Birçok özel ev ve yazlık ev sahibi, 3’e 6 m’lik bir hamamın inşasını tercih ediyor.Kural olarak, bu, küçük bir alanda yerden tasarruf edilmesinden kaynaklanmaktadır..

Ancak böyle bile, iç mekanın doğru düzeni ve yetkin organizasyonu ile çok küçük bir hamam, bir kişiye hijyenik prosedürleri uygulamak, fiziksel rahatlama ve tam rahatlama sağlamak için gerekli her şeyi sağlayabilir..

Avantajlar ve dezavantajlar

6×3 m’lik bir hamamın yerleşimi, kendi topraklarında kompakt bir hamam almaya karar veren herkesin hesaba katması gereken bir dizi özelliğe sahiptir..

Böyle bir binanın ana avantajları aşağıdaki noktaları içerir:

 • böyle bir bina fazla yer kaplamaz – küçük bir alana bile kolayca yerleştirilebilir;
 • küçük temiz binalar, güzel manzarayı görünümleriyle engellemeden, kişisel arsaların genel atmosferine çok daha kolay uyum sağlar;
 • küçük kütük kabinler birkaç kat daha ucuzdur (zor zamanlarımızda inşaat sektöründe bu tür bütçe tasarrufları en önemli parametrelerden biridir) ve tasarruf edilen fonlar her zaman tesisin kalitesini ve iç tasarımını iyileştirmek için kullanılabilir;
 • 3×6 m boyutu, banyonun bakım ve bakımının basitliği için idealdir, bu kadar küçük bir alanı ısıtmak için minimum miktarda yakıt gerekir.

6 x 3 m’lik bir görüntüye sahip hamamın tek dezavantajı, buhar odasının küçük boyutu olarak kabul edilebilir, bu da büyük ve gürültülü bir şirkette buhar yapmayı sevenler için önemli rahatsızlıklara neden olacaktır. Ancak huzura ve yalnızlığa değer veren insanlar için bu dezavantaj büyük bir artıya dönüşüyor..

bu arada, yetersiz alan, iki katlı küçük bir hamam inşa edilerek telafi edilebilir., yaz mevsiminin ortasında beklenmedik bir şekilde sizi ziyarete gelebilecek misafirler için ikinci kat odaların yerleştirilmesi.

Düzen

Hamamın siteye doğru yerleştirilmesi, bu tesisin genel yerleşiminde en önemli noktalardan biridir..

Birçoğunun çok uygun bulmasına rağmen, bir konut binasına hamam takmanın kesinlikle yasak olduğu unutulmamalıdır. Bu katı sınırlama, ana konutun yangın güvenliği hususlarından kaynaklanmaktadır..

İnşaat kurallarına göre, hamam, bir konut binasından en az on metre ve bölge sınırındaki çitler de dahil olmak üzere sitedeki diğer tüm yapılardan beş metre uzakta olmalıdır..

Yani içindeki 3×6 m’lik bir hamamın toplam alanı yaklaşık 22 m², kullanım alanı ise yaklaşık 17 m² olacaktır. Böyle bir banyoda aynı anda dörtten fazla kişi oturamaz.. En uygun düzenlerden biri bu seçenek olabilir..

Sunulan plan göz önüne alındığında, odanın aşağıdaki gibi bölgelere ayrıldığını görüyoruz:

 • buhar odası;
 • yıkama;
 • tuvalet;
 • hizmet odası.

Aynı çatı altında saunalı bir hizmet odası, yakıt depolamak için sitenize ek bir bina inşa etme ihtiyacından sizi kurtaracak ve diğer şeylerin yanı sıra, bu depolama yöntemiyle yakacak odun, hava koşullarından bağımsız olarak her zaman kuru kalacaktır. . Bu düzen ile alanı 5 m²’nin biraz üzerinde olan dinlenme odasında dinlenmek için bir kanepe veya koltuklar, bir masa, her türlü banyo aksesuarları ve aksesuarları koymak kolay olacaktır..

Ayrıca dinlenme odasında soyunma odası için ek bir bölme veya perde yapılabilir. Buhar odasına, hamamı aynı anda kaç kişinin ziyaret edeceğine bağlı olarak bir veya daha fazla bank kurabilirsiniz..

İstenirse, küçük bir yaz verandası veya dışarıda bir kulübe eklemek mümkün olacaktır. Böyle bir teras ayrıca ana binayı kışın aşırı kar girişinden koruyabilecek ve sıcak yaz akşamlarında tüm aile için dinlenmek için harika bir yer olacaktır..

İç dekorasyon

Modern banyoların tasarımındaki birçok eğilime rağmen, en popüler olanı, buhar odasındaki sıradan banklar ve geleneksel banyo eşyaları ile Rus tarzındaki geleneksel dekorasyondur..

Klasik versiyonda, Rus hamamının üç ana bölgesi vardır:

 • soyunma odası veya soyunma odası;
 • yıkama bölmesi;
 • buhar odası.

Aynı zamanda, çamaşır odası ve buhar odası birleştirilebilir ve giyinme odası, bir dinlenme odası ve ayrı bir giyinme odası olarak ayrılmıştır..

Dekorasyon için antika bir tasarım seçerek, ahşap kapları (kepçeler, küvetler, küvetler) banyonuzun iç kısmına getirebilir, oymalı veya dövme elemanlarla banyo mobilyaları satın alabilir, duvarları ve tavanı süpürge ve kokulu ot demetleriyle süsleyebilirsiniz. Tekstil aksesuarları dokuma ve nakış olabilir.

Rus hamamının tasarımında seramik karolar veya krom musluklar gibi modern kaplama malzemeleri kullanmak isteyenler için, tüm unsurların genel tasarım çizgisiyle uyumlu olması gerektiğini unutmayın. bunu hatırla İç mekana rahat bir tatsızlık dokunuşu getirmek için sadelik ve modern tasarım öğelerinin en iyi kombinasyonunu seçmek zorunludur..

Aydınlatma da önemlidir: atmosferin samimiyetini ve dinginliğini vurgulayarak sıcak ve sessiz olmalıdır – her şeyden önce, bu kural buhar odasındaki aydınlatma için geçerlidir. Parlak ışığı dağıtmak için özel filtreler kullanabilirsiniz..

Kablolama ve anahtarlar dahil tüm güç kaynaklarının mümkün olduğunca nemden korunması gerektiğini unutmayın..

Dekorasyon Malzemeleri

İç dekorasyonun yapılacağı malzemeler belirli gereksinimleri karşılamalıdır:

 • dayanıklı olun ve uzun bir hizmet ömrüne sahip olun;
 • sıcaklık ve nemdeki değişikliklere karşı iyi bir dirence sahiptir;
 • çevre dostu olun, yani ısıtıldığında salınabilecek toksik maddeler içermez;
 • hipoalerjenik ve güvenli olmalı, insanları yakmamalı veya yaralamamalıdır;
 • deterjanlarla işlenmesi kolay;
 • estetik ve hoş bir görünüme sahip olmak.

Tüm bu parametreler için, doğal ahşap, banyonun iç dekorasyonu için idealdir – her bir ayrı bölge için belirli bir ahşap türü seçmeye devam eder..

Yani, Buhar odasındaki duvarların tasarımı ve ayrıca banklar, kanepeler ve ilgili banyo gereçlerinin imalatı için yaprak döken ağaçların seçilmesi en iyisidir.. Bu tür ahşap yüksek sıcaklıklara ısınmaz, içinde reçine yoktur, çabuk kurur, bu da mantar ve çürümeyi önler.. Ihlamur, kızılağaç veya kavak bu amaç için mükemmeldir..

Ihlamur, hafif, narin bir dokuya sahiptir, dokunuşa hoş gelir, zaman zaman kararmaz ve ısıtıldığında etrafına çok narin bir aroma yayar. Aspen özellikle dayanıklıdır: ufalanmaya ve deformasyona en az duyarlıdır. Kızılağaç mükemmel bakteri yok edici özelliklere sahiptir, ayrıca dokunması hoş, aşırı sıcaklıklara ve yoğuşmaya karşı dayanıklıdır..

Karaçam, bir buhar odasında döşeme için idealdir. Buhar odasında kullanılması gereken tüm mobilya ve mutfak eşyalarının keskin ve çıkıntılı köşelere sahip olmaması gerektiğini unutmayın – yuvarlak ve pürüzsüz şekillere sahip olmaları daha iyidir..

Soyunma odasını bitirmek için, aksine, ladin veya çam gibi iğne yapraklı ağaçların kullanılması daha iyidir. Bu oda genellikle çok sıcak olmadığından, orta dereceli ısının etkisi altında yayılan iğnelerin kokusu, odayı diğer şeylerin yanı sıra bakterisit özelliklere ve insan bağışıklığını artırma yeteneğine sahip hoş bir aroma ile dolduracaktır. Bu özellik, insan vücudunun bulaşıcı hastalıklara karşı direncine katkıda bulunur..

Çam oldukça dayanıklıdır ve güzel bir yapıya sahiptir. Buna ek olarak, nispeten düşük maliyetli çam kaplama malzemeleri, onları modern saunalardaki giyinme odaları ve dinlenme odaları için en popüler hale getirir. Ladin veya köknar budaması, yapı tamamen kuruduktan ve büzüldükten sonra çatlamayacak daha açık bir gölgeye ve daha güçlü bir yapıya sahip olacaktır. nerede köknar tahtası, ladin ve çamın aksine, pratik olarak reçine yaymaz. İğne yapraklı kokudan hoşlanmayanlar için huş ağacını terbiye için tavsiye edebilirsiniz..

Lavaboyu bitirmek için en iyi seçenek fayans kullanmak olacaktır., su ile sınırsız teması ahşaptan daha iyi tolere ettiği için. Ayrıca, tamamen çürümeye maruz kalmaz, bakımı çok daha kolaydır. Tasarımdaki ahengi bozmamak için ahşabı taklit eden desenli bir karo alabilirsiniz..

Banyo tasarlarken kesinlikle hatırlanması gereken ana kural, banyonun vücudun dinlenme ve tamamen rahatlama yeri olduğu, bu nedenle tasarımda mobilyalarda can sıkıcı aksesuarlar ve dinamik formlar içermemesi gerektiğidir..

Banyoyu içeriden nasıl dekore edeceğiniz hakkında bilgi için sonraki videoya bakın..