basittir: üzerine güneş ışınlarını alabilen şeffaf bir gövdenin yerleştirildiği bir temel monte edilmiştir.. En önemli şey, seranın oluşturulacağı malzemenin doğru seçimini yapmaktır..

Alüminyum yatak köşeleri (2×2 cm formatında) kullanmak en uygunudur. Bu malzeme aşındırıcı değildir ve yüksek yüklere dayanabilir.

Taşıyıcı yaylar yapının ana yüklerine dayanır, aralarındaki mesafe 74 cm’den fazla olmamalıdır Doğru yaylar sağlam yapılardır, en yüksek mukavemet faktörüne sahiptirler..

    Özel bir evde tüm aile için bir seranın kemerli şekli doğru seçimdir, çünkü kışın üzerinde daha az yük vardır ve içeride daha fazla alan vardır. Ayrıca içeride ek raflar koymak için bir fırsat var.

    Kışın, yüzey metrekare başına en az 100 kilogramlık yüklere dayanmalıdır..

    Kendi elinizle bir sera nasıl yapılır, sonraki videoya bakın.