Sera

Termofilik bitki mahsullerinin erken ekimi için bahçıvanlar ve bahçıvanlar genellikle seraları kullanır. Bu yapılar tam teşekküllü seraların aksine çok az yer kaplar. Kompakt olmaları nedeniyle her büyüklükteki alana kurulabilirler. Üreticiler bu tür tasarımlardan çok çeşitli seçenekler sunduğundan, bahçıvanlar için en uygun modelin seçimine karar vermek genellikle zordur. Deneyimli bahçıvanlar “Khlebnitsa” yı seçmenizi tavsiye ediyor. Bu materyalde tartışılacak olan onunla ilgili..

Tasarım özellikleri

“Ekmek Sepeti” – görünümü ve açma / kapama prensibi ile unlu mamulleri depolamak için tasarlanmış bir mutfak çekmecesine benzeyen bir sera.

Tasarımı birkaç parça içerir:

 • sağ ve sol yarılar;
 • temel.

Yapı içindeki nemi ve sıcaklığı düzenlemek için menteşeler vasıtasıyla yükseltilip alçaltılabilen yan kanatlar sağlanmıştır..

Üreticiler “Khlebnitsa” nın iki modifikasyonunu üretiyorlar: tek taraflı ve iki taraflı açıklık ile. İlk modeller “Salyangoz” adı altında satılmaktadır. Bu seralar küçüktür. Çift taraflı açıklığa sahip modeller, bahçıvanın yapının herhangi bir yerine “almasına” izin verdiği için kullanımı daha uygundur..

Malzemeler ve boyutlar

Seraların GOST uyarınca sıkı bir şekilde düzenlenmiş boyutları yoktur. Üreticiden üreticiye değişebilirler. Modifikasyona bağlı olarak, yapının uzunluğu 2 (mini) ila 4 metre arasında değişmektedir ve yüksekliği bir metre içindedir. Kural olarak, tek taraflı açıklığa sahip modeller, iki taraflı varyasyonlardan daha dardır. “Ekmek Sepeti” çerçevesi yarım yaylardan yapılmıştır. Farklı malzemelerden yapılmıştır.

Bu olabilir:

 • metalik profil;
 • kare veya yuvarlak plastik borular;
 • galvanizli boru ve diğer malzemeler.

Hücresel polikarbonat esas olarak bir kaplama olarak kullanılır. Bir polikarbonat sera, çoğu bitki türü için optimal bir mikro iklim oluşturmaya yardımcı olacaktır, çünkü böyle bir kaplama malzemesi doğrudan güneş ışığından özel korumaya sahiptir. Daha az yaygın olarak, kaplama olarak dayanıklı sera filmleri türleri kullanılır. Çoğu zaman, mağazalarda bir çerçeve satılır ve bahçıvanlar, gereksinimlerine ve finansal yeteneklerine göre kaplama malzemesini kendileri seçmelidir. Satılan seraların sadece küçük bir kısmı polikarbonat levhalarla geliyor..

Avantajlar

Kemerli bir sera, hızlı montajı, güvenilirliği ve hareketliliği ile ünlü basit ve kullanışlı bir tasarımdır. Düşük ağırlığı ve kompakt boyutu nedeniyle yapı bir yerden başka bir yere kolayca aktarılabilir. “Ekmek Sepeti” nin tasarımı, minimum sayıda dikiş ve geniş bir iç alan ile ayırt edilir..

Diğer faydalar şunları içerir:.

 • Nüfusun tüm kesimleri için uygun maliyet. Üretimin boyutlarına ve malzemelerine bağlı olarak çerçevenin fiyatı 3 ila 7 bin ruble arasında değişmektedir..
 • Bir mağazada bir sera satın alırken yapının basit ve anlaşılır montajı. Dilerseniz kendi ellerinizle bir “ekmek kutusu” yapabilirsiniz..
 • Küçük boyut ve ağırlık.
 • Şık görünüm.
 • Kelepçelerin varlığı nedeniyle havalandırma olasılığı. Kapak herhangi bir açıda açılabilir ve sabitlenebilir (0’dan 90 dereceye kadar).
 • Kullanılmaması durumunda yapının sökülmesine gerek yoktur (örneğin kış döneminde).
 • Sürdürülebilirlik. Kaplamanın herhangi bir parçası hasar görürse uygun bir kaplama ürünü ile değiştirilebilir. Sürdürülebilirliği sayesinde Khlebnitsa, bir düzineden fazla yıl boyunca hizmet edebilecek..

Yapının dayanıklılığı, kışın karın tutulmasını önleyecek, yani mekanik hasar riskini azaltacak olan kemerli aerodinamik şeklinden kaynaklanmaktadır..

Dezavantajları

“Ekmek kutusu” bazı dezavantajlara sahiptir, yeşilliklerin, sebzelerin veya çiçeklerin verimli bir şekilde yetiştirilmesi için kendinizi tanımanız gereken.

 • Tasarım hareketli parçalar içerir – menteşeler. Düzgün çalışma için düzenli görsel inceleme ve yağlama gereklidir..
 • Kanat açarken ve kapatırken yabancı seslerin görünümü. Genellikle seranın birkaç yıllık aktif kullanımından sonra gözlenir.
 • Yanlış monte edilirse yapının yerinden oynama riskleri, bu da kuvvetli rüzgarlar sırasında ekinlere zarar verir.
 • “Ekmek Kutusu”nu tek başına toplayamama. Montaj ve kurulum için en az iki kişi dahil edilmelidir.

Dezavantajlar, bahçıvanların genellikle ayrı olarak satın almak zorunda oldukları yüksek polikarbonat fiyatını da içerir. Bunun yerine düşük basınçlı bir film kullanılırsa, kaplamanın hizmet ömrü önemli ölçüde azalacaktır..

Nereye koymak ve ne yetiştirilebilir?

Düşük yüksekliği nedeniyle “Khlebnitsa” her tür mahsul için uygun değildir. Kural olarak, içine tırmanma bitkileri, salatalık, domates, biber ekilmez..

Hepsinden iyisi, böyle bir yapı büyümek için uygundur:

 • çeşitli yeşillikler (dereotu, maydanoz, soğan, salata);
 • victoria ve çilek;
 • pancar;
 • havuçlar;
 • salatalık fideleri, domatesler (büyürken daha sonra transplantasyona ihtiyaç duyan).

Böyle bir serada ekime erken ilkbahardan itibaren izin verilir. Isıtma cihazları kullanıldığında, yapının sonbaharın sonlarında ve kışın kullanılmasına izin verilir. Herhangi bir mahsulden zengin bir hasat elde etmek için seranız için “doğru” yeri seçmek önemlidir. Yapının güneşli bir yere, çalılardan, ağaçlardan ve çeşitli bina yapılarından uzakta kurulması tavsiye edilir. Sera kuzeyden güneye doğru yerleştirilmelidir. Bu yerleştirme, bitkilerin güneşten çok fazla ısı ve ışık almasını sağlayacaktır..

“Ekmek kutusu” ağaçlardan ve çitlerden en az 6 metre, hamamdan 9 metre, açık hava tuvaletinden en az 25 olmalıdır. Çerçevenin monte edilmesi planlanan yer önce bir bina kullanılarak düzleştirilmelidir. seviye. Aksi takdirde, tabanın deformasyon riskleri büyüktür..

toplantı

Yapıyı kurma kuralları, seraya ekli talimatlarda detaylandırılmıştır. Bu süreç basittir, çünkü yeni başlayanlar bile bir serayı monte edebilir. Ekmek kutusu tabana yerleştirilmelidir. İmalatı için tuğla, kereste veya kütük uygundur. Ahşabın “temelinin” mümkün olduğu kadar uzun süre hizmet etmesi için, antiseptik etkiye sahip bir bileşik ile ön işleme tabi tutulmalıdır..

Yapının montajı.

 • Toprakta yaklaşık yarım metre bir çöküntü yapmak gerekir. Boyutları, kurulacak yapının boyutlarına uygun olmalıdır..
 • Bir çerçeve oluşturun. Kazılan çukura gübre veya kompost dökün, üstünü verimli toprakla örtün.
 • Çerçeveyi tabana takın.
 • Serayı kaplama malzemesi ile örtün.

Hücresel polikarbonattan gerekli boyuttaki tabakaları keserken son derece dikkatli olmanız gerekir.. Hatalar, dışarıdan gelen soğuk havanın seraya gireceği çatlakların oluşmasına neden olabilir..

Üreticiler

Düzinelerce yerli üretici, Khlebnitsa seralarının üretimi ile uğraşmaktadır. En popüler birkaç şirket..

 • “Sera seçimi”. Şirket faaliyetlerine 1998 yılında başlamıştır. Bu, St. Petersburg’daki önde gelen sera üreticilerinden biridir. Bu markanın ürünleri, yapıların sunumunun güvenilirliği ve uzun süreli korunması ile ayırt edilir. Seraların ve seraların çerçevelerinin dayanıklılığı, özel bir toz bileşimi ile kaplanmasıyla sağlanır. Metal parçaların yüksek neme, direkt güneş ışığına ve yağışa karşı dayanıklı olmasını sağlar. Standart modellerin üretimine ek olarak, üretici sipariş üzerine sera üretimi yapmaktadır..

 • Metal yapılar tesisi “İnovasyon”. Evsel ve endüstriyel seraların imalatı ile uğraşmaktadır ve ayrıca bireysel siparişler için başvuruları kabul etmektedir. Rusya’nın en büyük uzman kuruluşlarından biri. Üretici, dayanıklı takviyeli yapılar, korozyon önleyici işlemli çerçeveler üretir. Şirket, ultraviyole güneş ışınlarından koruyucu bir kılıfla donatılmış polikarbonat levhalar satıyor..

 • “Agrosfer”. Smolensk bölgesinden sera yapıları üreticisi. Şirket, Khlebnitsa’nın tek modifikasyonunu üretiyor. Gerekli tüm bağlantı elemanları seraya dahildir. Şirket, çerçeve üretiminde özel İtalyan takım tezgahlarının kullanılmasıyla elde edilen yüksek kaliteli ürünler üretmektedir..

Herhangi bir üreticiden bir sera satın alırken, yapının boyutunu ve kullanılabilir alanını, çerçevenin yapıldığı malzemeleri ve isteğe bağlı tasarım olanaklarını dikkate almak önemlidir. Bir ürünü satın almadan önce dikkatlice incelemelisiniz. Kaynaklar bulunursa, yakında üzerlerinde korozyon görülebileceğinden satın alma işleminden vazgeçmeniz önerilir. Vicdanlı üreticiler çerçevenin parçalarını “köşeler” ve diğer bağlantı elemanları ile sabitler.

Çalıştırma ipuçları

Ekinlerin bakımını basitleştirmek ve “ekmek kutusu” ömrünü uzatmak içindeneyimli yaz sakinlerinden ve bahçıvanlardan bir takım tavsiyeleri dinlemelisiniz..

 • Gıcırdamayı önlemek için yapının tüm hareketli kısımlarını gres veya diğer yağlı maddelerle düzenli olarak yağlamak gerekir..
 • Hareketli kapıların kenarlarına yumuşacık bir bez takılmalıdır. Açarken ve kapatırken, malzeme kemeri toz ve kirden silecektir..
 • Açık kapak ayrıca bir çubuk vasıtasıyla sabitlenmelidir. Böyle bir destek, kuvvetli rüzgarlar durumunda kapağın kendiliğinden düşmesine izin vermez..

Sera içindeki sıcaklığı sonbaharın sonlarında veya ilkbaharın başlarında artırmak için, modern yalıtım malzemeleri kullanılarak yapının yan kısımlarının ek olarak yalıtılması önerilir. Köpüklü polistiren en çok bu amaçlar için kullanılır. Hafif olduğu için yapıya ağırlık yapmaz..

Musteri degerlendirmeleri

Alıcılardan gelen geri bildirimler sayesinde, herkese “Khlebnitsa” kullanımıyla ilgili görüşleri tanıma fırsatı verilir. Çoğu kullanıcı bu sera modeli hakkında olumlu yanıt veriyor..

Avantajları arasında, vurguladıkları.

 • Kompaktlık. Minyatür boyutundan dolayı yapı, alanı ne olursa olsun sitenin herhangi bir yerine kurulabilir..
 • Kolay taşıma ve montaj. Demonte yapı araba ile taşınabilir. Montaj ve kurulum basittir. Çoğu bahçıvan için tüm süreç üç saatten fazla sürmedi..
 • Kolay operasyon. Sulama, gübreleme, gevşetme veya ayıklama için kapağı açmanız ve bitkilere erişmeniz yeterlidir..
 • Yeterlik. Bir serada fideler, otlar ve sebzeler açık alana göre çok daha hızlı büyür. Birçok tüketici, “Khlebnitsa” satın alarak çok daha erken hasat etmeye başladıklarını belirtiyor..

Eksiklikler arasında, yaz sakinleri, her zaman uygun olmayan yüksek sebze mahsulleri yetiştirmenin imkansızlığına dikkat çekiyor..

İşlevselliği, çok yönlülüğü ve kullanım kolaylığı sayesinde “Khlebnitsa” serası, yaz sakinleri ve bahçıvanlar arasında gerçek bir keşif haline geldi. Tam teşekküllü bir sera kurmanın mümkün olmadığı küçük arazileri olan insanlar arasında büyük talep var. Basit tasarım nedeniyle, birçok bahçıvan böyle bir serayı kendi elleriyle yapar ve bitmiş bir çerçeve satın almaktan tasarruf eder..

Kendi elinizle bir sera “Khlebnitsa” nasıl monte edilir, sonraki videoya bakın.