Polikarbonat seraların boyutları nelerdir?

Seralar, herhangi bir bitkinin büyüme mevsimini önemli ölçüde uzatır. Bu, bu tür nesnelerin uçsuz bucaksız ülkenin tüm bölgelerinde yaygınlaşmasının ciddi bir nedenidir. Tasarımın basitliği ve düşük maliyeti de seraların popülaritesinde önemli faktörlerdir. Yüksek kaliteli malzemelerden “vicdanla” bir sera yaparsanız, uzun yıllar hizmet edebilir ve yaratılmasının maliyetleri birçok kez geri ödenir. Polikarbonat en çok talep edilen malzemedir, hafiftir, ucuzdur ve dayanıklıdır. Üreticiler en az beş yıllık garantili bir hizmet ömrü verir.

Malzemenin özellikleri ve avantajları

Sadece bir sera, mahsulün soğuk havalardan korunmasına yardımcı olabilir, yılın herhangi bir zamanında ihtiyacınız olan her şeyi sağlayabilir. Böyle bir nesneyi inşa etmeden önce, her şeyi dikkatlice hazırlamalı ve planlamalısınız. Tasarımda kusurlar veya hatalar varsa, bunları daha sonra ortadan kaldırmak zor ve pahalı olacaktır. Ayrıca tasarımın kusurlu olması da kaçınılmaz olarak verim göstergelerini etkileyecektir..

Çalışmaya başlamadan önce, seraların çeşitli malzemelerine ve çizimlerine aşina olmalısınız. Polikarbonat, bir sera oluşturmak için popüler bir modern malzemedir, gereksinimleri en iyi şekilde karşılar. Uzun yıllar cam ve PVC film sera malzemesi olarak hizmet etti..

Tüm bu kaplamaların avantajları olduğu kadar önemli dezavantajları da vardır:

 • cam kırılgan ve ağırdır, montajı zordur;
 • PVC filmin gücü azdır ve çabuk bozulur.

Hücresel polikarbonat, şeffaflık açısından camdan farklı değildir, aynı zamanda kurulumu kolaydır ve çok daha hafiftir. Malzeme, sıcaklık ve nem değişikliklerine karşı oldukça dayanıklıdır..

Polikarbonat yapı üç katmandır.

 • Üst tabaka, ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyan özel bir UV filminin bulunduğu katı bir tabakadır..
 • Orta sıra boş petek hücreleridir. Mükemmel bir ısı yalıtkanı olabilirler ve aynı zamanda tüm tabakaya ek sertlik verirler..
 • Alt katman ayrıca genel yapısal güç sağlar.

Polikarbonat biraz ağırdır, temeli mantıksızdır, bu nedenle maliyeti çok daha düşüktür..

Ortalama olarak, bir polikarbonat sera 5-8 yıl boyunca “çalışır”. Polikarbonat iyi ısı yalıtım özelliklerine sahiptir. Çok çeşitli bitkileri yetiştirmenize izin veren mükemmel bir ışık iletim katsayısına sahiptir. Soğuk mevsimde, polikarbonat önemli kar yüküne başarıyla dayanır.

Standart ve optimal boyutlar

Seranın boyutu belirgin bir şekilde değişir, çoğu zaman 6 dönümlük banliyö alanlarında 3 x 4 metre nesneler vardır, uzunluk da 6 m’ye ulaşabilir.Bu seralar tüm gereksinimleri karşılar, aynı zamanda kabul edilebilir boyutlara sahiptir. sitenin formatı.

Ancak aşağıdaki biçimlerdeki nesneler de iyi talep görmektedir:

 • 2×3 m;
 • 3×6 m;
 • 3 x 8 metre;
 • 2’ye 4 metre;
 • 6 x 12 metre;
 • 3×4 m;
 • 6×3 m;
 • 2×4 m.

2 m’lik seraların genişliği de popülerdir, 2×6 m’lik alan en yaygın olanlardan biridir..

Oda formatlarından Salyangoz serası (2×2 metre) talep görmektedir, içinde fide yetiştirmek iyidir, sitenin farklı noktalarına transfer etmek kolaydır. Böyle bir nesnenin yüksekliği küçük, sadece 85 cm.

Yirmi dakika içinde monte edilir, çerçeve içi boş borulardır, temel:

 • taşlar;
 • küçük beton bloklar.

Ticari çiftliklerde 10 metre uzunluğunda seralar bulunabilir, büyük seralar çok uygun maliyetlidir ve mahsuller yılda dört kez hasat edilebilir..

Bileşenlerle ilişki

Herhangi bir serayı oluşturan en önemli blokları düşünün.

Uzunluk genellikle polikarbonat levhaların boyutlarının bir katıdır:

 • 61 cm;
 • 121 cm.

Serada olacak rafların parametresini, palet sayısını dikkate almak da önemlidir. Katı levhaların kullanımının daha çok tercih edildiği akılda tutulmalıdır, bu bir sera oluşturma maliyetini düşürür ve çerçeveyi güçlendirmek için önemli bir faktördür..

Levhaların kalınlığı 3,6 ila 6,2 mm arasında değişmelidir, bunlar aşağıdaki göstergeleri karşılayacak en uygun parametrelerdir:

 • fiyat;
 • kalite;
 • şeffaflık katsayısı.

Çerçeve malzemesi

Seranın konfigürasyonu ve boyutları müşteri tarafından belirlenir. Destekleyici yapıların malzemesi çoğunlukla ahşap veya metaldir. Tüm elementler antiseptikler ve astarlarla tedavi edilmelidir, günümüzde uzun süre korozyon olmamasını sağlayan etkili formülasyonlar vardır. Bunu yapmak gerekir, seranın mikro iklimi nemlidir, pozitif bir sıcaklığa sahiptir; yapının düğümlerini işlemezseniz, birkaç yıl sonra umutsuzca bozulur.

PVC profiller kendilerini iyi kanıtlamıştır, çelikten daha düşük mukavemete sahip değildirler, aynı zamanda paslanma veya çürüme riski yoktur. Bu tür profillerden taşıyıcı yapılar yapılırken, soğuk mevsimde ağır yüklere dayanabilmeleri için yerleştirilmeleri ve monte edilmeleri gerektiği unutulmamalıdır. PVC profillerin düzenlenmesi için maksimum potansiyellerini gerçekleştirdikleri test edilmiş şablonlar vardır..

Kuruluş

Vakfın büyüklüğü ve maliyeti yapının ağırlığı ile ilişkilidir. Genellikle, küçük kütleli seralar için bir kereste veya kütük temeli kullanılır. Ancak vidalı kazıklar üzerine bir temel de oldukça kabul edilebilir. Özellikleri açısından, kazıklar şerit temelden çok daha düşük değildir, aynı zamanda hızlı bir şekilde monte edilirler ve ucuzdurlar..

Şerit temeli en pahalı ve zaman alıcıdır, ağır yüklere dayanabilir. Altına bir hendek kazılmalı, betonla doldurulmalı ve güçlendirilmelidir. Ayrıca vakfın “küçülmesi” 4-6 ayı bulacaktır. Sorunun pratik tarafını analiz ederseniz, seralar için bir şerit temel gerekli değildir. Sera yapısının ağırlığı küçüktür; bu tür bir temel bir ev için daha uygundur.

Levhaların uzunluğu ve genişliği

Polikarbonat levhalar 6 metre uzunluğunda ve 2.1 metre genişliğindedir. Bir çizim oluştururken, bu parametrelerden hareket edilmelidir. Levha 3×2.1 metrelik parçalar halinde kesilebilir. Ayrıca çalışma formatı 1.5×2.1 metrelik bir sayfa boyutu olarak kabul edilir. Malzemeyi genişliğine göre bölmek kolay değil, bu yüzden nadiren böyle şeyler görürsünüz..

Seraların çatıları, evlerinki gibi eğimli ve üçgen olabilir. Çatının eğim açıları değişir, 19 ila 32 ° ve hatta 46 ° ‘ye kadar olabilir. Eğim derecesi ne kadar büyük olursa, o kadar az kar birikir, kar örtüsünün ağırlığı altında çatının tahrip olma olasılığı belirgin şekilde azalır. Döken çatılar genellikle farklı çapraz bağlantı elemanlarına sahiptir. Tipik olarak, malzeme 40×40 mm’lik bir metal köşedir. Sundurma çatılar çoğunlukla, sera ana binanın bir uzantısı olduğunda yapılır..

Bu tür destek yapıları arasındaki mesafe, bir metreden (1.1 m) biraz daha fazladır ve aynısı, dikey duvar yapılarıyla aynı seviyeye monte edilen kirişler için de geçerlidir..

 Sera şekli

Seranın konfigürasyonu, içinde yetiştirilen bitkiler tarafından belirlenir..

Örnekler şunları içerir:

 • silindir;
 • yarım daire;
 • farklı çatılara sahip klasik dikdörtgen uzun şekiller.

Klasik bir seranın standart bir düzeni vardır: yanlarda farklı mahsuller büyür ve merkezde bir yürüyüş yolu bulunur. Bu düzenleme en rasyonel ve bu nedenle çok yaygın olarak kabul edilir. Standart bir polikarbonat levha panel altı metre uzunluğunda ve 2.1 metre genişliğindedir, tasarım yaparken bu parametreleri dikkate almak mantıklıdır..

Toplamda, her birinin kendi avantajları ve dezavantajları olan birkaç ana sera türü vardır..

 • Kemer şeklindeki bir sera, kirişlerin tutturulduğu yarım daire biçimli destek düğümlerine sahiptir. Polikarbonat levhalar bükülerek çerçeveye vidalanır. Bu tasarımın avantajı, kışın minimum kar yükü yaşamasıdır, montajı zor değildir. Dezavantajlar arasında, bu tür yapıların yüksekliğinin, genellikle işe müdahale eden kendi sınırlamaları olduğu belirtilebilir. Klasik versiyon, üçgen çatılı kemerli bir seradır. Oluşturulması için biraz daha fazla malzemeye ihtiyaç vardır, ancak aynı zamanda yapının düşük yüksekliği sorununu ortadan kaldırma problemini avantajlı bir şekilde çözmek mümkündür. Kemerli bir sera temelinde Mitlider serası yapabilirsiniz, iyi bir hava değişim sistemine sahip olması dikkat çekicidir..

 • Eğimli çatılı bir sera, ana evin veya çitin bitişiğindeki bir yapı için en kabul edilebilir seçenektir. Teknik açıdan, böyle bir nesneyi her zamankinden daha kolay hale getirmek, aynı zamanda ek iletişim maliyetini önemli ölçüde azaltmak (sera evin bir parçasıysa).
 • Bir sera ekmeği kutusu, bir kanadın açıldığı kompakt bir nesnedir. Gerçekten bir ekmek kutusunu andırıyor ve kullanışlı, içinde fide yetiştirmek güzel. Böyle bir seradaki kapıların ortam sıcaklığına bağlı olarak ayarlanması kolaydır..

 • Çadır veya kubbeli seralar kendilerini iyi kanıtlamıştır. Küresel şekiller oluşturmak kolay bir iş değildir; burada bazı mühendislik becerileri gereklidir. Yarım daire şeklindeki tasarım, çeşitli yüklere (rüzgar, kar) dayanması gerçeğiyle olumlu bir şekilde karşılaştırır. Aydınlatma faktörü maksimuma sahiptir. Estetik olarak hoş görünüyor.
 • Kurulum ve montaj

Bir polikarbonat seranın kurulumuna yönelik çalışmalar, bir yer seçmek ve ardından kullanılacak malzemeyi belirlemekle başlar. Ancak soru aynı zamanda temel ile ortaya çıkıyor, bantların yanı sıra yığınlar üzerinde de olabilir. Kapı ve pencere sayısı hesaplanır, diyagram ve çizim yapılır. Daha fazla ışık, bitkiler için daha iyi, gündüz saatlerinde odada sürekli olarak doğal ışık varsa, bu en iyi seçenek olacaktır. Bu kriterlere %100 dayanmak her zaman mümkün değildir, bu nedenle günde en az 6 saat serada doğal ışık bulunmalıdır..

Düz bir düzlemde bir sera inşa etmek en kolayıdır, eğer önemli bir eğim varsa (dağlık bir alanda), o zaman bu seçenekte bir teras yapmak en mantıklısıdır. Seranın uzunlamasına duvarları genellikle sırasıyla güneye çevrilir, uçlar batıya ve doğuya “bakır”. Hava kanalları ve menfezler güney cephede yer almaktadır..

Ayrıca, ovalarda ve turba topraklarında bir seranın donatılması önerilmez, genellikle bu tür yüzeylerdeki sıcaklık, seradaki bitki örtüsünü etkileyebilecek şekilde belirgin şekilde daha düşüktür. Seralar ağırlıklı olarak dikdörtgen şeklindedir (seralar hariç – “kubbeler”). Nesnenin kenarlarında bitkili yataklar var, ortada geçiş için bir yol var. Çoğu zaman, seranın yüksekliği iki metreyi geçmez, tabanın boyutu dikkate alınmaz. Kaide yardımıyla, nesnenin yüksekliğini önemli ölçüde düşürebilir veya yükseltebilirsiniz. Genellikle bu fırsat, seraların uzunluğunun on metreden fazla olduğu çiftliklerde kullanılır..

Seranın önemli bir genişliğe sahip olması durumunda, birkaç yol ve yatak yapılması gerekir. Ortalama yatak genişliği bir metredir; yolun genişliği 55 cm’dir Seranın genişliği aşağıdaki parametrelerden toplanır: yolların genişliği, yataklar ve duvarların kalınlığı toplanır. Seraların genişliği 2,8 ila 6,5 ​​metre arasında değişmektedir. Tüm hesaplamalar, standart bir polikarbonat levhanın genişliği dikkate alınarak yapılır, yani 2,05 metrelik bir çokluk olmalıdır. Dikey destek yapıları arasındaki adım bir metreden fazla değil.

Polikarbonat seraların montajına genel bir bakış için aşağıdaki videoya bakın..