Kümes hayvanları tutmak, özel olarak donatılmış bir oda gerektirir. Bir tür ahır, sıhhi gereksinimleri karşılamalı, istenen sıcaklık, nem ve aydınlatma sağlanmalıdır. Tavuk kümesleri tip olarak farklılık gösterir, ayrı ayrı seçilir. Böyle bir yapı yapmak hiç de zor değil, sadece yüksek kaliteli malzemeler hazırlamanız gerekiyor..

Birincil gereksinimler

Evin bir çatısı olmalı, böylece kuşlar dışarı atlayamaz veya uçamaz. Çeşitli hayvanlar tavukları avlayabilir. Üstelik hem gelincikli fareler hem de köpekli sokak kedileri tehlikelidir. Binanın yapısı, yırtıcıların geçemeyeceği şekilde olmalıdır.. Tavuk kümesi için diğer gereksinimler şunlardır:.

 1. Saflık. Yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir malzemeler kullanır.
 2. Konum. Komşu çitten en az 4 m ve diğer binalardan 12 m.
 3. Havalandırma. Tavukların taze, hava akımı olmayan havaya ihtiyacı vardır.
 4. Su yalıtımı ve izolasyon. Yılın herhangi bir zamanında kullanılan bir kümes için çok önemli özellikler. Tavuklar içgüdüsel düzeyde yüksek nemden korkarlar, düşük sıcaklıklara ve cereyanlara dayanamazlar..

Tavan yüksekliği yaklaşık 2 metre olan uygun bir kümes kuşların kendilerini rahat hissetmelerini sağlayacaktır. Bu şekilde iyi yemek yiyebilir ve yumurta bırakabilirler. Tavuk kümesi çok sayıda kişi için tasarlanmışsa, alan biraz azaltılabilir. Kuşlar zaten küçük gruplara ayrılacaklar..

Tavuklara çok az yer verilirse birbirlerini gagalamaya ve yer için savaşmaya başlarlar..

Türlere genel bakış

Tavuk kümesleri mevsime göre yaz ve kış olarak ayrılmaktadır. İkincisi, kuşu yıl boyunca tutabilirsiniz. En basit yazlık kümeslere yalnızca tavukları kötü hava koşullarından korumak için ihtiyaç vardır. Yapı, ağ ve tahtalardan yapılabilir. Yaz tavuk kümesi, kuşların yaklaşık 8-9 ay tutulmasına izin verecektir..

Rüzgardan koruma sağlayabilecek küçük duvarlar yapmak yeterlidir.. Tavuk kümesinin hafifçe yükseltilmesi tavsiye edilir. Bu durumda pislikleri temizlemek daha kolay olur ve yağmurlar aşağıdan taşmaz. Yukarıda bir gölgelik yapmanız gerekir. Böyle bir ev tavuk kümesi, ana kümeye ek olarak yapılabilir..

Sıcak bir kış evi daha ciddi bir yapıdır. Bu, pencereleri ve nem ve soğuktan yalıtımı olan bir sermaye yapısıdır. Yapay aydınlatmaya dikkat ettiğinizden emin olun. Böyle bir bina tamamen özerktir.. Sulukları rahatça doldurmak için su ekleyebilir ve bir kuşla temas ettikten sonra ellerinizi yıkayabilirsiniz..

Tavuklar için bir kulübe sabit ve taşınabilir. İkinci seçenek genellikle yaz. Böyle bir tavuk kümesi küçük ve hareketlidir, genellikle içinde yaklaşık 10 tavuk tutulur. Daha fazla rahatlık için taşınabilir evinizi tekerleklerle donatabilirsiniz. Sabit ahır, sağlam bir temele sahip bir sermaye yapısıdır..

Büyük bir bina yapabilir ve farklı kuş türlerini kafeslerde tutabilirsiniz.. Böylece, yumurtlayan tavuklar ve tavuklar için sabit bir kulübe, aynı anda et ve yumurta ile uğraşmanıza izin verecektir..

Modern bir kümes iki katlı bile olabilir. Daha sonra bıldırcınlar, kapalı ördekler, piliçler için ek kafesler donatmak mümkündür..

Tasarım

Tavuk kümesinin tasarımı doğrudan kaç kuşun tutulması planlandığına bağlıdır. Böylece 100 kişilik veya sadece 15 kişilik bir kümes yapabilirsiniz. Proje, yürüyüş için bir yer, yiyecek ve ekipman için depolama alanı ve çok daha fazlasını içerebilir. Skalaya uygun olarak detaylı bir çizim yapılması zorunludur. Bu sadece ne istediğinizi görmenize değil, aynı zamanda gerekli malzemeleri hesaplamanıza da izin verecektir..

İnşaata başlamadan önce, tam olarak hangi tavukların ve hangi miktarda tutulması gerektiğini anlamaya değer.. Tüm binayı işlevsel alanlara bölmek önemlidir. Ayrıca tavuk kümesinin konut binalarından uzaklığını ve tam yerini de dikkate almaya değer..

İşte diğer önemli nüanslar..

 1. Ekim alanı ve yoğunluğu. Tasarlarken, yaklaşık 2 metrekare döşemeniz gerekir. 8 yetişkin kuş veya 30 tavuk için m. Bu, et için tavuklar için geçerlidir. Katmanlar daha fazla alan gerektirir. Bu durumda, 1 metrekare hesaplamalısınız. 2 yetişkin kuş için m. En kompakt kümes – 3 metrekare. m.
 2. Bir binada çok sayıda kuş bekleniyorsa veya farklı türler tutuluyorsa, iki katlı bir kümes yapmaya değer..
 3. Gölgeli yürüyüş alanı tanımlayın.
 4. Kuş kulübesi bloklardan yapılmışsa, boyutları dikkate alınmalıdır..
 5. Yürüyüş için giriş ve çıkış, sökülebilir bir kapı ile korunabilir..
 6. Kışlık tavuk kümesi için panjurlu iki pencere yapılması önerilir. Bir yazlık bina yeter.

Hangi malzemeler uygundur?

En ucuz ve en kolay seçenek ahşaptır. Doğal malzeme kaliteli ve düşük maliyetlidir. Ancak odun kısa ömürlüdür. Levhalar, onları nemden, küften ve çürümeden korumak için daha fazla işlemden geçirilebilir. Daha sonra hizmet ömrü önemli ölçüde artacaktır.. İnşaat için bu tür malzemelere ihtiyacınız olacak.

 1. Kirişler. Bir kümes hayvanı evi inşa etmek için en uygun seçenek. Ancak malzeme hafif nemliyse kuruduğunda önemli çatlaklar verecektir..
 2. Kalkanlar. Bu durumda, çerçeve ahşaptan yapılmıştır ve yukarıdan OSB levhaları ile kaplanmıştır. Alternatif olarak tahta kalkanlar kullanılır. Böyle bir tavuk kümesi kısa sürede inşa edilebilir, oldukça uzun süre dayanır..
 3. Kütükler. Bir kütük evden inşa etmek beceri, deneyim ve çok fazla boş zaman gerektirecektir. Duvarları ördükten sonra tavuk kümesini birkaç ay yalnız bırakmanız gerekiyor. Bu süre zarfında malzeme oturacak.
 4. Demiryolu traversleri. İnşaat hızla ilerler, güvenilirlik garanti edilir. Malzeme çürümeye karşı emprenye edilmiştir.
 5. Pencere çerçeveleri. Çerçeveyi bir yaz tavuk kümesinde değiştirebilirler. Taban, pencere çerçevelerinden yapılmıştır ve üst kısım herhangi bir hafif malzeme ile kaplanabilir. Bunu bir yürüyüş alanını donatırken de yaparlar. Bu durumda, bir ağ ile kaplayabilirsiniz..

Bloklardan kümes inşaatı daha az popüler değildir. Tahtadan daha güvenilirdirler, ancak kışın çabuk donarlar, bu da ısıtmayı düşünmeniz gerekeceği anlamına gelir.. Bu tür malzemeler yaygın olarak kullanılmaktadır..

 1. Tuğla. Elle döşeme uzun zaman alacaktır. Bir seferde tüm duvarın inşa edilmesi önerilmez, çözümün donması için zaman vermek gerekir. Tuğla tavuk kümesi bir sermaye binasıdır ve uzun süre hizmet verir..
 2. kül blok. Sonuç, önceki durumdakiyle aynıdır. Ancak, bu tür bloklar daha büyüktür, bu da inşaatın daha hızlı olduğu anlamına gelir..
 3. Gaz blokları. İyi ısı ve nem iletkenliğine sahiptirler. İnşaat sırasında, çevre çevresinde mutlaka çelik takviye kullanılır. Bu, tasarımı mümkün olduğunca güvenilir hale getirmenizi sağlar..
 4. Köpük bloklar. Malzeme toksin yaymaz, bu da kuşlar için tamamen güvenli olduğu anlamına gelir. Soğuk kışlar inşaatta kendi ayarlamalarını yapar. Köpük bloklardan yapılmış duvarlar, kış donlarından korunmak için çift yığma örülmelidir..

Bu durumda, tavuk kümesinin türünü dikkate almaya değer. OSB, kontrplak veya levhalardan bir yazlık bina inşa edilebilir. Malzeme, bir çubuktan bir çerçeveyi kaplamak için kullanılır. Böyle bir binanın temel amacı rüzgar, güneş ve yağmurdan korumaktır..

Kışlık tavuk kümesi için bu tür malzemeleri kullanırken yalıtım yapılmalıdır.. Yine de bu tür kümes hayvanları, gazlı blok, kereste, kumtaşı, kabuk kaya, kerpiçten inşa edilebilir. Yalıtım genellikle mineral yün veya köpükten yapılır. Doğru, fareler içeride başlayabilir, ağ, riski ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Basit bir tavuk kümesi, bir römorktan veya kulübeden dönüştürülebilir. Eski binayı kullanabilir veya hazır bir bina satın alabilirsiniz. Bu en kolay seçenektir. Sadece binayı düzgün bir şekilde güçlendirmek ve içeride donatmak gerekiyor..

Modern malzemeleri kullanma seçenekleri aşağıdaki gibidir.

 • polikarbonat. Dayanıklı ve hafif malzeme, aşırı sıcaklıklardan korkmaz, çalışmak için özel beceriler gerektirmez. Bir tavuk kümesi için kullanılıyorsa, temelden sonra metal bir çerçeve yapılmalıdır. Yürüyüş alanı için polikarbonat kanopi yapabilirsiniz. Çoğu zaman, tavuk kümesinin sadece bir kısmı bu tür bir malzemeyle kaplanır, böylece içeriye daha fazla ışık girer..
 • Sandviç paneller. Ek olarak ısı yalıtım katmanının rolünü oynayan modern bir malzeme. Sandviç panellerden bir çatı bile yapılabilir. Uygun bir şekilde, tüm elemanlar fabrikada hazırlanabilir ve daha sonra bir çerçeveye monte edilebilir..
 • SIP panelleri. Malzeme özellikle kışlık tavuk kümesi için iyidir. SIP panellerden yapılmış bir bina daha yavaş soğuduğu için ısınmadan tasarruf etmenizi sağlar. Bonus, malzemenin ses geçirmezlik özelliklerine sahip olmasıdır. Kuşlar kötü havalarda daha az korkacak.

kendin yap inşaat

İnşaat konusuna doğru bir şekilde yaklaşırsanız, tavuk kümesi bir yıldan fazla sürecek. Zeminler, duvarlar, çatılar, pencereler ve kapılar için malzeme seçerken seçenekler vardır. Her şey sadece finansal yeteneklere bağlıdır. Hatta hazır bir tavuk kümesi alıp doğru yere kurabilirsiniz..

temel

İnşaatın ilk aşaması en kritik olanlardan biridir. Tavuk kümesinin ne kadar dayanacağı temelin kalitesine bağlıdır. İşaretleme ile başlamanız gerekir. Gelecekteki temelin köşelerine çelik çubuklar monte edilir, aralarına halatlar bağlanır. Doğru kurulumu kontrol etmek için ortaya çıkan dikdörtgenin kenarları ve köşegenleri ölçülür..

Tüm açılar 90° olmalı ve kenarlar aynı olmalıdır. İşaretler doğruysa, sütunların merkezi parçaları olacak olan kazıklara girmelisiniz. Aralarında belirli bir mesafeye dikkat edilmelidir. Kazıkların 1 metre arayla yerleştirilmesi tavsiye edilir..

Çevre çevresinde bir delik açılmalıdır.. Temelin sağlam olması için derinlik en az 50 cm’dir. Altta bir kum tabakası yayılır, sıkıştırılır.

Büyük kum taneleri olan türleri kullanmaya değer. Bu durumda, kum ıslak olmalıdır..

Bir sonraki adım beton harcının hazırlanması olacak. Tarif oldukça basittir, aşağıdaki oranlara uyulmalıdır: 3 parça kırma taş; 2 pay kum; 1 adet çimento ve su. Karışım çukura zemin seviyesine kadar dökülmeli, seviyelendirilmelidir. Kuruması birkaç gün sürecektir. Genellikle 3 gün sürer, ancak hepsi hava koşullarına ve boyutlarına bağlıdır..

Çimento ve tuğla ile, yaklaşık 20-30 cm yüksekliğinde destek direkleri yapmanız gerekir, genişlik tavuk kümesinin boyutuna göre seçilir. Tüm gönderilerin düz olması önemlidir. Bir su terazisi, bina seviyesi kullanılması tavsiye edilir..

Son adım, temeli nemden korumak olacaktır.. Sıradan çatı kaplama malzemesi kullanılarak bir su yalıtım tabakası yapılabilir. Bu malzeme üzerinde kaba zemin döşenecektir. Köşelerde yüksek kaliteli sabitleme için kesimler yapılmalıdır. Bu, temel üzerindeki çalışmayı tamamlar, bir sonraki adıma geçebilirsiniz..

Zemin

En yaygın seçenekler beton, ahşap ve topraktır. Seçime mümkün olduğunca sorumlu bir şekilde yaklaşılmalıdır, çünkü içindeki sıcaklık ve tavukların sağlığı zemine bağlıdır. En kolay ve en bütçeli seçenek toprak zemindir.. Kompozisyona sıkıştırılmış levhalarla kerpiç yapılması tavsiye edilir.. Sadece kil ve toprak kullanılabilir, tahta kullanılmaz.

Bu zemin bir çöp gerektirir. Soğuk mevsimde, dünya ısınamaz. Zamanla, böyle bir zeminde çeşitli kemirgen yuvaları görünebilir.. Hijyen açısından kilden yapmak daha iyidir, atıkla daha az karışır..

Böyle bir zemini dezenfekte etmenin imkansız olduğunu anlamak önemlidir..

Beton zemin soğuk ve bir yatak takımı yapmak zorunludur. Kemirgenler ve diğer hayvanlar bu şekilde giremezler. Temeli kurduktan sonra, zemini küçük çakıl veya tuğla parçalarıyla kaplamak gerekir. Malzeme düzleştirilir ve 4: 1 oranında bir kum ve çimento çözeltisi ile dökülür..

Ahşap döşeme en yaygın ve pratik seçenektir.. Levhalar doğrudan temel üzerine kurulur. Yaklaşık 20-25 cm kalınlığında bir ağaç kullanılır.Malzeme bir sıcaklık rejimini korur, kışın donmaz.

duvarlar

Bu durumda ahşap kullanılması da önerilir. Ancak başka seçenekler de var. Ana şey, malzemenin işlevlerini yerine getirmesi ve temel gereksinimleri karşılamasıdır. Temeli yaptıktan sonra taşıyıcı kirişleri koymaya değer, sadece 4 tane var.. Küçük kirişler kullanılarak temeldeki kirişlere bağlanırlar..

Tek malzeme ile dıştan ve içten kılıflanabilir. Sunta ve sunta, levhalar ve kontrplak sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda pencere, kapı, aydınlatma ve havalandırmanın bulunacağı yerleri önceden düşünmek önemlidir..

Tavuk kümesi dört mevsim ise, katmanlar arasına yalıtım koymak önemlidir. Kullanışlı ve kullanımı kolay basit mineral yün.

Tavan

Çatı tek eğimli veya beşik yapılabilir. Tavuk kümesi küçükse, ilk seçenek yapacaktır. Tek eğimli bir çatı, 30 ° ‘ye kadar bir eğim açısına ve 40 °’ye kadar üçgen bir çatıya sahip olmalıdır. İlk seçenek mümkün olduğunca basittir, az miktarda malzeme gerektirir.

Gable çatı, ek tavan alanı sağlar. Orada kuş yemi veya diğer aksesuarları saklayabilirsiniz. Bu durumda, su için gelgit yapmak önemlidir. Çatı eğiminin açısı ölçülmelidir, aksi takdirde yağış çatıyı itecektir..

İç düzenleme

Sıcaklığı korumak çok önemlidir, çünkü -7 ° C’de tüm kuşlar hipotermiden ölebilir. Termostatlı enerji tasarruflu ısıtıcılar kurmak mantıklıdır. Bu, minimum maliyetle 12-24 ° C’yi korumanın en kolay yoludur. Ayrıca havalandırmaya dikkat etmeye değer.. İki tiptir.

 • Zoraki. Ek bir fan kullanılır. Kış inşaatı için önemlidir. Hava kütlelerinin hareketini ayarlamak taslakları önleyecektir.
 • Doğal. Bir baca veya sadece açık bir pencere. Sadece küçük tavuk kümesleri için uygundur.

Bir sonraki adım aydınlatma olacak. Kuşlar için en uygun gün ışığı saatleri yaklaşık 12-15 saattir, ancak tam süre tavukların türüne bağlıdır.. Kışın, sıcak, dağınık ışıklı lambalara ihtiyacınız olacak. Tavuklar karanlıkta göremezler, bu yüzden ışığı ancak herkes tüneklere vardığında kapatabilirsiniz. Civcivlerin daha iyi yemek yemek ve kilo almak için 7/24 aydınlatmaya ihtiyacı vardır.

Ayrıca “akıllı” bir tavuk kümesi yapabilirsiniz.. Bu durumda, ana özelliklerin ayarlanması otomatiktir. Ayrıca, özerk bir tavuk kümesi, sadece bir elektrikçi değil, bir su kaynağı ile donatılabilir..

Yuvaların, tüneklerin, besleyicilerin ve içicilerin gösterileceği bir çizim yapmaya değer..

Ana tavsiyeler.

 1. tünemiş. Direğin uzunluğu tavuk kümesinin genişliğine eşittir, kalınlığı 4×4 cm’dir, kişi başına yaklaşık 20-30 cm saymalısınız. Direkler arasında en az 25 cm boşluk bırakılmalı, üst üste koymayınız. Üstteki tavuklar alttaki civcivleri dışkıyla lekeleyecektir. Kuş, çaba harcamadan yaklaşık 80 cm yüksekliğe çıkabilir, direği daha yükseğe koyamazsınız. Alt kısım yerden 20 cm uzağa yerleştirilebilir..
 2. yuvalar. Et tavuklarının her 5 dişi için 1 yuvaya ihtiyacı vardır. Gerisi – 2-3 kuş için 1 yer. Yuvanın boyutu yaklaşık 40x40x23 cm’dir, tabana yaklaşık 15-20 cm saman yerleştirilir. Yuvalar evin uzak köşesinde bulunur. Onları, tavukların zaten yerde koşuşturduğu yerlere yerleştirebilirsiniz. Ahşaptan yapılmış kaplar yuva olarak kullanılır.
 3. Çöp. Saman veya talaş kullanabilirsiniz. Modern seçenek, aerobik bakteri içeren bir yatak takımıdır. İkincisi her 2-3 yılda bir değiştirilmelidir. Bakteriler, toprağı gübrelemek için kullanılabilecek çöpten kompost yapar..
 4. besleyiciler. 1 kişi için yaklaşık 10-15 cm derinliğe ihtiyaç vardır, bir tavuk için 2 kat daha azdır. Besleyici dairesel ise, kuş başına 2-3 cm hesaplayabilirsiniz. Herkesin aynı anda yiyeceğe erişimi olması önemlidir.
 5. İçme kaseleri. Nipel modelleri tavuklar için idealdir. Bu durumda suyun zemine akmaması için damla tutuculara da ihtiyaç duyulacaktır. Şişenin hacmi tavuk sayısına bağlıdır, genellikle 20 litre kullanılır..

tavuk kümesleri nasıl işlenir?

Tavuklar parazitlerden muzdariptir, bu nedenle evde dezenfeksiyon gereklidir. İşleme yılda en az bir kez yapılmalıdır. İdeal seçenek 2 ayda bir dezenfeksiyondur. Bu, özellikle evin yetersiz havalandırılması durumunda önemlidir. Tavuk kümesine girmeden önce ayaklarınızı silmeli veya ayrı ayakkabı almalısınız. Bu, kuşların kirlenmesini önlemek için önemlidir. Ayrıca iç duvarların kireçle kaplanması tavsiye edilir, mikropların gelişmesini engeller.. İşte bazı daha önemli ipuçları.

 1. Dezenfeksiyondan önce kuşları çıkarmaya değer. Yaz aylarında tavuklar yürüyebilir, kışın başka bir odaya nakledilmeleri gerekecektir..
 2. Koruyucu giysiler, daha iyi tulumlar hazırlayın. Yüzünüzü, ellerinizi, solunum sisteminizi de korumalısınız. Evi bir süpürge, kepçe ve fırça ile önceden temizleyin.
 3. Her şey ılık su ve elma sirkesi veya toksik olmayan bir deterjanla yıkanmalıdır.. Duvarlardaki kireç yıkanmalı ve ardından yenisi uygulanmalıdır. Çöpü tamamen değiştirin.
 4. Dezenfeksiyon için “Glutex” ve “Virotsid” kullanabilirsiniz.. Evcil hayvan mağazalarında satılan diğer sertifikalı ürünler de uygundur. Çamaşır suyu veya formalin gibi kimyasalların kullanılması önerilmez. İkincisi, yüksek toksisitesi nedeniyle evde kullanım için tamamen yasaktır..

bina örnekleri

Planlama konusuna sorumlu bir şekilde yaklaşırsanız, tavuk kümesi yapmak o kadar da zor değildir. Yaz ve kış seçenekleri kuşları rahat ettirecek. İşte kümes hayvanlarından bazı güzel örnekler.

 • Gerektiğinde hareket ettirilebilen basit bir yaz tavuk kümesi. Kolay kuş bakımı için açılabilir çatı.

 • Minimum malzeme gerektiren yaz seçeneği. Üçgen kümesler az sayıda kuş tutmak için uygundur.

 • Birçok bireyin tutulabileceği büyük, sabit bir kümes. Binanın kendisi iki fonksiyonel alana bölünmüştür ve yürüyüş alanı oldukça geniştir..

 • Eğimli çatılı kümes yaklaşık 15-20 kişi için tasarlanmıştır. Ahşap yapının inşası oldukça basittir.

 • Üçgen çatılı ve rahat bir yürüyüş alanına sahip tavuk kümesi. Az sayıda kuş için tasarlanmıştır, bakımı ve temizliği kolaydır.

        • Dikkat çekici tasarımında tavukların yumurtalarını bıraktıkları bir kapı bulunur. Kümes az sayıda kişi için tasarlanmıştır, kolay temizlik için bir panele sahiptir..

        İlgili videoyu izleyin.

        iphonevideorecorder.com
        mgcool.cc
        deadmansbones.net
        fearlesslycreativemammas.com
        thefunky-monkey.com
        openssi.org