Kendine saygısı olan her çiftçi, yetiştirdiği mahsulün yüksek verimiyle ilgilenir. Bunu yapmak için, sadece aydınlatma gereksinimlerini incelemekle kalmamalı, aynı zamanda seçimlerinin ana kriterleri olan ışık kaynağı türleri hakkında en azından yüzeysel bir anlayışa sahip olmalıdır. Bu, bitkilerin büyümesi ve gelişmesi için önemli olan ışık ve bazen de ısı eksikliğini telafi edecektir..

Aydınlatma gereksinimleri

Her sera mevcut aydınlatma standartlarına uygun olarak aydınlatılmalıdır. Belirli bir bitki türü için günde ne kadar ışığa ihtiyaç olduğunu bilmeniz ve bunu tüm yapının boyutuyla ilişkilendirmeniz gerekir. Bu, özellikle gündüz saatlerindeki azalma nedeniyle yetiştirilen mahsuller için yeterli ışığın olmadığı ilkbahar ve sonbaharda önemlidir. Lambalar, her şeyden önce, gündüz saatlerini yapay olarak artırmak için satın alınır..

Ancak rahat bir ortam yaratmak için bazı kurallara uymak gerekir.. Örneğin, yapay aydınlatmanın tamamen doğal gün ışığının yerini almasına izin verilmemelidir..

Bu, lambaların güneş ışığının tüm bitkilere erişimini engellemeyen yerlere monte edilmesi gerektiği anlamına gelir..

Her gün üst üste 16 saat kullanılabilecek bu seçenekleri satın almanız gerekiyor.. Sürekli çalışan aletleri satın almazlar çünkü bu, büyüyen mahsulleri ince, zayıf ve durgun hale getirecektir. Aydınlatma ürünlerine duyulan ihtiyaç dikkate alınarak aydınlatma doğru olmalıdır (12 ila 16 saat arası). Bunun için tasarlanmadıkları takdirde, kültürlerin büyümesi ve gelişmesi durabilir..

400 ila 700 nanometre aralığındaki ürünleri seçerek, doğru gücü ve lamba sayısını seçmek önemlidir. Bu gösterge minimum işaretin altındaysa, yetiştirilen bitkilerin fotosentezini olumsuz yönde etkileyecektir. Maksimumu aştığında, ekinlere de zarar verir..

Ek aydınlatma armatürleri, gündüz ve gece aydınlatması için farklı aydınlatma tipine sahip olabilir.. Örneğin bunlar, ultraviyole ışınları kullanarak doğal ışık sırasında bitkiler tarafından emilen ışık eksikliğini telafi eden cihazlar olabilir. Kural olarak, bu tür armatürler, 400 ila 1.000 mmol / m2 arasında bir dizi sağlanan ışık enerjisi yoğunluğuna sahiptir. Ayrıca, aydınlatma fotoperiyodik olabilir. Atımlı suni güneş kışın kullanılabilir – gündüz ve gece aydınlatması için uygundur ve yaklaşık 5-10 mmol/m2 gerektirir..

Lamba türleri

Günümüzde seraları aydınlatmak için farklı ışık kaynakları kullanılmaktadır. Ayrıca, her türün sadece avantajları değil, dezavantajları da vardır..

Akkor lambalar

Bu ışık kaynakları bugün bir kalıntı olarak kabul edilir. Çok ısınırlar ve elektrik enerjisinin çoğunu ısıya dönüştürürler. Ekonomik olmamasına ve düşük verimliliğe sahip olmalarına rağmen, bir avantaj fiyatları olarak adlandırılabilir. Diğer çeşitlere kıyasla yüksek enerji tüketimi ile ayırt edilirler. Aynı zamanda, her bitki türü için uygun değildirler..

Örneğin, salatalık, domates fidelerini vurgulamak için onları bir serada açmanız önerilmez.. Ancak soğan ve maydanoz yetiştirmek için kullanılabilirler. Kırmızı, kızılötesi ve turuncu ışınların geniş radyasyon spektrumu nedeniyle sebze saplarında yanıklara neden olabilirler..

Ayrıca seranın bu tür lambalarla uzun süre aydınlatılması sürgünlerin uzamasına ve yaprakların deformasyonuna katkıda bulunabilir..

Enerji tasarrufu

Floresan lambaların bitkiler üzerinde daha faydalı bir etkisi vardır. Nispeten ucuz maliyet ve çok yönlülük bakımından farklılık gösterirler, yaklaşık 2 bin saat boyunca soğuk, sıcak ve nötr ışıkla parlayabilirler. Geniş alanlar için birçoğuna ihtiyaç duyulduğundan, bunları küçük yapılar için kullanmak daha iyidir. Bu lambaların avantajları arasında verimlilik ve tam radyasyon spektrumu bulunur. Bu, ekili mahsullerin herhangi bir büyüme ve gelişme aşamasında gün ışığı cihazlarının kullanılmasına izin verir..

Ek olarak, pratik olarak ısınmazlar, bu da seranın mikro iklimine zarar vermedikleri anlamına gelir.. Bunlar, herhangi bir özel teknik kurulum becerisi gerektirmeyen ışık kaynaklarıdır. Dezavantajları arasında nem korkusu ve her zaman kompakt olmayan boyutlar, düşük ışık çıkışı ve ayrıca sıcaklık arka planındaki değişikliklere tepki yer alır. Normal çalışma için sera içi en az +26 derece olmalıdır..

Merkür çeşitleri

Belki de bunlar ultraviyole dalgaları yayan en tehlikeli cihazlardır. Bitkilerin aktif fotosentezini teşvik etmelerine ve kırmızıya yakın bir radyasyon spektrumuna sahip olmalarına rağmen diğer çeşitlerden daha zararlıdırlar. Örneğin, bu sadece bitkilere zarar vermek için değil, aynı zamanda operasyonun kendisi için de geçerlidir, çünkü böyle bir lamba yanlışlıkla kırılırsa, hasadı unutabilirsiniz..

Sadece zehirli cıva topları toplamak mümkün olmayacak ve bitkilerin yok edilmesi gerekecek, aynı zamanda toprağın da değiştirilmesi gerekecek. Bu lambalardan yayılan radyasyon çok yoğun.

Ayrıca, kullanımdan sonra lambaların basitçe atılamayacağını belirtmekte fayda var: özel bir yöntemle atılıyorlar. Uygulama, öngörülen sayıda saat çalışmadıklarını ve daha erken tükendiklerini göstermektedir..

Sodyum

Bu çeşitler, renk spektrumunun karakteristik turuncu ve kırmızımsı aralığı ile ayırt edilebilir. Kırmızı ve mavi dengesinde hala farklılıklar olmasına rağmen, doğal ışığa yakındırlar. Bu nedenle, bu ampuller en iyi iç mekan bitkileri için kullanılır. İç mekanda büyümek için aynalı yansıtıcı panellere sahip özel lambaların versiyonlarını satın alabilirsiniz – bu tür ürünler verimliliği önemli ölçüde artırır.

Sodyum ampullerin avantajları, düşük elektrik enerjisi tüketimi, uzun hizmet ömrü (yaklaşık 20 bin saat) ve yüksek ışık verimliliğidir.. Bununla birlikte, tüm bunlarla birlikte, bu tür ışık kaynakları az sayıda mavi ışınla karakterize edilir. Bahçıvanlara göre bu ampuller zararlıları çekiyor. Geniş seralarda kullanılabilmelerine rağmen çalışma sırasında ısı üretirler..

Bir yandan, bu fena değil ve özellikle kışın önemli olan odayı ısıtmanıza izin veriyor, ancak diğer yandan aşırı ısıtma sizi büyüyen sera bitkilerinin sıcaklık rejimini daha yakından izlemeye zorluyor. Kırmızı radyasyon ile ilgili olarak, fidelerin büyüme sırasında gerildiğini ve aynı zamanda inceldiğini belirtmekte fayda var. Bir cıva ve sodyum karışımı içerdiklerinden, lambaların zararlılığını belirtmemek imkansızdır. Ayrıca bu tip lambalar gerilim şebekesindeki dalgalanmalarda %5’in üzerinde olması durumunda serayı aydınlatamayacaklardır..

LED

Bu yüksek basınçlı ampullere LED veya LED denir. Geniş bir lüminesans gölgesi renk spektrumuna sahip LED’ler tarafından desteklenmektedirler. Bugün bunlar en modern cihazlardır, ancak yönlü bir ışık akısına sahiptir. Ekili bitkilerin gelişiminin herhangi bir aşamasında seranın aydınlatma eksikliğini telafi etmek için kullanılabilirler..

Kural olarak, aydınlatma için genellikle şerit lambalar kullanılır..

LED şeritli sera aydınlatması, gerekli gücü hızlı ve doğru bir şekilde seçmenizi sağlar. Gerekli toplam güce bağlı olarak, istediğiniz ton ve yoğunluktaki bir veya iki sıra diyot çeşitlerini seçebilirsiniz. Bu ampuller küçük ve hatta kompakttır, ancak oldukça güçlü ve parlaktır. Çalışma sırasında pratik olarak ısınmazlar, düşük voltajda çalışabilirler.

Kaynakları yaklaşık 100 bin saat çalışmadır. Bu aydınlatma cihazları, neme karşı direnç, seranın sıcaklık arka planındaki değişiklikler ile karakterize edilir, yanlışlıkla mekanik şoktan zarar görmeleri zordur. Bununla birlikte, birçok avantajı ile, yüksek maliyetleri ile ayırt edilirler. Bu gerçek, bu tip lambaların ana dezavantajıdır..

Kızılötesi

Bu tür lambalar, ekonomik olmaları ve soğuk mevsimde odayı mükemmel şekilde ısıtmaları nedeniyle dikkat çekicidir. Toprağı ısıtan her lamba, toprağa ve bitkilerin kendilerine enerji aktarma yeteneği ile karakterize edildiğinden havayı ısıtmaz. Bu özelliği, armatürleri diğer türler arasında en çok talep edilen ürün haline getirmektedir. Toprak sıcaklığı yükseldikten sonra havada yükselir..

Başka bir deyişle, bu tür lambaların hareketi diğer seçeneklerden farklıdır, çünkü bu durumda, önce toprak, sonra hava ısınır, diğer analogların etki prensibi ise tam tersidir. Aynı zamanda, hava kurumaz, bu da ekinlerin gelişmesi ve ekimi için önemlidir. Ancak bu tür ışık kaynaklarının satın alınması, sera içindeki sıcaklık değiştiğinde devreye giren düzenleyicilerin satın alınmasını gerektirir..

Lambaların kendisi iyidir – çalışma sırasında sessizdirler ve dayanıklıdırlar..

fitolamplar

Bu kategori, kırmızı, mavi ve beyaz emisyon spektrumlu ışık kaynaklarını içerir. Sera fito-lambaları, bitkilerin büyümesi ve gelişmesi için olduğu kadar yüksek verimlilikleri için de iyi bir yardımcıdır. Bu tür ürünlerin kullanımı, bitkilerin ana besin kaynağı olan klorofil A’yı özümsemelerini sağlar..

Bu ampuller, bitkilerin sadece hava kısmının değil, aynı zamanda kök sistemlerinin de büyümesini hızlandırmaya yardımcı olur.. Ek olarak, fitohormonların üretimi nedeniyle mahsullerin bağışıklığını arttırmaya yardımcı olurlar. Metabolik süreçlerin hızlanmasıyla birlikte, lambaların kullanımı da bitkilerin görünümünü etkiler..

indüksiyon

Bu ürünlerin çalışması, bir fosforun parıltısından başka bir şey değildir. Yüksek tanımlı ve titreşimsiz aynı ışık çıkışı ile karakterize edilen, ışıldayan benzerlerinin geliştirilmiş bir versiyonudur. Lambalar, voltaj dalgalanmalarına karşı koruma sağlayan yerleşik bir dengeleyiciye sahiptir. İş sürecinde ısınırlar, ancak çok fazla değil, bu da bitkilerin yanına monte edilmelerine izin verir..

Bu tür lambalar kablolara kurulum sağlar, bu nedenle kurulumdan sonra bahçıvan, en iyi seçeneği seçerek ışık kaynaklarını yüksekliğe ayarlama olanağına sahiptir. Bu tür aydınlatma, kışın sökme gerektirmez..

Bununla birlikte, bu lambaların bir dezavantajı da vardır: özellikle bahçıvanın geniş bir sera alanını onlarla doldurmaya çalıştığı durumlarda, maliyetleri oldukça somuttur..

Hangisini seçmeli?

Satın alırken şüphe etmemek ve aşırıya kaçmamak için ana seçim kriterlerini özetlemek gerekir. Örneğin, belirli bir sera için uygun olup olmadıklarını anlamak için başlangıçta lambaların türüne karar vermeye değer. Bunlar sadece olağan standart seçenekler değil, aynı zamanda bakterisit çeşitler de olabilir. Lambaların yapıldığı malzemeye dikkat etmeye değer..

Armatürlerin paslanmaya dayanıklı metalden yapılmış olması daha iyidir. Aynı zamanda, yapı, mümkünse, seralar için tipik olan nemden korunmalıdır. Bir veya başka bir seçenek seçerken, güvenilir üreticilerin ürünlerini tercih etmeye değer. Bu tür ürünler genellikle belirlenmiş standartlara sıkı sıkıya göre yapılır ve yüksek kalitededir..

Sera alanının kendisinin ölçüldüğü ve gerekli yapay aydınlatma kaynağı ile ilişkilendirildiği toplam gücü hesaba katmamak imkansızdır.. Ek olarak, ışık spektrumu dikkate alınmalıdır. Mümkünse, güç düzenlemesi sağlayan ve yalnızca mahsul gelişiminin ilk aşamalarında değil, hasattan önce de kullanılan seçenekleri tercih etmeye değer. Satın alınan her ürün, radyasyon zaman aralığının gerekli yoğunluğuna ve süresine karşılık gelen faydalı olmalıdır..

Farklı bitkiler için. Serayı sıradan akkor ampullerle aydınlatmak neredeyse işe yaramaz. Derenin mavi tonuna sahip olmadıkları ve bu nedenle sera koşullarında nadiren kullanıldığı gerçeğini dikkate almak önemlidir. Yetiştirilen ürünlerin farklı ihtiyaçlarını dikkate almak önemlidir..

Örneğin salatalık için otomasyonla aydınlatma gerekirken, aydınlatma ihtiyacı günde en az 12 saattir..

Bitki yaklaşık 6 saat karanlığa ihtiyaç duyar ve büyüme için mavi radyasyonlu lambanın bir versiyonunu satın almak daha iyidir. Bununla birlikte, zaten çiçeklenme ve yumurtalık oluşumu sırasında, lamba akışının renginin kırmızı olması gerekir. Soğanları hesaba katarsak, bu kültür için fitolamplarla aydınlatma daha uygundur. Çilekler için yaklaşık bir metre uzunluğunda floresan lambalara ihtiyacınız var. Güçleri en az 40-50 W ise iyidir.

Çileklerin uzun süreli aydınlatmaya ihtiyacı vardır. Bu durumda, şebeke voltajından bağımsız olarak uzun süre parlayabilen lambalar satın almaya değer. Bazı bahçıvanlar meyve vermesini hızlandırmak için floresan ve cıva lambaları kullanır. Fotosentezin artmasına katkıda bulunurlar, kültürün büyümesi ve yapraklarının rengi üzerinde olumlu bir etkisi vardır..

Böyle bir meyve için ek yapay aydınlatma kullanırsanız, bu sadece erken meyve vermeyi değil aynı zamanda verimi de etkiler. Yardımcı aydınlatma da domatesler için faydalıdır. Ancak bu durumda, önemli olan dağınık ışık akısı kadar doğrudan değildir. Ek olarak, örneğin kültürün klorozuna yol açabileceğinden, günün her saati parlamaması da önemlidir..

Farklı malzemelerden yapılmış seralar için. Yetiştirilen belirli mahsullerin özelliklerine ek olarak, doğal ışığın yerini alan veya yenileyen lambaları seçerken, sera binasının yapıldığı malzeme türünü dikkate almak gerekir. Birlikte, bu verimi artıracak ve güçlü bir mahsul yetiştirecektir. Çiftçilik deneyimi, polikarbonat yapılar için bile, bitkilerin tam gelişimini sağlamak için birkaç tip lamba kullanmanın daha iyi olduğunu göstermektedir. Örneğin halojen, LED ve floresan çeşitlerini birleştirebilirsiniz. Aynı zamanda, polikarbonat seralara akkor lambalar tedarik etmek mümkün değildir..

Sanayi tesisleri söz konusu olduğunda bu tür seralarda asla akkor lamba kullanılmaz.. Toplam miktarın yüksek maliyeti nedeniyle LED’ler de onlar için uygun değildir. Bu tür binalar için, ışık spektrumu açısından güneş ışığına mümkün olduğunca yakın olan sodyum lambaları kullanılır..

Cam yapılar için sodyum lambalar en iyi çözümdür, ayrıca ışık verimliliği, ışıldayan muadillerine kıyasla çok daha yüksektir..

Öneriler

Gerekli ışık kaynaklarının seçiminin doğru ve güvenli olması için deneyimli uzmanların tavsiyelerine dikkat etmelisiniz. Örneğin, kırmızı ve mavi ışınların bitkilerin büyümesi ve gelişmesi üzerinde daha iyi bir etkisi vardır, ancak seranın konturu doğal ışıktan yoksun olmamalıdır. Bu gerçeği görmezden gelirseniz, yetişen bitkilerin meyveleri sadece tatlarını kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda tamamen kullanılamaz hale gelir..

Aydınlatma için bir renk seçerseniz, bunun sadece renkler üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.. Maviyi seçerken, gerçekten fotosentez sürecini iyileştirme yeteneğine sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Sera, doğal güneş ışığı altında yardımcı aydınlatma olmadan yeşil veya sarı ışınlarla aydınlatıldığında, bu ortaya çıkan mahsullerin deformasyonuna ve sürgünlerin incelmesine neden olabilir..

Kırmızı ve turuncu ışınların kullanımı bile dozlanmalıdır, çünkü çok fazla olduklarında bu durum bitkilerin ölümüne yol açabilir. İyi bir verim için, farklı ışık akı tonlarına sahip bir arka ışık seçmenin gerekli olduğunu anlamak önemlidir..

Aynısı kızılötesi ve ultraviyole ışınları için de söylenebilir: bollukları yetişen bitkilere zarar verir..

Arka ışığı, ışık kaynaklarından gelişen bitkilerin yapraklarına en uygun mesafede olacak şekilde seçmek önemlidir. Farklı türlerin geniş seçimi arasında, apartmandaki fideleri aydınlatan lambaların, özellikle seralar için satın alınanlardan farklı olduğuna dikkat etmek önemlidir. Örneğin, seralar için yüksek basınçlı sodyum seçenekleri ve LED şeritler seçmek daha iyidir, ekimden önce fide yetiştirmek için hem geleneksel floresan hem de gündüz fito lambaları ve kendin yap ev yapımı fitopaneller uygundur. Ancak, bu tür ürünler yapmak istemiyorsanız, mağazadan ampul satın almanız gerekecektir..

Seralar için doğru lambaların nasıl seçileceği hakkında bilgi için sonraki videoya bakın.