Pencere kenarında mini sera nasıl yapılır?

Birçok insan, evde bir pencere üzerinde yüksek kaliteli bir sera inşa etmenin mümkün olup olmadığıyla aktif olarak ilgilenmektedir. Elbette. Böyle bir ortamda el yapımı mini sera yapılmasına izin verilir. Bugün böyle bir tasarımın nasıl doğru bir şekilde yapılacağını ve ne tür küçük seraların bulunduğunu öğreneceğiz..

Avantajlar

Mini ev seralarının birçok olumlu özelliği vardır..

Bunlar aşağıdaki parametreleri içerir.

 • Bu modeller, basit, donatılmamış pencere pervazları yerine çiçek ve bitki yetiştirmek için çok uygundur..
 • Küçük seralarda dikim bakımı kolaydır.
 • Böyle bir serada, havanın sıcaklık rejimini bağımsız olarak değiştirmek mümkündür..
 • Sahipler, aydınlatma modunu bağımsız olarak ayarlama fırsatına sahip olacaklar..
 • Dikimlerin büyümesi yavaşlamışsa veya herhangi bir bitki hastalığı kendini hissettirmişse, fideleri tutma koşulları değiştirilerek durum her zaman düzeltilebilir..

 • Kendi elinizle bir mini sera yapıyorsanız, planlanan ekim hacmine ideal olarak uyacak böyle bir ürün oluşturma fırsatına sahip olacaksınız..
 • Seranın eni, boyu ve yüksekliği konusunda kısıtlı kalmayacaksınız. Bu durumda, her şey yalnızca isteklerinize bağlı olacaktır..
 • Çeşitli dekoratif unsurlar eklenerek seralar daha estetik hale getirilebilir. Sonuç olarak, benzer detaylarla iç mekan daha çekici ve orijinal hale geliyor..
 • Kendiniz bir sera yapmaya karar verirseniz, önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz..
 • Gerektiğinde mini sera mobil ve seyyar/taşınabilir hale getirilebilir..

Bu ürünlerde ciddi bir kusur yoktur. Ortaya çıkan sorunların çoğu, seranın yanlış kullanımı veya imalatından kaynaklanmaktadır..

Birincil gereksinimler

Kendi başınıza yüksek kaliteli bir ev serası inşa etmek oldukça mümkündür, ancak bir dizi özel gereksinimi karşılaması gerektiğini hatırlamak çok önemlidir..

Mini seraları daha yakından tanımaya geçmeden önce onları tanıyalım..

 • Böyle bir tasarım, yetiştirilen bitkiler için mutlaka en rahat koşulları yaratmalı ve onlar için en uygun mikro iklimi oluşturmalıdır. Sadece böyle bir ortamda dikimler aktif olarak büyür ve gelişir ve ardından iyi ve sağlıklı meyveler verir..
 • Ekilen bitkilerin bakımı için sera erişilebilir olmalıdır. Sahipler, fideleri serbestçe incelemeli ve sulamalı ve gerektiğinde seçilen kaptaki toprağı gevşetmelidir..

 • Ek olarak, küçük bir sera, mevcut iç mekana uyumlu bir şekilde uyumlu ve estetik açıdan hoş görünmelidir. Bu kuralı ihmal ederseniz, odadaki atmosfer tam anlamıyla bir mini sera tarafından mahvedilebilir..
 • Küçük bir sera mümkün olduğunca güvenilir ve dayanıklı olmalıdır. İdeal olarak, bu tür tasarımlar tekrar tekrar kullanım beklentisiyle yapılır..
 • Seranın pencere pervazına yerleştirilmesine geçmeden önce, pencerelerden en uygun şekilde izole edildiğinden emin olun. Aksi takdirde odaya giren soğuk hava inişlerin ölümüne yol açabilir..
 • Mini seralar asla kalıcı ısı kaynaklarının yanına yerleştirilmemelidir..
 • Küçük bir seranın seçilen bir yere yerleştirilmesine, ancak evlerin rastgele hareketinin onu devirmediğinden ve fideleri rahatsız etmediğinden emin olduktan sonra izin verilir..

Ayrıca genç bitkiler için bu tür temellerin oturma odasını daha karanlık yapmaması gerektiğini de dikkate almalısınız. Bir ev serası, odadakilere rahatsızlık vermemelidir. Bu nedenle, bu tür ürünler, evlerin nadiren kullandığı odalarda pencere pervazına en iyi şekilde yerleştirilir..

Ancak, mütevazı bir alana sahip bir daireden bahsediyorsak, bu kuralı takip etmek o kadar kolay olmayacaktır.. Bu nedenle, sahipleri genellikle mini seraların neden olabileceği bazı rahatsızlıklara katlanmak zorunda kalırlar. Doğal bir ışık kaynağına bağlı olmayacak küçük bir serayı da donatabilirsiniz..

Randevu

Bir apartman dairesinde yetiştirilen çeşitli türlerdeki bitkiler için en uygun mikro iklimi sağlamak için küçük kapalı seralar yapılır. İlk sera yapıları uzak 18. yüzyılda kullanıldı, ancak birçok tarihçi daha önce kullanıldığına inanıyor. Küçük bir seranın düzenlenmesine yetkin bir şekilde yaklaşırsanız, sahipleri evden çıkmadan en nadir bitkileri bile herhangi bir hacimde yetiştirmek için mükemmel bir fırsata sahip olacaklar..

Mikro seranın sadece sağlıklı meyve veya sebze fidelerinin büyümesi için değil, aynı zamanda lale veya orkide gibi çeşitli çiçek çeşitlerinin yetiştirilmesi için kullanılmasına izin verilir – bunların hepsi sahiplerinin isteklerine bağlıdır..

Konaklama

Bir apartman dairesinde küçük bir sera sadece pencere pervazına değil, aynı zamanda diğer eşit derecede uygun yerlere de yerleştirilebilir. Örneğin, fidelerin birkaç rafta sergilenebileceği tam teşekküllü dolaplar olan seralar var. Adı kendisi için konuşan duvar seçenekleri de var. Odadaki duvarlardan birine bağlanırlar. Genellikle, en fazla güneş ışığını alan örtüşme seçilir..

Bir balkon bloğuna veya sundurmaya küçük bir seranın yerleştirilmesine izin verilir.. Ayrıca, bu gibi durumlarda, genellikle sadece kompakt seçenekler değil, aynı zamanda yukarıda belirtilen örnekler de dolap şeklinde kurulur. Ana şey, sundurma veya balkon bloğunun yüksek kalitede sırlanmış olmasıdır. Genellikle, bir pencerenin yanına veya sıcak camlı bir balkona yerleştirilen fideler için ayrı raflar özel olarak tasarlanmıştır. Bu yapılar açık olduğu için mükemmel ışık geçirgenliği ile karakterize edilirler ve bitkiler üzerlerinde iyi çimlenir..

Görüntüleme

Birkaç çeşit kapalı mini sera vardır. Her modelin, bitki dikerken dikkate alınması gereken kendi uygulama özellikleri vardır. Bir apartman dairesinde bu tür ürünler için hangi seçeneklerin sağlanabileceğine daha yakından bakalım..

Seralar için böyle seçenekler var:

 • klasik;
 • ev yapımı;
 • dolap şeklinde;
 • otomatik;
 • taşınabilir;
 • Duvara monte;
 • termo kutular;
 • aeroponik seralar.

İlk iki çeşit, temel yapılarla karakterize edilir. Hızlı ve kolay bir şekilde kurulurlar. Bu tür ürünler hem deneyimli “ev bahçıvanları” hem de yeni başlayanlar tarafından seçilir. Daha önce de belirtildiği gibi, pencere kenarında tutmak için küçük seralar kendi ellerinizle yapılabilir. Çeşitli malzemelerden yapılırlar. Bu seçeneklerin boyutları, esas olarak, içlerine dikilmesi planlanan dikimlerin hacmine ve ayrıca evdeki pencere pervazlarının alanına bağlıdır. Kendi kendine yapılan seçenekler en basit olanıdır ve çoğu durumda otomatik eklentileri yoktur..

Dolap şeklinde sera modelleri bugün çok popüler.. İyiler çünkü aynı anda birkaç farklı bitkiyi düzgün ve kompakt bir şekilde düzenlemenin mümkün olacağı birkaç rafları var. Çiçek severler vitrine dönebilir – birlikte, bu nesneler iç mekanı süsleyerek çok şık ve taze görünecek.

Daha ekonomik bir seçenek var – metal bir çerçeve tabanına monte edilmiş ağ rafları. Bu modeller ayrıca kullanışlı bir fermuar ile donatılmıştır. Bu detayın yardımıyla, mal sahipleri, temiz havanın ekimlere erişimini bağımsız olarak düzenleyebilecek ve gerektiğinde onlara bakabilecekler. Bugün sofistike havalandırma sistemleriyle donatılmış dolaplar bulabilirsiniz. Kullanımı çok uygundur, ancak oldukça pahalıdırlar..

Ayrı olarak, çok işlevli yapılara kolayca dönüştürülebilen modern otomatik modelleri vurgulamakta fayda var.. Dışa doğru, dolaplara yakınlar. Bu tür seçenekler aksi takdirde grobux olarak adlandırılır. Çoğu durumda, içlerinde küçük bitkiler yetiştirilir. Bu tür seralarda en uygun atmosfer, aydınlatma organizasyonuyla bile ilgili olan yapay süreçler sayesinde oluşur..

Otomatik ürünler fanlar, özel lambalar, filtreler ve diğer ileri teknoloji sistemlerle birlikte çalışır. Çoğu zaman, bu nesneler sıradan mobilyalarla aynı görünür veya olağandışı kumaştan yapılmış bir çadırı andıran bir nesnedir (bu örneklere Growtens denir).

Gördüğünüz gibi, otomatik seçenekler çok pratik ve işlevseldir, ancak maliyetleri yüksektir, bu nedenle çok sık satın alınmazlar. Mobil portatif sera yapıları haklı olarak en uygunlarından biri olarak kabul edilmektedir. İyiler çünkü şehir içinde seçilen herhangi bir yere kolayca kurulabilirler. Bu ürünlerin yeri için, ekstra gölge oluşturan uzun çalılardan ve ağaçlardan uzakta bulunan bu tür tabanların seçilmesi önerilir. Kural olarak, taşınabilir kopyalar özel bir film veya polikarbonat levhalarla kaplanır..

Bu ürünler için fondöten gerekli değildir.. Sadece bağlantı elemanlarından sorumlu olmak önemlidir, aksi takdirde böyle bir ürün ilk kuvvetli rüzgarlarla taşınabilir. Daha önce bahsedilen duvara dayalı seçenekler duvara monte edilmek üzere tasarlanmıştır. Çoğu zaman, bu ürünler Avrupa ülkelerinde ele alınmaktadır. Rusya’da çok yaygın değiller. Çok uğraşırsanız, böyle bir sera gerçek bir ev dekorasyonuna dönüştürülebilir. Bunu yapmak için çeşitli çiçek veya meyve kompozisyonları kullanabilirsiniz..

Diğer tüm tasarımlar daha karmaşık konfigürasyonlara sahiptir, ancak uygulama yelpazesi daha etkileyicidir..

Üretim yöntemleri

Sıradan bir apartman dairesinde bir pencere pervazına kolayca sığabilecek küçük bir sera kendi elinizle yapılabilir. Bu yapıları yapmanın birkaç yolu vardır. En popüler olanları düşünelim.

Yiyecek – kek veya hamur işlerinden arta kalan boş karton ambalajlarda fideleri çimlendirmek mümkündür.. Bu ürünlere iyi bir alternatif, özel kasetler, turba tabletleri ve ayrıca plastik ve kontrplak kaplardır. Bu tür kaplar genellikle geçici olarak kullanılır. Birçok kullanıcı, daha sonra inişlere maruz kalan birkaç raflı bir raf tabanının kendi üretimine yönelir. Bu tür yapılar, kendisini açan pencereye yerleştirilmiştir, bu nedenle, önce tüm boyutsal parametrelerini dikkatlice belirlemeniz gerekecektir..

Ve bu kadar önemli faktörlere bağlıdırlar:

 • pencere pervazının derinliğinin yanı sıra pencerenin genişliği ve yüksekliği;
 • planlanan ekim alanı;
 • gelecekteki filizlerin yükseklikleri.

Böylece, tabanın genişliği, pencerenin genişliğinin parametresi tarafından belirlenecek ve bitkilerin yüksekliği, bireysel raflar arasındaki mesafeyi etkileyecektir. Çerçeve yapısının derinliği parametresine bağlı olarak, fideler için önceden uygun kapları seçmek mümkün olacaktır. Çerçevenin yan duvarlarının raflarla montajı, ahşap blokların yetkin bir şekilde hazırlanmasıyla başlamalıdır..

Şuna benziyor:

 • 20×20 kesitli bir çubuk, bir antiseptik ile iyice muamele edilmeli ve daha sonra sonuna kadar kurumaya bırakılmalıdır;
 • daha sonra üst raf rafının yükseklik parametresine karşılık gelen uzunlukta 4 ayrı parçaya kesilmesi gerekecektir;
 • ayrıca, kendinden kılavuzlu vidalar kullanılarak, segmentlerin küçük kesitli çubuklar kullanılarak çiftler halinde bağlanması gerekecektir (uzunluklarının parametresi rafın genişliğine karşılık gelmelidir);
 • şimdi alt enine çubukları raflara takmanız ve bunları kesinlikle birbirinin karşısına yerleştirmeniz gerekir;
 • şimdi 12 mm kalınlığında kontrplak levhalar şeklinde eklerin rafların boyutlarına göre ayarlanması ve raf elemanlarına bitişik alanlarda tüm çevre etrafındaki köşeleri kesmesi gerekecektir..

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra, yan duvarları geçici olarak pencere pervazına yerleştirmeye, ayrıca rafları sabitlemeye ve doğru şekilde düzleştirmeye değer. Gerekirse, rafın altına uygun kalınlıkta herhangi bir malzemeden astar yerleştirilerek yatayın düzeltilmesi gerekecektir..

Kontrolleri tamamladıktan sonra nihayet rafları desteklere sabitleyebilirsiniz. Bundan sonra bitmiş çerçeveyi istediğiniz renge boyamanıza izin verilir..

Aydınlatma

Apartman serasında yetişen fidanlar için özellikle güneş ışınlarının seyrek görüldüğü ve kısa süreli olduğu kış mevsiminde iyi bir aydınlatma sağlamak çok önemlidir. Bitkileri rafın raflarına yerleştirdiyseniz, özel fito lambaları ile desteklenebilirler. Bu tür ürünler hava sıcaklığını hiçbir şekilde etkilemez. Ayrıca çevre dostu, dayanıklı ve son derece ekonomiktirler..

Popüler LED lambalar aynı özelliklere sahip olabilir.. Bu armatürleri kurarsanız, ışık yoğunluğu seviyesi gibi uygun bir ışık spektrumu seçmek zor değildir. Uzmanlar, raf yapısının ek aydınlatması için düşük güçlü soğuk ışıklı floresan lambaların kullanılmasını tavsiye ediyor. Ayrıca lineer, ksenon ve halojen seçeneklerine atıfta bulunulabilir. Bazı kullanıcılar, raf yapısı için iki veya üç düşük güçlü akkor ampul şeklinde arka aydınlatmanın yeterli olacağından emindir. Bu örnekler mümkün olduğu kadar uygun fiyatlıdır, ancak etkinlikleri arzulanandan çok daha fazlasını bırakır. Büyük bir hacimde ısı enerjisi yayarlar, ancak çok az olan sadece %5 ışık verirler..

Modern aydınlatma pazarında düzenli olarak yeni ürünler ortaya çıkıyor. En iyi seçeneklerin seçimi, sahiplerinin tercihlerine bağlıdır..

Faydalı ipuçları

Ev koşullarına uygun hazır sera tasarımlarını satışta bulamıyorsanız cesaretiniz kırılmasın. Bu tür ürünleri seçmek oldukça zordur, çünkü bunlar en geniş ürün yelpazesi ile temsil edilmemektedir. Bu yüzden birçok kullanıcı onları kendi elleriyle yapar. Seradaki fideleri aşırı güneş ısısından koruyun. Bu kuralı ihmal ederseniz, filizler ciddi şekilde zarar görebilir..

Farklı mahsullerin, farklı büyüme dönemlerinde aydınlatmanın süresi ve yoğunluğu için farklı gereksinimleri vardır.. Evde çiçek, çilek veya sebze yetiştirmekle meşgulseniz, bu özellikleri dikkate almak çok önemlidir..

Aslında, ilk bakışta öyle görünmese de, bir pencere pervazında optimum bir mikro iklimi korumak kolay bir iş değildir. Ancak, ısı yalıtımı ve aydınlatma armatürleri ile desteklenen yüksek kaliteli raflar kullanırsanız birçok sorunla başa çıkabilirsiniz..

Birkaç katmanlı daha karmaşık bir sera kullanmayı planlıyorsanız, güçlü bir metal çerçeveye dönmek ve enine şeritleri kaynak kullanarak kurmak daha iyidir.Mini seranın temeli olan büyük bir yapı olmamasına rağmen, yine de gerekli tüm işaretlerle doğru tasarım yapılması önerilir..

Bir ev serasını otomatik hale getirmek oldukça mümkündür.. Bunu yapmak için özel bir havalandırma makinesi, yüksek kaliteli fitolamplar (özellikle karanlık bir oda söz konusu olduğunda) ve otomatik sulama kurmanız gerekecektir. Bu tür bileşenlere sahip olmak, dikimlere bakmak için çok daha az çaba ve boş zaman alacaktır..

Bitmiş yapı örnekleri

Pencere pervazına yerleştirilmiş küçük bir sera, birçok iç mekanı dekore edebilir. Ana şey, tüm detayların birbiriyle örtüşeceği, estetik bir ortam oluşturan uyumlu toplulukları doğru bir şekilde oluşturmaktır..

Böylece, aynı ışık odasındaki hafif bir pencere pervazında, üç kar beyazı raflı ahşap katlanır yapı organik olarak görünecektir.. Her birinde, fideleri zıt tonlarda saksılara yerleştirmeye değer. Kahverengi kaplar ve yeşilliklerle birleştirilen açık renkler, taze ve rahat görünecek.

Küçük evler şeklinde hafif ahşap çerçeveli cam seralar, pencere üzerinde muhteşem görünecek. Bu seçenekler yeterince yoğun camdan yapılırsa ve içerideki dikimler için ek yalıtım sağlarsa, bu koşullarda bitkiler tüm yıl boyunca meyve verebilecek ve kışın donmayacaktır..

Açık bir rafta birkaç rafla donatılmış bir sera, mor aydınlatma veya sıcak ampullerle desteklendiğinde çok daha ilginç ve parlak görünecektir.. Geniş yapraklı yeşil bitkiler, bu yapay aydınlatmanın fonunda daha zengin ve daha gür görünecek..

İyi seçilmiş aydınlatma, yalnızca büyüyen ekimlere fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda iç mekanı da süsleyerek daha gizemli ve orijinal hale getirir. Bir pencere pervazının koşullarında, menekşe ve mavi renkler yayan LED gibi aydınlatma cihazları özellikle çekici görünüyor. Karanlıkta gözlerini onlardan almak zor..

Fideler için mini sera ve pencere kenarındaki tohumlar için kuluçka makinesinin nasıl yapılacağı hakkında bilgi için sonraki videoya bakın.