Hamam uzun zamandır hijyen prosedürleri ve sağlığın teşviki için kullanılmaktadır. Sadece doğru iç düzenleme maksimum zevk verebilir. Her eleman (buhar odası, çamaşır odası, giyinme odası) mümkün olduğunca rahat ve düşünceli olmalıdır..

Soyunma odasının inceliklerini düşünün.

özellikler

Giyinme odası, buhar odasının hemen önünde bulunan odadır. Ana amacı, hamamın soğuk girişi ile sıcak buhar odası arasında bir bağlantı olmaktır. Soğuk havanın geçmesine izin vermemelidir. Giyinme odası, özellikle giyinmek için tasarlanmış geniş veya küçük olabilir. Daha sık, orta ve oldukça genel boyutlarda giyinme odaları vardır. Ana işlevlerini yerine getirmenin yanı sıra, banyodan sonra dinlenme alanı olarak hizmet ederler..

Banyo türünden bağımsız olarak, giyinme odası aşağıdaki gereksinimleri karşılamalıdır:

  • iyi bir ısı yalıtım performansına sahip olmak;
  • neme dayanıklı malzemelerle bitirilmelidir;
  • çevre dostu olmak.

Kural olarak, soyunma odasının içi yalıtılır ve dekoratif malzemelerle kaplanır. Bir kütük banyosu için bitirme hiç gerekli değildir. Sahibinin ana görevleri, yapının yüksek kaliteli yalıtımı ve termal korumasıdır..

Bir çerçeveyi veya ahşap banyoyu bitirmek için genellikle astar kullanılır, taş bir bina için fayans, tuğla kullanabilirsiniz..

Kaplama malzemeleri

Belki de en yaygın kaplama seçeneği, rahatlama için rahat bir köşe yaratmanın mümkün olduğu astardır. Paneller arasındaki derzlerde nem birikmesini önlemek için plakaları yatay olarak monte etmek gerekir. Yüksek neme sahip odalarda, kasanın üzerine astar montajı veya euro astar kullanımı önemlidir..

Tavsiye edilen profil kalınlığı 14-16 mm.

Geniş bir sauna fuayesinde, yarı antika binalarda ve rustik iç mekanlarda blok ev uyumlu bir şekilde sığacak. Bu malzeme duvar dekorasyonu için kullanılır. Doğal bir kütük yüzeyini taklit eder.

Duvar dekorasyonu için genellikle PVC paneller kullanın. Onları düzeltmek, astarlamaktan daha kolay ve daha hızlıdır. Paneller neme karşı dayanıklıdır ve dayanıklıdır. Zengin renk kaplamaları ve çeşitli dokular, en sıra dışı tasarım fikirlerini hayata geçirmeyi mümkün kılar..

Bu tür paneller, ısıtma tipi yüzeylere monte edilemez..

Paneller yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında deforme olur ve zehirli dumanlar çıkarır.

Tarif edilen malzemelerin özel iç oluklar sayesinde montajı kolaydır. İşi kendiniz yapmak için talimatları incelemek yeterlidir. Modern giyinme odaları oluşturmak için kauçuk boya kullanabilirsiniz. Başlıca avantajı, artan nem direncidir. Malzeme her türlü yüzeye (ahşap, metal, sıva, beton) uygulanır..

Yapışmayı arttırmak için özel nüfuz eden bileşikler kullanabilir ve üzerlerine kauçuk boya uygulayabilirsiniz. Ancak, çoğu durumda bu adımlar isteğe bağlıdır..

İç dekorasyon için ahşap malzemelerin görünümü, maliyeti ve performansı, kullanılan ahşabın türüne bağlıdır.. En dayanıklı ağaç türlerinden biri meşedir.. Yüksek nem direncine sahip meşe levhalar ve astar ıslak odalar için uygundur.

Meşe ağacı güvenilir ve dayanıklıdır, orijinal görünümünü birkaç on yıl boyunca korur. Isıtma işlemi sırasında meşe, antiseptik özelliklere sahip havaya faydalı fitokitler, kan basıncını normalleştirme yeteneği sağlar..

Soyunma odasının duvarları çok ısınırsa, Abas ahşap malzemeler terbiye için kullanılabilir. Bu hammadde sıcaklık artışını iyi tolere eder, nemden korkmaz, düşük ısı kapasitesine sahiptir ve hafiftir. Satışta, Afrika’ya ek olarak, performansı biraz daha düşük olan Asya Abasha çeşidini bulabilirsiniz. Ahşabın açık krem ​​rengi vardır ve sedir tahtalarla iyi gider, buhar odasında ilginç renk kontrastları oluşturmanıza olanak tanır..

Solunum problemleri olan kişiler için, Kanada sediriyle kaplı banyo ve giyinme odasında dinlenmek faydalı olacaktır.. Isıtma sırasında odun tarafından açığa çıkan uçucu yağlar, antiseptik ve sıkılaştırıcı etkilere sahiptir. Malzeme, sıcaklık değişimlerine, ısıtmaya ve neme karşı artan direnç ile karakterizedir. Renk paleti, altın kırmızımsıdan kırmızımsı kahverengiye kadar yüzlerce ton ve alt tonla keyifli..

Soyunma odasını giydirmek için ıhlamur malzemeleri doğal tonlarını (bal-altın rengi) uzun süre korur. Diğer avantajlar arasında yüksek sıcaklıklara dayanıklılık, iyi ses yalıtım performansı sayılabilir. Isıtıldığında, ıhlamur, sakinleştirici bir etki ile karakterize edilen hoş bir tatlı aroma verir. Sağlığınız için iyidir.

Kavak ile kaplanmış yüzeyler zamanla gölgesini kaybeder. Bu, özel bir balmumu kullanılarak önlenecektir. Aspen neme dayanıklı, dayanıklıdır. Ancak, yaydığı aroma herkes tarafından sevilmez. Bazılarında baş ağrısına neden olabilir..

Çam ve karaçam yüksek performans özelliklerine sahiptir.. Mukavemet, dayanıklılık, ısıtma sonucu deformasyon eksikliği ile karakterize edilirler. Salgılanan fitokitler ve uçucu yağlar, bağışıklık sistemini güçlendirmeye, kan basıncını normalleştirmeye ve solunum yolu hastalıkları geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olur..

Her iki ahşap türü de hoş bir bal rengine sahiptir..

Soyunma odasını dekore etmek için hızla ısınan malzemelerin kullanılması kabul edilemez., yanı sıra sıcaklık yükseldiğinde zararlı maddeler yayanlar. Bu açıdan muşamba ve bazı boya türlerini terk etmeniz önerilir..

Duvar kaplaması yapılırken buharın uzaklaştırılması için havalandırma açıklıklarının sağlanması önemlidir. Bu, malzemenin çürümesini önleyecektir..

Bitirmeye başlamadan önce, odanın içeriden yalıtılması gerekir. Her şeyden önce, bu, tuğla ve çerçeve banyolarının yanı sıra bloklardan yapılmış yapılar için de geçerlidir..

ısıtıcılar

Soyunma odasında rahat bir mikro iklim elde etmek ancak yüksek kaliteli yalıtımı ile mümkündür.. Zemin için ısı yalıtım malzemesi ekstrüde köpük, mineral veya bazalt yün olabilir.. Genellikle yalıtım, son kat ve beyaz zeminler arasındaki boşluğa yerleştirilir. Zorunlu bir faktör, buhar ve su yalıtım malzemelerinin kullanılmasıdır..

Tavan yalıtımı, banyodaki ısı kaybını azaltmak için gerekli bir koşuldur (özellikle soğuk çatı katı olan binalar söz konusu olduğunda). Isı yalıtımı için bazalt yünü ve farklı fraksiyonlarda genişletilmiş kil kullanabilirsiniz. Büyük granüller ısı yalıtımı sağlar, küçük granüller ise aralarındaki boşluğu doldurur.. Genişletilmiş kil kırıntıları yerine kil veya talaş uygundur.

Duvarların ısıl verimini artırmak için genellikle mineral yün veya folyo kaplı köpük kullanın. Sandık ve kaplama malzemesi arasına serilirler..

Daha modern bir ısıtma seçeneği, yerden ısıtma sisteminin kurulmasıdır. Su veya elektrik modifikasyonu olabilir..

Kural olarak, bir odayı ısıtmak için bir sıcak zemin kurmak yeterli değildir, bu nedenle konveksiyon ısıtmalı bir ısıtma sistemi düzenlemek için kullanılabilir.. Bu yöntem yalnızca bir su sistemi kurulurken uygulanabilir.. Sıcak zemin, kurulu radyatörlere bağlanır. Isıtma sıvısı (daha sık su, daha az sıklıkla antifriz), zemin kaplamasının ve radyatörlerin altındaki borularda dolaşır, bu, giyinme odasında rahat bir sıcaklık elde etmenizi sağlar..

Yerden ısıtma sistemi seçimine sorumlu bir şekilde yaklaşılmalıdır. Çeşitlerin her birinin belirli avantajları ve dezavantajları vardır. Elektrikli modeller hakkında konuşursak, o zaman kızılötesi zemin tercih edilir, yüksek nem koşullarında en güvenli. Orta boy bir giyinme odasını 15-30 dakikada ısıtabilir..

Soyunma odasını ısıtmak için başka bir seçenek de sauna sobasının özel tasarımını kullanmaktır. Isıtma kısmı buhar odasında bulunur ve fırın kısmı buhar odasının dışına taşınır (örneğin soyunma odasında). Şömine, şöminenin altında tasarlanmıştır (bir portal, karşılık gelen dekoratif elemanlar kullanın).

Uzmanlar, verimleri %80 olduğu için kapalı fırınların kullanılmasını önermektedir. Açık muadillerinin verimliliği %15’ten fazla değildir.

Cam pencereli kapılarla donatılmış kapalı şömineler, ateşin sıcaklığının ve yansımalarının tadını çıkarmanızı sağlar. Bu tür yapılardaki cam kalın (8-10 cm’ye kadar), ısıya dayanıklıdır. Bu, güvenliğini beyan etmenizi sağlar. Kendi kendini temizleyen sistem, cam yüzeyde kurum görünümünü engeller..

Ev tipi ısıtıcıları soyunma odasında kullanmak elbette mümkündür. Diğer ısı kaynaklarının yokluğunda özellikle kışın faydalıdırlar. Bununla birlikte, çoğu model havayı ısıtır ve bu da aşırı kuru olmasına neden olur. Ayrıca, soyunma odasının içindeki hava oldukça nemlidir, böyle bir sobanın arızalanması hariç değildir..

Düzen ve tasarım

Her sahibin kendi zevkine ve bütçe olanaklarına göre sauna fuayesinin stilini seçmesine rağmen, Rus tarzındaki soyunma odaları değişmeyen klasikler olarak kalıyor. Hamamların eski günlerde nasıl dekore edildiğinin atmosferini olabildiğince doğru bir şekilde yeniden üretiyorlar.. Duvar dekorasyonu için genellikle ahşaptan yapılmış kütükler veya taklitleri kullanılır (blok ev). Zemin ve tavan da ahşaptır, kirişler genellikle tavana dizilir..

Büyük bir meşe masa odanın merkezi haline gelir, etrafına sandalyeler veya banklar yerleştirilir. Yerdeki renkli izler, işlemeli bir dantel masa örtüsü, benzer perdeler ve havlular, iç mekanın pürüzlülüğünün bir kısmını düzeltmeye izin veriyor. İç mekan, tavandan sarkan süpürgeler ve kuru ot demetlerinin yanı sıra, masanın üzerinde bir semaver toprak kap ile tamamlanmaktadır..

Ruh lüks ve bol miktarda parlak renk isterse, giyinme odasını doğu tarzında dekore etme seçeneğini düşünebilirsiniz.. Duvarlardaki mozaikler veya fayanslar, tipik Türk desenleri, yumuşak aydınlatma – bunlar iç mekanın bileşenleridir..

Soyunma odasının merkezi, alçak ayaklı bir masanın düeti ve bol miktarda küçük yastık içeren rahat bir kanepe veya osmanlı olacaktır. Perdelerdeki kalın perdeler zengin bir gölgeye sahip olabilir. Püskül veya püsküllerle süslendiğinde güzeldir. Enfes bir nargile, iç mekana oryantal notaların yanı sıra fincanlar ve tütsü çubukları yerine küçük kaseler katacak..

Sadelik ve zarafet bilenler İskandinav stilini sevecek. Duvar dekorasyonu için açık kahverengi veya beyaz badanalı astar kullanılır. Basit geometrik şekillerdeki ahşap mobilyalar, iç mekanın vazgeçilmez bir unsurudur. Bunlar, kolaylık sağlamak için ince şiltelerle kaplı temiz banklar, masalar, küçük ahşap kanepeler olabilir..

Soyunma odasındaki modern tarz, eklektizm anlamına gelir. Böyle bir iç mekanda ahşap ve taş yüzeyler uyumlu bir şekilde birleştirilir, mobilyalar basit formlarda kullanılır..

Renkler ağırlıklı olarak sıcak, pasteldir (gevşemeyi destekler), bazen parlak renk kontrastlarıyla. Kural olarak, modern giyinme odaları pratiklik ve çok yönlülük ile karakterizedir..

Odayı doğru bir şekilde imar ederek, küçük bir havuz kurabilir, masa ve mutfak eşyaları olan bir alanı vurgulayabilir, mangal, bilardo masası veya mini kütüphane kurabilirsiniz (modelin iç mekan kullanımı için tasarlanmış olması önemlidir).

Romantikler için yatçılık tarzını önerebilirsiniz.. Soyunma odası doğal tonlarda ahşapla kaplanmış, pencereler stilize lombozlara dönüştürülmüştür. Mavi ve beyaz kareli perdeler, kürk yastıklar, ip dekor ve tabii ki dekoratif bir direksiyon simidi deniz temasını vurgulamaya yardımcı olacaktır..

Mobilya

Giyinme odasının tarzı ve boyutu ne olursa olsun, çoğunda zorunlu mobilya takımı bir masa, tezgah, ayna ve askıdır. Bu, odayı pratik hale getirmenize izin veren işlevsel bir minimumdur. Kanepe, sallanan sandalye ve küçük bir dolabın yerleştirilmesi, giyinme odası alanını rahat bir dinlenme alanına dönüştürmenize olanak tanır. Aynanın yanında kullanışlı küçük şeyler ve aksesuarlar için raflar kurmak ve kancaları sabitlemek mantıklıdır. Köşeye üçgen ergonomik raflar yerleştirebilirsiniz..

Bank ve sandalyelerin dayanıklı ve neme karşı dayanıklı olması önemlidir.. Mobilya üzerinde döşemeli kasa ve tekstiller varsa, ıslanmasına izin verilmemeli, periyodik olarak yıkanıp kurutulması gerekir. Alan izin veriyorsa, lavabolu küçük bir mutfak alanı, çalışma yüzeyli fayanslar veya elektrikli su ısıtıcısı düzenleyebilirsiniz. Lavabonun yanındaki duvarlar fayans veya renkli PVC panellerle süslenebilir. Güzel ve pratik olacak.

İç kaplamalar mobilyalarla uyumlu olmalıdır. Ancak, tam renk uyumundan kaçınılmalıdır. Koyu mobilyalar, daha hafif duvarların arka planına karşı organik görünüyor (ve tersi). Pencere perdeleri, küçük bir kilim ve diğer tekstiller aynı tarzda yapılmalıdır. Renklerin, dokuların benzerliği olabilir..

Aydınlatma

Banyo için lamba seçerken, güvenliklerine dikkat etmelisiniz. Seçimin geri kalanı, iç mekanın tarzından kaynaklanmaktadır. Rustik tarzdaki giyinme odaları için parlak lambalar kullanılmaz. Duvardaki bir yuvaya vidalanmış küçük bir ampul yeterli olacaktır. Modern tarzda geniş odalar ve giyinme odaları için abajur (kumaş veya cam) altında bir avize uygundur. Rahat, yumuşak bir ışık verir. Masanın üzerine asmak daha iyidir. Bir çift özdeş duvar lambası ışık katacak.

Küçük demir tablet lambaları, modern iç mekanlarda uyumlu görünüyor. Doğu rekreasyon alanları için zarif zemin lambaları seçmek daha iyidir. Anahtarları kapının yanına yerleştirmek mantıklıdır, böylece soyunma odasına zar zor girerek bunları kullanmak uygundur..

Buhar odası ve çamaşır odasındaki anahtarların ve prizlerin soyunma odasına gittiğini unutmamalıyız..

Güzel aranjman örnekleri

Son olarak birkaç örnek fotoğraf galerisine başvurabilirsiniz..

Bir giyinme odası tasarlarken hayal gücünüzü özgür bırakabilirsiniz. Minimal bir mobilya seti ve dekorasyon sadeliği ile bile özlü olmaktan korkmayın, böyle bir giyinme odası şık görünüyor. Ana şey, işlevsel olmasıdır..

Ahşap yüzeyler taş ve klinker yüzeylerle iyi bir uyum sağlar. İkincisi, bir şömineyi, duvarın veya zeminin ayrı bir bölümünü kaplamak için kullanılabilir. Parlak ışıktaki bu tür kombinasyonlar, iç mekana modernlik katar. Bu, atmosfere uyumlu bir şekilde karışan bir TV tarafından en iyi şekilde gösterilir..

Otantik iç mekanlar yaratmak için doğal malzemeler veya bunların taklitlerini kullanın. Mobilya kasıtlı olarak eskitilmiş bir yüzeye sahip olabilir. Ağır metal donanım, imitasyon ev yapımı tekstil karşılandı.

Ayrıntılar, giyinme odası odasını özgün ve şık hale getirmeye yardımcı olacaktır: duvarlarda boyama, vitray, Gzhel veya Khokhloma için boyalı fayans kullanma.

Ahşap kaplama bir av köşkü atmosferi yaratacaktır. Yuvarlak bir masayı odanın ortasına, etrafında sandalyeler veya banklar olacak şekilde yerleştirin, bir şömine kullanın. Odayı hayvan derilerini taklit eden silahlar, boynuzlar, kabarık halılarla dekore edin..

Bir giyinme odası ve hamamı minimum maliyetle nasıl dekore edersiniz, aşağıya bakın.