Modern bir banliyö veya banliyö bölgesi, tam bir sebze hasadı yetiştirmenize izin verir. Ancak bitkilerin herhangi bir iklimde kendilerini iyi hissetmeleri için uygun, rahat ve konforlu bir yuvaya ihtiyaçları vardır. Bu kapasitede, genç filizlere gerekli korumayı sağlamak için genellikle özel cihazlar kullanılır..

özellikler

Kendi sera ekonominizi yaratırken, sebze bitkileri yetiştirmek için hangi yapıların yardımcı araç olarak kullanıldığına dikkat etmek önemlidir. Seralar 20. yüzyılın ikinci yarısında popülaritesini kazanmış ve hızla bahçıvanların çalışmalarında vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Tasarım özelliklerinin daha kapsamlı bir çalışması, ne olduğunu anlamaya yardımcı olur. Aslında seraya açık havada kurulan ve bitkileri dış etkenlerden koruyan hafif taşınabilir bir çözüm denir. Başlangıçta, metal bir çubuk ve plastik bir sargıdan ev yapımı yapılar yapıldı. Camlı çerçeve mini seralar da uygulandı, ancak kullanımlarının verilmesi ve kişisel yardımcı arsalar için çok uygun olmadığı ortaya çıktı..

Ek olarak, tüm seralar genellikle güneş enerjisiyle ısıtmalı seçeneklere bölünür ve 15 cm’den daha fazla bir derinliğe giren gübre ile aşağıdan ısıtılır, bu da ısıyı serbest bırakır..

Seraları ve seraları birbiriyle karşılaştırırsanız, farklar bariz olacaktır..

 1. Alçak irtifa. Bir sera için 1,2 m’ye ulaşır Seralar minimum 2 metre yüksekliğe sahiptir ve tam yükseklikte bir kişiyi kolayca barındırabilir.
 2. çerçevesiz tasarım. Yaylar üzerindeki ürün çeşitleri, sadece uçlarını toprağa daldırarak, zahmetsizce zemine tamamen sabitlenir..
 3. Kısa süreli operasyon. Arıza, esas olarak, gece sıcaklığının neredeyse sıfıra düştüğü bahar serinliği döneminde gerçekleştirilir..

  Ancak ilerleme durmuyor. Bugün, neredeyse yıl boyunca kullanılan yataklarda sera ve sera melezlerini bulmak kolaydır. Ana amaçları özel kaplarda fidan yetiştirmektir.. Bu durumda, iç mekanda şunlar olabilir:

  • kutuların, kural olarak, iki katman üzerine yerleştirildiği donanımlı raf sıraları – tohumların çimlenmesi ve zaten yumurtadan çıkmış bitkileri istenen büyümeye ayarlamak için;
  • filmin ikinci katmanını sabitlemek için rafların üstüne yerleştirilmiş ek kemerli yay yapıları;
  • tavan yapılarının altına sabitlenmiş ek aydınlatma armatürleri;
  • raflar ve zemin arasındaki boşlukta bulunan, gerekli termoregülasyonu sağlayan ısıtma devreleri.

  Görüntüleme

  Mevcut ve popüler tüm sera türleri aşağıdaki kategorilere ayrılabilir:.

  • Mini – boyutları küçüktür ve hem fide yetiştirmek hem de çeşitli bahçe bitkilerinin balkonlarında yıl boyunca yetiştirmek için uygundur. Ek olarak, çalı gülleri, kuş üzümü veya ahududu kesimlerinde kaprisli bitkilerin köklenmesinde aktif olarak kullanılırlar. Pencere kenarındaki mikro sera, taze otlar veya cüce sebze çeşitleri yetiştirirken işgal edilen alanın ve verimliliğin en uygun oranını sağlamanıza olanak tanır..

  • Bahçe – çeşitli meyve mahsullerini yetiştirmek için kullanılır, köklenmeden önce çeliklerin ilk ekimi sırasında kurulur.

  • Kış – önceden kurulmuş bir temele sahip tünel veya çerçeve versiyonu. Meyve ve sebzeleri büyük miktarlarda yetiştirmek için sabit ürünler kullanılabilir. Yıl boyunca kullanım, yalnızca ılıman karasal iklim koşulları çerçevesinde tavsiye edilir. Ayrıca, bu tasarımlarda “ekmek kutusu” çerçevesinin bir çeşidi yaygındır..

  • Yapılmış – kısa süreli mevsimsel operasyon için mobil yapılar. Ev kullanımı için en iyi çözüm. Ürünleri site içinde kolayca taşımanıza, kış depolaması için göndermenize izin verir. Bu tip ayrıca kolaylık ve yüksek kurulum hızı ile ayırt edilen hazır film yapılarını da içerir. Böyle bir sera PVC veya metal bir çerçeve üzerinde satılmaktadır, farklı özelliklere sahip olabilir..

  • Yuvarlak – bu tür seçenekler özellikle büyüyen sıcağı seven bitkiler için talep görmektedir. Dıştan, yapı bir Eskimo iglo gibi görünebilir. Ek olarak, kendi kendine üretimde, kubbenin ayrı “yapraklardan” oluşan bir yarım küre şeklinde olduğu bir şemsiye tasarımı sıklıkla kullanılır..

  • katlama – basit bir tasarım oldukça yüksek bir çerçeveye sahip olabilir. Seçilen boyutlar dikey olarak 2 m’ye kadar olabilir. Bu tür ürünlerdeki çerçeve alüminyum, hafif ve işlevseldir. Ayrıca plastik bir çerçeve üzerindeki akordeon ürünleri oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Söküldüğünde akordeon gibi kolayca katlanabilen bu seçenek, başarılı ve uzun süreli kullanım olanağı sağlar. Ortalama olarak, bu ürün 4 mevsim için yeterlidir..

  • sürgülü Açılır çatılı bir sera, kalıcı çalışma için mükemmel bir çözümdür. Bu tasarım seçeneği genellikle metal bir çerçeve temelinde yapılır. Çizilmeye karşı dayanıklı polikarbonat kaplamaya sahiptir.

  • “Ev” – en basit yürütme seçeneklerinden biri. Beşik yapıya sahiptir. Sırt bir tutucu görevi görür, kaplama polietilen veya polikarbonat olabilir. Dikdörtgen çerçeve tabanı, bu danışmanlık çözümünü gerçekten basit ve kullanımı kolay hale getirir. Dezavantajları arasında rüzgar veya kar yüklerine karşı zayıf direnç vardır. Kolayca devrilebilir ve sadece geçici bir yapı olarak kabul edilebilir..

  Modeller

  Mevsimsel veya kalıcı kullanım için sera çeşitleri oldukça çeşitlidir. Çeşitli üreticilerin bitmiş ürünleri için sunulan seçenekler arasında, farklı büyüme aşamalarındaki bitkiler için çeşitli seçenekler ayırt edilebilir. Bugün endüstriyel seralarla ilgili incelemelerin oldukça olumlu göründüğünü belirtmekte fayda var. Yaz sakinleri, hazır çözümlerin dağıtımının ve depolanmasının kolaylığını vurgular. Ek olarak, sebze ve meyve bitkileri yetiştirmek için satın alınan ekipmanın şüphesiz avantajı, kullanım kolaylığıdır. Hazır kit, en kaprisli bitkilerin başarılı bir şekilde yetiştirilmesi için gerekli her şeyi zaten içerir, ülkede veya bahçede kurulum için en iyi çözümleri kolayca seçmeyi mümkün kılar. En popüler hazır çözümleri daha ayrıntılı olarak ele alalım.

  “Bereketli bir hasat”

  Açık havada bitki yetiştirmek için yenilikçi bir çözüm. Bahçe ve bahçe bitkilerinin erken ekimi için tasarlanmıştır. Bu sera modeli, atmosferik sıcaklıklar -5 dereceye düştüğünde çalışmaya dayanabilir. Ayrıca, bu durumda meyveler rüzgar yüklerinden ve zararlı böceklerin saldırılarından korkmayacaktır. Film yerine agrofiber kullanımı havalandırma işlemini büyük ölçüde kolaylaştırır. Polietilen arklar korozyondan korkmazlar, yeterince hafiftirler, ancak aynı zamanda güçlüdürler. Kaplama malzemesi kemerlere gömülüdür. Kurulduğunda, katlanmış kemerli yapı açılır ve kemerlerin uçlarındaki sivri elemanlar kullanılarak zemine sabitlenir..

  Seralar “Zengin Hasat”, artan mukavemet tasarımı ile ayırt edilir. Ürünler, zorlu hava koşullarında çalışmak için gerekli olan her şeyle donatılmıştır. Diğer bir ayırt edici özellik, yalnızca çevre dostu malzemelerin kullanılmasıdır. Modern agrofiber, meyve ve sebze bitkileri yetiştirmek için en uygun mikro iklimi sağlar. Hava, özel bir tuvalde iyi dolaşır, ancak böcekler girmez. Malzeme, yüksek düzeyde UV koruması sağlayabilen doğal bir filtre görevi görür..

  “Salyangoz”

  Kompakt bir taşınabilir çözüm – “Salyangoz” serası, bahçıvanlar ve bahçıvanlar arasında her zaman popülerdir. Kurulum yönteminde herhangi bir kısıtlama yoktur. Yapıyı bir temel üzerinde kullanabilir veya doğrudan zemine koyabilirsiniz. 75-85 cm’lik küçük yükseklik, mikro iklimi düzenleme kolaylığı ile burada telafi edilir. Kayar kanat, salyangoz kabuğu gibi katlanır. Güçlü bir metal çerçeve, tüm serayı gerçekten kararlı hale getirir. Kaplama malzemesi güçlü ve dayanıklı polikarbonattır. Model hareketlidir, sezon boyunca hareket etmeye uygundur..

  Sunulan tasarım seçeneği, maksimum çok yönlülük ile karakterizedir. Uzun süreli kullanım açısından hazır bir çözümün maliyeti oldukça çekici görünüyor. Kullanılan malzemeler, fide yetiştirme ekipmanını yıl boyunca çalışma için mükemmel bir seçenek haline getirir. Sera her iki taraftan da açılır. Çoğu ürünü yetiştirmek için kullanılabilir. Sadece yükseklik sınırlamasını dikkate almaya değer – bir bitki için 85 cm’den fazla değil. Yapının bütçe fiyatı bu arka plana karşı gerçekten çekici görünüyor..

  “Kabak”

  Bugün popüler olan “Kabak” serası, yıl boyunca kullanım için mükemmel bir seçenektir. Tasarımı yalnızca kanıtlanmış ve en alakalı teknolojik çözümleri içerir. 25×25 mm kare kesitli metal profilden yapılmış metal çerçeve, rüzgar, kar ve yağışa dayanacak şekilde yüksek mukavemet ve yeterli düzeyde sağlamlık sağlar. Hücresel polikarbonat, bir kaplama malzemesi görevi görür. Çerçeve yapısının metal kısımları boyanmıştır. Sera, sabitleme için özel duraklara sahip kaldırma duvarları içerir. Yeterince uzun, tırmanma ve tırmanma bitkilerinin, uzun domateslerin başarılı bir şekilde yetiştirilmesi için tüm koşulları yaratır..

  Oldukça sağlam yapıya rağmen, bu tür seranın soğuk iklime sahip bölgelerde kış işletimi için tavsiye edilmesi zordur. Kemerli tasarım, içeriye giren ışık miktarını azaltır; sıfırın altındaki sıcaklıklarda, kısa gün ışığı saatleriyle birlikte bu, büyüyen termofilik mahsuller üzerinde ciddi olumsuz bir etkiye sahip olabilir..

  “Volia” şirketinin ürünleri

  Film için modern seralar üreten Volya şirketi, piyasadaki en popüler seçeneklerden biri olan Ogurchik modelinin üreticisidir. Uzun kemerli sera 1 m genişliğinde ve 1.1 m yüksekliğinde beş metrelik bir tasarımda yapılmıştır Çerçeve yapısı galvaniz kaplamalı dayanıklı ve pratik bir profilden yapılmıştır. Bütçe çözümü ucuzdur, ancak bitkileri soğuk havalardan ve kötü hava koşullarından güvenilir bir şekilde korumanıza olanak tanır. Bir sera, bir çerçeve yapısının kurulmasının mümkün olmadığı bir seraya iyi bir alternatif olabilir. Film güvenli bir şekilde sabitlenmiştir ve kaymaz. Serbest çıtalar, havalandırma veya sulama, hasat sırasında açıklıkların açılmasını kolaylaştırır. Bitmiş sera, kompakt bir pakette teslim edilir.

  “Ziraat Mühendisi” 6 bölüm

  Model “Agronom” 6 bölüm, yapının optimum maliyet, kalite ve dayanıklılık oranını sağlayabilen klipsli modern bir seradır. Ürünün çerçevesi atmosfere zararlı madde yaymayan güvenli PVC’den yapılmıştır. Ek olarak, yükseltilmiş kaplama malzemesini yayların yüzeyine güvenilir bir şekilde sabitleyebilen polimerik malzemelerden yapılmış modern kelepçeler vardır. Bununla birlikte, en yaygın mandallar için çeşitli seçenekler bu görevi de yapabilir. Bir film yerine, bir agrotekstil kaplama kullanılması önerilmektedir. Bitmiş yapı, içinde en uygun mikro iklimi korur, bitkilerin aşırı nemden donmasına veya çürümesine izin vermez..

  Seranın kullanımdaki rahatlığı, ayıklama veya sulama sırasında agrotekstillerin bölümlere göre kolayca yer değiştirmesi için bir fırsat sağlar. Kumaş bir kenar boşluğu ile tasarlanmıştır, kenarı yere sıkıca bastırmanıza izin verir. Ayrıca bitmiş ürün, ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerine karşı en üst düzeyde koruma sağlama yeteneğine sahiptir. Ürün doğrudan zemine kurulur, bir çerçeve kurulumu gerektirmez, yüksek verim elde etmek için daha iyi koşullar yaratır (üretici, açık zemine kıyasla %50’ye varan bir artış vaat eder).

  “Dayalar”

  Orijinal “Dayas” serası, üreticinin ürün yelpazesinde oldukça geniş bir yelpazede sunulmaktadır. Burada, çilekler veya çimlenen tohumlar için rahat bir mikro iklim sağlamak için kompakt çözümler ve ayrıca uzun sürgünlü bahçe bitkileri için klasik ve yüksekliği artırılmış modeller var. Ürün tasarımında çok çeşitli yenilikçi çözümler kullanılmaktadır. Çerçeve kısmında HDPE ark kullanılmaktadır. Ana malzeme – sipariş üzerine geliştirilen özel dokumasız polipropilen malzeme “Reifenhauser”.

  Bu marka altında üretilen seraların bariz avantajları arasında tasarım seçeneklerinin çeşitliliği yer almaktadır. Ek olarak, ürünler çok çeşitli çalışma koşullarında kullanım için uyarlanmıştır. Kişisel bir arsa üzerinde kullanılmak üzere sipariş edilen bir ev veya yazlık konut için seçilebilir. Kaplamanın yüksek mukavemeti, kuvvetli rüzgarlarda hasarı önler. Dokunmamış kumaş yağmurda güvenle kullanılabilir, kuruması kolaydır, saklanması kolaydır.

  “Lale”

  Lale serasının tasarımı, bugün Rusya’da kullanılan tüm seçenekler arasında en başarılılarından biri olarak kabul edilmektedir. Buradaki açılan çatı, bitkilerin güneş ışığına mükemmel erişim sağlar. Ek olarak, yan panel ayrıca doğal tozlaşmaya izin vermek için kayar. Bir temel üzerine kurulduğunda, yıl boyunca kullanım için sabit bir çözüm olarak kullanılabilir. Tasarım, bir ekmek kutusu prensibi ile yapılır, açılırken, çalışma sırasında gözle görülür rahatsızlıklar yaratmadan, kanatlar birbiri ardına gider..

  Seranın kompakt boyutu, satılık çiçek yetiştirmede, taze yeşillik yetiştirmede kullanım için en iyi seçimdir. Bir barınak olarak hücresel polikarbonat, minimum ısı kaybıyla içerideki ısıtma sistemlerinin tanıtılması için koşullar yaratır. Kit bir paket içinde gelir. Montaj minimum zaman alır, özel bilgi veya beceri gerektirmez.

  “Harmonik”

  “Akordeon”, kolay ve etkili bir geçici barınağın tüm avantajlarına sahip modern bir seradır. Polipropilen bir tabana polimer kemerlerin doğrudan montajı nedeniyle bir bahçe yatağına kolayca monte edilen esnek ve dayanıklı plastik kemerlere dayalı kompakttır. Kaplama malzemesi – agrotekstil, iyi ışık iletimi sağlar. Kumaşın sert bağlantısı üstte bulunur, yanlarda serbestçe asılır ve optimum havalandırma sağlar, bahçeyi ayıklarken kolaylık sağlar. Sökülen yapı akordeon gibi monte edilir ve depolama sırasında fazla yer kaplamaz. Dahil edilen polipropilen çerçeve, sağlamlık, güvenilirlik ve işlevselliğe sahiptir, önemli mekanik strese dayanır.

  Kurulum sırasında, polimer malzemelerden yapılmış arklar doğrudan çerçeve tabanına monte edilir. Vida bağlantısına gerek yoktur – sadece elemanları birbirine bağlayın. Plastik taban yüksek korozyon direncine sahiptir, kimyasal olarak agresif maddelerle temastan korkmaz. Bu modelin uygun maliyeti, yaz sakinleri ve kişisel yan arsaları olan bahçıvanlar için çekici olmasını sağlar..

  “Tünel”

  “Tünel” olarak bilinen sera türü, çeşitli adlandırılmış tasarımların üreticileri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Oldukça basit, işlevseldir ve aynı zamanda koruyucu yapıların toprak yüzeyine hızlı bir şekilde yerleştirilmesi için fırsatlar sağlar. Bu tip yapılar, birbirine göre doğrusal, paralel bir yay veya diğer destek düzenlemesi ile karakterize edilir. Bağımsız bloklar arasına bir bağlantı elemanı takılmalıdır. Çoğu zaman, seranın tüm uzunluk boyunca monte edildiği sabit bir sert çerçevedir..

  Tünel yapılarının popülaritesi, özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Montajı gerçekten basit ve pratiktir, özel montaj becerileri gerektirmez ve farklı uzunluk ve genişlikteki mahyalar için uygundur. Sera endüstrisinde Sovyet geleneklerinin doğrudan mirasçıları olarak adlandırılabilecek tam olarak tünel ürünleri olduğu da eklenmelidir. Kış için bahçede bir barınak bırakılması planlanmıyorsa, satın alınan onlardır..

  Tüm popüler ve talep edilen sera modellerinin incelemeleri oldukça çekici görünüyor. Belirli bir teknolojik çözüm seçerken, boş alanın kullanılabilirliğini ve bir dizi başka önemli ve önemli noktayı dikkate almaya değer. Dolayısıyla filmin altında yer alan modeller uygun maliyetli olmalarına rağmen uzun vadede pek pratik değiller. Ancak, agrotekstil bazlı kaplama malzemelerine sahip analogları, satın almalarını tamamen haklı çıkarır ve birkaç mevsim kullanıma hazırdır..

  Malzemeler (düzenle)

  Sera üretimi için doğru malzeme seçimi de aynı derecede önemlidir. Her seçeneğin kendi avantajları ve dezavantajları vardır.. Onları daha ayrıntılı olarak ele alalım.

  • Film. Polietilen yapılar, satın alınabilirlik açısından haklı olarak en çekici olarak kabul edilir. Dış kaplamanın yıllık olarak değiştirilmesi, yaz sakinleri için ucuzdur ve fide veya bodur mahsul yetiştirmek için mükemmel koşullar sağlar. Klasik film ışığı iyi iletir, ancak UV radyasyonunun yoğunluğunu düzenlemez. Güçlendirilmiş ürünler daha dayanıklıdır ve iki sezondan fazla dayanabilir. Film kaplamanın bir diğer dezavantajı ise sızdırmaz olmasıdır. Hava sirkülasyonu için koşulların olmaması, sera içinde yoğuşma birikmesine yol açan aynı “sera etkisini” yaratır..

  • Kaplama malzemesi veya spunbond. Dokunmamış polimer kumaşlar, serada kusursuz bir mikro iklim oluşumu için bir fırsat sağlar. Onların yardımıyla, herhangi bir alanın yataklarını kaplayabilir, alanın yüksek düzeyde ışık geçirgenliğini ve doğal havalandırmasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda sulama, malzemenin üstünde de yapılabilir. Bu durumda bitkileri zararlıların veya kuşların etkilerinden (hasat döneminde) koruma konusunda endişelenmenize gerek olmadığına dikkat etmekte fayda var. Filmden farklı olarak bu çözüm, birkaç mevsim boyunca sürekli çalışma için fırsatlar sunar..

  • polikarbonat – Geçici bir yapıyı neredeyse sabit bir çözüme dönüştürmenize izin veren orijinal bir çözüm. Levha malzeme, mükemmel esneklik, ışık geçirgenliği ve mükemmel ısı yalıtım özellikleri ile ayırt edilir. Ayrıca polikarbonat seralar hafiftir ve kurulumu kolaydır. Ek olarak, ek ısıtma varlığında, böyle bir seranın yıl boyunca, ek çaba ve maliyet olmadan çalıştırılabileceğini, başarılı sebze yetiştirme veya fidelerin açık toprağa transfer için erken hazırlanması için bir fırsat sağladığını düşünmeye değer..

  • Bardak. Pahalı bir sera çözümü de kırılgan ve pratik değildir. Modern yaz sakinleri, silikat cam ürünlerini pleksiglas ile değiştiriyor. 4 mm üzeri kalınlıklarda mükemmel ısı yalıtımı sağlanır. Yüksek ışık geçirgenliği, cam seraları balkon veya ev bahçesinde uzun süreli kullanım için yeterince iyi ve kullanışlı bir çözüm haline getirir. Bu tür yapıların bariz dezavantajları arasında kütleleri ve aşırı kırılganlıkları vardır..

  • agrofiber – seralar için yenilikçi bir kaplama. Siyah ve beyaz olarak mevcutturlar ve barınak içinde konforlu bir mikro iklime başarılı bir şekilde ulaşma fırsatı sağlarlar. Agrofiber kullanıldığında sebze ve meyve mahsullerinin veriminde bir artış ve tohum çimlenmesinde önemli bir artış kanıtlanmıştır. Ayrıca en ucuz kaplamanın 6 mevsim kullanılamayacağı gerçeğine de çok dikkat etmek önemlidir. Buna göre, uzun vadede daha karlı olduğu ortaya çıkıyor..

  Daha az önemli olmayan, sera için temel seçimidir. Bugün fiberglas takviyeli, şekilli borulardan yapılmıştır. Ev yapımı seçenekler arasında, en sık filmle birlikte kullanılan en bütçe seçeneği olan ahşap bir sera bulabilirsiniz. Ürünlerin endüstriyel üretimi genellikle, değiştirilmeden 15 yıla kadar dayanabilen boyalı veya galvanizli çelik profillerin kullanımını içerir. En hafif ve en kompakt modeller, sabitlemeleri için plastik veya PVC yaylar ve çerçeve yapıları ile donatılmıştır..

  Amaç ve konum

  Soğuk iklimlerde fide yetiştirmek veya termofilik bitkileri yetiştirmek için bir sera seçerken, bu tür her tasarımın bireysel özelliklerini hatırlamaya değer. Bu nedenle, biber barınağı, çiçekler veya kavunlar için bir evden önemli ölçüde farklı olacaktır. Daha az kaprisli sakinleri olan yataklar için, örneğin, fide oluşumu aşamasında ve sertleşmesi sırasında, ısıtılmamış soğuk seralar kullanılır. İçlerinde ortalama sıcaklık + 4-7 derecede tutulur, bu da soğuk bir iklimde pancar, bezelye ve diğer birçok mahsulün yetiştirilmesi için koşullar yaratmayı kolaylaştırır..

  Yarı soğuk seralar yılın herhangi bir zamanında içerideki sıcaklığın 10-13 derecenin altına düşmemesini sağlar. Kızılötesi ısıtma cihazlarının montajı, bu tür yapıların kış aylarında ısıtılmasına izin verir ve çoğu bahçe ve sebze bahçesi ürününün yıl boyunca yetiştirilmesi için koşullar yaratır. Benzer tasarımlar çiçek, sebze, çilek yetiştirmek için uygundur..

  Sıcak seralar – seranın mini versiyonları, nadir ve egzotik ısı seven bitkilerin yetiştirilmesi için en iyi fırsatları sağlar. Bağımsız bir tasarım seçilirse, balkonda bile orkide ve diğer çiçek seçenekleri burada yetiştirilebilir..

  Sera için en uygun yeri belirlerken aşağıdaki faktörlere dikkat etmelisiniz..

  1. Peyzajın özellikleri. Alçak bir alana bir sera kurarsanız, ısı ve nem orta şeritteki çoğu bitki için pek uygun olmayan iklim koşulları yaratacaktır. Ayrıca, bir temel üzerine inşa ederken yeraltı suyu seviyesi de dikkate alınmalıdır. Döşeme ve kazık yapıları aşırı toprak nemini telafi etmeye yardımcı olacaktır.
  2. Toprak tipi. Seralar en iyi kumlu veya kumlu tınlı topraklara yerleştirilir. Toprak killi ise, önce kazı yapıp araziyi hazırlamalısınız. Kil ve kum, aşırı yoğun fraksiyonu boşaltmaya yardımcı olur, üstüne verimli bir tabaka dökülür..
  3. arsa eğimi. Ne kadar büyükse, kurulumun tüm olası yükseklik farklarını telafi eden özel bir taban üzerinde yapılması gerekme olasılığı o kadar yüksek olur. Bir temel oluşturma ihtiyacını sağlamazsanız, toprağın ısınması düzensiz olabilir..
  4. Kardinal noktalara yönlendirme. Sera yapılarının kesinlikle kuzeyden güneye veya doğudan batıya döşenmesi tavsiye edilir. Bu durumda güneş ışınlarının maksimum düzeyde yakalanmasını sağlamak mümkün olacaktır. Meridyen bulunan seralar, mevsimlik sebze yetiştiriciliği için mükemmel bir çözümdür. Ancak kuzey-güney yönelimleri, daha soğuk mevsimlerde bitkileri ısıtmaya yardımcı olmaz. Burada, seraların doğudan batıya doğru uzanması için bir enlem düzenlemesi uygulamak zaten gerekli..
  5. Büyüyen bölgenin iklim özellikleri. Kuzey enlemlerindeki açık alanlarda, ek rüzgar koruması sağlamak, kalkanlar veya diğer yapıları kurmak daha iyidir. Daha sıcak iklimlerde, bir çit dikmek, koruyucu bir bariyer rolüyle mükemmel bir şekilde başa çıkacaktır..
  6. Güvenlik standartlarının gerekliliklerini dikkate alarak nesnelerin konumu için kurallar. Kışın çatıdan olası gölgelenme veya kar nedeniyle seraların doğrudan evin, evin veya diğer binaların yanına yerleştirilmesi önerilmez. Uzak yerleşim fırsatlarının yokluğunda, konut binalarının ve diğer binaların güney tarafına koruyucu yapılar yerleştirilir..
  7. İletişim hatlarının yakınlığı. Yazlık ve mevsimlik binalar için bu faktör ciddi değildir. Ancak, yıl boyunca ısıtmalı seralar için seçeneklerden bahsediyorsak, su temini ve aydınlatma sorununu çözmek çok daha radikaldir. Temelin inşası sırasında bile doğrusal iletişim kurulması tavsiye edilir..

  Tüm önemli noktalar dikkate alınırsa, bir sera yapısının inşasının sonucunun gerçekten tüm beklentileri karşılayacağı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ekilen bitkilerin verimi büyük ölçüde yer seçimine bağlıdır. Ek olarak, bitmiş çözümün servis kolaylığı gerçekten yüksek olacaktır..

  iyi örnekler

  Bahçe bitkilerinin mevsimlik ekimine ayrılmış geniş bir alandan bahsediyorsak, film kaplama veya polikarbonat üst ile geniş ve uzun bir versiyon seçebilirsiniz. Uzun (5-8 m) bir barınakta, 15-25 çalılık domates veya biber yetiştirebilir, zengin bir salatalık hasadı toplayabilirsiniz. Kompakt kemerli bir sera, sitenin herhangi bir alanına kolayca inşa edilebilir ve kurulabilir. Fidelerin çimlenme ve sertleşme mevsiminde ülkede kurulum için idealdir, yetiştirilen çeşitli sebzelerin hayallerini gerçekleştirmeye yardımcı olacaktır..

  Üstü açık sera modellerinin bakımı kolaydır ve termofilik ürünler yetiştirirken mükemmel sonuçlar sağlar. Balkonda cam altı küçük vitrin veya polikarbonat konstrüksiyon daha uygun olacaktır. Camlı yapılar arasında, havalandırma seviyesinin kolayca düzenlenebildiği “ev” versiyonu da oldukça popülerdir..

    Önceden hazırlanmış ve uygun şekilde seçilmiş bir sera, başarılı sebze yetiştiriciliğinin önemli bir bileşenidir. Modern endüstri, farklı alıcı kategorileri için mümkün olan en geniş hazır çözüm seçimini sunar. Çoğu karmaşık montaj gerektirmez, çekici bir görünüme sahiptir ve fideleri soğuktan iyi korur. Tabii ki, seralar bir seranın tam teşekküllü bir ikamesi olarak görülemez. Ancak site düzgün bir şekilde geri dönmenize izin vermiyorsa, böyle bir uzlaşma çözümü kesinlikle kullanışlı olacaktır..

    Bir sera veya bahçe yatağı nasıl yapılır "tembel için" kendin yap, aşağıdaki videoya bakın.