Bir sera veya sera, iklim değişikliklerinden bağımsız olarak iyi verim almayı mümkün kılar. Bahçenizdeki sebzeler ve yeşillikler gerçekten faydalıdır, çünkü bitkilere tam olarak ne ile muamele edildiğini bilirsiniz ve bu nedenle sağlığınızı riske atmak zorunda kalmazsınız..

Avantajlar ve dezavantajlar

Seralar birçok fayda sağlar:

 • İç mekanda bitki yetiştirmenin temel avantajı, büyüme mevsiminin uzatılmasıdır. Hücresel polikarbonattan yapılmış bir serada, belirli bir bölge için normal ekim tarihlerinden 1-2 hafta önce fide dikebilirsiniz..
 • Bitkiler hava geçirmez, izole bir alanda tutulur. Seralarda önleyici ve iyileştirici tedbirlerin alınması daha uygundur. Organik Canlı Tarım yöntemlerini kimyasal kullanmadan tam olarak uygulamak mümkündür..
 • Modern seralar, teknik yeniliklerle başarıyla donatılmıştır. Örneğin, çalışması belirtilen parametrelere göre gerçekleştirilen otomatik sulama sistemleri. Sistem, verimin ortalama yüzde 15-30 arttığı bağlantılı olarak en uygun koşulları yaratır..

Tüm olumlu nitelikleriyle birlikte, seralar da olumsuz özelliklere sahiptir..

 • Uygun beceriler olmadan yapılar monte edilemez ve öğrenme zaman alır.
 • Çoğu seranın kaplama malzemesi, çizilmeye karşı dayanıklı olmayan polikarbonattır..
 • UV ışınlarına maruz kalma nedeniyle malzeme mukavemeti zamanla düşer.
 • Açık alanda bitkiler böcekler tarafından tozlaştırılır, bu olmadan hasat olmaz. İzole koşullarda, bahçıvan tozlaşmayı kendisi yapmalıdır, yoksa kendi kendine tozlaşan bitkiler satın almak zorunda kalacaktır. Ek olarak, nem, sıcaklık durumunu izlemek zorunda kalacaksınız, çünkü uygun koşullar olmadan bitkilerin poleni düşer, meyveleri de bekleyemezsiniz..

 • Profesyoneller, bir serada aynı yerde aynı bitkilerin yetiştirilmesini önermezler. Bitkilere daha az zarar vermek için mahsuller değiştirilmelidir. Aynı mahsuller tek bir yerde bırakılırsa, hasat yıldan yıla bozulacaktır..
 • Sera doğru monte edilmezse içeride yoğuşma oluşacaktır..
 • Polikarbonat, sıcaklık değişimlerinden dolayı büzülme ve genleşme eğilimindedir. Kışın, polikarbonat seralar genellikle kıvrımlarda ve bağlantılarda çatlar..
 • Zamanla, şeffaf polikarbonatın bulanıklaşması ve renginin solması nedeniyle binanın estetiği azalır..

Seraların başlıca avantajları şunlardır:

 • rahatlık ve hareket kolaylığı;
 • önemsiz ağırlık;
 • Kurulum kolaylığı;
 • ucuz fiyat;

 • bir temel kurmaya gerek yok;
 • yüksek nem iletkenliği oranlarında – bitkiler sık ​​sulama gerektirmez;
 • özel alet ve ekipmanlara gerek yok;
 • donatılan seranın genişliğini ve yüksekliğini isteğe bağlı olarak ayarlama imkanında;
 • bitkilerin dondan ve dondan korunabilmesi sayesinde mükemmel ısı iletkenliği.

Seraların ana dezavantajları arasında şunlar bulunmaktadır:

 • rüzgarlara karşı az direnç;
 • büyümek için mümkün olan bitki seçiminin sınırlı olması nedeniyle yapının yetersiz yüksekliği;
 • kaplama malzemesinin çerçeveye sabitlenmesinin özellikleri nedeniyle, hasar durumunda değiştirilmesi zorlaşır.

Bir sera veya sera ile çalışmak, belirli nüanslar hakkında bilgi gerektirir. İşletme sırasında ortaya çıkabilecek olası sorunlardan kurtulmak için, yapıların maksimum verimlilikle kullanılmasına izin verecek temel farklılıkları açıklayacağız..

Başlıca farklılıklar

Sera ve sera kendi uygulama özellikleri ile karakterize edilir. Bir sera, bitkiyi kötü iklim koşullarından, özellikle ilkbaharda periyodik donma sıcaklıklarından korumak için tasarlanmış, genellikle küçük boyutlu bir yapıdır. Bitkiler büyüdükçe bahçıvanlar onları açık toprağa taşır. Sera örtüsü genellikle hafiftir, bir sezonda kullanıma yöneliktir..

Sera, daha sağlam ve daha karmaşık bir yapı ile karakterize edilir. Fark, kurulum yöntemlerinde yatmaktadır..

Örneğin bir sera için, zanaat koşullarında çeşitli malzemelerden yapılmış bir tabana, çatıya ve duvarlara ihtiyacınız var.. Karbonat, film örtü, cam kullanılmaktadır. Alüminyum veya galvanizden yapılmış klasik bir seranın profili. Ahşap profilli seralar, periyodik rötuş ve antiseptik tedavi gerektirir. Seranın üzeri streç film ile kapatılırsa 2-3 mevsim dayanır. Ayrıca, bu malzeme kalitesiz ısı yalıtımı sağlayacaktır. Genellikle, kötü havaların gelmesiyle film barınaklarının çıkarılması gelenekseldir. Yapıcı sera ve sera çeşitlerini daha ayrıntılı olarak düşünün.

Tasarım gereği

Seranın tasarımı daha hacimli, daha büyük, genellikle bir temelin kurulmasını sağlar. Sera ve sera çeşitleri benzerdir, örneğin üçgendirler. Bu tasarımı kendiniz uygulamak daha kolaydır. Bu tür yıl boyunca kabul edilebilir, çünkü kışın ağırlığın altında kırılmaz. Bir üçgen çatı, çok çeşitli kaplama malzemeleri sunar.

Üçgen yapıların dezavantajları çok yüksek kaliteli sızdırmazlık değildir. Üçgen çatının kütlesi, güçlendirilmiş bir taban gerektirir.

Kemerli yapının olumlu özelliği daha fazla ışık almasıdır. Bu tür yapılardaki kültürler, üçgen yapılardan daha yüksek bir yüksekliğe kadar büyür. Olumsuz yönlerden, uzun bitkilerin karmaşık bakımı not edilir..

Bir başka hoş olmayan an, kışın kemerli yapının olası sapmaları ve kırılmalarıdır.. Bölgede kuvvetli rüzgarlar görülürse, çerçevenin temele zayıf sabitlenmesi nedeniyle kemerli yapılar genellikle yıkılır..

Alışılmadık ve nadiren kullanılan bir sera ve sera tasarımı, bir gözyaşı şeklidir. Yapıların avantajları çoktur. İlk olarak, böyle bir çatıdaki kar kesinlikle oyalanmayacak. İkinci olarak, ilkbaharda toprağı ısıtmanın daha etkili olduğu belirtilmektedir. Tasarımın tek olumsuz kalitesi, kurulumun karmaşıklığıdır..

Seralar ve seralar için çokgen seçenekler, önceki seçenekten daha az sıklıkla bulunabilir.. Çokgenler sera olarak kullanıma daha uygundur. Genellikle farklı türde eşleşen malzemelerden yapılırlar..

Hollanda serasının dış özellikleri sayesinde bitkiler daha fazla ısı ve ışık alır. Tasarım, aşırı nemin giderilmesine yardımcı olur ve ayrıca yoğuşma birikmesi nedeniyle damlaların etkisini ortadan kaldırır. Ayrıca Hollanda serası kuvvetli rüzgarlara karşı dayanıklıdır..

Güneş ışığı penetrasyon seviyesini ayarlamak için serayı ek bir sistemle donatmak kolaydır. Seranın kendisi sabit ısıtıcılar veya tüm kazan dairesi ile donatılabilir. İçeride, otomatik bir sulama sistemi donatabilirsiniz..

Seralar ve seralar yapısal olarak benzerse, o zaman boyut nedeniyle dış yapılar hala farklıdır.. Seralar, bitkilere bakmak için yapının yan tarafını çıkarmak yeterli olduğundan, kapılar ve havalandırma delikleri ile donatılmamıştır. Seranın yüksekliği genellikle 2 metredir. Yapı hem kapıları hem de havalandırmaları içerir.

Konuma göre

Hareketlilik açısından, küçük bir yapıyı bir yerden bir yere taşımak daha kolay olduğu için seralar daha iyi bir seçenek olarak kabul edilebilir. Serayı taşımak daha zor olacak..

Yere derinleşerek

Seranın içinde genellikle yüksek yataklar düzenlenir, bazen bitkiler özel raflara yerleştirilir..

Seralar toprağa derinleşerek kurulur, bitkiler doğrudan yüzeyde bulunur. Seradaki toprak zorunlu malçlama gerektirir.

İşlem türüne göre

Seranın çalışması yıl boyunca değildir. Erken büyümek veya kısa mahsul yetiştirmek için tasarlanmıştır. Sera tüm yıl boyunca çalıştırılabilir.

Kış inşaatlarında sadece normal sebze ve çiçekleri değil, egzotik meyveleri de yetiştirebilirsiniz.. Büyük bir kış binası için kesinlikle bir temele ihtiyaç vardır. Yaz seraları ilkbahardan sonbahara kadar işletilmektedir. Soğuk geçme durumunda yapılar ayrıca yapay yollarla ısıtılabilir. Yaz seralarında ve seralarda kompost, gübre veya humus ile biyo-ısıtma sıklıkla kullanılır..

Teçhizat

Sera herhangi bir ek ekipman içermez. Sera, uygun bir ısıtma sistemi olan su ile beslenebilir.

Malzemelere dayalı

İmalat malzemelerine göre her iki yapı da aynı olabilir. Örneğin, her iki yapının da bir çerçevesi vardır. Bir film örtüsü veya karbonat genellikle hem sera hem de sera için koruyucu bir malzeme görevi görür..

Hem sera hem de sera, çatının kemerli bir görünümüne sahiptir.. Bu, su girişine karşı bir tür korumadır. Sıvı sorunsuz akar.

Seçim kuralları

Bir tasarım seçerken şunları değerlendirmeniz gerekir:

 • bitkinin korunan toprakta olması gereken süre;
 • ekili bitkilerin büyümesi;
 • finansal fırsatlar.

Sınırlı bir bütçeniz varsa ve erken sebze yetiştirmek istiyorsanız, bir sera seçmek daha iyidir. İlkbaharın ortasında bir yere kurulabilir ve hasattan hemen sonra sökülebilir. Boş alana, diğer bitki türlerini ekebilirsiniz. Fideler için barınak için en ucuz seçenek filmden.

Salatalık, domates gibi erken mahsulleri yetiştirmeyi planlıyorsanız, sabit bir sera kurulumuna dikkat etmek daha iyidir.. En ucuz yapı, plastik kaplama ile kaplanmış metal bir çerçeveden yapılmıştır. Polikarbonat levhalar daha pahalı bir seçenektir. Ancak bu tür yapılar kötü hava koşullarından deforme olmadığı için dayanıklı kabul edilir. Kombine yapılar ilginç seçeneklere benziyor.

İlginç seçenekler

Son yıllarda pazar, polikarbonat levhalarla kaplı seralarla doldu. Seralar, yardımı ile havalandırmanın uygun olduğu yan havalandırmalarla donatılmıştır..

Bu tür seraların çerçevesi güvenilir, metaldir.. Çoğu zaman, bu tür yapılar sabit bir temel üzerine monte edilir. Ahşap veya tuğla kaide kullanılmaktadır. Modern üreticiler, iki inşaat seçeneği arasındaki farkın pratik olarak ortadan kalkması nedeniyle seralar için fonksiyonel ekipman sunar..

Modern binalar, çeşitli formlar ve işlevsel içerik ile ayırt edilir. Ancak fiyatlar ve kurulum maliyetleri genellikle yaz sakinlerini belirli seçenekleri bağımsız olarak yürütmenin yollarını aramaya zorlar. Seçim yapmadan önce, planlanan projenin ekonomik faydalarını hesaplamaya değer..

Örneğin, bir ailenin ihtiyaçlarını karşılayacak bir sera – tek tip, ek gelir elde etmek için seçilirse tamamen farklı bir tür olacaktır. İkinci projeye yapılan yatırım çok daha önemli olacak.

Sabit kemerli veya üçgen tip sera modelleri, tüm yıl boyunca sitede yaşayanlar için daha uygundur. Yazlıklarda sık sık hırsızlık vakaları olduğundan, sezon sonunda kolayca çıkarılabilen katlanabilir bir sera seçmek daha iyidir..

Seralarda veya seralarda donatılmış yetiştirme ve sulama sistemleri için ilginç seçenekler.

Yollar var:

 • yerde;
 • çeşitli karışımlarda: turba, hindistancevizi, genişletilmiş kil, perlit ve mineral yün kullanılır.

Sulama yöntemleri şunlardır:

 • basit, bir sulama kabı ile;
 • yarı otomatik;
 • tam otomatik.

Yukarıdaki parametreler sera kurulduktan sonra kolaylıkla değiştirilebilir. Bu nedenle bu sistemlerin maliyetlerini mümkün olduğunca azaltmak ve sadece seçilen çerçeve ve kaplama malzemelerinin sağlamlığını ve dayanıklılığını dikkate almak mümkündür..

Polikarbonat seralar hakkında daha fazla bilgi için aşağıya bakın..